Σελίδα 5 από 13 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 182

Θέμα: οικονομική συντήρηση φόρουμ

  1. #61
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν ξερω αν γράφτηκε αλλα μια κοπη τη πιτα το χρονο με 5 ευρω υπερ του φόρουμ ανα άτομο ειναι ευκολη λυση. με 80 άτομα βγήκε ο χρόνος.
    80 x (7x10x2) = 11200cm3 ~11 κυβικά μέτρα Βασιλόπιτα...

    Αν αγοράζαμε server μήπως ερχόταν φθηνότερα;

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ουτε εγω ασχολουμαι με fb και νομιζα οτι ειχε κατεβει η σελιδα για λογους εργασιων / συντηρησης. Ουτε μου περασε απ΄το μυαλο οτι υπηρχε οικονομικο θεμα.

    Donation στη λογικη της wikipedia νομιζω πως ειναι ο πιο απλος τροπος. Οταν υπαρχει η αναγκη ανεβαινει σε ενα νημα ενα link gofundme και μενει ενεργο μεχρι να μαζευτει το ποσο. Τοσα μελη ειμαστε εδω, τα ποσα που ακουω πιστευω θα μαζευονται μεσα σε μια μερα.

    Ολες οι αλλες λυσεις (πιτες, merchandise, κτλ) προϋποθετουν χρονο και τρεξιμο απο καποιους. Και ως γνωστο ο χρονος ειναι χρημα.

  3. #63
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    νομίζω ότι όσο πιο άπλα τόσο πιο καλά. δεν γνωρίζω περί νομικών περιορισμών και ευθυνών άλλα π.χ.
    στο forums μπαίνουμε σχεδόν καθημερινά άρα :

    ένα ποστ - ανακοίνωση όπως όταν οργανώνετε μια βόλτα ,2 με 3 μίνες πριν την πληρωμή.
    μια φόρμα που θα συμπληρώνει ο καθένας τα στοιχειά του και μόνο και αυτόματα θα εμφανίζετε πόσο για την κάλυψη του ενοικίου.
    π.χ γράφτηκαν 10 αίματα ,36 ευρώ έκαστος = 360
    γράφτηκαν 15 άτομα ,24 ευρώ έκαστος =360
    γράφτηκαν 50 άτομα ,7.2 ευρώ έκαστος =360
    όλο αυτό με μια ημερομηνία κλεισίματος έγγραφης . πέραν αυτής της ημερομηνίας μια εβδομάδα ή και δυο περιθώριο για κατάθεση του τελικού ποσού.

    το σύστημα αυτό έχει το ατού ότι όλοι θα βλέπουν πόσοι προσφέρονται και τι πόσο χρεώνονται,όποτε θα δουλέψει το φιλότιμο και προκείμενου να μην πληρώσουν 10 -15 άτομα μόνο θα τραβήξει και άλλον κόσμο.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    2 πλακες
    Deja vu !

  5. #65
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαστε σε καλο δρομο.


    Απο την αλλη ομως ηθελα να πω, πως ολο αυτο σε καποιον ανηκει .
    Και με τετοιο κατοχυρωμενο ονομα θα μπορουσε να κανει χιλια δυο .
    Προτιμαει λοιπον να το εχει ετσι οπως ειμαστε στο περείστικο κτλ κτλ .
    Δεν εχω κανενα προβλημα να συνησφερω και εγω απο την μερια μου οπως και ολοι οπως βλεπω ,αλλα ρε παιδι μου ....
    Ποιανου ειναι ;
    Το χει ενας ;
    Ειναι παρεα ;
    Δεν εχω ιδεα και αν δεν παρω και απαντηση παλι δεν με νοιαζει αλλα θα ηθελα να γνωριζω.

  6. #66
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Η πληρωμή γίνεται με το μήνα???
    Πόσο φθηνοτερο ειναι αν πληρωθεί 12μηνο?
    Ποιο είναι το ποσό για 12μηνο?

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Patreon.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  8. #68
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Χάι!

    Λοιπόν, τώρα διάβασα όλα τα μηνύματα και θα λύσω μερικές απορίες, ελπίζω όλες.

    Το φόρουμ (host/domain) τυπικά ανήκει σε κάποιον, ο οποίος όμως δεν ασχολείται με το φόρουμ, έχει τη ζωή του και δε βρίσκεται καν στην Ελλάδα. Οπότε, στην ουσία, το φόρουμ πάντα έτρεχε από μια ομάδα ατόμων, τα οποία αλλάζουν ανά περίοδο. Κάποιοι βαριούνται, κάποιοι δε θέλουν, κάποιοι δεν έχουν χρόνο.

    Τα έξοδα του hosting καλύπτονταν πάντα από την ομάδα διαχείρισης ή/και τους χρήστες. Όσο καιρό ήμουν εγώ admin τουλάχιστον, αυτό γινόταν κυρίως εμμέσως, με αγορά μπλουζακίων και λοιπού merchandise. Αυτό, όπως σωστά παρατηρήσατε, προϋποθέτει ότι κάποιος πρέπει να ασχοληθεί, να τρέξει, να αφιερώσει χρόνο και κόπο. Τελευταία φορά τα μπλουζάκια τα "έτρεξα" βασικά εγώ, και μετά νομίζω ήταν τα μπρελόκ του daz. Σε κάθε περίπτωση, κάποιος έτρεχε. Ανιδιοτελώς, φυσικά. Προφανώς δεν υπάρχει πάντα κάποιο άτομο με τη διάθεση ή τον χρόνο να γίνει αυτό, οπότε θέλουμε κάτι "αυτόματο", αν θέλουμε να διατηρηθεί το φόρουμ στον αέρα.

    Απόλυτη διαφάνεια δεν υπήρχε ΟΥΤΕ τότε με τα μπλουζάκια. Αυτό είναι αδύνατο, καθώς το φόρουμ δεν είναι εταιρεία ή κάτι. Ουσιαστικά πάντα θα πρόκειται για "δωρεές" και σχεδόν τυφλή εμπιστοσύνη. Καλώς ή κακώς, υπάρχουν κάποια άτομα εδώ μέσα που - πρέπει να - εμπιστευόμαστε, γιατί έχουν προσφέρει πολλά πράγματα σε αυτό εδώ το φόρουμ, ξανατονίζω, απολύτως ανιδιοτελώς. Έχετε, φυσικά, πάντα την επιλογή να μην τα εμπιστεύεστε. Κανείς δε σας πιέζει να δώσετε ευρώ ή να αγοράσετε μπλουζάκι στην τιμή που τα "πουλάμε", μπορείτε κάλλιστα να πονηρευτείτε.

    Συγκεκριμένα σε αυτήν τη φάση, που όλα έγιναν πρόχειρα και βιαστικά, είχαμε τον εξής απολογισμό, μέχρι αυτήν τη στιγμή που πληκτρολογώ (ναι, κρατάω αρχείο, για τυπικούς λόγους):

    Κατέθεσαν λεφτά 11 άτομα, για ένα σύνολο σχεδόν 170€ (κάτι ψιλά λιγότερα).

    Φυσικά, αν θέλετε με πιστεύετε. Μπορεί κάλλιστα να έβγαλα 5 χιλιάρικα και να ετοιμάζω την αγορά εκείνου του ντουκάτι που πάντα ήθελα.

    Το "αστείο" της υπόθεσης είναι ότι κατά 80% πρόκειται για άτομα που δε γράφουν καν στο φόρουμ πλέον ή γράφουν εξαιρετικά σπάνια. Μάλιστα τουλάχιστον ένας δεν πρέπει να έχει λογκάρει στο φόρουμ εδώ και καμιά 2ετία. Ίσως 3 άτομα από αυτούς γράφουν/παρακολουθούν σχεδόν καθημερινά. Μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό. Άνθρωποι που έχουν πλέον καμία ή ελάχιστη συμμετοχή, αγαπούν το φόρουμ τόσο που έτρεξαν να βοηθήσουν. Και ΑΥΤΟ είναι πολύ σημαντικό. Λέει πολλά.

    Ένα ακόμα "αστείο" είναι ότι τουλάχιστον άλλοι τόσοι ζήτησαν στοιχεία λογαριασμού, αλλά ποτέ δεν είδα καμία κατάθεση.

    Η χρέωση γίνεται με τον μήνα. 31 δολάρια/μήνα. Δεν υπάρχει καμία έκπτωση. Αυτό που κάνω είναι να "καταθέτω" λεφτά στο balance του λογαριασμού, ο οποίος χρεώνεται κάθε μήνα με το παραπάνω ποσό. Συνήθως καταθέτω τα λεφτά μαζεμένα, τουλάχιστον για έναν χρόνο. Τώρα κατέθεσα μόνο τα $100, γιατί τόσα είχαν μαζευτεί μέχρι τότε και ήθελα να ανέβει το φόρουμ το συντομότερο. Αύριο θα καταθέσω ό,τι άλλο έχει σταλεί και θα ποστάρω εδώ μια φωτογραφία των τελευταίων κινήσεων.

    Ο λογαριασμός είχε αρνητικό balance περίπου $15 από την τελευταία χρέωση, και μετά μπήκε σε suspend mode. Μετά από αυτό, σειρά είχε η διαγραφή των πάντων (2 μέρες μετά την τελευταία προειδοποίηση, η οποία είχε γίνει χτες, Πέμπτη...). Οπότε από όσα λεφτά θα μπουν, είμαστε μείον $15.

    Ελπίζω να σας κάλυψα όλους. Για οποιαδήποτε απορία, βρίσκομαι στη διάθεσή σας.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 26/09/2020 στις 03:16.
    Life begins at 45°.

  9. #69
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Patreon.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	felixPainter.jpg 
Προβολές:	217 
Μέγεθος:	48,9 KB 
ID:	421155

  10. #70
    Αυτο παει να πει πως σε κανα 3μηνο αν το αφησουμε greekstyle φαση και δεν οργανωθουμε ...παλι τα ιδια θα εχουμε.

  11. #71
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ναι. Σε 5-6 μήνες, για την ακρίβεια.

    Ελπίζω ότι θα βρεθούν μερικοί ακόμα να συνεισφέρουν τις επόμενες μέρες, ώστε να κλείσουμε τουλάχιστον το ποσό για ένα έτος. Και του χρόνου το ξανασυζητάμε.
    Life begins at 45°.

  12. #72
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι. Σε 5-6 μήνες, για την ακρίβεια.

    Ελπίζω ότι θα βρεθούν μερικοί ακόμα να συνεισφέρουν τις επόμενες μέρες, ώστε να κλείσουμε τουλάχιστον το ποσό για ένα έτος. Και του χρόνου το ξανασυζητάμε.
    στείλε μου παρακαλώ σε πμ έναν λογαριασμό να βάλω κάτι και εγώ.

    κάλο είναι και οι υπόλοιποι που έδειξαν ενδιαφέρων στις παραπίσω σελίδες να κάνουν το ίδιο.

    να κλείσει το έτος που είπες και μετά οργανωνομαστε.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  13. #73
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Ντρέπομαι, αλλά ούτε πήγε το μυαλό μου τι είχε γίνει - όσο εγώ προπαθούσα να μπω τρεις φορές τη μέρα. Στο facebook δεν πολυπατάω αλλά δε θυμόμουν ότι το μοτο έχει σελίδα ούτως ή άλλως.

    Ένα-δυο IBAN διαφορετικών τραπεζών θα έδιναν τη δυνατότητα να συνεισφέρει όποιος θέλει, όταν θέλει (εναλλακτικά patreon/paypal).

    Το κακό είναι ότι το κουπί θα το τραβήξουν μόνο μερικοί, αλλά υποχρεωτικές συνδρομές, διαφορετικά δικαιώματα σε όσους συνεισφέρουν, διαφημίσεις κλπ. νομίζω είναι χειρότερες λύσεις. Προσωπικά βέβαια δεν έχω δώσει ποτέ φράγκο, με εξαίρεση ίσως κάτι αυτοκόλλητα προ αμνημονεύτων ετών.

  14. #74
    Αρχικά thanks σε όσους έτρεξαν το θέμα και σε όσους συνεισφέρουν (χρόνο, χρήματα, γνώσεις και οτιδήποτε άλλο) για να υπάρχει το φόρουμ.

    Κάποιες ωραίες ιδέες γράφτηκαν και σίγουρα θα υπάρξουν κι άλλες. Νομίζω πάντως η πιο εύκολη λύση είναι :

    - δώστε ένα λογαριασμό (έστω με pm γιατί φαντάζομαι θα είναι προσωπικός λογαριασμός κάποιου)

    - αφήστε 1 μήνα να τρέξει ένα donation από όποιον το επιθυμεί

    - το ποσό που θα μαζευτεί μπαίνει στο balance, το topic κλειδώνεται με τελευταίο post το expiry date του hosting. Ας γίνει και sticky να έχουμε το νου μας και να τσεκάρουμε που και που.

    Εμπιστοσύνη δεδομένα υπάρχει και εν τέλει donation είναι, κανείς δεν υποχρεούται να συμμετέχει.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Χάι!

    Λοιπόν, τώρα διάβασα όλα τα μηνύματα και θα λύσω μερικές απορίες, ελπίζω όλες.

    Το φόρουμ (host/domain) τυπικά ανήκει σε κάποιον, ο οποίος όμως δεν ασχολείται με το φόρουμ, έχει τη ζωή του και δε βρίσκεται καν στην Ελλάδα. Οπότε, στην ουσία, το φόρουμ πάντα έτρεχε από μια ομάδα ατόμων, τα οποία αλλάζουν ανά περίοδο. Κάποιοι βαριούνται, κάποιοι δε θέλουν, κάποιοι δεν έχουν χρόνο.

    Τα έξοδα του hosting καλύπτονταν πάντα από την ομάδα διαχείρισης ή/και τους χρήστες. Όσο καιρό ήμουν εγώ admin τουλάχιστον, αυτό γινόταν κυρίως εμμέσως, με αγορά μπλουζακίων και λοιπού merchandise. Αυτό, όπως σωστά παρατηρήσατε, προϋποθέτει ότι κάποιος πρέπει να ασχοληθεί, να τρέξει, να αφιερώσει χρόνο και κόπο. Τελευταία φορά τα μπλουζάκια τα "έτρεξα" βασικά εγώ, και μετά νομίζω ήταν τα μπρελόκ του daz. Σε κάθε περίπτωση, κάποιος έτρεχε. Ανιδιοτελώς, φυσικά. Προφανώς δεν υπάρχει πάντα κάποιο άτομο με τη διάθεση ή τον χρόνο να γίνει αυτό, οπότε θέλουμε κάτι "αυτόματο", αν θέλουμε να διατηρηθεί το φόρουμ στον αέρα.

    Απόλυτη διαφάνεια δεν υπήρχε ΟΥΤΕ τότε με τα μπλουζάκια. Αυτό είναι αδύνατο, καθώς το φόρουμ δεν είναι εταιρεία ή κάτι. Ουσιαστικά πάντα θα πρόκειται για "δωρεές" και σχεδόν τυφλή εμπιστοσύνη. Καλώς ή κακώς, υπάρχουν κάποια άτομα εδώ μέσα που - πρέπει να - εμπιστευόμαστε, γιατί έχουν προσφέρει πολλά πράγματα σε αυτό εδώ το φόρουμ, ξανατονίζω, απολύτως ανιδιοτελώς. Έχετε, φυσικά, πάντα την επιλογή να μην τα εμπιστεύεστε. Κανείς δε σας πιέζει να δώσετε ευρώ ή να αγοράσετε μπλουζάκι στην τιμή που τα "πουλάμε", μπορείτε κάλλιστα να πονηρευτείτε.

    Συγκεκριμένα σε αυτήν τη φάση, που όλα έγιναν πρόχειρα και βιαστικά, είχαμε τον εξής απολογισμό, μέχρι αυτήν τη στιγμή που πληκτρολογώ (ναι, κρατάω αρχείο, για τυπικούς λόγους):

    Κατέθεσαν λεφτά 11 άτομα, για ένα σύνολο σχεδόν 170€ (κάτι ψιλά λιγότερα).

    Φυσικά, αν θέλετε με πιστεύετε. Μπορεί κάλλιστα να έβγαλα 5 χιλιάρικα και να ετοιμάζω την αγορά εκείνου του ντουκάτι που πάντα ήθελα.

    Το "αστείο" της υπόθεσης είναι ότι κατά 80% πρόκειται για άτομα που δε γράφουν καν στο φόρουμ πλέον ή γράφουν εξαιρετικά σπάνια. Μάλιστα τουλάχιστον ένας δεν πρέπει να έχει λογκάρει στο φόρουμ εδώ και καμιά 2ετία. Ίσως 3 άτομα από αυτούς γράφουν/παρακολουθούν σχεδόν καθημερινά. Μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό. Άνθρωποι που έχουν πλέον καμία ή ελάχιστη συμμετοχή, αγαπούν το φόρουμ τόσο που έτρεξαν να βοηθήσουν. Και ΑΥΤΟ είναι πολύ σημαντικό. Λέει πολλά.

    Ένα ακόμα "αστείο" είναι ότι τουλάχιστον άλλοι τόσοι ζήτησαν στοιχεία λογαριασμού, αλλά ποτέ δεν είδα καμία κατάθεση.

    Η χρέωση γίνεται με τον μήνα. 31 δολάρια/μήνα. Δεν υπάρχει καμία έκπτωση. Αυτό που κάνω είναι να "καταθέτω" λεφτά στο balance του λογαριασμού, ο οποίος χρεώνεται κάθε μήνα με το παραπάνω ποσό. Συνήθως καταθέτω τα λεφτά μαζεμένα, τουλάχιστον για έναν χρόνο. Τώρα κατέθεσα μόνο τα $100, γιατί τόσα είχαν μαζευτεί μέχρι τότε και ήθελα να ανέβει το φόρουμ το συντομότερο. Αύριο θα καταθέσω ό,τι άλλο έχει σταλεί και θα ποστάρω εδώ μια φωτογραφία των τελευταίων κινήσεων.

    Ο λογαριασμός είχε αρνητικό balance περίπου $15 από την τελευταία χρέωση, και μετά μπήκε σε suspend mode. Μετά από αυτό, σειρά είχε η διαγραφή των πάντων (2 μέρες μετά την τελευταία προειδοποίηση, η οποία είχε γίνει χτες, Πέμπτη...). Οπότε από όσα λεφτά θα μπουν, είμαστε μείον $15.

    Ελπίζω να σας κάλυψα όλους. Για οποιαδήποτε απορία, βρίσκομαι στη διάθεσή σας.
    Ευχαριστούμε ρε φίλε
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 5 από 13 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF