Σελίδα 3 από 42 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 628

Θέμα: Μηχανη vs Car

  1. #31
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Για να μη σας τα πολυλογω. Εχω ενα fazer s2. Εχει φαγωθει ο φιλος μου οτι ενα αμαξι τυπου οκταβια 350 αλογα με περναει. Εγω εχω αντιθετη γνωμη. Αυτα..
    ΑΣΤΟ γιατι μετα θα πρεπει ν αλλαξεις nickname σε ASSDRILLED
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #32
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Pano το 1000 δεν ανοιγε στο βιντεο.
    400 αλογα δεν στεκονται πουθενα με 1000αρι.
    Εχω ανοιξει με το δικο μου (ο ιδιος) με evo 600αλογα μεχρι gt2 κ skyline.
    Αμαξι απο μικρες ταχυτητες δεν με βλεπαν καν.
    Μονο με το skyline οταν ανοιξα απο τα 170-180 ενω με περασε μα καμια 200αρα τον μαζεψα μεχρι τα 250 αλλα μετα κοψαμε.
    Παιδια το βιντεο --ξαναλεω-- το εβαλα για να φανει πως παει ενας κουβας σαν το τζετα με 400 αλογα...ναι, δεν πηγαινε τερμα το 1000, αλλα δε πηγαινε και ρελαντι. Οποτε αν ζοριζε λιγο το συγκεκριμενο αμαξι το 1000, τοτε το φειζερ για το οποιο γινεται ο λογος, προφανως, δεν εχει καμμια μα καμμια ελπιδα...

    τωρα για το skyline που λες και τα gt2, ειναι και τα δυο πανγρηγορα αμαξια, με το gtr να εχει τα 400μ στα χαμηλα 11αρια και 0-100 στα 3 δευτερολεπτα (και αυτα τα εχει παντου και παντα)

    τα gt2 ξεκινανε σα διαολοι με το μοτερ πισω με εξωφρενικα τρομερους χρονους και κανουν τα 400αρια σε ψηλα 10αρια και προφανως οτι ελπιδα εχει η μοτο ειναι μονο κατα την εκκινηση...πως πηγαινατε μαζι?

    https://www.youtube.com/watch?v=c-OU...nnel=Squamifer

  3. #33
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    btw, επιτελους μια συζητηση της προκοπης σε αυτο το φορουμ

  4. #34
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Για άνοιγμα από στάση, η μοτοσυκλέτα θέλει πολύ έμπειρο αναβάτη για να δώσει καλό χρόνο. Ο Ματ Γουάτσον από το carwow με το video πιο πάνω, είπε ότι επί καιρό δεν μπορούσε να βρει μοτοσυκλετιστή, αρκετά έμπειρο για τα drag races που κάνει ανά λίγες ημέρες. Τελικά βρήκε πρωταθλητή ss που κατάφερε να εκκινήσει σωστά τη μοτοσυκλέτα.

    Αντιθέτως, τα σύγχρονα αμάξια έχουν launch control. Πατάς φρένο, τραβάς τα paddles, κατόπιν τα αφήνεις και δε χρειάζεται να κάνεις σχεδόν τίποτε άλλο, από το να έχεις σανιδωμένο το ηλεκτρικό γκάζι. Αυτό που είναι να μη σου τύχει, είναι κανένα A45s AMG, που ακόμα και ένας άσχετος μπορεί να τα επιταχύνει με ρυθμούς που ούτε χιλιάρι ss μπορεί να ακολουθήσει, αν ο αναβάτης δεν είναι πολύ έμπειρος. Ακόμα και στο Oktavia, ένας οδηγός με λίγη προπόνηση μπορεί να μάθει να το εκκινεί καλά και να αλλάζει γρήγορα ταχύτητες, χωρίς να καταστρέψει το σύστημα μετάδοσης. Παρεμπιπτόντως στο GTR με τα 1600 άλογα το κιβώτιο ήταν διαλυμένο, επειδή δεν είχε γίνει αντίστοιχη αναβάθμιση με τα άλογα.

    Πάντως η αναλογία κιλών ανά ίππο είναι καλύτερη στο Fazer 600 με τα 100 άλογα (κοντά στο 3:1), παρά στο Octavia με τα 350 άλογα (τουλάχιστον 4:1). Απλά τα 350 άλογα, εάν το επιτρέπει η κλιμάκωση του κιβωτίου, επιτρέπουν μεγαλύτερη τελική ταχύτητα, οπότε μετά τα 200 km/h θα αρχίσει να κερδίζει έδαφος το αμάξι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Παιδια το βιντεο --ξαναλεω-- το εβαλα για να φανει πως παει ενας κουβας σαν το τζετα με 400 αλογα...ναι, δεν πηγαινε τερμα το 1000, αλλα δε πηγαινε και ρελαντι. Οποτε αν ζοριζε λιγο το συγκεκριμενο αμαξι το 1000, τοτε το φειζερ για το οποιο γινεται ο λογος, προφανως, δεν εχει καμμια μα καμμια ελπιδα...

    τωρα για το skyline που λες και τα gt2, ειναι και τα δυο πανγρηγορα αμαξια, με το gtr να εχει τα 400μ στα χαμηλα 11αρια και 0-100 στα 3 δευτερολεπτα (και αυτα τα εχει παντου και παντα)

    τα gt2 ξεκινανε σα διαολοι με το μοτερ πισω με εξωφρενικα τρομερους χρονους και κανουν τα 400αρια σε ψηλα 10αρια και προφανως οτι ελπιδα εχει η μοτο ειναι μονο κατα την εκκινηση...πως πηγαινατε μαζι?

    https://www.youtube.com/watch?v=c-OU...nnel=Squamifer
    Πολυ κατατοπιστικος φιλε. Ευχαριστω. Επισης να προσθεσω οτι κανω κουβεντα δε τον εχω βγαλει εξω για να τον μετρησω με κανεναν ουτε ειπα οτι η μηχανη μου κανει παπαδες. Προσπαθω απο φυσικης κυριως αποψης να καταλαβω πως ενας τοσο μεγαλος ογκος/βαρος μπορει να περασει με τοσο περισσια ευκολια ενα αεροδυναμικο οχημα σε σχημα σφαιρας(περιπου).

  6. #36
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Διαφωνω καθετα μα αυτη την απαντηση. Η μοτοσυκλετα και ειδικα μια αγωνιστικη μοτοσυκλετα κοστιζει αρκετα χρηματα εχει φρεναρες λαστιχαρες και συστηματα τα οποια μπορουνε να κοιταξουνε στα ματια τα συστηματα ενος αυτοκινητου.Κατα τα αλλα εξαρταται απο το καθενα αν θελει να οδηγει "ξαπλωμενος" Οπως ακριβως ειναι και σπιτι του η θελει να οδηγαει με ολες τις αισθησεις του και την αδρεναλινη στα υψη αλλα και με το σωμα να εχει ουσιαστικα γινει ενα με τη μηχανη. Για μενα δε τιθεται καν θεμα συγκρισης το πιο ειναι πιο απολαυστικο να οδηγεις αν αυτο το θεμα ηθελες να θιξεις.
    Δε μίλησε κανείς για "πιο απολαυστικό", αλλά για το τι αγοράζεις με τα χρήματά σου. Ένα αυτοκίνητο παρόμοιων επιδόσεων δεν είναι ακριβότερο γιατί έτσι, αλλά επειδή αγοράζεις ένα πολύ πιο ολοκληρωμένο πακέτο.

    Επίσης δεν αγοράζεις γρήγορο αυτοκίνητο για να κάνεις κόντρες με φέιζερ στα φανάρια. Αλλά στην πρώτη στροφή, καλό είναι να σου δώσει παραγγελία ο μοτοσικλετιστής, γιατί το τσάι θα είναι κρύο στο μισάωρο αναμονής.

  7. #37
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Πολυ κατατοπιστικος φιλε. Ευχαριστω. Επισης να προσθεσω οτι κανω κουβεντα δε τον εχω βγαλει εξω για να τον μετρησω με κανεναν ουτε ειπα οτι η μηχανη μου κανει παπαδες. Προσπαθω απο φυσικης κυριως αποψης να καταλαβω πως ενας τοσο μεγαλος ογκος/βαρος μπορει να περασει με τοσο περισσια ευκολια ενα αεροδυναμικο οχημα σε σχημα σφαιρας(περιπου).
    κανε μια βολτα με το αμαξι αφου ειναι φιλος σου...αμα δεν εισαι κολλημενος θα το χαρεις...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Οπως λεει και ο τιτλος θα ηθελα να κανω ερωτηση προς τα μελη και μηχανοβιους συντροχους μιας και με φιλους εχουμε την διαφωνια. Ποσα αλογα πρεπει να εχει ενα αμαξι για να περασει μια μηχανη 600+ κυβικων 4 κιλυνδρη. Εννοειται οχι απο σταση αλλα ρολαριστο.
    Δεν εξαρτάται μόνο από τα άλογα.
    Αν στο 206 μου βγάλω 350 άλογα θα έχω καλύτερες επιταχύνσεις όχι απαραίτητα μεγαλύτερες τελικές εάν δεν βάλω χέρι στην μετάδοση.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Πολυ κατατοπιστικος φιλε. Ευχαριστω. Επισης να προσθεσω οτι κανω κουβεντα δε τον εχω βγαλει εξω για να τον μετρησω με κανεναν ουτε ειπα οτι η μηχανη μου κανει παπαδες. Προσπαθω απο φυσικης κυριως αποψης να καταλαβω πως ενας τοσο μεγαλος ογκος/βαρος μπορει να περασει με τοσο περισσια ευκολια ενα αεροδυναμικο οχημα σε σχημα σφαιρας(περιπου).
    Ούτε καν όμως

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Ημουνα φανταρος λουτρακι και ειχα το cbr600f και ηταν να παω με εναν αλλον Ναυπλιο παρεα,αυτος ειχε Audi TT 240 ps.Σε καποια φαση μου λεει θα σε περιμενω θα πηγαινουμε μαζι.Δεν ειπα τιποτα.Το ακουνε καποιοι αλλοι κα ιτου λενε μλκ αυτος με το 600 πρεπει να σε περιμενει.Γελαγε αυτος με το ΤΤ....Ε με αυτα και μ αυτα εννοειται πηγε στην κοντρα το πραγμα ενω ηταν να παμε νορμαλ.Ξεφτυλιστηκε μολις φτασαμε Ναυπλιο ειχε παθει σοκ βγηκε εξω απ οτο αμαξι και κοιταγε το μηχανακι με γουρλωμενα ματια και μου λεγε πως παει ετσι.Ακομα και σε ανοιγματα με 180-250km/h τον αφηνα πισω.Το παλικαρι ηταν απο Κρητη και μαλλον δεν ειχε παει ποτε διπλα διπλα με ss θα περναγε τιποτα Xt και θα χαιροταν.

    Γενικα πιστευω μηχανακι 600 τετρακυλινδρο 100 αλογων(με φαιρινκ/μισο φαιρινκ) νικαει σιγουρα αμαξια εως 300 αλογα(αν κρινω με ποση ευκολια περναγα στο ΤΤ).

    https://www.youtube.com/watch?v=spQf...ultimatestreet

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Ημουνα φανταρος λουτρακι και ειχα το cbr600f και ηταν να παω με εναν αλλον Ναυπλιο παρεα,αυτος ειχε Audi TT 240 ps.Σε καποια φαση μου λεει θα σε περιμενω θα πηγαινουμε μαζι.Δεν ειπα τιποτα.Το ακουνε καποιοι αλλοι κα ιτου λενε μλκ αυτος με το 600 πρεπει να σε περιμενει.Γελαγε αυτος με το ΤΤ....Ε με αυτα και μ αυτα εννοειται πηγε στην κοντρα το πραγμα ενω ηταν να παμε νορμαλ.Ξεφτυλιστηκε μολις φτασαμε Ναυπλιο ειχε παθει σοκ βγηκε εξω απ οτο αμαξι και κοιταγε το μηχανακι με γουρλωμενα ματια και μου λεγε πως παει ετσι.Ακομα και σε ανοιγματα με 180-250km/h τον αφηνα πισω.Το παλικαρι ηταν απο Κρητη και μαλλον δεν ειχε παει ποτε διπλα διπλα με ss θα περναγε τιποτα Xt και θα χαιροταν.

    Γενικα πιστευω μηχανακι 600 τετρακυλινδρο 100 αλογων(με φαιρινκ/μισο φαιρινκ) νικαει σιγουρα αμαξια εως 300 αλογα(αν κρινω με ποση ευκολια περναγα στο ΤΤ).

    https://www.youtube.com/watch?v=spQf...ultimatestreet
    τι έκανε μωρέ ο μ@λάκας στο τέλος!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    680
    Αν πας απο στάση και ξέρεις να το ξεκινήσεις το fazer θα του ρίξεις 2 ταχυδρομικους κώδικες. Αν πας απο ρολ 60-70χμ 1 κώδικα κ λίγο. Βασικά δεν νομίζω ότι υπάρχει εύρος που μπορεί να σε περάσει οκτάβια με τόσα λίγα άλογα εκτός αν πάτε απο τα 140-150 που δεν είναι κόντρα. Πληροφοριακά εκανα μερικά πατηματα με citroen ax γύρω στα 600-700 κιλα, γύρω στα 320 ροδα με ημισλικ και στο 400αρι ήμασταν κοπιο από στάση. Από ρολ μου έριξε μερικά μέτρα βέβαια. Αλλά μιλάμε για αυτοκίνητο με τα μισά κιλά απο ενα οκτάβια και καθαρά στημένο για cash day. Δεν σπινιαρε ούτε η πρώτη. Τωρα ο φίλος με τα 350 άλογα που θέλει να περάσει μηχανάκι θα έχει πολύ μεγάλη φαντασία.

  13. #43
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Παιδια το βιντεο --ξαναλεω-- το εβαλα για να φανει πως παει ενας κουβας σαν το τζετα με 400 αλογα...ναι, δεν πηγαινε τερμα το 1000, αλλα δε πηγαινε και ρελαντι. Οποτε αν ζοριζε λιγο το συγκεκριμενο αμαξι το 1000, τοτε το φειζερ για το οποιο γινεται ο λογος, προφανως, δεν εχει καμμια μα καμμια ελπιδα...

    τωρα για το skyline που λες και τα gt2, ειναι και τα δυο πανγρηγορα αμαξια, με το gtr να εχει τα 400μ στα χαμηλα 11αρια και 0-100 στα 3 δευτερολεπτα (και αυτα τα εχει παντου και παντα)

    τα gt2 ξεκινανε σα διαολοι με το μοτερ πισω με εξωφρενικα τρομερους χρονους και κανουν τα 400αρια σε ψηλα 10αρια και προφανως οτι ελπιδα εχει η μοτο ειναι μονο κατα την εκκινηση...πως πηγαινατε μαζι?

    https://www.youtube.com/watch?v=c-OU...nnel=Squamifer
    Δες μετρήσεις skyline κ ενός Κ5...όχι πως δεν γνωρίζεις αλλά η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη.
    Στην πράξη φαίνεται αρκετά καλύτερα απ' ότι με χαρτουρες.
    Άντε κ μια gt2 έτσι για το χαβαλε.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #44
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Με το bandit το 650 με τα 70 μουλάρια τροχό πέρασες dragster ax με σλικ;

    Με λίγα πρόχειρα μαθηματικά.
    Αναλογία κιλών ανά ίππο του μπαντιτ με αναβάτη 300/70:
    4.28

    Αναλογία κιλών ανά ίππο του ΑΧ με οδηγο 750/320:
    2.34


    Οπότε δύο είναι τα ενδεχόμενα, είτε το ΑΧ είχε το στοκ χιλιαρακι μοτέρ και εσύ νόμιζες ότι ήταν 300 άλογα ή ήταν το μαξιλάρι περίεργο και δημιουργουσε πολύ ευφάνταστα όνειρα
    :P

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Αχαχαχα παντως το θεμα εχει ψωμι και γελιο..

Σελίδα 3 από 42 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. άλλη μια κόντρα αιωνίων : moto vs car (περιοδικο motojournal.fr)
    από road spirit στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 332
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 01:41
  2. ΚΙΝΔΥΝΟΣ! Moto Vs Car
    από perrakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2010, 16:11
  3. ΜΗΧΑΝΗ Vs ΠΑΠΙ
    από kokosKRITI στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1099
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2009, 11:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF