Σελίδα 9 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 628

Θέμα: Μηχανη vs Car

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    δεν έχει αντίπαλο στα προσθιοκίνητα η Ford.ακόμα και στα "ταπεινά" μοντέλα. κάτι μαλακιούλες κάνει τελευταία,βάζει ημι-άκαμπτο άξονα πίσω σε κάποιες εκδόσεις Focus πχ

    δεν ξέρω τι κάνει η προσθιοκίνητη σειρά 1 αλλά στο λαιμό μου κάθεται bmw με τέτοιες αναλογίες (αμαξώματος,βάρους)
    Αν και αναφερόμουν στο τετρακίνητο : https://www.youtube.com/watch?v=R4pAhcxcAcM
    έχεις απόλυτο δίκιο για τα προσθιοκίνητα

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Αν δεν κανω λάθος και η μερσεντα παρέχει drift mode. H Aλφα. α εμ γκε.

    Δεν υφίσταται πλέον fun to drive. Ή μάλλον έχει μετατραπεί σε ξερογκαζιές και ανοίγματα 1η-2α-3η. Τα χλμ που μαζευουν μετά είναι πάρα πολλά οπότε στο παραμικρό γλύστριμα ή θα σε κρατησει το esp ή αν είσαι τολμηρός και το βγάλεις είτε θα πάρεις την μπαριέρα παραμάσχαλα είτε θα σε ψάχνουν στα γκρέμια. Γενικά δεν φτιάχνονται για να γλυστράνε. Σε αντιθεση με τα παλιά που ο γνώστης τα πλασάριζε κατά βούλησιν. Αλλά σκοτωνόσουν και πιο εύκολα

    Ο Ford έχει αντίπαλο ο οποίος έχει για σήμα ένα ρόμβο. Αν δεν τρωγόμουν για πισωκίνητο θα είχα πάρει ήδη κάτι που θα είχε φτιαχτεί στη Διέππη.

  3. #123
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ο Ford έχει αντίπαλο ο οποίος έχει για σήμα ένα ρόμβο. Αν δεν τρωγόμουν για πισωκίνητο θα είχα πάρει ήδη κάτι που θα είχε φτιαχτεί στη Διέππη.
    Την οδηγική απόλαυση που προσφέρει ένα - καλό - Ford, η Renault δεν... Ναι, στρίβουν, αλλά ως εκεί. Ίσως κάποτε.
    Life begins at 45°.

  4. #124
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #125
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το Rover 620ti ήταν αμάξι όνειρο της δεκαετίας του 90. Πολύ μεγάλη ισχύς για την εποχή του και πολύ καλό ταξίδι σε ανοικτό δρόμο. Γενικά είχε καλά κρατήματα, αλλά σε κλειστά κομμάτια ήθελε χέρια για να χειριστούν σωστά την ισχύ και να μη δουλεύει υποστροφικά. Πλέον τα βλέπω παρατημένα στα βόρεια προάστια, χωρίς πινακίδες να σαπίζουν, αλλά μου θυμίζουν παιδικά όνειρα.

    Από εκείνη την εποχή, το αγαπημένο μου αμάξι είναι το Fiat Coupe 20V turbo.

    Τα σαξόραλα δεν έχουν καμία σχέση με τα σύγχρονα hatchback των 400 ίππων. Τα τελευταία, πέρα από περισσότερη δύναμη και ροπή, έχουν πολύ καλύτερα κρατήματα, καθώς και ηλεκτρονικά, ενεργή τετραδιεύθυνση και πολλά ακόμα που επιτρέπουν σε μέτριας εμπειρίας οδηγό να τα πάει πιο γρήγορα από έναν πολύ έμπειρο με αμάξι περασμένης εικοσαετίας.
    Τα σαξοραλα ήταν από τα πιο ευχάριστα αυτοκίνητα μέχρι να πέσουν στα χέρια του ελληνοκαγγουρα. Κοφτερό τιμονακι, Γκάζι όσο πρέπει και αναρτήσεις ότι χρειαζόταν για τους ελληνικούς ορεινούς δρόμους.
    Ήθελαν συγκεκριμένη είσοδο στην στροφή λόγω της παθητικής τετραδιευθυνσης που είχε ο πίσω άξονας (δεν μου άρεσε σαν χαρακτηριστικό αυτό, αλλά δεν ήταν και επικίνδυνο)
    Και να σου εκείνη την εποχή οι Έλληνες ματσοροι από σφυροκαλεμιστες έγιναν βελτιωτες.
    Πάρε σκούπες, πάρε αναρτήσεις πίστας, πάρε τσιπωματα (ξεκολλαγαν και άλλαζαν την epprom τότε!) πάρε και τουρμπίνες για να κάνεις κόντρες.
    Το ότι πρέπει μετατράπηκε σε ότι ναναι.
    Κανένα σύγχρονο (που ζυγίζει 1.5 τόνο πλέον) και καμιά τουρμπίνα δεν μπορεί να σου δώσει την αμεσότητα και την ακρίβεια ενός ελαφριού ατμοσφαιρικόυ αυτοκινήτου

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Τα σαξοραλα ήταν από τα πιο ευχάριστα αυτοκίνητα μέχρι να πέσουν στα χέρια του ελληνοκαγγουρα. Κοφτερό τιμονακι, Γκάζι όσο πρέπει και αναρτήσεις ότι χρειαζόταν για τους ελληνικούς ορεινούς δρόμους.
    Ήθελαν συγκεκριμένη είσοδο στην στροφή λόγω της παθητικής τετραδιευθυνσης που είχε ο πίσω άξονας (δεν μου άρεσε σαν χαρακτηριστικό αυτό, αλλά δεν ήταν και επικίνδυνο)
    Και να σου εκείνη την εποχή οι Έλληνες ματσοροι από σφυροκαλεμιστες έγιναν βελτιωτες.
    Πάρε σκούπες, πάρε αναρτήσεις πίστας, πάρε τσιπωματα (ξεκολλαγαν και άλλαζαν την epprom τότε!) πάρε και τουρμπίνες για να κάνεις κόντρες.
    Το ότι πρέπει μετατράπηκε σε ότι ναναι.
    Κανένα σύγχρονο (που ζυγίζει 1.5 τόνο πλέον) και καμιά τουρμπίνα δεν μπορεί να σου δώσει την αμεσότητα και την ακρίβεια ενός ελαφριού ατμοσφαιρικόυ αυτοκινήτου
    Τα υπερεκτιμάς πιστεύω ...

  7. #127
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παντα μπορείς να πετύχεις ένα αμάξι με 1400hp στον δρόμο...
    Τελευταία τροποποίηση από DoctoR_k6; 13/10/2020 στις 22:12.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #128
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Τα σαξοραλα ήταν από τα πιο ευχάριστα αυτοκίνητα μέχρι να πέσουν στα χέρια του ελληνοκαγγουρα. Κοφτερό τιμονακι, Γκάζι όσο πρέπει και αναρτήσεις ότι χρειαζόταν για τους ελληνικούς ορεινούς δρόμους.
    Ήθελαν συγκεκριμένη είσοδο στην στροφή λόγω της παθητικής τετραδιευθυνσης που είχε ο πίσω άξονας (δεν μου άρεσε σαν χαρακτηριστικό αυτό, αλλά δεν ήταν και επικίνδυνο)
    Και να σου εκείνη την εποχή οι Έλληνες ματσοροι από σφυροκαλεμιστες έγιναν βελτιωτες.
    Πάρε σκούπες, πάρε αναρτήσεις πίστας, πάρε τσιπωματα (ξεκολλαγαν και άλλαζαν την epprom τότε!) πάρε και τουρμπίνες για να κάνεις κόντρες.
    Το ότι πρέπει μετατράπηκε σε ότι ναναι.
    Κανένα σύγχρονο (που ζυγίζει 1.5 τόνο πλέον) και καμιά τουρμπίνα δεν μπορεί να σου δώσει την αμεσότητα και την ακρίβεια ενός ελαφριού ατμοσφαιρικόυ αυτοκινήτου
    Συμφωνώ στα περισσότερα και κυρίως στο "ό,τι πρέπει", με εξαίρεση την παθητική ασφάλεια που ήταν πολύ χαμηλή και τους σύγχρονους διπλούς υπερσυμπιεστές που κάνουν πολύ καλή δουλειά, σε ροπή και σε οικονομία καυσίμου (λιγότερα κυβικά, άρα χαμηλότερη κατανάλωση όταν δεν το ανοίγεις). Στην τελική το αμάξι πρέπει να είναι ευχάριστο και όχι απλά να κερδίζει στο χρονόμετρο. Καλύτερα η αναλογία κιλών ανά ίππο να έρχεται με τα λιγότερα κιλά και όχι με περισσότερους ίππους.

    Για παράδειγμα με κάτι τέτοιο, το οποίο βέβαια είναι μόνο για Κυριακές με καλό καιρό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #129
    Μου αρέσει αυτό το θέμα!

    Κατά κανόνα το ποιός θα κερδίσει σε ένα τέτοιο άνοιγμα εξαρτάται κατά 90+% από την αναλογία κιλών ανα ίππο, πάντα παίρνοντας υπόψιν τα αληθινά κιλά και την αληθινή ιπποδύναμη των οχημάτων στον τροχό. Ούτε ή ροπή, ούτε η κλιμάκωση του κιβωτίου, ούτε καν η πρόσφυση δεν είναι τόσο σημαντικά. Αν το OCTAVIA είναι 350 άλογα στον τροχό (μόνο με δυναμόμετρο θα ξέραμε ακριβώς) θα έχει ~4 κιλά ανά ίππο, ενώ το Fazer με ένα αναβάτη 70kg είναι στα 3kg/hp. Αυτό του δίνει ξεκάθαρο πλεονέκτημα και θα στοιχημάτιζα υπέρ του άνετα.

    Προσοχή όμως, όλα αυτά πριν φτάσουμε σε ταχύτητες που είναι μεγαλύτερες από τα 3/4 περίπου της τελικής ταχύτητας αυτών των οχημάτων (~160 - 170 km/h στην συγκεκριμένη περίπτωση), όπου πλέον αυτό που μετράει (πάλι κατά ένα 90+%) είναι μόνο η ιπποδύναμη και η αεροδυναμική (κυρίως η μετωπική επιφάνεια). Από αυτήν την ταχύτητα και πάνω το OCTAVIA θα αρχίσει να κλείνει το κενό μέχρι να περάσει οριστικά. Κατά κανόνα πάλι επειδή οι μοτοσυκλέτες έχουν περίπου την μισή μετωπική επιφάνεια, για να έχουν αντίστοιχη ή και καλύτερη τελική ταχύτητα θα πρέπει να έχουν περίπου τα μισά άλογα από αυτά (δλδ για το OCTAVIA θέλουμε 150+ ίππους στον τροχό για να μπορούμε να το κοντράρουμε σε πολύ υψηλές ταχύτητες).

    Βγάλτε κομπιουτεράκια για υπολογισμούς.

    Υ.Γ. Βέβαια αυτό που έχει γίνει με τα αυτοκίνητα τα τελευταία χρόνια, δηλαδή η χρήση τούρμπο και εξελιγμένων ηλεκτρονικών, έχει δώσει την δυνατότητα στους κατασκευαστές να φτιάξουν αυτοκίνητα τερατάκια (π.χ. a45 AMG) και τερατάρες (π.χ. BMW Μ5 και MCLaren 720s) όσον αφορά της επιδόσεις, που έχουν για πρωινό τα ατμοσφαιρικά μοτέρ των δίτροχων.

  10. #130
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Οχι φιλε μου το παλικαρι με το αμαξι αυτο ουδεμια σχεση εχει με τη συζητηση με το φιλο μου. Απλα εχει φαγωθει να με πεισει οτι το αμαξι αυτο με περναει.Συζητηση περι ανεμων και υδατων δηλαδη... Απλα μου φαινεται τραγικο να περασει ενα αμαξι μια μηχανη τοσο ευκολα με βαση την αναλογια βαρος/ιπποι αλλα και την αντισταση του αερα που στη περιπτωση της μηχανης ειναι πολυ μικρη.
    Ε πες του κι εσύ ότι σε περνάει να τελειώνει η συζήτηση

  11. #131
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Εδώ μαζευτήκατε πάλι οι κρυφοκουτάκηδες;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #132
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εδώ μαζευτήκατε πάλι οι κρυφοκουτάκηδες;
    Εδω που τα λεμε ενα evo 8 θα το θελα ετσι για τη τρελα. Λατρευω τις μηχανες αλλα τα honda σε αμαξι ειναι τεζα.

  13. #133
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Εδω που τα λεμε ενα evo 8 θα το θελα ετσι για τη τρελα. Λατρευω τις μηχανες αλλα τα honda σε αμαξι ειναι τεζα.
    To Evo δεν είναι Honda, βέβαια.
    Life begins at 45°.

  14. #134
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    To Evo δεν είναι Honda, βέβαια.
    Ναι το ξερω το εβο ειναι μια κατηγορια μονο του στη μιτσουμπα. Τα χοντα ομως ειναι αμαξια για γουστα οσο και κυριλας να σαι οταν θα ακουσεις vtec θα γουσταρεις.

  15. #135
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Το jazz είναι τρελά, φυσικά

Σελίδα 9 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. άλλη μια κόντρα αιωνίων : moto vs car (περιοδικο motojournal.fr)
    από road spirit στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 332
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 01:41
  2. ΚΙΝΔΥΝΟΣ! Moto Vs Car
    από perrakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2010, 16:11
  3. ΜΗΧΑΝΗ Vs ΠΑΠΙ
    από kokosKRITI στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1099
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2009, 11:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF