Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: KazeR 115 98' (λάδια)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2020
    Μηνύματα
    2

    KazeR 115 98' (λάδια)

    Καλησπέρα έχω ένα καζερ εδώ και κάποιο καιρό και παρατήρησα με το μηχανικό ότι καίει πολλά λάδια.για την ακρίβεια στα 1000χλμ μετρήσαμε περίπου 500γρ λάδι πρέπει να αλλάξω τσιμουχες και πιστόνι?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Ο μηχανικός τι είπε;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2020
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Ο μηχανικός τι είπε;
    Γενικά αυτό μου είπε να αλλαξω πιστόνι και τσιμουχες αλλοι λένε ότι μπορώ απλά να συμπληρώνω λάδια για κάποιο καιρό απλά ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Με μισό λίτρο στα 1000 χλμ δεν το λες συμπλήρωμα. Αλλαγή το λες.

    Αυτή την στιγμή έχεις κάτι που δεν λειτουργεί σωστά. Αν θες να συνεχίσει να μην λειτουργεί σωστά μέχρι να σταματήσει εντελώς να λειτουργεί, άστο όπως είναι και συμπλήρωνε λάδια.

    Αν θες να έχεις σωστό μηχανάκι με σωστή απόδοση τότε προχωρά σε επισκευή. Ειδικά σε πάπια είναι τόσο εύκολο που μπορείς να το κάνεις και μόνος σου. Το κόστος είναι αστείο αλλά ακόμα και η επισκευή του μοτέρ να είναι ασύμφορη, μπορείς να αγοράσεις ένα ολοκαίνουργιο μοτέρ lifan και να κάνεις την δουλειά σου.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Ρεκτιφιε οπωσδήποτε. Πολύ δύσκολο να είναι ασύμφορη η επισκευή, εκτός αν το παπί είναι χρέπι.

    Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο και μαλιστα σε kazeR. Κάπου τόσο συμπλήρωνα κι εγω. Αλλάξαμε πιστόνι, αν θυμαμαι καλα στειλαμε ρεκτιφιε τον κύλινδρο και το δεσαμε μόνοι μας, ουτε φλαντζες δεν αλλάξαμε, όσο για ροπή σφιξίματος.... με το μάτι.
    Ηταν 2004 και είχε 40Κ χλμ. Τώρα έχει πανω απο 100κ και ακόμα παει.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Γνήσιο κυλινδροπίστονο κάνει περι τα 70-80€ , 30€ βαλβίδες με τσιμουχάκια και 5€ οι φλάντζες. Βρες ένα μάστορα να μην σου πάρει το κεφάλι και φτιάξτο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rawtechs Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα έχω ένα καζερ εδώ και κάποιο καιρό και παρατήρησα με το μηχανικό ότι καίει πολλά λάδια.για την ακρίβεια στα 1000χλμ μετρήσαμε περίπου 500γρ λάδι πρέπει να αλλάξω τσιμουχες και πιστόνι?
    Πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει το πιστόνι στο μηχανάκι? Καλύτερα να βάλεις γνήσιο πιστόνι και γνήσιες τσιμούχες, ή after market made in japan

Παρόμοια θέματα

  1. Χρονια πολλά στον sakis-Kazer-115
    από dukeandthecity στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 09:02
  2. Kazer 115
    από toyota στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2005, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF