Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 67

Θέμα: Τρακάρισμα στα λιμανάκια

  1. #31
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εγω που τα χω κτισει τα λιμανακια στην δεκαετια του 80,και μαλιστα με υποδεεστατα μηχανακια στα νιατα μου,θα σου πω οτι τοτε -και εχοντας την αγνοια κινδυνου και κοινωνικης ευθυνης σαν νεος-το ειχα καταευχαριστηθει,και νομιζα οτι ημουν καποιος στα ματια των αλλων ,αν με ρωτησεις σημερα θα σου πω ΤΙ ΜΑΛΑΚΑΣ ημουν και ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ εκανα βαζοντας σε κινδυνο την ζωη μου,και των αλλων.
    Κι εγώ νέος ήμανε πριν γίνω ...νεοσσός και ξέρω πώς σκέφτεται ο 20χρονος. Δημιουργεί πρότυπα που προσπαθεί να αντιγράψει με όποια μέσα του δοθούν. Όχι μόνο δε φοβάται τον κίνδυνο, αλλά αποζητά την αδρεναλίνη. Επίσης του αρέσει να πηγαίνει κόντρα σε ό,τι νιώθει ότι τον περιορίζει και να ξεπερνάει τα όρια.

    Μεγαλώνοντας σκέφτεσαι πιο μπροστά, έχεις αναστολές, υπομονή. Δε γίνεσαι απολύτως ώριμος, αλλά ας πούμε ότι περιορίζεις τις στιγμές ανωριμότητας.

    Αν όμως υπάρχει ολόκληρη βιομηχανία που θέλει να προωθεί τα οχήματα με δέλεαρ την ταχύτητα και την επιτάχυνσή τους, πώς θα τη γλιτώσει ο νέος από τόση προπαγάνδα; Εδώ είμαστε εμείς επιρρεπείς που συζητάμε για επιδόσεις σε μοτοσακά. Το κακό είναι ότι ο νέος θα ψάξει και τα όριά τους σε επικίνδυνα σημεία.

    Αφενός πρέπει να δοθούν τρόποι στους νέους να εκτονώσουν την ενέργειά τους και να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους. Ο αθλητισμός θεωρώ ότι είναι πολύ καλός, όπως επίσης και η εργασία. Αφετέρου να αλλάξουν τα πρότυπα. Για το δεύτερο δεν τρέφω πολλές ελπίδες, το θεωρώ πολύ δύσκολο. Ούτε μπορείς να λογοκρίνεις την τέχνη, ούτε να καταστείλεις τις επιθυμίες του κόσμου για θέαμα, μέσα σε λίγα χρόνια.

    Τουλάχιστον έχουμε εξέλιξη, ως προς το ότι το θέαμα έχει ξεφύγει εδώ και χιλιετίες από ανθρώπους που αλληλοσφάζονται σε αρένες ή τρώγονται από θηρία. Μπορεί μετά από 100 χρόνια να απορεί ο κόσμος, πώς η ανθρωπότητα έδινε αξία σε μερικούς τύπους που επαναλάμβαναν συνέχεια και συνέχεια την ίδια τετριμμένη διαδρομή, με στόχο να μειώσουν το χρόνο ολοκλήρωσης κατά μερικά δέκατα του δευτερολέπτου, σπαταλώντας ενέργεια, χρόνο, χρήματα και βάζοντας σε κίνδυνο τη ζωή τους και τη σωματική τους ακεραιότητα. Σκεφτείτε το λίγο: Αφιερώνεις σημαντικό χρόνο από τη ζωή σου, προπονούμενος, ώστε να μειώσεις κατά μερικά δευτερόλεπτα ή κλάσματα του δευτερολέπτου, το χρόνο ολοκλήρωσης της ίδιας διαδρομής. Οξύμωρο;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #32
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Θα το πω και εγώ ξανά.
    Ας μην κατακρίνουν τους νέους που πάνε πέταλο ως θεατές ή ως τιμονια γιατί απλά και εμείς στα νιάτα μας εκεί γυρίζαμε.
    Όταν μεγαλώσουν οι σημερινοί νέοι και αποχωριστούν θα τους διαδεχτουν οι επόμενοι και πάει λέγοντας.

    Όσο για την πίστα.
    Έχω την πεποίθηση ότι όποιος μπει πίστα και νοιώσει την πρόσφυση και την ασφάλεια της μετά το σκέφτεται διπλά να κάνει μανιαουριες στον δρόμο. Όσο για το εφέ και την μούρη μια χαρά θεατές έχει και στην πίστα!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αφενός πρέπει να δοθούν τρόποι στους νέους να .....
    Να σου πω κάτι.... Ήρεμα το λέω.
    Αν σκάσει ο νέος με το κουτί πάνω μου και με σκοτώσει όπως στο βίντεο που τραβάει ο κολλητός
    μπορεί ο πατέρας μου να εκτονώσει την ενέργεια του πάνω του και να τον θάψει?

    Στη ζωή πάντως εγώ κάνω ότι μπορώ και όχι ότι γουστάρω
    και δεν ζητάω ποτέ από το κράτος ή το μπαμπά μου να μου κάνει τα χατίρια γιατί... ΕΤΣΙ.
    Με λίγα λόγια αν θες να εκτονωθείς υπάρχει το γιου πορν
    Οι άλλοι δεν σου φταίνε τίποτα.


    s705
    Στο 2 συμφωνώ
    Στο 1 αν κάποιος σου πει αποφάσισα να αυτοκτονήσω
    θα του πεις
    -Ναι αδερφέ σε καταλαβαίνω κάτσε να σου ανοίξω το παράθυρο
    να βάλω και μια καρέκλα να φουντάρεις άνετα?

    Δεν πάει έτσι ρε φίλε.
    Μλκιες κάναμε όλοι και ίσως ξανακάνουμε αλλά από ένα σημείο και μετά
    ε φτάνει !
    Και με αμάξι πολύ πολύ χειρότερα

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Θα το πω και εγώ ξανά.
    Ας μην κατακρίνουν τους νέους που πάνε πέταλο ως θεατές ή ως τιμονια γιατί απλά και εμείς στα νιάτα μας εκεί γυρίζαμε.
    Όταν μεγαλώσουν οι σημερινοί νέοι και αποχωριστούν θα τους διαδεχτουν οι επόμενοι και πάει λέγοντας.

    Όσο για την πίστα.
    Έχω την πεποίθηση ότι όποιος μπει πίστα και νοιώσει την πρόσφυση και την ασφάλεια της μετά το σκέφτεται διπλά να κάνει μανιαουριες στον δρόμο. Όσο για το εφέ και την μούρη μια χαρά θεατές έχει και στην πίστα!
    Εαν η παλαια φρουρα της κοινωνιας δεν μεταφερει την γνωση και την σοφια που κερδισε με την παροδο των ετων και με τις εμπειριες που εχει μαζεψει και μενει στο "Τι να του πω του νεου,τις ιδιες μαλακιες εκανα και εγω στην ηλικια του" τοτε δεν υπαρχει ελπιδα να αλλαξει κατι.Γνωμη μου

    Εντιτ:Βασικα και δικια σου γνωμη,το ιδιο λεμε με αλλα λογια

    Εντιτ νο2: Στην πιστα δεν γιγαντωνεται ο μυθος του Καταραμενου,του Διολεμενου και του Χ -μενου

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τουλάχιστον έχουμε εξέλιξη, ως προς το ότι το θέαμα έχει ξεφύγει εδώ και χιλιετίες από ανθρώπους που αλληλοσφάζονται σε αρένες ....

    Ναι...

    https://www.youtube.com/watch?v=xb-ZR9DMEcY

  6. #36
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Εαν η παλαια φρουρα της κοινωνιας δεν μεταφερει την γνωση και την σοφια που κερδισε με την παροδο των ετων και με τις εμπειριες που εχει μαζεψει και μενει στο "Τι να του πω του νεου,τις ιδιες μαλακιες εκανα και εγω στην ηλικια του" τοτε δεν υπαρχει ελπιδα να αλλαξει κατι.Γνωμη μου
    Α γεια σου!

    Σεβόμαστε τη ζωντάνια των νέων και προσπαθούμε να τους δώσουμε διεξόδους, ώστε αυτή η ενέργεια να τους κάνει ευτυχισμένους στο παρόν, αλλά και στο μέλλον. Δεν προσπαθούμε να τους κάνουμε συντηρητικούς και φοβικούς, διαφορετικά ανακόπτουμε την πρόοδο, αλλά τουλάχιστον να τους αποτρέψουμε από την ακούσια σφαγή. Το στοίχημα για εμάς, είναι αν θα καταφέρουμε να βρούμε τρόπους να τους πείσουμε. Η δημιουργία σωστών προτύπων είναι ένας πιθανός τρόπος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #37
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Εαν η παλαια φρουρα της κοινωνιας δεν μεταφερει την γνωση και την σοφια που κερδισε με την παροδο των ετων και με τις εμπειριες που εχει μαζεψει και μενει στο "Τι να του πω του νεου,τις ιδιες μαλακιες εκανα και εγω στην ηλικια του" τοτε δεν υπαρχει ελπιδα να αλλαξει κατι.Γνωμη μου
    Δεν είπα κάτι τέτοιο και αν αυτό άφησα να εννοηθεί ζητώ συγνώμη.
    Ειμαι από τους ενοχλητικούς τύπους που κράζει για την χρήση κράνους, ζώνης, σωστής οδήγησης. Είμαι ο τύπος που στο φανάρι θα την πω ευγενικά στον μπαμπά που πάει το παιδί του στο σχολείο χωρίς κράνος.
    Αλλά σκέφτομαι το έξεις. Αν θες να σε ακούσει ένας νέος δεν του πας απόλυτη κόντρα.
    Τι θες νεαρέ μου? Μηχανή? Βεβαίως και να πάρεις αλλά θα φοράς κράνος και ότι άλλο μπορείς.
    Θες να μαλακιστεις? Βεβαίως, αλλά όταν δεν έχεις συνοδηγό και στο βουνό, αν γίνει στραβή να μην φας και άλλους.
    Θες να πας πέταλο? Βεβαίως, αλλά κοίτα να είσαι καλυμμένος εκεί που θα κάτσεις.
    Θες να πας σαν τιμόνι? Βέβαιος, αλλά κοίτα 10 βίντεο να δεις τι παίζει όταν γίνει η στραβή! Μήπως είναι καλύτερα γιε μου να σου τσονταρω να μπούμε παρέα πίστα?
    Μόνο κάθε αυτόν τον τρόπο δεν γίνεσαι εχθρός στα θέλω του νέου.
    Δείχνεις ότι κατανοείς τα θέλω του, δεν του τα απαγορεύσεις αλλά τον συμβουλεύεις και του δείχνεις τους κινδύνους,δίνοντας εναλλακτικές που ο νέος δεν μπορεί να σκεφτεί!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ήμανε Κατεχάκη ,πιάνεται
    Με τα ρημαδια τα σουζουκια που καβαλαγατε,μονο στις κατηφορες τα βανατε!!!!!!!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα κάτι τέτοιο και αν αυτό άφησα να εννοηθεί ζητώ συγνώμη.
    Ειμαι από τους ενοχλητικούς τύπους που κράζει για την χρήση κράνους, ζώνης, σωστής οδήγησης. Είμαι ο τύπος που στο φανάρι θα την πω ευγενικά στον μπαμπά που πάει το παιδί του στο σχολείο χωρίς κράνος.
    Αλλά σκέφτομαι το έξεις. Αν θες να σε ακούσει ένας νέος δεν του πας απόλυτη κόντρα.
    Τι θες νεαρέ μου? Μηχανή? Βεβαίως και να πάρεις αλλά θα φοράς κράνος και ότι άλλο μπορείς.
    Θες να μαλακιστεις? Βεβαίως, αλλά όταν δεν έχεις συνοδηγό και στο βουνό, αν γίνει στραβή να μην φας και άλλους.
    Θες να πας πέταλο? Βεβαίως, αλλά κοίτα να είσαι καλυμμένος εκεί που θα κάτσεις.
    Θες να πας σαν τιμόνι? Βέβαιος, αλλά κοίτα 10 βίντεο να δεις τι παίζει όταν γίνει η στραβή! Μήπως είναι καλύτερα γιε μου να σου τσονταρω να μπούμε παρέα πίστα?
    Μόνο κάθε αυτόν τον τρόπο δεν γίνεσαι εχθρός στα θέλω του νέου.
    Δείχνεις ότι κατανοείς τα θέλω του, δεν του τα απαγορεύσεις αλλά τον συμβουλεύεις και του δείχνεις τους κινδύνους,δίνοντας εναλλακτικές που ο νέος δεν μπορεί να σκεφτεί!
    Συγνωμη τοτε,εγω με αυτο που μπολνταρα νομιζα οτι διακαιολογεις την κατασταση με το "Ολοι τα καναμε".Μαι μπαντ.

    Και εγω υπερ αυτης της προσεγγισης ειμαι.Καλυτερα να μαθεις ενα παιδι να συμπεριφεται σωστα απο το να του απαγορευεις.Να ξερει οτι καθε πραξη του τι συνεπειες εχει στην ζωη του και στο κοινωνικο συνολο.Ετσι κ αλλιως οσο και να απαγορευσεις σε ενα παιδι,οσο "σουζα" και να το εχεις καποια στιγμη θα γινει ενηλικας και τοτε δεν θα δινει δεκαρα για τις απογορευσεις του γονιου του.

  10. #40
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Σε λίγους νέους έχει αντίκρυσμα η γνώση των συνεπειών και των κινδύνων. Διακατέχονται από αισιοδοξία: "δε θα συμβεί σε εμένα". Η αισιοδοξία βέβαια σε κάποιες περιπτώσεις είναι εφαλτήριο ανακαλύψεων, προόδου, επιχειρηματικότητας.

    Στους νέους, το κύριο κίνητρο είναι τα πρότυπα. Αν θεωρούν μάγκα όποιον τρέχει γρήγορα και αψηφά τον ΚΟΚ, το ίδιο θα κάνουν πολλοί από αυτούς.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #41
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Σημαντικα μειωμενη ειναι πλεον η δυνατοτης των γονεων για σωστη διαπαιδαγωγηση,διοτι μπορει να εχουν την καλη διαθεση ,αλλα οι πηγες πληροφορησης για τα παιδια ειναι πολλες και συνηθως τα προτυπα που παρουσιαζουν λαθος (ιντερνετ, τηλεοραση, παρεες κλπ.)Το δε σχολειο δεν διαπαιδαγωγει,διοτι δεν υπαρχει ενδιαφερον απο τους δασκαλους και καθηγητες,οι οποιοι ακολουθουν μονο το ωρολογιο προγραμμα,που ειναι ελλιπες και στηριζεται σε παρωχημενα μοντελα εκπαιδευσης.Αν δε καποιος καθηγητης εφαρμοσει αλλο μοντελο ,καρατομειται οχι μονο απο το υπουργειο,αλλα και απο τους γονεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Αδρεναλίνες , τεστοστερόνες και άλλα μυστήρια πράγματα που μειώνονται όσο παππουδιάζουμε δεν νικιούνται με λογική...

  13. #43
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Οπότε μένει να προβάλλονται ταινίες στον κινηματογράφο με πρωταγωνιστές που είναι καλοί στο ψάρεμα με πετονιά, που διαβάζουν πολύ και τρώνε όλο το φαγητό τους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	42,1 KB 
ID:	421488

  15. #45
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Παπαγου ναι παω.Τωρα που μεγαλωσα,βολτα τον ανηψιο μου στο αλσος.Αν εννοεις αυτο
    Μαλλον την πλατεια εννοει ( καθαρα τετρατροχη κατασταση....)

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σημερα τριτη καφες στα Λιμανακια στις 6+
    από gcrook στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2005, 17:34
  2. Απογευματινο καφεδακι στα Λιμανακια.
    από gcrook στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 15:07
  3. κοπελα με r6 του 04 στα λιμανακια....
    από alfa156 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 10:41
  4. Πολλα μπραβο στα παιδια που
    από YZF-R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF