Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: φωτα σε modenas kristar 125

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2019
    Μηνύματα
    38

    φωτα σε modenas kristar 125

    Παιδες καλησπερα...Θα ηθελα βοηθεια για το μηχανακι...Παει καιρος π δεν εχω καλα φωτα...Σημερα μετρησα τα βολτ με πολυμετρο στα ντου.. Και στο ρελαντι μ εδινε 7 με 8 βολτ και με γκαζι μ εδινε 10...
    Δεν επρεπε να περναει τα 12 ευκολα ;;;
    Βοηθεια παιδια δεν βλεπω να οδηγησω το βραδυ...

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2019
    Μηνύματα
    38
    Κανενας ρε παιδια μια συμβουλη;;;
    Πηγα στο μαστορα π ετοιμαζομαι να το παω για καδενα γλυστρες κ.λ.π και τον ρωτησα μ λεει ανορθωτης...
    Και λεω ρε παιδια τι ανορθωτης σε αυτα τα μηχανακια οπως το kazer μονο φορτιση της μπαταριας δε κανει ο ανορθωτης ;;; Τα φωτα εναλασσομενο δε παιρνουνε;;;

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexisssss Προβολή μηνύματος
    Κανενας ρε παιδια μια συμβουλη;;;
    Πηγα στο μαστορα π ετοιμαζομαι να το παω για καδενα γλυστρες κ.λ.π και τον ρωτησα μ λεει ανορθωτης...
    Και λεω ρε παιδια τι ανορθωτης σε αυτα τα μηχανακια οπως το kazer μονο φορτιση της μπαταριας δε κανει ο ανορθωτης ;;; Τα φωτα εναλασσομενο δε παιρνουνε;;;
    Δευτεριάτικα έχεις απαίτηση για απάντηση; Κάτσε να πάει Τετάρτη να έχει συνέλθει ο γέρος από τα τσίπουρα και θα σΕ πει...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2019
    Μηνύματα
    38
    κανένας ρε παιδιά?

  5. #5
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Δεν ξέρω πώς είναι τα φώτα στο παπί σου αλλά τη μπαταρία τη μέτρησες; Τι σου βγάζει σε διάφορες στροφές;

  6. #6
    Ο ανορθωτής επεμβαίνει στη τάση των φώτων.Λογικά αν μετρήσεις και την τάση φόρτισης της μπαταρίας και δεις ότι βρίσκεται κάτω απο 14 με 15 volt με αρκετές στροφές στο μοτέρ ίσως έχεις πρόβλημα με το πηνίο.Μετά θα χρειαστείς μέτρηση της αντίστασης του πηνίου που έχει να κάνει με τη φόρτιση και ρεύμα στα φώτα.Συγχωρέστε με αν έχω γράψει κάτι λάθος ή είμαι λάθος.Δεν είμαι τεχνικός απλά έχω διαβάσει και σκαλίσει αρκετά ένα c50 που έχω στη κατοχή μου και ό,τι γράφω είναι απο προσωπική εμπειρία.
    Τελευταία τροποποίηση από pkemmos; 15/10/2020 στις 10:14.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2019
    Μηνύματα
    38
    Μπαταρια ειναι καινουρια δεν ξερω ποσο βγαζει αυτη τη στιγμη αλλα σιγουρα απο 12.5 μεχρι 13..
    Ανορθωτη ειχα μ τον ειχανε κανει δωρο απο μια παραγγελια και δοκιμασα δεν αλλαξε κατι ωστοσο τσεκαρα τη φορτιση και κυμαινεται απο 14.4 μεχρι 14.5 σε ολο το φασμα των στροφων..ακομα και στο ρελαντι φορτιζει εκει αναμεσα...
    Δε ξερω τι αλλο μπορει να φταει.... Βοηθηστε λιγακι

  8. #8
    Εφόσον έχεις 14-14,5 φόρτιση στη μπαταρία μάλλον είσαι εντάξει απο πηνία και εφόσον άλλαξες και ανορθωτή ,δοκίμασε να λύσεις το διακόπτη των φώτων να μετρήσεις και εκεί την τάση να δεις επί τη ευκαιρία σε τι κατάσταση βρίσκεται.Μπορεί να έχει άλατα ή να οξυδώθηκαν οι επαφές και δημιουργεί μεγάλη αντίσταση.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2019
    Μηνύματα
    38
    τι να πω ρε παιδιά... παράγγειλα γνήσιο ντουι γτ αυτο είναι αρπαγμενο και 2 λαμπες οσραμ να πετάξω αυτές τις φτηνότερες να δω μήπως δω άσπρη μερα

  10. #10
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Πάρε την καλωδίωση προς τα πίσω και μέτρα σε διάφορα σημεία (ντουί, φίσες ή ό,τι έχει πιο πίσω) μήπως δεις να πέφτει η τάση μόνο από ένα σημείο και μετά.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2019
    Μηνύματα
    38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Πάρε την καλωδίωση προς τα πίσω και μέτρα σε διάφορα σημεία (ντουί, φίσες ή ό,τι έχει πιο πίσω) μήπως δεις να πέφτει η τάση μόνο από ένα σημείο και μετά.
    εύκολο να το λες αλλά Ποιος το λύνει όλο Π έχει ένα σωρό πλαστικαααααα επόμενη κίνηση είναι αυτο βέβαια σημερα Π θα αλλάξω ντουι θα μετρήσω πάνω στη φύσα την ταση να δω τι παίζει και ειδωμεν

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μετρα καλυτερα πανω στα καλωδια που καταληγουν στα ντουϊ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2019
    Μηνύματα
    38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μετρα καλυτερα πανω στα καλωδια που καταληγουν στα ντουϊ..
    λοιπόν μέτρησα πάνω στη φύσα... σε εναλλασσόμενο μ βγαζει από δέκα μέχρι 16++
    και σε συνεχές Π.μετρησα μ βγαζει κάτι τάσεις 2 έως 6 7 βολτ... Π είναι λίγο περίεργο να είναι αλήθεια...Έβαλα γνήσιο ντουι και λαμπες οσραμ και περιμένω τ βράδυ να δω μήπως φέγγει καλυτερα

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2019
    Μηνύματα
    38
    λοιπόν επαναφέρω τ θέμα γτ εγινε ζημιά...με 2 18αρες οσραμ έβλεπα σχετικά καλα... μετα απο δυο μήνες Π το συζητάγαμε και πριν από 15 μερες περίπου μύρισε κάτι καμμένο το μεσημέρι.. συνηδοτοποιω ότι είχανε καεί όλες οι λαμπες μπρος πίσω συμπεριλαμβανομένων και του κοντέρ... βάζω λαμπες πάλι πάνω και άναβαν σα κεράκια... ψαξε ψαξε βλεπω το εξης σε πολλα καλωδια π πανε στους διακοπτες το πολυμετεο χτυπάει γείωση.οπως επίσης και σε δύο καλώδια απ'τα 4 της φυσάς του φαναριου δηλαδή το ενα είναι η γείωση και απ'τα αλλά 3 γεφυρώσουν με τη γείωση τα δυο.. αποσύνδεω τις φύσεις του κοντέρ και πιάνω γείωση πάλι αλλά σε λιγότερα καλώδια...
    να μη σας τα πολυλογω ο ανορθωτης ειχε λιωσει τελειως οποτε και τον αλλαξα με φοβο μηπως χαλασω κι αυτον και οι τασεις στα φωτα επανηλθαν οοοοομωωωως.... Ο διακόπτης φωτων στη μέση Π κανονικά έπρεπε να δίνει στη ψείρα μπροστα και στο κωλοφαναρο...μ δίνει φως κανονικά στο φαναρι το μπροστα και πισωωω...Μόλις ανάψω τα φωτα στη θέση Π ανάβουν κανονικά ΑΝΆΒΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΎΟ ΣΚΆΛΕΣ ΜΑΖΊ.....Ο διπλανός διακοπτης μικρή μεγάλη σκαλα δεν κάνει τπτ....Αλλά θα και διακοπτες και τους δυο με γνήσιους sym..Δεν έβρισκα modenas αλλά είναι ολόιδιο....πααααλι ακριβώς τα ίδια....


    πετάξτε καμία ιδέα Η να παω ηλεκτρολόγο Η να αλλάξω όλη τη πλεξουδα ?

Παρόμοια θέματα

  1. Ρυθμιση καρπυρατερ σε Modenas kristar 125
    από 4now στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2013, 12:57
  2. Νεότερα για το Modenas Kristar 125;
    από villy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 196
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2011, 15:39
  3. modenas kristar 125
    από pappasr6 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2006, 19:15
  4. Apo Innova Se Modenas Kristar 125???
    από BillCRX στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2006, 18:09
  5. MODENAS Kristar 125
    από trelovet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2006, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF