Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Heinkel 1955 102-a1 tourist 175cc

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2021
    Μηνύματα
    7

    Η δική μου heinkel tourist!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190728_193732.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	433153

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	my heinkel tourist Σκάλα Ν.Επιβατες.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	433154

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

    Έχω την τύχη να είμαι κάτοχος μιας τέτοιας μηχανής και μάλιστα από καινούργια αφού αγοράστηκε από τον παππού μου τον Αυγουστο του 1955 και πέρασε σε εμένα που την αναπαλαίωσα και τη έχω σε πλήρη λειτουργία. Είναι μια heinkel tourist (102A1) αλλά με ένα sidecar της steib (RS1). Υπάρχουν και προηγούμενα αλλά και επόμενα με μικρές διαφορές. Η δική μου όπως και αυτή εδώ δεν έχει μάσκα, έχει γυμνό τιμόνι και έχει το κοντέρ και το ρολόι κάτω από το τιμόνι σε ένα αλουμινένιο κουτί όπως φαίνεται και από τις φωτό πάνω πάνω.

    Στα ηλεκτρολογικά (πλέον 12 volt από εδώ και πέρα όλες) χρησιμοποιηεί αυτόματο, βολάν στάτορα με κάρβουνα της μίζας και της φόρτισης της siba ενώ τα επόμενα μοντέλα της bosch με διαφορές μεταξύ τους. Ο αυτόματος της siba έχει τις 3 επαφές μπροστά και τις 2 πίσω ενώ της bosch έχει και τις 5 επαφές μπροστά. Η σωστή θέση του αυτόματου είναι πάνω από τις 2x 6βολτες μπαταρίες μέσα στο κουβούκλιο μπροστά. Φυσικά όλα τα μοντέλα έχουν πλατίνα (διάκενο 0,4mm).

    Κινητήρας Μονοκύλινδρo τετράχρονo με 2 βαλβίδες (1 εισαγωγής 0,15 και 1 εξαγωγής 0,2 λόγο μεγαλύτερης θερμοκρασίας).

    Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει μια ασφαλειοθήκη δεξιά στο κουτί που είναι τα οργανάκια που με μια μικρή βίδα ανοίγει με το χέρι. Η ρεσέρβα-ρόδα πίσω έχει κλίση σε σχέση με επόμενα μοντέλα που είναι παράλληλα με το έδαφος και έχουν διαφορετικό κουβούκλιο και πίσω φως (τα επόμενα έχουν το μακρόστενο ενώ εμάς το απλό το στρόγγιλο).

    Το ηλεκτρολογικό σχέδιο που ανέβασε ένας φίλος πιο πάνω είναι από τα επόμενα μοντέλα και φαίνεται και από το πίσω φανάρι αλλά και οι διαφορές στο καντράν και στον αυτόματο κλπ κλπ. Εγώ κατά την ολική αναπαλαίωση που έκανα δεν δυσκολεύτηκα στο σχέδιο (δυσκολέυτικα πολύ σε άλλα πράγματα μέχρι να τα μάθω). Αν τα κάνεις όλα από την αρχή όπως λέει το σχέδιο δεν θα έχεις θέμα.

    Υπάρχουν διαφορές και στον τρόπο μετάδοσης των ταχυτήτων. όλα τα μοντέλα έχουν τις 4 ταχύτητες στο χέρι (εκτός από το πρώτο, το πολύ παλιο που είχε μόνο 3). Η νεκρά είναι ανάμεσα στην 1η και την 2η. Το μοντέλο αυτό όπως και το δικό μου έχει ένα κουτί κάτω από το πάτωμα που καταλήγουν οι 2 ντίζες από το αριστερή χειρολαβή με τις ταχύτητες στο χέρι και από το κουτί πηγαίνει μια μεταλική ντίζα μέχρι τον κινητήρα (αριστερά στο καπάκι) για την αλλαγή ταχυτήτων. Τα επόμενα μοντέλα έχουν τις ντίζες κατευθίαν στον κινητήρα (αρκετά πιο εύκολο μπορώ να πω). Οι περισσότερες έχουν θέμα με τα πολλά χιλιόμετρα και δεν κουμπώνουν έυκολα οι ταχύτητες αν δεν την ξέρεις. Εγώ δεν έχω θέμα αλλά από ότι διαβάζω και στο club της Γερμανίας, πολύ έχουν θέμα.

    Όπως είπα είναι 175 κυβικά (εργοστασιακά) με 1,5 λίτρα λάδι μονότυπο κανονικά. Χειμώνα sae30 και καλοκαίρι sae40 αλλά το manual γράφει πως μπορούμε να βάλουμε και ένα 10sae40 για όλο τον χρόνο αλλά όχι συνθετικό γιατί μπορεί να γλιστράει ο συμπλέκτης. Εγώ βάζω ένα 20sae50 και δεν έχω θέμα. Δεν έχει αντλία λαδιού αλλά μια κουτάλα χαμηλά που φτήνει λάδι προς τα πάνω όταν λειτουτργεί ο κινητήρας.

    Μετάδοση με αλυσίδα κλειστή με λάδι.

    Γενικά είναι μια πολύ στιβαρή κατασκευή. Δεν ξέρω οδικώς πως είναι γιατί εμένα με το καλάθι sidecar είναι σαφώς πολύ διαφορετική αλλά ξέρω πως έχει χαρακτηριστεί ώς η rolls royce των σκούτερ.

    Εγώ συνάντησα αρκετά προβλήματα ειδικά με τον στάτορα. Είχα θέμα με τις μονώσεις των πηνίων με αποτέλεσμα πολλά βραχυκυλώματα και πολλά προβλήματα με την φόρτιση. Πήγα για νέα περιέληξη αλλά μου τα κάναν χειρότερα και τελικά αφού μου τα έδωσαν τα πηνία στο χέρι σαν μαλλί της γριάς βρήκα και αγόρασα άλλα και έκανα την δουλειά μου με καλή αντίσταση στα πηνία.

    Έχει 4 καρβουνάκια που τα 2 δεξιά είναι τα θετικά και έχουν κάποιες πλαστικές μονώσεις για να μην κάνουν σώμα με τις βίδες τους ενώ τα 2 αριστερά κάρβουνα είναι μόνο στο σώμα (εκεί είναι όλα εύκολα). Το προσπέρασα με χίλια ζόρια αυτό το πρόβλημα και κάποια στιγμή δεν έσκαγε καθόλου για έναν μήνα. Έτρεχα και δεν έφτανα σε όποιον θεωρούσα πως μπορεί κάτι να ξέρει αλλά τελικά τίποτα και ευτυχώς το βρήκα από μόνος μου. Έβλεπα την θέση του πιστονιού από την τρύπα του μπουζιού και κάθε φορά ήταν σε άλλο σημείο σε σχέση με τα σημάδια χρονισμού που έχει στην μεριά του βολάν (ανω νεκτρό σημείο κλπ). Λοιπόν μου είχε κόψει την σφήνα στο βολάν και με κάθε μιζιά άλλαζε και θέση το βολάν πάνω στον άξονα στροφάλου. Έφτιαξα μια σφήνα από ένα τρυπάνι για να είναι σκληρή (σαν μισοφέγγαρο) και εμέσως πήρε μπροστά.

    Μόλις πάρει μποστά με μίζα (κανένα μοντέλο δεν έχει μανιβέλα) ο αυτόματος αλλάζει σε λειτουργία φόρτισης και έχει μια λυχνία στο καντράν που στις χαμηλές στροφές ανάβει που σημαίνει πως λειτουργεί η μπαταρία ενώ όσο ανεβάζουμε στροφές αρχίζει και χαμηλώνει το φώς στην λυχνία (έως σβηστό) που σημαίνει πως εκείνη την στιγμή επιστρέφει ρεύμα από το βολάν και έχουμε φόρτιση. Φυσικά υπάρχει όλο το αρχείο από όλα τα στάδια από την αναπαλαίωση που της έκανα.

    Είναι τόσα πολλά που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.

    Αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον θα χαρώ!!
    Τελευταία τροποποίηση από kyriakos1987; 26/12/2021 στις 11:28. Αιτία: Κάποιες διοσθώσεις

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakos1987 Προβολή μηνύματος
    Αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον θα χαρώ!!
    Ξεκίνα να βοηθάς, κάνοντας ένα edit στο κείμενό σου, και χωριζοντάς το σε παραγράφους, προτάσεις και υποπροτάσεις.

    Προσπάθησα να το διαβάσω, κάπου στην τρίτη γραμμή τα παράτησα, κι είναι κρίμα να μην διαβάζεται τέτοια ιστορία.

    Καλά γιορτές και πάντα να το χαίρεσαι σου εύχομαι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2021
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ξεκίνα να βοηθάς, κάνοντας ένα edit στο κείμενό σου, και χωριζοντάς το σε παραγράφους, προτάσεις και υποπροτάσεις.

    Προσπάθησα να το διαβάσω, κάπου στην τρίτη γραμμή τα παράτησα, κι είναι κρίμα να μην διαβάζεται τέτοια ιστορία.

    Καλά γιορτές και πάντα να το χαίρεσαι σου εύχομαι.
    Ευχαριστώ φίλε μου για το μήνυμα σου.
    Όντως κι εγώ όταν το είδα μετά όλο μαζί με κούρασε. Έκανα ήδη διορθώσεις και ελπίζω να βοθήσει κάποιον/κάποιους.

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.057


    Nα σου ζήσει!

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Πολύ ωραίο!

  6. #21
    Hondaκιας Το avatar του/της belo
    Εγγραφή
    08/10/2012
    Μηνύματα
    737
    [QUOTE=kyriakos1987;3122932]Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190728_193732.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	433153

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	my heinkel tourist Σκάλα Ν.Επιβατες.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	433154

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

    Έχω την τύχη να είμαι κάτοχος μιας τέτοιας μηχανής και μάλιστα από καινούργια αφού αγοράστηκε από τον παππού μου τον Αυγουστο του 1955 και πέρασε σε εμένα που την αναπαλαίωσα και τη έχω σε πλήρη λειτουργία. Είναι μια heinkel tourist (102A1) αλλά με ένα sidecar της steib (RS1). Υπάρχουν και προηγούμενα αλλά και επόμενα με μικρές διαφορές. Η δική μου όπως και αυτή εδώ δεν έχει μάσκα, έχει γυμνό τιμόνι και έχει το κοντέρ και το ρολόι κάτω από το τιμόνι σε ένα αλουμινένιο κουτί όπως φαίνεται και από τις φωτό πάνω πάνω.



    μπραβο φιλε για το καμάρι σου αλλα και για ολα αυτα που μας αναλυσες. το συγκεκριμενο προτζεκτ εγκαταληφθηκε προσωρινα λογω κοστους. ειχε μεινει εξω και ειχε αρπαξει νερα το μοτερ επειδη ελειπε η ταπα του λαδιου. για να γινει σωστη δουλεια επρεπε να λυθει ολο...το ηλεκτρικο κυκλωμα ηταν χαλια αδιορθωτα (κομμενα απο ποντικια και οτι υπηρχε τριβοταν). φανταζομαι ανταλακτικα υπαρχουν το κοστος και οι ωρες εργασίας υψηλο.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2021
    Μηνύματα
    7
    "μπραβο φιλε για το καμάρι σου αλλα και για ολα αυτα που μας αναλυσες. το συγκεκριμενο προτζεκτ εγκαταληφθηκε προσωρινα λογω κοστους. ειχε μεινει εξω και ειχε αρπαξει νερα το μοτερ επειδη ελειπε η ταπα του λαδιου. για να γινει σωστη δουλεια επρεπε να λυθει ολο...το ηλεκτρικο κυκλωμα ηταν χαλια αδιορθωτα (κομμενα απο ποντικια και οτι υπηρχε τριβοταν). φανταζομαι ανταλακτικα υπαρχουν το κοστος και οι ωρες εργασίας υψηλο."


    1/2
    Φίλε μου, σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Εύχομαι να βρείς τον τρόπο (χρόνο,χρήμα,γνώση κλπ) και να το ολοκληρώσεις. Είναι κρίμα μωρέ. Θα χαρώ όμως όταν με το καλό θελήσεις να το τελειώσεις να βοηθήσω όπου μπορώ. Προς το παρόν θα σου ανεβάσω το ηλεκτρολογικό σχέδιο από μια 102Α1 και λίγες φωτογραφίες από το τεράστιο αρχείο της δικής μου ανακατασκευής έτσι μήπως σε πριζώσω λιγάκι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	102Α1 ηλεκτρολογικό σχέδιο καλωδίων κλπ.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	433229
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1603005739997.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	433230
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1603005739992.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	37,9 KB 
ID:	433231
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1603005739980.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	433232
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161023_143403.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	51,8 KB 
ID:	433233
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161023_143412.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	54,9 KB 
ID:	433235
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161026_191232.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	58,4 KB 
ID:	433236
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161026_191255.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	81,2 KB 
ID:	433237
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161027_182130.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	41,6 KB 
ID:	433238
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20161030_105449.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από kyriakos1987; 31/12/2021 στις 18:23.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2021
    Μηνύματα
    7
    μπραβο φιλε για το καμάρι σου αλλα και για ολα αυτα που μας αναλυσες. το συγκεκριμενο προτζεκτ εγκαταληφθηκε προσωρινα λογω κοστους. ειχε μεινει εξω και ειχε αρπαξει νερα το μοτερ επειδη ελειπε η ταπα του λαδιου. για να γινει σωστη δουλεια επρεπε να λυθει ολο...το ηλεκτρικο κυκλωμα ηταν χαλια αδιορθωτα (κομμενα απο ποντικια και οτι υπηρχε τριβοταν). φανταζομαι ανταλακτικα υπαρχουν το κοστος και οι ωρες εργασίας υψηλο.[/QUOTE]

    2/2
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αστάρι τελικό (1).jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	88,9 KB 
ID:	433249
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αστάρι τελικό (3).jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	97,3 KB 
ID:	433250
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αστάρι τελικό (4).jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	70,0 KB 
ID:	433251
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αστάρι τελικό (7).jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	37,3 KB 
ID:	433252
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	τενικό χρώμα κρεμ-λευκο (1).jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	40,1 KB 
ID:	433253
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	τενικό χρώμα κρεμ-λευκο (4).jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	86,8 KB 
ID:	433254
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	τενικό χρώμα κρεμ-λευκο (8).jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	72,5 KB 
ID:	433255
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	τενικό χρώμα κρεμ-λευκο (12).jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	92,0 KB 
ID:	433256
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	τενικό χρώμα κρεμ-λευκο (16).jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	98,1 KB 
ID:	433257

  9. #24
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.697
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakos1987 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190728_193732.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	433153

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	my heinkel tourist Σκάλα Ν.Επιβατες.jpg 
Προβολές:	401 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	433154
    Κυριάκο μήπως είσαι από Λάρισα μεριά;

    Είσαι μερακλής και μπράβο που αναπαλαίωσες αυτό το οικογενειακό κειμήλιο!


  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2021
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Κυριάκο μήπως είσαι από Λάρισα μεριά;

    Είσαι μερακλής και μπράβο που αναπαλαίωσες αυτό το οικογενειακό κειμήλιο!

    Καλησπέρα φίλε μου. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Άσε έχω φωτογραφία από το 1968 με τον πατέρα μου 7 χρονών τότε και τον παππού μου και τώρα κάνω βόλτες τα δικά μου τα παιδιά!!!! Να σου πω την αλήθεια, δεν περίμενα ποτέ να το κάνω όλο απ την αρχή και φυσικά δεν περίμενα ποτέ να έχω τέτοιο αποτέλεσμα με μόνο δική μου δουλειά (ορισμένες φορές με βοηθούσε ο πατέρας μου αφού με έβλεπε να χτυπιέμαι). Από παππού κι από μπαμπά λοιπόν είχα ορισμένες γνώσεις και πάντα είμασταν μέσα στα εργαλεία-μηχανάκια κλπ κλπ αλλά όταν ήρθε η ώρα να το πιάσω σωστά από την αρχή (γιατί είχα κάνει και πριν λίγα χρόνια κάτι μπαλώματα) κατάλαβα πως μόνο έτσι μπορεί να γίνει σωστή δουλειά.

    Διάβασα τόσο πολύ που δεν το πίστευω ούτε εγώ ο ίδιος. Ένα κάρο δικά μας ή και μεταφρασμένα άρθρα σχετικά με τις λειτουργίες των καρμπυρατές, των πηνίων, τις πλατίνες, τις βαλβίες, συμπλέκτες, μπουζί, ρεύματα, αυτόματους, κάρβουνα, χρονισμούς και φυσικά έπρεπε να συναντήσω πολλά προβλήματα στην πράξη για να καταλάβω σωστά και τώρα νοιώθω πως ξέρω πιο λίγα απ' ότι πριν. Έκανα και λάθη φυσικά στην πράξη που με πήγαν πίσω αλλά έτσι είναι αυτά. Πολλές επαφές με άλλα άτομα σε σελίδες στο fb κλπ.

    Φίλε μου, είμαι Θεσσαλονίκη (Περαία). Αν θέλεις οποιαδήποτε βοήθεια θα χαρώ να τα πούμε ξανά!!!

  11. #26
    Hondaκιας Το avatar του/της belo
    Εγγραφή
    08/10/2012
    Μηνύματα
    737
    1/2
    Φίλε μου, σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Εύχομαι να βρείς τον τρόπο (χρόνο,χρήμα,γνώση κλπ) και να το ολοκληρώσεις. Είναι κρίμα μωρέ. Θα χαρώ όμως όταν με το καλό θελήσεις να το τελειώσεις να βοηθήσω όπου μπορώ. Προς το παρόν θα σου ανεβάσω το ηλεκτρολογικό σχέδιο από μια 102Α1 και λίγες φωτογραφίες από το τεράστιο αρχείο της δικής μου ανακατασκευής έτσι μήπως σε πριζώσω λιγάκι


    το μηχανακι δεν ειναι δικο μου ηρθε για φτιαξιμο αλλα ο ιδιόκτητης ηθελε μισοδουλειες και οπως ειπες με μπαλωματα δεν γινεται. εχω αναπαλαιωσει αρκετα και ειναι το μερακι μου η σκουρια (ανωμαλια θα ελεγα). αν το ξεκινησω σιγουρα θα επικοινωνησω μαζι σου διοτι θα βοηθουσες αρκετα κερδιζοντας χρονο απο κακοτοπιες οπου τα εχουν τα restore. αν αποφασισουμε να ξεκινησει απο την αρχη τοτε θα αναφερθω στο ποστ με συνεχεια. το μοτερ παντως με εντυπωσιασε αρκετα και ηθελα να το λυσω...ειδωμεν. σε ευχαριστουμε για τις φωτο και οτι αλλο εχεις ανεβασε το εδω ελευθερα

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2021
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από belo Προβολή μηνύματος

    το μηχανακι δεν ειναι δικο μου ηρθε για φτιαξιμο αλλα ο ιδιόκτητης ηθελε μισοδουλειες και οπως ειπες με μπαλωματα δεν γινεται. εχω αναπαλαιωσει αρκετα και ειναι το μερακι μου η σκουρια (ανωμαλια θα ελεγα). αν το ξεκινησω σιγουρα θα επικοινωνησω μαζι σου διοτι θα βοηθουσες αρκετα κερδιζοντας χρονο απο κακοτοπιες οπου τα εχουν τα restore. αν αποφασισουμε να ξεκινησει απο την αρχη τοτε θα αναφερθω στο ποστ με συνεχεια. το μοτερ παντως με εντυπωσιασε αρκετα και ηθελα να το λυσω...ειδωμεν. σε ευχαριστουμε για τις φωτο και οτι αλλο εχεις ανεβασε το εδω ελευθερα
    Το μεράκι σου η σκουριά??????Χαχαχα. Εγώ δεν το είχα και πολύ και ταλαιπωρήθηκα ως χομπιστας (μόνο στα δικά μου οχήματα) αλλά όταν τελικά έφυγε ο παππούς μου πριν 3-4 χρόνια (στα 96,5) είπα θα την τελειώσω και το έκανα με πολύ κόπο. Τέτοιο διάβασμα και μελέτη ούτε όταν έδινα πανελλήνιες ένα πράγμα!!!!!

    Λοιπόν σου ανεβάζω κάποια δικά μου σχέδια που έκανα και ανέβασα και σε ξένες σελίδες σχετικά με heinkel tourist (Γερμανία).



    Αρχικά ένα σχέδιο με τον στάτορα-πηνία-κάρβουνα-αυτόματο κλπ δομή και συνδέσεις κλπ κλπΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Σχέδιο Στάτορα πηνία heinkel tourist 102A1 - Ελληνικά.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	75,0 KB 
ID:	433305

    Ένα σχέδιο με τη σωστή σύνδεση στα θετικά καρβουνάκια (βίδες-ροδέλες-μονωτικά-γκρόβερ κλπ). Εγώ πριν αλλάξω στάτορα (γιατί είχα θέματα με τις μονώσεις σε πολλά σημεία στα πηνία και όχι μόνο) έβαλα πλαστικά ροδελάκια αλλά επειδή δεν είχα τα πλαστικά κυλινδράκια, έβαλα στις βίδες θερμοσυστελλόμενο μαρακόνι αλλά ορισμένες φορές είχα θέματα και πάλια απ' την αρχή. Το πολύμετρο να είναι καλά!!!Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Κάρβουνα (brushes) Σωστή διαδικασία μόνωσης.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	71,3 KB 
ID:	433306


    Στο καρμπυρατέρ τώρα. Εμένα επειδή από 175 έχει φτάσει τα 200 (την είχε κάνει ο παππούς μου τελευταία και λόγο του καλαθιού-να έχει λίγο δύναμη) το εργοστασιακό καρμπυρατέρ που έχω και λειτουργεί, δεν είχε πολύ ψωμί ειδικά στα ψηλά και έτσι ο παππούς μου είχα βάλει ένα oko30mm. Όταν λοιπόν την έπιασα από την αρχή είχα θέματα με το φλοτέρ και σε ορισμένα άλλα σημεία, έβαλα ένα καινούργιο οκο30mm πάλι και τώρα είμαι μια χαρά.
    Βελόνα στην μέση, ζιγκλερ ρελαντί 35, κεντρικό ζιγκλέρ 110, αέρα περίπου 2 στροφές αλλά στα δικά μου κυβικά!Φυσικά λαστιχένιο κολλάρο (μούφα) και ένα χοανάκι!!Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	oko 30mm.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	63,4 KB 
ID:	433307


    Ένα άλλο tip που μου έρχεται στο μυαλό σχετικά με τον έλεγχο της μίζας είναι πως πριν ακόμα συνδέσεις ρεύματα-αυτόματο-καλώδια κλπ μπορείς να κάνεις το εξής.
    Όπως έχεις συνδεδεμένα τα πηνία πάνω στην μηχανή και έχεις βάλει κανονικά και το βολάν από πάνω με την σφήνα του, συνδέεις το χοντρό καλώδιο απευθείας στον θετικό πόλο μιας μπαταρίας και τον αρνητικό πόλο απλά σε σώμα. Αν όλα είναι σωστά θα πρέπει να γυρίσει το βολάν (λειτουργεί η μίζα). Τα πηνία έχουν 3 καλώδια (λεπτό,μεσαίο και χοντρό), εμάς μας ενδιαφέρει μόνο το χοντρό για τον έλεγχο της μίζας. Σε αυτό το σημείο δεν μπορούμε να δούμε τα της φόρτισης.......

    Αυτά τα λίγα προς το παρόν. Ότι άλλο μου έρθει θα το ανεβάσω εδώ. Καλή συνέχεια!!!!!

  13. #28
    Hondaκιας Το avatar του/της belo
    Εγγραφή
    08/10/2012
    Μηνύματα
    737
    πωωω με γλυτωσες απο μεταφραση....ειδικα στα καρβουνακια.....το μεγαλυτρο προβλημα σε αυτο που παρουσιασα ηταν η πλεξουδα...τα αλλα ολα φτιαχνονται στην γερμανια υπαρχουν ανταλακτικα για original κατασταση αλλιως περνει και απο αλλα σε μερικα σημεια...

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2021
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από belo Προβολή μηνύματος
    πωωω με γλυτωσες απο μεταφραση....ειδικα στα καρβουνακια.....το μεγαλυτρο προβλημα σε αυτο που παρουσιασα ηταν η πλεξουδα...τα αλλα ολα φτιαχνονται στην γερμανια υπαρχουν ανταλακτικα για original κατασταση αλλιως περνει και απο αλλα σε μερικα σημεια...

    Άσε, κι εγώ που έχω κάνει ορισμένα δικά μου σχέδια, μέχρι να βγάλω άκρη έκανα πολλές μεταφράσεις από ξένα άρθρα-σχέδια και πολλά βίντεο αλλά η γνώμη μου είναι πως όπως κι εγώ χρειάστηκα πολύ βοήθεια και πολλές φορές δεν την είχα, έτσι πρέπει να μεταφέρω αυτά τα λίγα που έμαθα σε όποιον χρειαστεί.

    Να ξέρεις πως αυτό με τα καρβουνάκια και την σωστή τοποθέτιση τους στο παραπάνω σχέδιο είναι για τα θετικά καρβουνάκια (τα δεξιά) γιατί όπως λογικά καταλαβαίνεις τα αριστερά τα καρβουνάκια κάνουν σώμα οπότε δεν έχειν κανένα θέμα με μονώσεις κλπ κλπ. Επίσης αν γνωρίζεις συγκεκριμένα κάποιο (πχ) ανταλλακτικό όπως ανέφερες πιο πάνω που να ταιριάζει από κάποιο άλλο όχημα θα χαρώ να μου το πεις.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. what stupid tourists do!
    από lyk0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2006, 10:34
  2. tourist trophy
    από nickmonstro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2006, 20:28
  3. A1 - Supermotard..
    από MvP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2005, 22:22
  4. >> Tourist Trophy: The Real RIDING Simulator!!!!
    από n1k3man στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 15:34
  5. Crypton R 102 vs Astrea Grand
    από DrLo στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 14:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF