Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: AGV K6 ή SHOEI NXR?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63

    AGV K6 ή SHOEI NXR?

    Ήμουν για σκ Αθήνα καί βρέθηκα σε καταστήματα εξοπλισμού δοκιμάζοντας αυτά τα δύο κράνη και άλλα δηλαδή, αλλά μου άρεσαν αυτά τα δύο παραπάνω.. να πω ότι όσα δοκίμασα μου έμπαιναν χωρίς ιδιαίτερο θέμα... από τά δύο αυτά όμως ποιο θά λέγατε, ειδικά για ποιο touring χρήση?

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    βασικά το ότι έμπαιναν "χωρίς ιδιαίτερο θέμα" σημαίνει ότι πρέπει να δεις άλλα κράνη.

    Γενικά πάντως δεν θα έπαιρνα AGV.
    H ποιότητα του SHOEI είναι μακράν ανώτερη.

  3. #3
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Γενικά πάντως δεν θα έπαιρνα AGV.
    H ποιότητα του SHOEI είναι μακράν ανώτερη.
    Ακριβώς αυτό.
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Προσωπικά θα σου πω ότι έχω εμπάθεια με την agv αλλά τό συγκεκριμένο κράνος έχει κάποια πλεονεκτήματα συγκριτικά με το nxr, όσο ποιοτικά ανώτερο και αν είναι πού δεν το αμφισβητώ! Εντελώς αντικειμενικά πάντα!

  5. #5
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimrap Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά θα σου πω ότι έχω εμπάθεια με την agv αλλά τό συγκεκριμένο κράνος έχει κάποια πλεονεκτήματα συγκριτικά με το nxr, όσο ποιοτικά ανώτερο και αν είναι πού δεν το αμφισβητώ! Εντελώς αντικειμενικά πάντα!
    elaborate please

  6. #6
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Αν θες πιο τουριστικό όπως γράφεις θα δεις το gt air της shoei.
    Το δοκίμασα και ήταν μακράν ότι καλύτερο έβαλα και έπιασα στα 10 κρανοι που κοίταξα.
    ΑΛΛΆ Δεν με βολεύει το κούμπωμα του που δεν είναι d ring. Με ενοχλούσε στον καριτζαβλο!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Το δοκίμασα καί εγώ αλλά μου φάνηκε λίγο πιο βαρύ ειδικά συγκριτικά με τά υπόλοιπα... κατά τα άλλα είναι φανταστικό!

  8. #8
    Εχω την αισθηση πως agv και shoei κρανη στα ιδια νουμερα ,δεν εχουν την ιδια εφαρμογη.
    Μιας και τα ειχα και απο τα δυο ,
    Το agv ηταν λιγο πιο στενο και σε γυμνο μηχανακι το shoei μετα τα 140 σαν να ηθελε να φυγει.
    Το agv σε medium μου καθοταν just.
    Το 1ο μηνα το shoei εμπαινε ευκολα και το agv με δυσκολια , αλλα μαντεψε ποιο κρατησα .
    Βαλτα στο κεφαλι σου και κρατα τα εκει κανα 10λεπτο αν εχεις τη δυνατοτητα.
    Οσο το φορας και γυρνας το κεφαλι σου αποτομα δεξια -αριστερα δεν πρεπει να γυρναει στο κεφαλι σου.

    Shoei σαφως καλυτερη ποιοτητα .
    Αυτα τα βλεπεις σε αεραγωγους ,θορυβο κτλ κτλ.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    To NXR δεν ειναι για υψηλες ταχυτητες.Πανω απο τα 120 και χωρις ανεμοκαλυψη πρεπει να εχεις το κεφαλι σου υπο συγκεκριμενη κλιση για να μην σφυραει ΤΟΣΟ πολυ.Δεν ειναι οτι δεν πας καθολου,απλα ειναι λιγο κουραστικο

  10. #10
    Εγω ειχα το 1100 οταν πρωτοβγηκε , αλλα οπως λες και αυτο στις μεγαλες ταχυτητες ενιωθα πως αν το λυσω και σηκωσω το καφαλι ...θα το χασω .
    Το τοτε κ4 της agv βραχος !
    ...αλλα αλλο κρανος το ενα και αλλο το αλλο

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της dionisp
    Εγγραφή
    30/07/2020
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimrap Προβολή μηνύματος
    Το δοκίμασα καί εγώ αλλά μου φάνηκε λίγο πιο βαρύ ειδικά συγκριτικά με τά υπόλοιπα... κατά τα άλλα είναι φανταστικό!
    Καλησπέρα και από εμένα. Είναι πιο βαρύ αλλά είναι αρκετά καλά ζυγισμένο και δεν σε κουράζει στις πολλές ώρες. Σε εμένα προσωπικά είχα παρατηρήσει πάντως ότι δεν συμπεριφερόταν ιδιαίτερα σωστά με συνεπιβάτη στην εθνική. Έχει να κάνει βέβαια με το μηχανάκι, τον συνεπιβάτη κτλ.
    Αυτό που λέει ο φίλος για το δέσιμο το οποίο ήταν όντως σπαστικό (ήταν αρκετά πίσω και ανάλογα την φυσιολογία του καθενός μπορεί να σε πίεζε στον λαιμό) θεωητικά το έχουν φτιάξει στο GT Air II. Σε κάθε περίπτωση αν σε ενδιαφέρει τουρισμός από την Shoei, το GT Air είναι το μοντέλο.
    Κατά τα άλλα η ποιότητα είναι πάρα πολύ καλή (το είχα 8 χρόνια και οδηγώ κάθε μέρα) και είναι ακόμα σαν καινούργιο.

  12. #12
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dionisp Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και από εμένα. Είναι πιο βαρύ αλλά είναι αρκετά καλά ζυγισμένο και δεν σε κουράζει στις πολλές ώρες. Σε εμένα προσωπικά είχα παρατηρήσει πάντως ότι δεν συμπεριφερόταν ιδιαίτερα σωστά με συνεπιβάτη στην εθνική. Έχει να κάνει βέβαια με το μηχανάκι, τον συνεπιβάτη κτλ.
    Αυτό που λέει ο φίλος για το δέσιμο το οποίο ήταν όντως σπαστικό (ήταν αρκετά πίσω και ανάλογα την φυσιολογία του καθενός μπορεί να σε πίεζε στον λαιμό) θεωητικά το έχουν φτιάξει στο GT Air II. Σε κάθε περίπτωση αν σε ενδιαφέρει τουρισμός από την Shoei, το GT Air είναι το μοντέλο.
    Κατά τα άλλα η ποιότητα είναι πάρα πολύ καλή (το είχα 8 χρόνια και οδηγώ κάθε μέρα) και είναι ακόμα σαν καινούργιο.
    Μπα... Το IIεβαλα και ήταν έντονη η επαφή με το λαιμό.
    Μπορείς να βάλεις d ring στέλνοντας το κράνος στην shoei αλλά θέλουν 80 ευρώ και κανένα 2μηνο πήγαινε - έλα!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  13. #13
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Εχω την αισθηση πως agv και shoei κρανη στα ιδια νουμερα ,δεν εχουν την ιδια εφαρμογη.
    Μιας και τα ειχα και απο τα δυο ,
    Το agv ηταν λιγο πιο στενο και σε γυμνο μηχανακι το shoei μετα τα 140 σαν να ηθελε να φυγει.
    Το agv σε medium μου καθοταν just.
    Το 1ο μηνα το shoei εμπαινε ευκολα και το agv με δυσκολια , αλλα μαντεψε ποιο κρατησα .
    Βαλτα στο κεφαλι σου και κρατα τα εκει κανα 10λεπτο αν εχεις τη δυνατοτητα.
    Οσο το φορας και γυρνας το κεφαλι σου αποτομα δεξια -αριστερα δεν πρεπει να γυρναει στο κεφαλι σου.

    Shoei σαφως καλυτερη ποιοτητα .
    Αυτα τα βλεπεις σε αεραγωγους ,θορυβο κτλ κτλ.
    Εγω που φοράω xs(δεν θέλω σχολεία για το μέγεθος μου) το k5δεν μου ήταν στενό ως έπρεπε. Ήταν σαν να το φορούσα έναν χρόνο και είχαν κάτσει τα μάγουλα! Το gt air ήταν κουτί!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της dionisp
    Εγγραφή
    30/07/2020
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Μπα... Το IIεβαλα και ήταν έντονη η επαφή με το λαιμό.
    Μπορείς να βάλεις d ring στέλνοντας το κράνος στην shoei αλλά θέλουν 80 ευρώ και κανένα 2μηνο πήγαινε - έλα!
    Μάλιστα. ΟΚ. Εγώ είχα το 1 και παρόλο που ήταν αρκετά πίσω το δέσιμο σε σχέση με άλλα κράνη, προσωπικά δεν με ενοχλούσε παρά μόνο λίγο μετά από αρκετές ώρες οδήγηση. Για το 2 είχα διαβάσει ότι η μετακίνηση προς τα εμπρός του συστήματος πρόσδεσης ήταν μια από τις βασικές αλλαγές υποτίθεται. Μάλλον δεν το διόρθωσαν εντελώς για να λες ότι σε ενοχλούσε.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Πώς γίνεται ρε παιδιά κραναρα τουριστική όπως το Shoei GT-AIR 2 στα 550€ να μην έχει d-ring? Δηλαδή για όνομα!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. συγκριτικό shoei - nxr vs xr1100
    από spyrakos35 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2016, 12:44
  2. Shoei nxr vs rf 1200...τελικα διαφερουν/???
    από 4now στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2015, 23:55
  3. Νέο SHOEI NXR/RF1200
    από eBoLaGR στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2013, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF