Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Βάση στήριξης κινητού σε ΣΚΟΥΤΕΡ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469

    Βάση στήριξης κινητού σε ΣΚΟΥΤΕΡ

    Καλησπέρα κύριοι,

    θέλω να τοποθετήσω μια βάση κινητού στο σκούτερ μου (beverly 300). Δεδομένου ότι δεν έχω πολυασχοληθεί με τις βάσεις αλλά και ότι στο σκούτερ δεν υπάρχουν σημεία με βίδες ή χοντρής διατομής σωλήνα (οι καθρέπτες είναι πολύ λεπτοί), με ποιον τρόπο θα μπορούσα να κάνω δουλειά? Μου αρέσει η RAM mount και η ευκολία που μπαίνει και βγαίνει το κινητό, πέραν τούτου όμως δεν έχω άλλη ιδέα περί του θέματος.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Κάτι τέτοιο θα έπαιζε (δεν ξέρω πώς είναι μπροστά το δικό σου);

    http://modernvespa.com/forum/topic100385

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Μετά παίζει για καθρέφτη ένα από τα παρακάτω:

    https://www.motoraid.eu/ram-mount/RAM-B-272U

    https://www.motoraid.eu/ram-mount/ram-b-408-37-62

    https://www.motoraid.eu/ram-mount/ram-b-360

    Καλύτερα το δεύτερο.

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Φίλε, ό,τι βάση και να βάλεις, τα σκούτερ δε γίνονται μοτοσικλέτες.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.057
    φιλε και βαση να μην βαλεις τα σκουτερ ειναι μακραν πρακτικωτερα απ τις μοτοσυκλετες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    αχαχαχχαχαχαχαχα

    Καλά τα λέτε παιδιά όλοι σας! Ανακάλυψα προσφάτως ότι με βοηθάει πολύ στην δουλειά μου να βλέπω μέσω google maps κάποιες διαδρομές και από το να οδηγάω με το ένα χέρι στο κινητό, είπα να εξιχρονιστώ...
    Η βάση RAM που μπαίνει στον καθρέπτη μάλλον θα είναι ταμάμ, σε συνδιασμό με τα υπόλοιπα αξεσουάρ της RAM που απέκτησα προσφάτως...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #7
    Χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό στην μοτο το κινητό για Google Maps, να ακούω μουσική με Bluetooth, να βλέπω τις εισερχόμενες κλήσεις κλπ και μπορώ να πω ότι πλέον μου είναι απαραίτητο.

    Τι διαπίστωσα :

    - Οι βάσεις του εμπορίου δεν μου έκανε καμία. Κυρίως επειδή οι περισσότερες μπαίνουν στο τιμόνι ή τον καθρέπτη και το κινητό ερχόταν πάρα πολύ κοντά. Δεν μπορούσα να ρίξω ματιά γιατί μου αποσπούσε την προσοχή από την οδήγηση
    - Συνηθισμένος που κοιτώ ασυναίσθητα συνεχώς τα όργανα, κατάλαβα ότι κάπου εκεί πρέπει να πάει και το κινητό και μάλιστα ως προέκταση των οργάνων και με την ίδια φωτεινότητα κλπ.
    - Εφτιαξα την δική μου βάση και το κινητό είναι πλέον ποιο σωστή του θέση, γι αυτό και το έχω βολευτεί.

    Σου προτείνω να το ψάξεις πολύ καλά ώστε να σε βολέψει αλλιώς δεν θα μπορέσεις να το χρησιμοποιείς καθημερινά

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158426

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό στην μοτο το κινητό για Google Maps, να ακούω μουσική με Bluetooth, να βλέπω τις εισερχόμενες κλήσεις κλπ και μπορώ να πω ότι πλέον μου είναι απαραίτητο.

    Τι διαπίστωσα :

    - Οι βάσεις του εμπορίου δεν μου έκανε καμία. Κυρίως επειδή οι περισσότερες μπαίνουν στο τιμόνι ή τον καθρέπτη και το κινητό ερχόταν πάρα πολύ κοντά. Δεν μπορούσα να ρίξω ματιά γιατί μου αποσπούσε την προσοχή από την οδήγηση
    - Συνηθισμένος που κοιτώ ασυναίσθητα συνεχώς τα όργανα, κατάλαβα ότι κάπου εκεί πρέπει να πάει και το κινητό και μάλιστα ως προέκταση των οργάνων και με την ίδια φωτεινότητα κλπ.
    - Εφτιαξα την δική μου βάση και το κινητό είναι πλέον ποιο σωστή του θέση, γι αυτό και το έχω βολευτεί.

    Σου προτείνω να το ψάξεις πολύ καλά ώστε να σε βολέψει αλλιώς δεν θα μπορέσεις να το χρησιμοποιείς καθημερινά

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158426
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
    Ευτυχώς, δεν θα χρειάζεται καθημερινά να βάζω το κινητό στην βάση οπότε θα ήθελα να είναι και λίγο διακριτική. Επίσης, στο beverly δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές αν και στο λινκ πιο πάνω ένας τύπος κατάφερε να βάλει την βάση πάνω από τα όργανα, όπως εσύ.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #9
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Καλημέρα lopsi,
    Έχω μια Vespa GTS, στην αρχή είχα τη βάση που κρατάει το RAM mount στο καθρέφτη. Το RAM mount μέσα σε 2-3 μήνες άρχισε να του ξεκολλάνε τα λαστιχένια ποδαράκια μέχρι που τα έχασα, πηρα δεύτερο σετάκι και μετά από λίγο καιρό τα ίδια.
    Τελικά πηρα μια Quadlock θήκη για το κινητό και για το μηχανάκι και την έβαλα πάνω στη βάση RAM του καθρέφτη. Έβαλα μια και στο ποδήλατο. Δε μπορείς να φανταστείς ευκολία και ασφάλεια.
    Δεν την αλλάζω με τίποτα. Υπάρχουν και άλλες παρόμοιου τύπου που προσαρμόζουν και σε περισσότερα κινητά!
    Αυτά!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	quadlock.jpg 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	84,4 KB 
ID:	421411
    Τελευταία τροποποίηση από zannisvel; 02/10/2020 στις 07:51.

  10. #10
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα lopsi,
    Έχω μια Vespa GTS, στην αρχή είχα τη βάση που κρατάει το RAM mount στο καθρέφτη. Το RAM mount μέσα σε 2-3 μήνες άρχισε να του ξεκολλάνε τα λαστιχένια ποδαράκια μέχρι που τα έχασα, πηρα δεύτερο σετάκι και μετά από λίγο καιρό τα ίδια.
    Τελικά πηρα μια Quadlock θήκη για το κινητό και για το μηχανάκι και την έβαλα πάνω στη βάση RAM του καθρέφτη. Έβαλα μια και στο ποδήλατο. Δε μπορείς να φανταστείς ευκολία και ασφάλεια.
    Δεν την αλλάζω με τίποτα. Υπάρχουν και άλλες παρόμοιου τύπου που προσαρμόζουν και σε περισσότερα κινητά!
    Αυτά!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	quadlock.jpg 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	84,4 KB 
ID:	421411
    Δεν ταλαντώνεται ?
    Και εγώ δοκίμασα βάσεις που πιάνουν στον καθρέφτη αλλά κουνάνε τρελά και σου δίνουν την αίσθηση ότι θα φύγει το τηλέφωνο
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  11. #11
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Μόνο όταν είναι στο ρελαντί και στο κεντρικό stand από τος δονήσεις. Σε όλες τος άλλες περιπτώσεις είναι τέλειο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Δεν ταλαντώνεται ?
    Και εγώ δοκίμασα βάσεις που πιάνουν στον καθρέφτη αλλά κουνάνε τρελά και σου δίνουν την αίσθηση ότι θα φύγει το τηλέφωνο
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Μόνο όταν είναι στο ρελαντί και στο κεντρικό stand από τος δονήσεις. Σε όλες τος άλλες περιπτώσεις είναι τέλειο.
    Απλά για ενημέρωση, πλέον υπάρχει και vibration dampener από την Quadlock .

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    καλημέρα. με προβληματίζει και μένα το θέμα.
    Έχω το citycom και έχω φάει πακέτο με το κινητό...σκεφτείτε το εχω με ακουστικό στην τσέπη όταν παίζω gps και πάω με την ηχητική καθοδήγηση στον προορισμό μου..

    εμένα μου αρέσουν οι κλασικές βάσεις και τις είχα σε όλες τις μηχανές μου, αυτές δλδ που αγκαλιάζουν το τιμόνι..

    στην περίπτωση του σκουτερ δεν υπάρχει τιμονι γιατι το κρυβουν τα πλαστικα..στον καθρέφτη βλέπω κάποιες που βιδώνουν στην βάση του, δλδ βγάζεις καθρέφτη περνάς μέσα από τις βόλτες το κεφάλι της βάσης και βιδώνεις τον καθρεφτη στη θεση του...αλλα αυτό νομιζω θα φερει τον συγκεκριμένο καθρέφτη πιο ψηλά απο τον άλλο.

    αν εχει κάποιος να ριξει μια ιδέα για σιτικομ παρακαλώ ας πει εδώ...α και ψιλοοικονομική μιλάμε ε;

    γιατί αυτά του motoraid με τα ραμ μαουντ θέλουν κάνα 100αρικο για να τα πάρεις όλα μαζί και δεν παίζει με την καμιά το σενάριο.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Η διαφορά μιας ροδέλας σε ύψος δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλη ώστε να φαινεται ο καθρέπτης ψηλότερα, έτσι δεν είναι?

    Ε στη χειρότερη ροδέλα και στον άλλο να φαίνονται ισουψείς

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    καλημέρα. με προβληματίζει και μένα το θέμα.
    Έχω το citycom και έχω φάει πακέτο με το κινητό...σκεφτείτε το εχω με ακουστικό στην τσέπη όταν παίζω gps και πάω με την ηχητική καθοδήγηση στον προορισμό μου..

    εμένα μου αρέσουν οι κλασικές βάσεις και τις είχα σε όλες τις μηχανές μου, αυτές δλδ που αγκαλιάζουν το τιμόνι..

    στην περίπτωση του σκουτερ δεν υπάρχει τιμονι γιατι το κρυβουν τα πλαστικα..στον καθρέφτη βλέπω κάποιες που βιδώνουν στην βάση του, δλδ βγάζεις καθρέφτη περνάς μέσα από τις βόλτες το κεφάλι της βάσης και βιδώνεις τον καθρεφτη στη θεση του...αλλα αυτό νομιζω θα φερει τον συγκεκριμένο καθρέφτη πιο ψηλά απο τον άλλο.

    αν εχει κάποιος να ριξει μια ιδέα για σιτικομ παρακαλώ ας πει εδώ...α και ψιλοοικονομική μιλάμε ε;

    γιατί αυτά του motoraid με τα ραμ μαουντ θέλουν κάνα 100αρικο για να τα πάρεις όλα μαζί και δεν παίζει με την καμιά το σενάριο.
    Νομίζω πως ότι πληρώνεις παίρνεις... προσωπικά τα έσκασα μια φορά (ΟΚ, 2 φορές αλλά θα το εξηγήσω παρακάτω).
    Η βάση της ram mount που έχω πιάνει στον καθρέπτη (σαν μπαράκι όμως, όχι αυτή που μπαίνει κάτω από την βάση και βιδώνει ο καθρέπτης από πάνω) μιας και ούτε στο δικό μου σκουτεράκι έχει "γυμνό" σημείο. Κράδασμοι πράγματι υπάρχουν μόνο στο ρελαντί όμως, μετά είναι ανεπαίσθητοι. Βέβαια εγώ το κινητό το θέλω να το βλέπω μόνο για πλοήγηση. Η ορατότητα είναι οριακά καλή, θα το ήθελα λίγο πιο πάνω (άρα φοβάμαι ότι η βάση που λες εσύ - πιο χαμηλά- δεν θα σε βολέψει) αλλά με ενδιαφέρει να ακούω και να ρίχνω κλεφτές ματιές όταν δεν είμαι σίγουρος οπότε και δεν με χαλάει τελείως. Μου κρύβει βέβαια την ορατότητα από τον δείκτη βενζίνης και κάποια στιγμή θα μείνω
    Ποιοτική κατασκευή (πήρα τις μεταλλικές προεκτάσεις) και την έχω συνέχεια στο μηχανάκι. Μέχρι που μερικές μέρες μετά μου την έφαγαν, την ξαναπλήρωσα αλλά αυτή τη φορά έδωσα μερικά ευρώ παραπάνω και πήρα με σφικτήρα με ειδικό κλειδί ασφαλείας. Τέλος, δεν έχω ξανασχοληθεί!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βαση στηριξης κινητου 5.7-6 ιντσες
    από masterone στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2018, 10:18
  2. Αξιόλογη κ οικονομική βάση στήριξης κινητού για μοτοσικλέτα
    από typhoon στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2018, 10:46
  3. ΒΑΣΗ ΓΙΑ Gps ΣΕ Cbr1100xx ?
    από blackroses στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2007, 23:10
  4. Βαση πινακιδας Ζ750 σε Z750s
    από AFTER στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2005, 18:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF