Σελίδα 32 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 222728293031323334353637 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 466 έως 480 από 628

Θέμα: Μηχανη vs Car

  1. #466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τώρα έχω 110 γαλλικά αλόγατα. ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙΣ!!!11



    Α σόρι, έχω ignore τη λέξη "ευθεία". Γράψε λάθος.



    Το ότι ένα αυτοκίνητο με μισούς ίππους/κιλό στέκεται δίπλα (κερδίζει ή όχι, για 0.5s, δεν έχει καμία σημασία) σε σύγχρονο τούμπανο 1000άρι SS, σε ευθεία, ακόμα κι από εκκίνηση, απλά λήγει κάθε συζήτηση car vs bike. Ας πιάσουμε τώρα το "ναι, αλλά πόσο κοστίζει".
    Ανέβα Ξάνθη και θα κεράσω καριοκα μετά το τσάι
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #467
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Κερνάω και την καριόκα. Κέρνα τις βενζίνες.
    Life begins at 45°.

  3. #468
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ήθελα απλά να τονίσω ότι το "real life" δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, αφού 99% των οδηγών είναι παντελώς κουλοί, ασχέτως οχήματος. Τουλάχιστον έχει περάσει η μόδα και δεν κυκλοφορούν πολλά 1000άρια SS καφετέριας πλέον.
    Αυτο ναι. Δεν εχω πετυχει (περιπου) κανεναν οδηγο αυτοκινητου να κινειται οντως πολυ γρηγορα σε στροφες.
    Οι περισσοτεροι ειναι ευθειακηδες και παντα τον τρωνε επιτοπου.
    Μια φορα επαιζα με ενα Μ3 στον Καρεα και ηταν οντως διασκεδαστικο. Αυτος το ειχε οδηγικα και το πηγαινε.

    Ποσες και ποσες φορες εχω δει κατι 4κινητα και αντι να μπουνε να στριψουν πανε σαν κυριες. Ανοιγουν 2-3 ταχυτητες στην ευθεια και τελος.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #469
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Ανέβα Ξάνθη και θα κεράσω καριοκα μετά το τσάι
    Εγω λεω να κερασεις το θρακοψωμο...πολυ τουμπανο εκει πανω ρε συ!!!
    Ride(s) the wind of change...

  5. #470
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Thunder ace, έχω δει μερικές φορές και αυξάνεται το φαινόμενο. Τα σύγχρονα hatchback και κάποια ηλεκτρικά έχουν launch control και τετρακίνηση. Ακόμα και σχετικά άπειρος οδηγός, πετυχαίνει με αυτά το 0-100 km/h σε 3 έως 4 δευτερόλεπτα.

    Για να πετύχειτέτοιους χρόνους μία μοτοσυκλέτα, πρέπει να την οδηγεί πολύ έμπειρος αναβάτης.

    Δε φαντάζεστε πόσο έχουν αυξηθεί οι επιδόσεις σε SUV των 50.000€+. Σε συνδυασμό με βελτιστοποιημένα συστήματα μετάδοσης, περνάνε στις επιταχύνσεις πολλά supercar παρασμένης γενιάς.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #471
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.468
    Ακομα θυμαμαι φιλαρακι με οτομπιανκι αμπαρθ που του ειχε κανει οτι πειραγμα βαζει ο νους σου,να τον παιρναω απο σταση μεχρι καμμια πενηνταρια μετρα,με ΒΕΣΠΑ 200!!!!!!!!
    Το τι καζουρα επαθε στην παρεα ,πιστευω ακομα την θυμαται.
    Μιλαω για 80κατι

  7. #472
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.073
    Ανούσιες κουταμαρες ειδικά σε δημόσιο δρόμο,που απλώς ενισχύουν το κόμπλεξ του καθενός.Στο δια ταύτα δεν εξυπηρετούν σε τίποτα,και σε δημόσιο δρόμο δημιουργούν κινδύνους και για τους άλλους που δεν φταίνε σε τίποτα.Οποιος είναι μάγκας μπαίνει σε πίστα,κι εκεί βλέπει πόσα απίδια πιάνει ο σάκκος.Σε στροφές πάντα.

  8. #473
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Thunder ace, έχω δει μερικές φορές και αυξάνεται το φαινόμενο. Τα σύγχρονα hatchback και κάποια ηλεκτρικά έχουν launch control και τετρακίνηση. Ακόμα και σχετικά άπειρος οδηγός, πετυχαίνει με αυτά το 0-100 km/h σε 3 έως 4 δευτερόλεπτα.

    Για να πετύχειτέτοιους χρόνους μία μοτοσυκλέτα, πρέπει να την οδηγεί πολύ έμπειρος αναβάτης.
    Τι 0-100 ρε συ Νεοσσε? Εκει δεν εχουμε ανοιξει ουτε την μιση πρωτη να πουμε. Αυτα ειναι αυτοκινηταδικα νουμερα.
    Εμεις μιλαμε για 0-200 το λιγοτερο. Εκει θελει ενα 1000αρι περιπου 7-8 δευτερολετα.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #474
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ανούσιες κουταμαρες ειδικά σε δημόσιο δρόμο,που απλώς ενισχύουν το κόμπλεξ του καθενός.Στο δια ταύτα δεν εξυπηρετούν σε τίποτα,και σε δημόσιο δρόμο δημιουργούν κινδύνους και για τους άλλους που δεν φταίνε σε τίποτα.Οποιος είναι μάγκας μπαίνει σε πίστα,κι εκεί βλέπει πόσα απίδια πιάνει ο σάκκος.Σε στροφές πάντα.
    Ναι ρε γαμωτω,,,,πως μου διεφυγε;;;;;
    Η Αθηνα εκεινα τα χρονια ειχε σε καθε γειτονια πιστα που μπορουσες να ξεκ@βλωσεις με ασφαλεια,αλλα εμεις γουσταραμε μηχανη 1000 και θανατο.
    Ζηταω συγνωμη για καθε κοντρα που εκανα ,για καθε σουζα,για..........

  10. #475
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Οπως θα εχετε δει σε πιστες που γινονται διαφοροι αγωνες, δεν υπαρχει επαφη αναμεσα σε χρονους αυτοκινητων και μηχανων.

    Στον δρομο ειναι θεμα ρισκων, αλλα ενα καλα στημενο αμαξι θα ειναι πιο γρηγορο σε στριφτερη διαδρομη απο μοτοσυκλετα, σε κλειστη διαδρομη και σε διαφορετικα περασματα. Γιατι αλλιως στην πρωτη ευθεια θα περασει η μηχανη μπροστα και το αμαξι δεν θα μπορει να την περασει στις στροφες που θα παταει φρενο μην περασει απο πανω

  11. #476
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Τι θεματάρα ειναι αυτη, εχω κλάψει με κάποια σχόλια.
    Θα ξεκινήσω με την αγαπημένη μου flame ατάκα σαν ιδιοκτήτης: Τα σύγχρονα BMW, μόνο BMW τα περνάνε.

    Τα μηχανάκια ειναι συνολικά καλύτερο σύνολο στην συνάρτηση άλογα-επιδόσεις-κατανάλωση/χρήματα και εξηγώ με man's math: Αυτη τη στιγμή για να πάρεις ενα σοβαρό αυτοκίνητο επιδόσεων στο εξωτερικό θέλεις on average 15κ προκαταβολή και 1000 το μήνα (εκτος απ το νεο Μ2) ενω για το αντίστοιχο Pani-M1k θέλεις 5κ προκαταβολή και 200 το μήνα.

    Στην πράξη τώρα το μηχανάκι μου, γυρνάει στο Χοκενχαιμ στο 1.55 και εγώ γυρνάω με δρομισιο αμαξι σε τουριστικη μερα (χωρις κεραμικα με PS4s και τα οριτζιναλ τακακια) στο 2.09-10 με 4 15λεπτα στην συγκεκριμενη πιστα. Το αμαξι μου στα χερια επαγγελματια με Cup2 γυρναει στο 1.58 σε κλειστη πιστα. Αυτο δειχνει οτι ενα συγχρονο Μ μπορει στα χερια ενός απειρου/άμπαλου οδηγου οπως εγω να κανει χρονους καλους και φαίνεται πως εχει κλείσει η ψαλίδα των επιδόσεων αλλα αυτό δεν αναιρεί οτι τα μηχανάκια παραμένουν η σωστή επιλογή οταν ψάχνεις τις επιδόσεις σε νορμάλ κοστος. Στο θέμα κόστους ανταλλακτικών κτλ δεν θα μπώ γιατι θα με πίασουν τα κλάματα.

  12. #477
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κερνάω και την καριόκα. Κέρνα τις βενζίνες.
    Για το τσάι κουβέντα...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #478
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Για το τσάι κουβέντα...
    Είπα ότι κερνάω ΚΑΙ την καριόκα.
    Life begins at 45°.

  14. #479
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Ξεφυγαμε απο την ουσια.
    Κανεις δεν μιλησε για στροφες κλπ κλπ. Αυτη ειναι αλλη κουβεντα...

    Εβαλε ενα βιντεο καποιος με τα 2 ρεταλια της BMW που σκορπισανε με 3-4 ανοιγματα...
    Σε ευθεια μιλωντας τα περισσοτερα αυτοκινητα κλαινε.&-
    Εντο με ταξι ο αλλος κανει rolling race με 50 χλμ και 2α το 1000...βαλε μια πρωτη να μην σε ξαναδει.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #480
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.073
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε γαμωτω,,,,πως μου διεφυγε;;;;;
    Η Αθηνα εκεινα τα χρονια ειχε σε καθε γειτονια πιστα που μπορουσες να ξεκ@βλωσεις με ασφαλεια,αλλα εμεις γουσταραμε μηχανη 1000 και θανατο.
    Ζηταω συγνωμη για καθε κοντρα που εκανα ,για καθε σουζα,για..........
    Δεκτή η συγνώμη σου τέκνον μου,η μετάνοια είναι πράξις σοφρων,και δικαίου.Την ευλογίαν του Θεού να έχεις.Καλλιο αργά παρά ποτέ.

Παρόμοια θέματα

  1. άλλη μια κόντρα αιωνίων : moto vs car (περιοδικο motojournal.fr)
    από road spirit στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 332
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 01:41
  2. ΚΙΝΔΥΝΟΣ! Moto Vs Car
    από perrakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2010, 16:11
  3. ΜΗΧΑΝΗ Vs ΠΑΠΙ
    από kokosKRITI στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1099
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2009, 11:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF