Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 96

Θέμα: Η καρδιά λέει όχι, μη......

  1. #16
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Έδωσες το Trident;;
    porca miseria.

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Έδωσες το Trident;;
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157497
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Σε νιώθω αδερφέ....
    Το πέρασα το λούκι για 4 σχεδόν χρόνια και το παπί-λέγε με ΚΑΖΕ-με έβγαλε ασπροπρόσωπο....
    Από μικροδουλειές,περιστασιακά μεροκάματα ,ντελίβερι μέχρι ψώνια ήταν είναι και θα είναι ο απόλυτος εργάτης.
    Κόστος σερβις από ασήμαντο έως αστείο... 3€ ένα λίτρο λάδι ένα μπουζί άλλα 4 και 5€ βενζίνη που σε βγάζει στη χειρότερη για 120 χιλιόμετρα...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Αν μπορείς να βάλεις δόσεις στο παπί γιατί να δώσεις το μεγαλο;
    Εννοειται το παπί βγάζει μεροκάματο με πολλούς τρόπους
    Εγώ έχω δουλέψει πιτσαρία, ανθοπωλείο, οδοντοτεχνικο εργαστήριο, ασφαλιστικό γραφειο, και τώρα εισπράκτορας σε εταιρεία
    Όλα με 250αρι...
    Έχω συνάδελφο 58 που δουλεύει δύο δουλειές με c50 όποτε μη μασάς!!
    Δεν διαβάζεις και θα σε μαλώσω
    Πως ακριβώς βάζεις δόσεις με μηδέν εισόδημα; (το εισόδημα της γυναίκας δεν το λαμβάνουμε υπόψη)
    Δεν μπορώ να συντηρήσω το στράντα και θα έχω να ταίζω 2;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Βάλτο αγγελία κ άμα δεις ότι δεν φεύγει τραβά σε μαγαζί για ανταλλαγή.

    Σημασία έχει να ξεκινήσεις την νέα πορεία σου
    Σε μαγαζί για ανταλλαγή θα πάει το σφάξιμο γόνατο..... Θα δείξει
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.095
    Κάνε το βήμα για το παπί, όλο και κάποια δουλειά θα προκύψει με αυτό και θα έχεις μειώσει και τα έξοδά σου. Εύχομαι να πάνε όλα προς το καλύτερο.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Ότι και να κάνεις, σκέψου το όσο το δυνατόν πιο ψύχραιμα και με ουσιαστικούς μαθηματικούς υπολογισμούς.
    Ο συναισθηματισμός μπορεί να λειτουργήσει και αντιστρόφως.
    "Δεν μπορώ να την βλέπω να κάθεται, να μην έχω λεφτά να την συντηρήσω, δεν κάνω βόλτες, ας την πουλήσω".

    Κατά τη γνώμη μου έχεις να αντιμετωπίσεις δύο διαφορετικά προβλήματα, τα οποία μπορεί να αλληλοεπικαλύπτονται μπορεί όμως και όχι.

    Το πρώτο πρόβλημα είναι η εύρεση εργασίας-εισοδήματος κλπ.

    Το δεύτερο η διατήρηση, συντήρηση, κατοχή ενός περιουσιακού στοιχείου,εργαλείου,"έρωτα", πες το όπως θες...

    Αν θεωρείς αρκετά πιθανό, ότι αγοράζοντας παπί εξασφαλίζεις εργασία, άρα εισόδημα,η απόφαση είναι σχετικά απλή.

    Αν από την άλλη πιθανολογείς αορίστως, ότι το παπί θα εξασφαλίσει ντετερμινιστικά και εργασία, θα σου έλεγα ξανά σκέψου το.

    Μπορείς να βρεθείς χωρίς μηχανή, με παπί και χωρίς εργασία.
    Μείωσες μεν τα έξοδα σου, αλλά δεν έλυσες μακροπρόθεσμα κανένα πρόβλημα.
    Μετά από λίγο καιρό μπορεί να χρειαστεί να πουλήσεις το παπί, γιατί δεν θα μπορείς να καλύψεις τα έξοδα του και να ψάχνεις για ποδήλατο.

    Κάπως έτσι "σκότωσα" μηχανή, μετά από λίγο το παπί, τα χρήματα φαγώθηκαν για να καλύψουν άλλες ανάγκες και δεν μείνανε ούτε για ποδήλατο.
    Οπότε δούλεψε αρκετά ο γαστροκνήμιος και το πάντα απεχθές λεωφορείο.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Πολύ στενάχωρο το θέμα...

    Για μένα η κίνηση που σκέφτεσαι θα έπρεπε να έχει γίνει ήδη εδώ και 2 (τουλάχιστον) χρόνια.Στη θέση σου δε θα κοιτούσα για καινούργιο παπί αλλά για ένα καλό μεταχειρισμένο στο 1000άρικο χωρίς να χρειάζεται σύντομα αναλώσιμα ώστε να ξεκινήσει αμέσως να βγάζει λεφτά και να σου μείνει ένα 1000άρικο στην άκρη για οποιαδήποτε άλλη ανάγκη χρειαστεί.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μητσε, θα το δωσεις το στραντα και να μη λεμε μαλακιες..

    Βασικα, να λεμε οσες μαλακιες θελουμε και γουσταρουμε αλλα να ξερουμε οτι λεγονται υπο την μορφην προσφορας ωμου για κλαμα και φιλικου χτυπηματος στην πλατη..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ότι και να κάνεις, σκέψου το όσο το δυνατόν πιο ψύχραιμα και με ουσιαστικούς μαθηματικούς υπολογισμούς.
    Ο συναισθηματισμός μπορεί να λειτουργήσει και αντιστρόφως.
    "Δεν μπορώ να την βλέπω να κάθεται, να μην έχω λεφτά να την συντηρήσω, δεν κάνω βόλτες, ας την πουλήσω".

    Κατά τη γνώμη μου έχεις να αντιμετωπίσεις δύο διαφορετικά προβλήματα, τα οποία μπορεί να αλληλοεπικαλύπτονται μπορεί όμως και όχι.

    Το πρώτο πρόβλημα είναι η εύρεση εργασίας-εισοδήματος κλπ.

    Το δεύτερο η διατήρηση, συντήρηση, κατοχή ενός περιουσιακού στοιχείου,εργαλείου,"έρωτα", πες το όπως θες...

    Αν θεωρείς αρκετά πιθανό, ότι αγοράζοντας παπί εξασφαλίζεις εργασία, άρα εισόδημα,η απόφαση είναι σχετικά απλή.

    Αν από την άλλη πιθανολογείς αορίστως, ότι το παπί θα εξασφαλίσει ντετερμινιστικά και εργασία, θα σου έλεγα ξανά σκέψου το.

    Μπορείς να βρεθείς χωρίς μηχανή, με παπί και χωρίς εργασία.
    Μείωσες μεν τα έξοδα σου, αλλά δεν έλυσες μακροπρόθεσμα κανένα πρόβλημα.
    Μετά από λίγο καιρό μπορεί να χρειαστεί να πουλήσεις το παπί, γιατί δεν θα μπορείς να καλύψεις τα έξοδα του και να ψάχνεις για ποδήλατο.

    Κάπως έτσι "σκότωσα" μηχανή, μετά από λίγο το παπί, τα χρήματα φαγώθηκαν για να καλύψουν άλλες ανάγκες και δεν μείνανε ούτε για ποδήλατο.
    Οπότε δούλεψε αρκετά ο γαστροκνήμιος και το πάντα απεχθές λεωφορείο.
    Το να βρεθώ χωρίς έστω το παπί, δεν παίζει παρά μόνο αν με "απαλλοτριώσουν".... η γυναίκα με στηρίζει στα στοιχειώδη έξοδα αλλά και αυτής το εισόδημα έχει τις ανοχές του οπότε η μηχανη θεωρείται too much (αν το λέω σωστά) ιδιαίτερα τώρα που οι μετακινήσεις μου όπως προείπα φτάνουν το μέγιστο τα 20 χλμ.(για μεγαλύτερες υπάρχει και το αμάξι της) και αυτό σπανίως κιόλας. συνήθως 3-4 χλμ....(ρε που καταντήσαμε, κάποτε έκανα 400+ την εβδομάδα για την πλάκα μου και μόνο.....) λεωφορείο; τι είναι αυτό; τρώγεται;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #26
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μητσε, θα το δωσεις το στραντα και να μη λεμε μαλακιες..

    Βασικα, να λεμε οσες μαλακιες θελουμε και γουσταρουμε αλλα να ξερουμε οτι λεγονται υπο την μορφην προσφορας ωμου για κλαμα και φιλικου χτυπηματος στην πλατη..
    Κι όχι μόνο.Τόσοι διαβάζουνε αυτό το ρημαδοφόρουμ.Υπάρχουν φαντάζομαι και κάποιοι που μπορούν να προσφέρουν και μια θέση εργασίας σε κάποιον συμφορουμίτη.Εν κακό!
    (Κι όσοι παιδιά είστε άνεργοι,δεν είναι ντροπή.Ούτε ζητιανιά.Βγείτε πείτε το,μπορεί κάποιος να βοηθήσει)
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πολύ στενάχωρο το θέμα...

    Για μένα η κίνηση που σκέφτεσαι θα έπρεπε να έχει γίνει ήδη εδώ και 2 (τουλάχιστον) χρόνια.Στη θέση σου δε θα κοιτούσα για καινούργιο παπί αλλά για ένα καλό μεταχειρισμένο στο 1000άρικο χωρίς να χρειάζεται σύντομα αναλώσιμα ώστε να ξεκινήσει αμέσως να βγάζει λεφτά και να σου μείνει ένα 1000άρικο στην άκρη για οποιαδήποτε άλλη ανάγκη χρειαστεί.
    Ακριβώς ετσι, προχωρα και με το καλο παιρνεις κατι αλλο οταν μπορείς.

    Επισης μην δώσεις περισσότερα για παπι απο οσα χρειαζονται, δωσε τα 1000 για παπι και κρατα τα ρεστα για προκαταβολή στο επομενο οταν με το καλο θα μπορείς

    Ετσι θα πονέσει και λιγοτερο, κατ' εμε.

    ΥΓ άνοιξη του 2010 εδωσα το ΚΤΜ που ειχα παρει πριν ενα χρονο μεταχειρω χωρις να κινδυνευω απο ανεργια αλλα βλεποντας τι έρχεται.

  13. #28
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Τόσοι διαβάζουνε αυτό το ρημαδοφόρουμ.Υπάρχουν φαντάζομαι και κάποιοι που μπορούν να προσφέρουν και μια θέση εργασίας σε κάποιον συμφορουμίτη.Εν κακό!
    Κακο εν ειναι, ρε Γιαννακη..
    Αυτονόητο (θα επρεπε να) ειναι..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #29
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος

    ΥΓ άνοιξη του 2010 εδωσα το ΚΤΜ που ειχα παρει πριν ενα χρονο μεταχειρω χωρις να κινδυνευω απο ανεργια αλλα βλεποντας τι έρχεται.
    Και δυστυχώς στο άμεσο μέλλον ξαναβλέπω πάλι να έρχεται 2010 στην Ελλαδίτσα μας
    (Αλλά δεν πειράζει,θα διοργανώσω στο προσεχές διάστημα το Σκανδιναβικό κλιμάκιο του φόρουμ )
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πολύ στενάχωρο το θέμα...

    Για μένα η κίνηση που σκέφτεσαι θα έπρεπε να έχει γίνει ήδη εδώ και 2 (τουλάχιστον) χρόνια.Στη θέση σου δε θα κοιτούσα για καινούργιο παπί αλλά για ένα καλό μεταχειρισμένο στο 1000άρικο χωρίς να χρειάζεται σύντομα αναλώσιμα ώστε να ξεκινήσει αμέσως να βγάζει λεφτά και να σου μείνει ένα 1000άρικο στην άκρη για οποιαδήποτε άλλη ανάγκη χρειαστεί.
    Ως προς το πρώτο σκέλος, έχεις απόλυτο δίκιο (με κυνηγούσε και η γυναίκα.... ) Αλλά η καρδιά που λέγαμε δεν με άφηνε και το τρέναρα όσο γινόταν με την ελπίδα ότι κάτι θα έβρισκα. Η πανδημία όμως έβαλε οριστική ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες. για 2 κομμάτι, το συζήτησα με την γυναίκα και επιμένει μόνο κούτα "για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας μια διετία έστω"
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλυσίδα: Θέλει σφίξιμο ή όχι; Το manual λέει όχι αλλά... [Video]
    από mariosx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2019, 13:12
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  3. Προς το παρόν,λέει όχι στα MotoGP η Aprilia
    από golis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2010, 15:20
  4. Μη ΞΕΧΝΑΣ Ποτε!!!!
    από code στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 16:25
  5. Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 4 ευρο ΣΟΥΒΛΑΚΙ !!!!!!!!!!!!!
    από dariosk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2003, 17:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF