Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Αγορά 50αριού (scooter)

  1. #1
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267

    Αγορά 50αριού (scooter)

    Θέλει ο πεθερός μου ένα σκουτεράκι για τις δουλειές που χρειάζεται να κάνει γύρω γύρω στην γειτονιά
    Θέλει κάτι εύκολο και να μην τον αφήνει στο δρόμο. Με την συντήρησή του θα είναι ψείρας (όπως είναι με το αυτοκίνητό του)
    Κάτι τέτοιο θα τον βόλευε;
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...217162-aprilia
    επειδή δεν έχω ιδέα από σκούτερ (δεν είχα ποτέ) δεν ξέρω ούτε για την αξιοπιστία τους, ούτε τα μοντέλα που μπορεί να τον καλύψουν
    για budget μέχρι το 1000άρικο

    κάθε άποψη καλοδεχούμενη, αλλά μόνο για σκούτερ και μέχρι 50cc

    ευχαριστώ

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Φιλε ,σ αυτα που ζηταει ο πεθερος σου,στα 50 κυβικα υπαρχουν 2 κατηγοριες σκουτερ.
    Τα διχρονα,και τα τετραχρονα.
    Τα πρωτα ειναι απλα στην συντηρηση του κινητηρα,(ουσιαστικα δεν χρειαζονται σχεδον τιποτα,εκτος απο ελατηρια πιστονιου καθε 25-30 χιλιαδες χιλιομετρα που για τον πεθερο σου με τα χιλιομετρα που θα κανει ειναι μια ζωή), και τα τετραχρονα που εχουν περιοδικη συντηρηση ανα 10000 χλμ -ρυθμιση βαλβιδες.Στην υπολοιπη συντηρηση ειναι τα ιδια.
    Τα διχρονα καινε λαδι για λιπανση και εχουν 50% παραπανω ιπποδυναμη στα ιδια κυβικα,και τα τετραχρονα αλλαζουν περιοδικα το λαδι του κινητηρα.
    Τα διχρονα καινε 50% περισσοτερη βενζινη ανα 100 χιλιομετρα και ειναι σαφως πιο γρηγορα στην επιταχυνση τους απο τα τετραχρονα και εχουν και σαφως πιο γρηγορη τελικη ταχυτητα.
    Αν ο πεθερος σου ειναι πανω απο 55 κιλα που ειναι μια κοπελλα,τοτε ο δρομος ειναι μονοδρομος για διχρονο μηχανακι.
    Θα σου προτεινα αν εισαι Αθηνα αυτο γιατι ειναι σε πωληση απο εξουσιοδοτημενο συνεργειο της μαρκας και φανταζομαι θα εχει ελεγχθει ,και επειδη εχει μεγαλες ροδες ,πλεονεκτημα στην ασφαλεια.


    https://www.car.gr/classifieds/bikes...#bigger-photos
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    Θέλει ο πεθερός μου ένα σκουτεράκι για τις δουλειές που χρειάζεται να κάνει γύρω γύρω στην γειτονιά
    Θέλει κάτι εύκολο και να μην τον αφήνει στο δρόμο. Με την συντήρησή του θα είναι ψείρας (όπως είναι με το αυτοκίνητό του)
    Κάτι τέτοιο θα τον βόλευε;
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...217162-aprilia
    επειδή δεν έχω ιδέα από σκούτερ (δεν είχα ποτέ) δεν ξέρω ούτε για την αξιοπιστία τους, ούτε τα μοντέλα που μπορεί να τον καλύψουν
    για budget μέχρι το 1000άρικο

    κάθε άποψη καλοδεχούμενη, αλλά μόνο για σκούτερ και μέχρι 50cc

    ευχαριστώ
    Υπάρχει και η λύση του ηλεκτρικού https://www.car.gr/classifieds/bikes...35382393-honda

    Ενώ για συμβατικό σε αυτά τα cc θα πήγαινα σίγουρα σε καινούριο https://www.car.gr/classifieds/bikes...-kymco-agility

    καθώς τα 600/700€ διαφορά από το αρχικό 1000ρικο (που σίγουρα θα παίζουν και δόσεις) σε γλυτώνουν από πολλά που σε βάθος χρόνου θα τα δώσεις σε συνεργεία με ένα μτχ.

    Χώρια την ασφάλεια που νοιώθεις με ένα καινούριο μηχανάκι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Με το δίχρονο υπάρχει όμως το πρόβλημα της λαδίλας. Θυμάμαι πολλοί κάτοχοι δίχρονων έλεγαν πως τα ρούχα τους μυριζαν λαδίλα μετά από καποια ώρα οδήγησης.

    Μόνο για αυτό θα πήγαινα σε 4Τ κι ας είναι πιο αργό.

    Το ηλεκτρικό είναι μια πολύ καλή εναλλακτική. Πιο καθαρό και μηδέν συντήρηση. Νομίζω ιδανικό για μικρές αποστάσεις που οι επιδόσεις δεν παίζουν ρόλο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Agility!!!

  6. #6
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. θα του προτείνω καινούριο ή κάτι πιο κοντά σε καινούριο. Για agility δεν ξέρω, γιατί είχε ο αδερφός μου το 150άρι και δεν είχε τις καλύτερες αναμνήσεις με δαύτο

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Έχει καλός φίλος (και μέλος του φόρουμ) ένα Sym Symphony 50 προς πώληση. Είναι του 12 με 6600 αληθινά χλμ, πρώτο χέρι. Το δίνει 900€, για να πάρει 300αρι (sym πάλι).

    edit: Εδω η αγγελια.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 16/03/2021 στις 18:30.

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    (για τους νοσταγλους) απο τα ελάχιστα δίχρονα 50ρια που απομείνανε στην αγορά
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...838592-peugeot
    you rise you fall you're down then you rise again

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για αγορα πρωτου scooter
    από panlaz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2020, 01:19
  2. [ΒΟΗΘΕΙΑ] Προβληματισμος για αγορα ηλεκτρικου scooter!
    από Pervade στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2019, 08:37
  3. Αγορά καινούργιου scooter
    από Venizeloss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2019, 06:13
  4. Αγορά ηλεκτρικού Scooter
    από eemix στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2016, 09:24
  5. Γνώμη για αγορά μηχανακίου/scooter
    από RedPixel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2014, 22:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF