Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Δε ξεκινάει, δε τσουλάει...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2015
    Μηνύματα
    23

    Δε ξεκινάει, δε τσουλάει...

    το μηχανάκι είναι αυτό Όχι αυτό που βλέπετε

    Πριν 2000km να αναφέρω πως αλλάχτηκαν τα πηνία.Καθως και μπουζί πριν 2500km. Από τότε όλα ήταν οκ.

    Αλλά, μου έκανε 1-2 κοψίματα τις τελευταίες μέρες και από προχθές αρχίσαν τα ωραία.....

    Δε παίρνει εύκολα μπροστά. Αν πάρει, μετά από λίγα δευτερόλεπτα όσο και να μαρσάρω θα σβήσει.
    Αν δοκιμάσω να το βάλω αμέσως μπροστά δε πρόκειται να πάρει. Πρέπει να το αφήσω λίγο αλλά και πάλι δε σημαίνει ότι θα πάρει με τη μια.
    Έστω ότι πήρε μετά από προσπάθειες (μου έφαγε μισή ώρα χθες), σε χαμηλές στροφές θα σβήσει.
    Καταφέρνω και το βγάζω σε ευθεία για 10+Km και πάει μια χαρά με ~85Km/h (6000+ στροφές περίπου). Δίνω τέρμα το γκάζι και μόλις φτάνει στο όριο κάνει σαν κομπρεσερ και αρχίζει τα κοψίματα. Μειώνω στα 85km/h όλα οκ. Πλησιάζω στροφή απότομη. Κατεβάζω 2α, σβήνει. Τουλάχιστον πήρε αμέσως μπροστά. (κάνω την ίδια διαδρομή 2 φορές και ακριβώς η ίδια συμπεριφορά. Έσβησε κιόλας στο ίδιο σημείο ακριβώς)

    Επίσης παρατήρησα τις τελευταίες μέρες (στην ίδια πάντα διαδρομή) πριν αρχίσει τα προβλήματα ότι μετά τις 6000 στροφές (χοντρικά) συμπεριφέροταν περίεργα. Ανέβαζε κανονικά στροφές 7-8 χωρίς να ανεβάζει χιλιόμετρα όπως ανέβαζε παλαιότερα. Δεν εννοώ επιτάχυνση αλλά εκεί που είχα (στο περίπου) 95km @7000, τώρα για να δείξει 95 το κοντέρ πρέπει να φτάσει στις 7500+, 8000

    Σήμερα που πρασπάθησα λίγο πήρε με δυσκολία αλλά έσβηνε αμέσως. Δε επέμεινα αλλά και να επειμείνω δεν ξέρω σίγουρα αν πάρει κι αν πάρει υποψιάζομαι θα έχουμε τα ίδια. Μπορεί να με αφήσει τελείως

    Τι μπορεί να φταίει; Να είναι πάλι πηνία; Τα πηνία δε καίγονται με τη μια, σε προειδοποιούν; Την προηγούμενη φορά που κάηκαν, έκανε 1-2 κοψίματα, έσβησε και τέλος. Έπαιρνε και έσβηνε μετά από λίγο. Τώρα όμως έκανα και τόσα χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα. Εκτός αν έχουν ήδη καεί πλέον. Θα δω αν καταφέρω να το βάλω μπροστά αύριο. αν και όσο περνάει ο καιρός τόσο δυσκολότερα παίρνει και τόσο γρηγορότερα σβήνει.

    Επίσης 2 φορές έκανε κι έναν θόρυβο (γρατσούνισμα) από τον κινητήρα όταν πατούσα τη μίζα

    Καμιά ιδέα πριν το: Οδική ->συνεργείο;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Μήπως στον Ιανό λουστεικε αρκετά
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2015
    Μηνύματα
    23
    ούτε σταγόνα. Το έχω σε κλειστό χώρο

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Για πηνία μου κάνει πάλι..

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2015
    Μηνύματα
    23
    μετά από 2000Km (παρα κάτι ψηλά κιόλας); πρέπει να έχω σπάσει ρεκορ γκαντεμιάς αν κάηκαν πάλι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    μπουζι και δισκακια συμπλεκτη

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από packman Προβολή μηνύματος
    ούτε σταγόνα. Το έχω σε κλειστό χώρο
    Πλάκα κάνω
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Γμτ Δε βοήθησε
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 04:12
  2. Το μανιφέστο του Δε-θελοντισμού...
    από dimitrism στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 16:48
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 16:30
  4. Ρε Δε Φευγουμε
    από XTMPAM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2004, 16:11
  5. και δε μου λέτε .....
    από swtos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 23:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF