Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: XT660X για πρωτη μηχανη.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2

    XT660X για πρωτη μηχανη.

    Μαγκες καλησπερα,

    ειμαι νεος οδηγος και δεν ξερω και πολλα απο μηχανες.Εχω ενα εξαμηνο που οδηγαω ενα baotian 110cc του '7 και δεν με βολευει καθολου ουτε μου αρεσει και θελω να κατι μεγαλυτερο.Απο μηχανη εχω οδηγησει μονο το 2.5αρι που εδωσα για διπλωμα Α2.Σκεφτομουν για πρωτη μηχανη να αγορασω ενα ΧΤ660Χ (εχω βρει ενα με 2,4κ), να αποκτησω καποια εμπειρια και οταν παρω το διπλωμα Α (μαλλον ανοιξη του '21) να αναβαθμισω σε κατι κατι μεγαλυτερο.Επειδη δεν εχω καποιον με εμπειρια να με καθοδηγησει, συμφωνειτε?Ειναι καλο για πρωτη μηχανη?Απο κατηγορια με ενδιαφερει Supermoto προς το παρον και πιο μετα on-off.
    Επισης, ειμαι 1.85, παιζει να μου ειναι μικρο? Δεν εχω ξαναοδηγησει.Μου προτινετε κατι αλλο?

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Γεια σου ρε τσιφτη και αλανιαρη που λες σε σωστη ωρα την Καλησπερα..!!

    Αν μαθεις (καθολου δυσκολο..) να τσουλας το ΧΤΧ με το γκαζι του (ουσιαστικα με την ροπη του) θα το κρατησεις και για Supermoto και για On-Off..
    (πιθανον οχι μ' αυτην την σειρα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    MADA MADA Το avatar του/της kkinezos
    Εγγραφή
    16/10/2015
    Μηνύματα
    31
    Καλησπερα και καλως ηρθες!

    Ιδιο υψος, πρωτο μου δικυκλο XT660X '10 (supermoto που λες, δεν νομιζω οτι ειναι, motard σκετο, ναι), τo κρατησα 2 χρονια σχεδον και του εκανα 25000χλμ, πλεον πηρα ενα versys. Παρομοιες καταστασεις λοιπον.
    Commuter & βολτες αρκετες εκτος αττικης σε ακτινα μεχρι 300χλμ, πολυ λιγες 2καβαλο εκτος αττικης

    Απο τα παραπανω προκυπτουν τα εξης

    Πολυ καλη πρωτη αγορα το XTακι κατα τη γνωμη μου εφοσον τα γουστα σου ειναι τετοια.

    Καταναλωση: 6.4-7 αμα το στιβεις σε πολη, 5.5-6 αν εισαι κυριος εντος πολης και 4.8-5.5 εκτος.

    Λογω μονοκυλινδρου αν εισαι συνετος θα μαθεις σε πιο αντιξοες συνθηκες που ισως σε κουρασουν βεβαια (αλλαγες ταχυτητων συχνα, σκορτσαρισμα, κραδασμοι, ροπη) αλλα δεδομενου οτι ειναι πρωτη μηχανη και εισαι μικρος υποθετω, ουτε που θα σ ενοχλησουν τα παραπανω, τουλαχιστον στην αρχη.

    Παιρνει 2καβαλο ανετα χωρις να ψαχνει απο που να κρατηθει ο συνεπιβατης, πραγμα που συμβαινει με τα περισσοτερα μεσαια naked.

    Με λαστιχο dunlop mutant παει αξιοπρεπεστατα σε χωματινες διαδρομες.


    Γενικα ειναι μηχανακι που θα κανει τα παντα με βαθμο 5.5/10 ας πουμε. Οποτε θεωρω ειναι πολυ καλο starter μεχρι ν αλλαξουν οι αναγκες σου.


    Προσοχη στην αγορα αλλα και στο που θα το παρκαρεις γιατι εχουν ταση να εξαφανιζονται ειτε ολοκληρα ειτε κομματια τους.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Δες και MT03 (το παλιό) και Aprilia Pegaso (Strada) και τα δύο με τον ίδιο κινητήρα με το XT, τον 660. Το 1ο είναι εντελώς γυμνό και πιο μικροκαμωμένο ενώ το strada πιο μηχανή μια και κάθεσαι "μέσα" και όχι "πάνω". Επίσης τα όργανα του strada και το μπροστινό είναι ανώτερα. Το XT υπερέχει μόνο σε τιμή μεταπώλησης και σε θέση οδήγησης άν θέλεις "μοταρντάδικη".....πάντως μοτάρντ στα 180kg δεν είναι κανένα
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ

Παρόμοια θέματα

  1. R6 για πρωτη μηχανή;
    από madsk1llzz στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 01:44
  2. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 13:47
  3. transalp για πρώτη μηχανή??
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 22:41
  4. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF