Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 68

Θέμα: Euro5 για νέα μηχανή

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    =jawaforever;3070259
    Δες πόσα άλογα βγάζει το cbr600rr και πες μου αν θα μπορούσε ή όχι να βγάλει παραπάνω δύναμη από 650cc!!!
    .
    περνάει το cbr600rr Euro5?
    Τελευταία τροποποίηση από stefanos; 21/10/2020 στις 19:07.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Εγώ είμαι σε γεινκές γραμμές φαν της ηλεκτροκίνησης, αλλά περιμένω να δω τι τρόπους θα εφεύρουν οι κάγκουρες για να σπάνε @ρχίδια όταν δε θα έχουν "εξάτμα"
    Κάτι θα βρουν. Οι καγκουρες είναι ευρηματικοι τύποι.

  3. #48
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Ατυχές το παράδειγμα. Όταν μια φίρμα έχει στα 600cc, super sport, έχει sport Turing, έχει naked, έχει ο, τι βάζει ο ανθρώπινος νους, τότε πρέπει να βρει και τρόπους για να τα διαφοροποιησει και σε επίπεδο απόδοσης και χρηστικότητας.

    Δες πόσα άλογα βγάζει το cbr600rr και πες μου αν θα μπορούσε ή όχι να βγάλει παραπάνω δύναμη από 650cc!!!

    (εννοείται πως μπορούσε αλλά είπαμε, ανάλογα με το μοντέλο, την κατηγορία του μοντέλου, υπάρχουν άλλες προτεραιότητες όπως χρηστικότητα, ελαστικότητα, κατανάλωση κλπ).
    Καταρχήν το CBR600rr είναι 600 κυβικά και όχι 650, και δεν κυκλοφορεί Ευρώπη

    Είναι 120 άλογα

    Το Euro 4 (ούτε καν Euro 5) CBR650R που έρχεται στην Ευρώπη είναι 650 cc με 95 άλογα

    Τώρα εσύ μπορείς να συνεχίσεις να επιμένεις, δε μπορώ να σου πω κάτι άλλο...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν το CBR600rr είναι 600 κυβικά και όχι 650, και δεν κυκλοφορεί Ευρώπη

    Είναι 120 άλογα

    Το Euro 4 (ούτε καν Euro 5) CBR650R που έρχεται στην Ευρώπη είναι 650 cc με 95 άλογα

    Τώρα εσύ μπορείς να συνεχίσεις να επιμένεις, δε μπορώ να σου πω κάτι άλλο...
    1) Είδες να λέω πουθενά ότι το CBR600rr είναι 650cc??
    Αν ναι, να μου πεις.
    2) Το Ε4, προφανώς, CBR600rr, βγάζει μεγαλύτερη δύναμη από το επίσης Ε4 cb650r.
    Αυτό ακριβώς έγραφα. Ότι τα εργοστάσια μπορούν να βγάλουν παραπάνω δύναμη από λιγότερα κυβικά.
    Πλέον προσαρμοζονται με χαρακτηριστικη άνεση στις νέες νορμες καυσαερίων.
    Πραγματικά περιμένω να βγει το CBR600rr του 2021 για να δω που θα είναι η δύναμη του (φοβερά απίθανο να είναι μειωμένη σε σχέση με το μοντέλο Ε4).

  5. #50
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    1) Είδες να λέω πουθενά ότι το CBR600rr είναι 650cc??
    Αν ναι, να μου πεις.
    2) Το Ε4, προφανώς, CBR600rr, βγάζει μεγαλύτερη δύναμη από το επίσης Ε4 cb650r.
    Αυτό ακριβώς έγραφα. Ότι τα εργοστάσια μπορούν να βγάλουν παραπάνω δύναμη από λιγότερα κυβικά.
    Πλέον προσαρμοζονται με χαρακτηριστικη άνεση στις νέες νορμες καυσαερίων.
    Πραγματικά περιμένω να βγει το CBR600rr του 2021 για να δω που θα είναι η δύναμη του (φοβερά απίθανο να είναι μειωμένη σε σχέση με το μοντέλο Ε4).

    1) Συγνώμη, αλλά έγραψες
    Δες πόσα άλογα βγάζει το cbr600rr και πες μου αν θα μπορούσε ή όχι να βγάλει παραπάνω δύναμη από 650cc!!!
    Tι ακριβώς ήθελες να πεις με αυτό το σχόλιό σου δηλαδή ;
    Ότι το 600άρι μπορεί ή δε μπορεί να βγάλει παραπάνω δύναμη από 650άρι ;

    2) το πέτυχες...
    https://motorcyclelife.com.au/honda-...ro-4-casualty/

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #51
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Ατυχές το παράδειγμα. Όταν μια φίρμα έχει στα 600cc, super sport, έχει sport Turing, έχει naked, έχει ο, τι βάζει ο ανθρώπινος νους, τότε πρέπει να βρει και τρόπους για να τα διαφοροποιησει και σε επίπεδο απόδοσης και χρηστικότητας.

    Δες πόσα άλογα βγάζει το cbr600rr και πες μου αν θα μπορούσε ή όχι να βγάλει παραπάνω δύναμη από 650cc!!!

    (εννοείται πως μπορούσε αλλά είπαμε, ανάλογα με το μοντέλο, την κατηγορία του μοντέλου, υπάρχουν άλλες προτεραιότητες όπως χρηστικότητα, ελαστικότητα, κατανάλωση κλπ).
    Μια χαρά είναι το παράδειγμα του AristidisZ, στην πραγματικότητα είναι πολύ καλό παράδειγμα.
    Απλά δεν σε βολεύει γιατί δείχνει τον γεμάτο κενά συλλογισμό σου που καταλήγει φυσικά σε λάθος συμπεράσματα.

    Hornet ειναι και το ένα, Hornet και το άλλο, γυμνά και τα δύο και μαλιστα το ενα αντικατέστησε το άλλο.
    Δεν ειναι η πρώτη φορά που αναγκάζεται ο κατασκευαστής να ανεβάσει τον κυβισμό στο επόμενο μοντέλο για να μην μειωθεί δραστικά η ιπποδύναμη και η ροπή λόγω νέων κανονισμών ρύπων.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά είναι το παράδειγμα του AristidisZ, στην πραγματικότητα είναι πολύ καλό παράδειγμα.
    Απλά δεν σε βολεύει γιατί δείχνει τον γεμάτο κενά συλλογισμό σου που καταλήγει φυσικά σε λάθος συμπεράσματα.

    Hornet ειναι και το ένα, Hornet και το άλλο, γυμνά και τα δύο και μαλιστα το ενα αντικατέστησε το άλλο.
    Δεν ειναι η πρώτη φορά που αναγκάζεται ο κατασκευαστής να ανεβάσει τον κυβισμό στο επόμενο μοντέλο για να μην μειωθεί δραστικά η ιπποδύναμη και η ροπή λόγω νέων κανονισμών ρύπων.

    Γιατί έχεις 2 μέτρα και 2 σταθμά;

    Εδώ υπάρχουν (άπειρα) "ποστς", όπου ο Χ ρωτάει για μια (καινούρια) μηχανή και 1002 προτείνουν μεταχειρισμενο στα ίδια λεφτά!!!
    Λες και το μεταχειρισμενο είναι λεφτά στην τράπεζα!

    Δεν ξέρω αν τα Voge θα βγουν σκυλιά του πολέμου, μπορώ όμως να σου πω με σιγουριά ότι η πιο ριψοκίνδυνη αγορά με διαφορά, είναι αυτή του μεταχειρισμενου.

    Εκεί γιατί δεν αναρωτιέσαι ποιος προτείνει μεταχειρισμενο στη θέση του καινούριου (ζελατίνα λέμε) που στην τελική έχει και μια Α εγγύηση 2 ετών που και κάτι να πάει στραβά, θα σε καλύψει ο εισαγωγέας.
    Ενώ στο μεταχειρισμενο, αν κάτι πάει στραβά (που μεταξύ μας, σε όλους κάτι έχει πάει στραβά στην πορεία), απλά βάζεις το χέρι στην τσέπη και τρως χρόνο στα συνεργεία. Και το βάζεις εσύ, όχι αυτός που το πρότεινε ή που σε παρέσυρε ενδεχομένως.

    Δυστυχώς ή ευτυχώς, ο κόσμος αγοράζει κάτι καινούριο με την ευχή ότι όλα θα πάνε καλά.
    Θεωρώ ότι οι εποχές που κάθε σαβούρα από την Κίνα έβρισκε το δρόμο της στην Ευρωπαϊκή - και όχι μόνο - αγορά, έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί.

    Πλέον μιλάμε για κολοσσούς όπως η QJ ή η LONCIN που προσφέρουν πολύ καλά VFM.

    Και αυτό για κάποιους - κι εγώ μέσα σε αυτούς - είναι το πιο σημαντικό κριτήριο.

    Μπορεί εσύ να διαφωνείς και είναι δικαίωμα απόλυτα σεβαστό, όμως πρέπει και να σεβαστείς και αυτούς που βάζουν ένα χρηματικό ταβάνι στην αγορά τους.
    Επίσης για άλλους κριτήριο μπορεί να είναι ο χαμηλός κίνδυνος κλοπής. Ένα Honda γίνεται "ανάρπαστο" σε σχέση με ένα voge, zontes κλπ.

    Ούτε έχουν όλοι κλειστό γκαράζ, ούτε όλοι έχουν την άνεση να πληρώνουν γραμμάτιο κάθε μήνα σε πάρκινγκ.

  8. #53
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Ατυχές το παράδειγμα. Όταν μια φίρμα έχει στα 600cc, super sport, έχει sport Turing, έχει naked, έχει ο, τι βάζει ο ανθρώπινος νους, τότε πρέπει να βρει και τρόπους για να τα διαφοροποιησει και σε επίπεδο απόδοσης και χρηστικότητας.

    Δες πόσα άλογα βγάζει το cbr600rr και πες μου αν θα μπορούσε ή όχι να βγάλει παραπάνω δύναμη από 650cc!!!

    (εννοείται πως μπορούσε αλλά είπαμε, ανάλογα με το μοντέλο, την κατηγορία του μοντέλου, υπάρχουν άλλες προτεραιότητες όπως χρηστικότητα, ελαστικότητα, κατανάλωση κλπ).
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Γιατί έχεις 2 μέτρα και 2 σταθμά;

    Εδώ υπάρχουν (άπειρα) "ποστς", όπου ο Χ ρωτάει για μια (καινούρια) μηχανή και 1002 προτείνουν μεταχειρισμενο στα ίδια λεφτά!!!
    Λες και το μεταχειρισμενο είναι λεφτά στην τράπεζα!

    Δεν ξέρω αν τα Voge θα βγουν σκυλιά του πολέμου, μπορώ όμως να σου πω με σιγουριά ότι η πιο ριψοκίνδυνη αγορά με διαφορά, είναι αυτή του μεταχειρισμενου.

    Εκεί γιατί δεν αναρωτιέσαι ποιος προτείνει μεταχειρισμενο στη θέση του καινούριου (ζελατίνα λέμε) που στην τελική έχει και μια Α εγγύηση 2 ετών που και κάτι να πάει στραβά, θα σε καλύψει ο εισαγωγέας.
    Ενώ στο μεταχειρισμενο, αν κάτι πάει στραβά (που μεταξύ μας, σε όλους κάτι έχει πάει στραβά στην πορεία), απλά βάζεις το χέρι στην τσέπη και τρως χρόνο στα συνεργεία. Και το βάζεις εσύ, όχι αυτός που το πρότεινε ή που σε παρέσυρε ενδεχομένως.

    Δυστυχώς ή ευτυχώς, ο κόσμος αγοράζει κάτι καινούριο με την ευχή ότι όλα θα πάνε καλά.
    Θεωρώ ότι οι εποχές που κάθε σαβούρα από την Κίνα έβρισκε το δρόμο της στην Ευρωπαϊκή - και όχι μόνο - αγορά, έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί.

    Πλέον μιλάμε για κολοσσούς όπως η QJ ή η LONCIN που προσφέρουν πολύ καλά VFM.

    Και αυτό για κάποιους - κι εγώ μέσα σε αυτούς - είναι το πιο σημαντικό κριτήριο.

    Μπορεί εσύ να διαφωνείς και είναι δικαίωμα απόλυτα σεβαστό, όμως πρέπει και να σεβαστείς και αυτούς που βάζουν ένα χρηματικό ταβάνι στην αγορά τους.
    Επίσης για άλλους κριτήριο μπορεί να είναι ο χαμηλός κίνδυνος κλοπής. Ένα Honda γίνεται "ανάρπαστο" σε σχέση με ένα voge, zontes κλπ.

    Ούτε έχουν όλοι κλειστό γκαράζ, ούτε όλοι έχουν την άνεση να πληρώνουν γραμμάτιο κάθε μήνα σε πάρκινγκ.
    Μαλιστα.....
    Κλασσική περίπτωση όπου ο συνομιλητής δεν έχει πλέον επιχειρήματα και προσπαθεί να αλλάξει τελείως το θέμα.
    Μπας και είσαι πολιτικός και δεν μας το λες?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μαλιστα.....
    Κλασσική περίπτωση όπου ο συνομιλητής δεν έχει πλέον επιχειρήματα και προσπαθεί να αλλάξει τελείως το θέμα.
    Μπας και είσαι πολιτικός και δεν μας το λες?
    Δηλαδή εσύ κατάλαβες ότι δεν έχω επιχειρήματα;;;;

    Οκ, κι εγώ καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να δώσεις απαντήσεις στις οποίες θα κρύψεις με κάποιο τρόπο την εμπάθεια σου.

    Εντάξει, ποιος σκοτιστηκε για το τι πιστεύεις εσύ και τι πιστεύω εγώ;

    Φαν κλαμπ δεν με ενδιαφέρει να φτιάξω. Ούτε μαζεύω ψηφοφόρους.

  10. #55
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή εσύ κατάλαβες ότι δεν έχω επιχειρήματα;;;;

    Οκ, κι εγώ καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να δώσεις απαντήσεις στις οποίες θα κρύψεις με κάποιο τρόπο την εμπάθεια σου.

    Εντάξει, ποιος σκοτιστηκε για το τι πιστεύεις εσύ και τι πιστεύω εγώ;

    Φαν κλαμπ δεν με ενδιαφέρει να φτιάξω. Ούτε μαζεύω ψηφοφόρους.
    Φαντάζομαι οτι αν είχες επιχειρήματα θα απαντούσες πανω στο θέμα που συζητείται και δεν θα πέταγες μια τελείως άσχετη απάντηση όπως έκανες.
    Αν δεν κατάλαβα καλά μπορείς φυσικά να με αντικρούσεις με τα επιχειρήματά σου στο θέμα που συζητάμε και συγκεκριμένα στο παράδειγμα του Hornet.
    O AristidisZ έγραψε:
    Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc

    κι έχει απόλυτο δίκιο κατα την γνωμη μου.

    Εσυ που το αποκάλεσες ατυχές παράδειγμα θα πρέπει να υποστηρίξεις την άποψή σου γιατί αυτα που του έγραψες είναι επίσης άσχετα μια που το παράδειγμα ειναι συγκεκριμένο και αναφέρεται στο ίδιο μοντέλο του ίδιου κατασκευαστή με μερικά χρόνια και κάμποσα κυβικά εκατοστά διαφορά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι οτι αν είχες επιχειρήματα θα απαντούσες πανω στο θέμα που συζητείται και δεν θα πέταγες μια τελείως άσχετη απάντηση όπως έκανες.
    Αν δεν κατάλαβα καλά μπορείς φυσικά να με αντικρούσεις με τα επιχειρήματά σου στο θέμα που συζητάμε και συγκεκριμένα στο παράδειγμα του Hornet.
    O AristidisZ έγραψε:
    Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc

    κι έχει απόλυτο δίκιο κατα την γνωμη μου.

    Εσυ που το αποκάλεσες ατυχές παράδειγμα θα πρέπει να υποστηρίξεις την άποψή σου γιατί αυτα που του έγραψες είναι επίσης άσχετα μια που το παράδειγμα ειναι συγκεκριμένο και αναφέρεται στο ίδιο μοντέλο του ίδιου κατασκευαστή με μερικά χρόνια και κάμποσα κυβικά εκατοστά διαφορά.
    Μπράβο, κατά τη γνώμη σου όπως είπες.

    Για τελευταία φορά. Αν δεν γίνει κατανοητό και τώρα, δεν θα επιμείνω.

    Έχουμε cbr 600 rr και cb650 r

    To 600, αν και με λιγότερα κυβικά, έχει μεγαλύτερη δύναμη. Το cb 650 r δεν προέκυψε επειδή η Honda ΔΕΝ μπορούσε να κάνει το 600 Ε4. Και τα 2 είναι στην ίδια νόρμα, Ε4.

    Το 650r ήρθε για άλλο λόγο τον οποίο μόνο η Honda έχει στο μυαλό της. Πάντως ΔΕΝ βγήκε επειδή το CBR600rr δεν μπορούσε να καλύψει την Ε4 ή επειδή θα έχανε άλογα. Το 600αρι και μπορούσε και έγινε Ε4.

    Βασικά κακώς ήρθε σαν παράδειγμα από τον Aristidis το συγκεκριμένο μηχανάκι και κακώς έχει τόση συνέχεια η ιστορία αυτή γιατί δεν είναι Ε5. Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι Ε5 από όσο γνωρίζω.

    Αν είναι, φέρε κάποιο λινκ με τα στοιχεία.

    Εδώ το θέμα είναι η νόρμα Ε5 και ο Aristidis έφερε παράδειγμα μηχανάκι με Ε4.

    Δεν έχει νόημα και δε θα ασχοληθώ άλλο.

    Ασχολήσου εσύ όσο θέλεις.

    *** Το αν τα ss 600,γίνουν 636, γίνουν 650 ή γίνουν 660 στο μέλλον , δεν το γνωρίζω.
    Όποιος έχει εκ των έσω πληροφόρηση , να μας πει.

  12. #57
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Μπράβο, κατά τη γνώμη σου όπως είπες.

    Για τελευταία φορά. Αν δεν γίνει κατανοητό και τώρα, δεν θα επιμείνω.

    Έχουμε cbr 600 rr και cb650 r

    To 600, αν και με λιγότερα κυβικά, έχει μεγαλύτερη δύναμη. Το cb 650 r δεν προέκυψε επειδή η Honda ΔΕΝ μπορούσε να κάνει το 600 Ε4. Και τα 2 είναι στην ίδια νόρμα, Ε4.

    Το 650r ήρθε για άλλο λόγο τον οποίο μόνο η Honda έχει στο μυαλό της. Πάντως ΔΕΝ βγήκε επειδή το CBR600rr δεν μπορούσε να καλύψει την Ε4 ή επειδή θα έχανε άλογα. Το 600αρι και μπορούσε και έγινε Ε4.

    Βασικά κακώς ήρθε σαν παράδειγμα από τον Aristidis το συγκεκριμένο μηχανάκι και κακώς έχει τόση συνέχεια η ιστορία αυτή γιατί δεν είναι Ε5. Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι Ε5 από όσο γνωρίζω.

    Αν είναι, φέρε κάποιο λινκ με τα στοιχεία.

    Εδώ το θέμα είναι η νόρμα Ε5 και ο Aristidis έφερε παράδειγμα μηχανάκι με Ε4.

    Δεν έχει νόημα και δε θα ασχοληθώ άλλο.

    Ασχολήσου εσύ όσο θέλεις.
    Σε περίπτωση που δε διάβασες τι σου παρέθεσα πριν, το RR καταργήθηκε λόγω Ε4

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #58
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Μπράβο, κατά τη γνώμη σου όπως είπες.

    Για τελευταία φορά. Αν δεν γίνει κατανοητό και τώρα, δεν θα επιμείνω.

    Έχουμε cbr 600 rr και cb650 r

    To 600, αν και με λιγότερα κυβικά, έχει μεγαλύτερη δύναμη. Το cb 650 r δεν προέκυψε επειδή η Honda ΔΕΝ μπορούσε να κάνει το 600 Ε4. Και τα 2 είναι στην ίδια νόρμα, Ε4.

    Το 650r ήρθε για άλλο λόγο τον οποίο μόνο η Honda έχει στο μυαλό της. Πάντως ΔΕΝ βγήκε επειδή το CBR600rr δεν μπορούσε να καλύψει την Ε4 ή επειδή θα έχανε άλογα. Το 600αρι και μπορούσε και έγινε Ε4.

    Βασικά κακώς ήρθε σαν παράδειγμα από τον Aristidis το συγκεκριμένο μηχανάκι και κακώς έχει τόση συνέχεια η ιστορία αυτή γιατί δεν είναι Ε5. Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι Ε5 από όσο γνωρίζω.

    Αν είναι, φέρε κάποιο λινκ με τα στοιχεία.

    Εδώ το θέμα είναι η νόρμα Ε5 και ο Aristidis έφερε παράδειγμα μηχανάκι με Ε4.

    Δεν έχει νόημα και δε θα ασχοληθώ άλλο.

    Ασχολήσου εσύ όσο θέλεις.

    *** Το αν τα ss 600,γίνουν 636, γίνουν 650 ή γίνουν 660 στο μέλλον , δεν το γνωρίζω.
    Όποιος έχει εκ των έσω πληροφόρηση , να μας πει.

    Γραφεις :

    Για τελευταία φορά. Αν δεν γίνει κατανοητό και τώρα, δεν θα επιμείνω.

    Έχουμε cbr 600 rr και cb650 r


    Που τα είδες τα cbr 600 rr και cb650 r ήθελα να ξερα!

    ενώ ο AristidisZ έγραψε:
    Hornet του 07, 103 άλογα 600cc, Ηοrnet του 2020 90 άλογα 650 cc

    και πανω σε αυτό απάντησες αρχικά πως το παράδειγμά του είναι ατυχές.


    Τώρα επιλέγεις στην απάντησή σου να αναφερθείς, επειδή σε βολεύει, στο CBR600RR, το οποίο είναι supsersport, και να κάνεις μια ατυχή σύγκριση με το
    CB650R που είναι γυμνό και ειναι ο αντικαταστάτης του Hornet.
    Φυσικά ακόμα κι ενας άσχετος γνωρίζει οτι ενα SS 600 όπως το CBR600RR έχει σφως υψηλότερη ιπποδύναμη αλλά σε υψηλότερες στροφές απο ένα γυμνό λόγω διαφορετικής φιλοσοφίας και τελείως διαφορετικού προορισμού χρήσης.

    Παρ όλα αυτα ενώ το παράδειγμα που συζητάμε εδώ και τόσα ποστ ειναι μεταξύ 2 γυμνων που έχουν τελείως παρόμοια γενικά χαρακτηριστικά , εσύ συνεχίζεις και απαντάς αναφερόμενος σε ενα γυμνό κι ενα SS και κανεις συγκρίσεις μεταξύ τους.

    Επίσης τo CB650R που είναι και Euro5 πλέον, με καποιες βελτιώσεις στις αναρτήσεις αλλά καμμία αλλαγή στην απόδοση του κινητήρα αφού ήταν ήδη αρκετά φιμωμένος λόγω Euro4.
    https://www.bikeit.gr/nea-montela-ho...kai-veltioseis

    Οσο επιμένεις να γράφεις οτι ναναι και οταν ζορίζεσαι να αλλάζεις συνεχώς θέμα θα με εχεις απέναντί σου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #59
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Άρη νομίζω ότι η σύγκριση γίνεται ανάμεσα στο CBR600RR και στο CBR650R (όχι στο CB650R)

    https://www.honda-motorcycles.gr/mod...?model=CBR650R

    Το οποίο, όπως έγραψες και εσύ παραπάνω, είναι πλέον λιγότερα άλογα και με μεγαλύτερο μοτέρ, προφανώς προκειμένου να πιάσει την (λιγότερο αυστηρή συγκρινόμενη με την Euro 5) προδιαγραφή Euro 4

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #60
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Άρη νομίζω ότι η σύγκριση γίνεται ανάμεσα στο CBR600RR και στο CBR650R (όχι στο CB650R)

    https://www.honda-motorcycles.gr/mod...?model=CBR650R

    Το οποίο, όπως έγραψες και εσύ παραπάνω, είναι πλέον λιγότερα άλογα και με μεγαλύτερο μοτέρ, προφανώς προκειμένου να πιάσει την (λιγότερο αυστηρή συγκρινόμενη με την Euro 5) προδιαγραφή Euro 4
    Εσυ εβαλες ενα παράδειγμα 2 παραπλήσιων μοτο (Hornet 600 2007 και CB650R 2020) στο οποίο το μοντέλο 2020 έχασε ιππους παρ όλο που ανεβηκε 50cc και ο Jawaforever απάντησε οτι το παράδειγμά σου ειναι ατυχές κι εβαλε στο παιχνίδι και το CBR600RR για δικούς του λόγους.
    Εγώ επέμεινα οτι το παράδειγμά σου ηταν πολύ καλό και ο jawaforever συνεχισε κι απάντησε οτι αλλο το μεταχειρισμένο κι αλλο το καινούριο. Αλλο το Κινεζικο κι αλλο το Japan κλπ κππ.
    Οταν του απάντησα οτι ειναι εκτός θέματος, συνέχισε με σύγκριση απόδοσης μεταξύ γυμνού CB650R και SS CBR600RR.

    Ποτέ δεν συνέκρινα εγώ αυτες τις 2 μοτο καθώς είναι τελείως ανόμοιες και δεν θα είχε κανένα νόημα μια τετοια συγκριση.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για νεα μηχανη
    από Johan87 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2018, 11:41
  2. μπερδεμενος για νεα μηχανη...
    από pararos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2014, 23:59
  3. Γνωμη για νεα μηχανη 125 (οχι παπι).
    από SteveuS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 13:07
  4. Σκέψεις για νέα μηχανή
    από koumatrix στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 04:38
  5. Ψαχνω για νέα μηχανή...
    από giannisbreva750 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF