Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 43

Θέμα: Επιλογή νέου κράνους

  1. #16
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.646
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Για να μην τους απασχολει τι θα τα κανουνε...να τα ξεμπλεκουνε κλπ κλπ.
    Ασε που οι μαλλιαδες ειναι αλητοβιοι...ξουξου 666!!!


    τα καλύτερα παιδιά είναι οι μαλλιάδες

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος


    τα καλύτερα παιδιά είναι οι μαλλιάδες
    Συμφωνω!!

    Είχα 2 φορές το airoh mathisse rs και τελευταία πήρα ένα Mt Optimus tarmac, Με καθημερινή χρήση φθείρονται πολύ πολύ γρήγορα.
    Είδα καλές κριτικές ασφάλειας για το Airoh Valor, αν και παλιούτσικο. Μάλλον για κανένα HJC με κόβω εν τέλει. Για το FG-ST καποια γνωμη;

  3. #18
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.090
    Για full face κοίτα, δεν θα έχεις θέμα. Πιάνε τα χαμηλά πάνω απ τον σβέρκο, πέρασε τα μέσα κ από το μαντήλι λαιμού αν φοράς και μέσα απ το μπουφάν. Ούτε θα μπλέκονται ούτε τίποτα. Ψάξε για HJC FG-17, i70 ή Bell SRT..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    ναί... Το έχω κόψει κοντό και το έχω ξαναμακρύνει 5 φορές απο το 2006. (πρώτη φορά το 2008 που πήγα στρατό)
    Τώρα είναι μακρύ πάλι, μέχρι να βαρεθώ να ξεμπλέκω και να το ξανακόψω...
    Εγώ σταμάτησα στις 3, όταν τα κούρεψα τελευταία φορά τον Μάϊο.. Δεν με βλέπω να τα ξαναμακραίνω πάλι όμως..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    δεν θέλω αηδίες, όσοι μπορείτε να τα έχετε μακριά να τα έχετε
    Έτσι..

  4. #19
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Αρκετά καλό το FGST για τα λεφτά του,έχει ξαναγίνει κουβέντα.Θα σε συμβούλευα να το δοκιμάσεις πρώτα,είναι λίγο στριμόκωλο,αν δεν στρώσω σωστά το δεξί μου αυτί με ενοχλεί μετά από 20-30 λεπτά.
    porca miseria.

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    Παρε full face. Τα μαλια τα βαζεις μεσα στο μπουφαν. Μην ακους αυτους που σου λενε να κουρευτεις, ειναι ζηλιαρηδες Τα φραγκα που θα γλυτωσεις απ'τον κουρεα τα κανεις βενζινες η μπυρες!
    Πουλαω συννεφα

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Αρκετά καλό το FGST για τα λεφτά του,έχει ξαναγίνει κουβέντα.Θα σε συμβούλευα να το δοκιμάσεις πρώτα,είναι λίγο στριμόκωλο,αν δεν στρώσω σωστά το δεξί μου αυτί με ενοχλεί μετά από 20-30 λεπτά.
    Ακριβώς το ίδιο (με το αυτί) συμβαίνει και στο δικό μου RHPA 11! Επίσης, με τα HJC (έχω 2) έχω ανέβει ένα νούμερο, από XL σε XXL.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Γιατι να το κάνουν αυτό;
    Συμπόνια για τους καραφλους
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #23
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.646
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Συμπόνια για τους καραφλους

  9. #24
    Για την καθημερινή χρήση του scooter χρησιμοποιώ ένα Airoh Rides που είναι νομίζω πιο ακριβό απ΄τα Mathisse. Οκ, βολικό για μέσα στην πόλη αν καπνίζεις , και πολύ βολική η φυμέ ζελατίνα που κατεβάζεις στον ήλιο.
    Από ποιότητα δεν θα έλεγα και τα καλύτερα. Χωρίς να έχει σπάσει/φύγει κάτι (αν και οι ήχοι του στο κλείδωμα/ξεκλέιδωμα είναι κάπως ανατριχιαστικοί), μετά από 1-1,5 χρόνο χρήσης το "δέρμα" στο κάτω μέρος του κράνους έχει σκιστεί, ενώ και τα μαξιλάρια του έχουν πέσει με αποτέλεσμα να είναι χαλαρό.

    Για κάτι που έχει 150-200€ δεν περιμένεις και πολλά, αλλά μην φανταστείς πως θα μακροημερεύσει αν το φοράς συνέχεια.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29
    Συμπόνοια για τους καραφλούς γιατί με τα full face σε λιγο καιρό θα μας πέσουν κι εμάς!!

    Λοιπόν, δοκίμασα σήμερα το C70 σε XL και XXL. Το πρώτο ήταν εντάξει, αν και αρκετά σφιχτό στα μάγουλα. Επίσης ένιωθα το "στεφάνι" του στο κούτελο, όχι ότι με έσφιγγε υπερβολικά, αλλά το ένιωθα, δηλαδή σίγουρα θα έκανε κοκκινίλα. Το XXL ήταν απλά λίγο χαλαρότερο στα μάγουλα.

    Προχθές είχα δοκιμάσει το DUKE II και το XL δεν μου έκλεινε...

  11. #26
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Συνεχίζω σε αυτό το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο.

    Είμαι στην αναζήτηση κράνους και ιδανικά θα ήθελα να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

    - Full face
    - Δέσιμο double-D ring
    - Λευκό χρώμα
    - Sun visor

    Είμαι σχετικά ευέλικτος στα παραπάνω, ανάλογα τι θα βρω να μου ταιριάζει. Θα ήθελα λευκό χρώμα διότι είναι πολύ καλύτερα ορατό, ειδικά μέσα στην πόλη και αυξάνει την ενεργητική ασφάλεια.

    Βλέπω κράνη κατηγορίας τιμής ~120€ να έχουν προδιαγραφές ECE 22.06, ενώ άλλα των 400€ να έχουν ECE 22.05. Είναι σημαντική η επιλογή κράνους με νέες προδιαγραφές ασφαλείας; Ή περισσότερο μετράει η μάρκα και ενδέχεται κάποια εταιρεία που δηλώνει ότι συμμορφώνεται με κάποιο πρότυπο ασφαλείας, στην πράξη να μην το τηρεί;

    Υπάρχουν μάρκες που πρέπει να αποφύγω; Βλέπω καλές τιμές στα LS2 και σε κάποια HJC.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #27
    Νέο μέλος Το avatar του/της GoFigure
    Εγγραφή
    22/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Στην θέση σου θα πήγαινα άφοβα σε HJC. Είμαι κάτοχος δύο κρανών της και είμαι πολύ ευχαριστημένος και την θεωρώ πραγματικό vfm. Στα χαρακτηριστικά που περιγράφεις το rpha70 φαίνεται πολύ ταιριαστό και πωλείται σε δελεαστικότατη τιμή. Προσωπικά δεν θα στεκόμουν στην απουσία της νέας πιστοποίησης, ωστε να πάω στο rpha71 που το αναπληρώνει, αν η διαφορά τους έγκειται μόνο ως προς αυτό. Προτείνω να πας σε ένα κατάστημα και να τα δοκιμάσεις ωστε να διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι.

  13. #28
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Υπάρχει επίσης το HJC i71, που είναι πιστοποιημένο κατά ECE 22.06 με κόστος 210€.

    Έχω την απορία αν μειώνεται η ασφάλεια με την αγορά ενός κράνους π.χ. 120€ ή 200€, πιστοποιημένα κατά ECE 22.06, σε σχέση με κράνος των 400€.

    Τώρα είμαι με παλιό μοντέλο Arai Chaser (ECE 22.05), που δεν θεωρείται ελαφρύ κράνος και δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ με το βάρος του. Ο αεροδυναμικός του θόρυβος, σε συνδυασμό με γυμνή μοτοσυκλέτα, είναι σχετικά μεγάλος στα 130 km/h. Να γίνει ακόμα χειρότερος με φθηνότερο, αλλά σύγχρονο κράνος; Έτσι κι αλλιώς σπάνια κινούμαι με τριψήφια νούμερα ταχύτητας.

    Τι πληρώνεις σε ένα ακριβότερο κράνος με ίδια πιστοποίηση ασφαλείας με ένα πιο φθηνό; Την ασφάλεια, το βάρος, την αεροδυναμική, τη σχεδίαση, τη δυνατότητα προσθήκης συστήματος ενδοεπικοινωνίας, την αντοχή στο χρόνο, την ανθεκτικότητα σε πιθανή πτώση όταν δεν το φοράς;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 15/04/2023 στις 12:09.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #29
    Νέο μέλος Το avatar του/της GoFigure
    Εγγραφή
    22/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    [..]

    Τι πληρώνεις σε ένα ακριβότερο κράνος με ίδια πιστοποίηση ασφαλείας με ένα πιο φθηνό; Την ασφάλεια, το βάρος, την αεροδυναμική, τη σχεδίαση, τη δυνατότητα προσθήκης συστήματος ενδοεπικοινωνίας, την αντοχή στο χρόνο, την ανθεκτικότητα σε πιθανή πτώση όταν δεν το φοράς;
    Όλα τα παραπάνω.

    Απο την έως τώρα εμπειρία μου έχω καταλήξει πως διαφέρουν ως επι των πλείστον στην ποιότητα κατασκευής, την εργονομία και την σχεδίαση. Την ασφάλεια την θεωρώ δεδομένη σε πιστοποιημένα κράνη επώνυμων εταιρείων.

  15. #30
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Είναι κάποια χαρακτηριστικά που μπορείς να τα κρίνεις όταν δοκιμάσεις το κράνος. Για παράδειγμα αν σου αρέσει η σχεδίαση και η εργονομία. Άλλα υποτίθεται ότι τα εξασφαλίζουν οι πιστοποιήσεις.

    Άλλα πάλι θεωρώ ότι δεν είναι μεγάλης σημασίας για εμένα. Π.χ. το βάρος του δικού μου δεν με ενόχλησε ποτέ, παρόλο που θεωρείται μέτριο. Επίσης από αερισμό δεν είχα ποτέ θέμα το καλοκαίρι, δεν ιδρώνω εύκολα στο κεφάλι. Δεν ξέρω πόσο χειρότερο μπορεί να γίνει ένα άλλο κράνος σε θέμα αερισμού, ώστε να προκύψει θέμα αερισμού, αλλά δεν το θεωρώ και απίθανο.

    Το θέμα αντοχής στο χρόνο, δύσκολα γίνεται αντιληπτό πιάνοντας απλά το κράνος κι εκεί ίσως ελπίζεις ότι ένα ακριβό θα έχει δώσει προσοχή.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή νέου κράνους
    από Lumiel στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2017, 15:29
  2. Αγορα νεου κρανους με Bluetooth...
    από teogtp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2013, 09:23
  3. Βοήθεια για αγορά νέου κράνους!!!
    από tzoelass στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2012, 14:40
  4. αγορα νεου κρανους x-spirit,xr-1100 η shark RSI?
    από dimkin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2010, 07:30
  5. Επιλογη αθορυβου κρανους
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 19:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF