Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 96

Θέμα: Η καρδιά λέει όχι, μη......

  1. #1
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122

    Η καρδιά λέει όχι, μη......

    ...το μυαλό και η λογική όμως λένε πρέπει...
    Ο λόγος για το στραντάκι μου.
    Μετά από 10,5 Χρόνια αρμονικής συμβίωσης, δυστυχώς ήρθε η ώρα που θέλοντας και μη, πρέπει να το δώσω για κάτι μικρότερο (παπί..)
    Όντας 3,5 χρόνια στην ανεργία και μη βλέποντας φως στον ορίζοντα ελέω πανδημίας και λοιπών ζητημάτων (ποιος παίρνει για δουλειά έναν 53χρονο κωφό; )
    Με αποστάσεις που δεν ξεπερνούν τα 20 χλμ. το πολύ, εντός των τειχών, κάθε φορά που βγαίνω, με μηδενικό εισόδημα.
    Η διατήρηση του έχει γίνει πολύ δύσκολη. 55 ευρώ τέλη, 6-6,5 λίτρα/100 χλμ., 70 ευρώ το ελάχιστο για σέρβις, 230-250 για λάστιχα κάθε φορά (τα τελευταία είχαν ξεραθεί τόσο πολύ που είχαν ανοίξει σε πολλά σημεία με κίνδυνο σωματικής ακεραιότητας και τα άλλαξα τον Γενάρη με πολύ πόνο στην τσέπη.....)
    Αλυσογράναζα 130 και πάει λέγοντας.
    Το παπί δεν έχει ούτε το 1/5 του κόστους ετησίως, συγκριτικά. Επιπλέον, πιθανότατα θα μπορέσω να κάνω delivery....
    Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 10/10/2020 στις 22:34.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    638
    Από την στιγμή που δεν υπάρχει εισόδημα η απόφαση αυτή είναι μονόδρομος, πάρε ένα παπί ώστε να κάνεις τουλάχιστον delivery-courier δουλειές και που ξέρεις;; Κάποια στιγμή ίσως μπορέσεις να επιστρέψεις σε κάτι άλλο που θα σε ικανοποιεί.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    ...το μυαλό και η λογική όμως λένε πρέπει...
    Ο λόγος για το στραντάκι μου.
    Μετά από 10,5 Χρόνια αρμονικής συμβίωσης, δυστυχώς ήρθε η ώρα που θέλοντας και μη, πρέπει να το δώσω για κάτι μικρότερο (παπί..)
    Όντας 3,5 χρόνια στην ανεργία και μη βλέποντας φως στον ορίζοντα ελέω πανδημίας και λοιπών ζητημάτων (ποιος παίρνει για δουλειά έναν 53χρονο κωφό
    Με αποστάσεις που δεν ξεπερνούν τα 20 χλμ. το πολύ, εντός των τειχών, κάθε φορά που βγαίνω, με μηδενικό εισόδημα.
    Η διατήρηση του έχει γίνει πολύ δύσκολη. 55 ευρώ τέλη, 6-6,5 λίτρα/100 χλμ., 70 ευρώ το ελάχιστο για σέρβις, 230-250 για λάστιχα κάθε φορά (τα τελευταία είχαν ξεραθεί τόσο πολύ που είχαν ανοίξει σε πολλά σημεία με κίνδυνο σωματικής ακεραιότητας και τα άλλαξα τον Γενάρη με πολύ πόνο στην τσέπη.....)
    Αλυσογράναζα 130 και πάει λέγοντας.
    Το παπί δεν έχει ούτε το 1/5 του κόστους ετησίως, συγκριτικά. Επιπλέον, πιθανότατα θα μπορέσω να κάνω delivery....
    Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;
    Πως σε καταλαβαινω

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Τελείως οικονονικά πόσο μπορείς να πάρεις απο το μηχανάκι σου και τι θα κάνεις με αυτά τα χρήματα.
    Θα πάρεις το παπί που μπορεί να σου δώσει και ένα εισόδημα ( delivery ) ή θα τα χαλάσεις σε καθημερινά και στο τέλος θα βρεθείς χωρίς μηχανάκι.
    Αν είναι το πρώτο μπορεί για μένα προχώρατο. Αν τώρα τα χρήματα είναι λίγα και δεν φτάνουν να πάρεις παπί και θα περιμένεις να μαζέψεις και βλέπουμε μήν το κάνεις.
    Βλέπω αρκετoύς στην ηλικία σου στην περιοχή μου να κάνουν delivery και πιστέυω οτι ένα μεροκάματο το βγάζουν. Αν μπορείς να το κάνεις προχώρα γιατί απο την μία δουλειά ερχεται η άλλη και μπορεί σε κάποιο καιρό να είσαι και με δουλειά και με μηχανή πάλι.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Λυπάμαι που είσαι σε αυτη την κατάσταση να σκέφτεσαι να δώσεις το μηχανακι λογω αναγκης.
    Μόνο εσυ ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Τελείως οικονονικά πόσο μπορείς να πάρεις απο το μηχανάκι σου και τι θα κάνεις με αυτά τα χρήματα.
    Θα πάρεις το παπί που μπορεί να σου δώσει και ένα εισόδημα ( delivery ) ή θα τα χαλάσεις σε καθημερινά και στο τέλος θα βρεθείς χωρίς μηχανάκι.
    Αν είναι το πρώτο μπορεί για μένα προχώρατο. Αν τώρα τα χρήματα είναι λίγα και δεν φτάνουν να πάρεις παπί και θα περιμένεις να μαζέψεις και βλέπουμε μήν το κάνεις.
    Βλέπω αρκετoύς στην ηλικία σου στην περιοχή μου να κάνουν delivery και πιστέυω οτι ένα μεροκάματο το βγάζουν. Αν μπορείς να το κάνεις προχώρα γιατί απο την μία δουλειά ερχεται η άλλη και μπορεί σε κάποιο καιρό να είσαι και με δουλειά και με μηχανή πάλι.
    Λογικά θα δοθεί γύρω στα 2.200-2.400 (θα δείξει.....) με τα χρήματα αυτά εξυπακούεται θα πάρω άμεσα κούτα παπί, οκ όχι από τα πρώτης ποιότητας που λένε αν και έχω βάλει στο μάτι το crypton S.
    Με το καλημέρα θα μπουν σωστά λάστιχα και τουλάχιστον (πιστεύω....) για 2 Χρόνια θα μειωθούν πολύ τα πάγια έξοδα συντήρησης (καύσιμα, ασφάλεια, τέλη, σέρβις, το οποίο σε παπί το κάνω άνετα μόνος μου) ενώ και τα αναλώσιμα σε σχέση με το στράντα θα έχουν αστείο κόστος....
    Για να ξαναπάρω κάποτε μηχανή; (διότι δεν θεωρώ μηχανές τα παπιά....) πολύ χλωμό εκτός πια και συμβεί κάτι συνταρακτικό.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Αν μπορείς να βάλεις δόσεις στο παπί γιατί να δώσεις το μεγαλο;
    Εννοειται το παπί βγάζει μεροκάματο με πολλούς τρόπους
    Εγώ έχω δουλέψει πιτσαρία, ανθοπωλείο, οδοντοτεχνικο εργαστήριο, ασφαλιστικό γραφειο, και τώρα εισπράκτορας σε εταιρεία
    Όλα με 250αρι...
    Έχω συνάδελφο 58 που δουλεύει δύο δουλειές με c50 όποτε μη μασάς!!

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Σου εύχομαι το παπί να σου ανοίξει νέους εργασιακούς ορίζοντες, να σε κάνει αισιόδοξο και να σε βοηθήσει οικονομικά. Καλό ξεκίνημα!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Προχώρα όπως το σκέφτεσαι. Σωστός.
    Όταν η ζωή δείχνει η λογική ακολουθεί.
    Τα συναισθήματα για σίδερα αξίζουν όταν υπάρχουν προϋποθέσεις.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  10. #10
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    (...)
    Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;
    Θα έγραφα αυτό που έγραψες κι εσύ και μπράβο με απόλυτη ειλικρίνεια.

    Εγώ ως τζόβενο 49 ετών από τον Γενάρη ξαναρίχνω μια μούτζα πίσω και γυρνάω Σουηδία τον Γενάρη μπας και γλυτώσω.

    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν καταγράφω περιπτώσεις που αν μπορέσω θα βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ.

    Σε καταλαβαίνω επίσης γιατί από το 2011 είμαι χωρίς μηχανή και λέω άντε να ανασάνουμε επαγγελματικά κάποια στιγμή.Στο Ελλάντα όμως δυστυχώς χλωμό το βλέπω.

    Πιο πολύ το γράφω αυτό για να καταλάβεις ότι δεν είσαι μόνος.Αυτό είναι σημαντικό.Και μπράβο στο φόρουμ που,από σπόντα,μας φέρνει πιο κοντά!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #11
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Μας γ@μησες πρωί-πρωί.............

    Μακάρι ότι κάνεις να σε πάει σε κάτι καλύτερο !!!!!!!!!!!!!!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Καλοπουλητο και καλη καινουργια αρχη, σου ευχομαι να παει καλυτερα απο το δικο μου ,που το εχω βαλει αγγελια εδω και στο car αλλα ανταποκριση 0.Δυσκολοι καιροι.Ελλειψις χρηματος-στασις εμποριου ,που λεει και το γνωστο γνωμικο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Βάλτο αγγελία κ άμα δεις ότι δεν φεύγει τραβά σε μαγαζί για ανταλλαγή.

    Σημασία έχει να ξεκινήσεις την νέα πορεία σου
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Δεν έχει κάτι να σκεφτείς, προχώρα το. Η οικονομία που θα έχεις είναι πολύ μεγάλη, η μεγάλη μηχανή έχει σοβαρά έξοδα.

    Να ξέρεις μόνο ότι οι τιμές που βλέπεις σε αγγελίες στο car είναι από μηχανές που ΔΕΝ έχουν πουληθεί (σε αυτά τα λεφτά που ζητάνε). Εκτός κι αν είσαι τυχερός, για να φύγει η μηχανή θα χρειαστεί να πέσεις (λίγο έως αρκετά) σε σχέση με αυτό που υπολογίζεις. Σου το λέω ως άνθρωπος που τα τελευταία χρόνια πουλάει μίνιμουμ ένα όχημα το χρόνο.

    Καλή τύχη!

  15. #15
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Προχώρα όπως το σκέφτεσαι. Σωστός.
    Όταν η ζωή δείχνει η λογική ακολουθεί.
    Τα συναισθήματα για σίδερα αξίζουν όταν υπάρχουν προϋποθέσεις.
    Συμφωνώ!
    Είμαστε όλοι (σχεδόν) συναισθηματικοί με τις μοτο μας, αλλά όταν ζορίζουν τα πράγματα πρέπει να θυμόμαστε ότι τελικά είναι απλά αντικείμενα για να γουστάρουμε και να μας διευκολύνουν, όχι να μας πιέζουν.
    Έχω πουλήσει στο παρελθόν για οικονομικούς λόγους μηχανή και πήρα παπί, σκούτερ και δεν πήρα τίποτα (ζορίστικα πολύ χωρίς 2τροχο ),
    και σήμερα πούλησα μηχανή για δεύτερη φορά για τους ίδιους λόγους .

    Όταν την άλλαξα με παπί, πραγματικά ανέβηκε η ψυχολογία μου πάντως, η διαφορά κόστους χρήσης είναι μεγάλη!
    Ειδικά εφόσον υπάρχει η προοπτική να σου φέρει και εισόδημα, προχώρα χωρίς ενδοιασμούς!

    Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά το συντομότερο
    Ξέρω από βέσπα!

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλυσίδα: Θέλει σφίξιμο ή όχι; Το manual λέει όχι αλλά... [Video]
    από mariosx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2019, 14:12
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  3. Προς το παρόν,λέει όχι στα MotoGP η Aprilia
    από golis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2010, 16:20
  4. Μη ΞΕΧΝΑΣ Ποτε!!!!
    από code στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 17:25
  5. Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 4 ευρο ΣΟΥΒΛΑΚΙ !!!!!!!!!!!!!
    από dariosk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2003, 18:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF