Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: Επιλογή νέου κράνους

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Συνεχίζω σε αυτό το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο.

    Είμαι στην αναζήτηση κράνους και ιδανικά θα ήθελα να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

    - Full face
    - Δέσιμο double-D ring
    - Λευκό χρώμα
    - Sun visor

    Είμαι σχετικά ευέλικτος στα παραπάνω, ανάλογα τι θα βρω να μου ταιριάζει. Θα ήθελα λευκό χρώμα διότι είναι πολύ καλύτερα ορατό, ειδικά μέσα στην πόλη και αυξάνει την ενεργητική ασφάλεια.

    Βλέπω κράνη κατηγορίας τιμής ~120€ να έχουν προδιαγραφές ECE 22.06, ενώ άλλα των 400€ να έχουν ECE 22.05. Είναι σημαντική η επιλογή κράνους με νέες προδιαγραφές ασφαλείας; Ή περισσότερο μετράει η μάρκα και ενδέχεται κάποια εταιρεία που δηλώνει ότι συμμορφώνεται με κάποιο πρότυπο ασφαλείας, στην πράξη να μην το τηρεί;

    Υπάρχουν μάρκες που πρέπει να αποφύγω; Βλέπω καλές τιμές στα LS2 και σε κάποια HJC.
    Τα ece τηρουνται. Οσα βλεπεις με 05 δεν εχουν αλλαξει μοντελο. Ειναι μικρες οι διαφορες, ιδανικα παρε 06. Τα φθηνα εχουν κακο εσωτερικο, κακο αερισμο, κακο μηχανισμό ζελατινας, κακη ζελατινα που ψιλοπαραμορφωνει, βαρος, φθηνα πλαστικά που σπανε στους αεραγωγους κτλ.
    Hjc δεν θα ξαναπαιρνα συντομα. Το βαρος οσο εισαι νεος δεν το νιωθεις. Αργοτερα οι πονοι σε αυχένα θα κανουν την εμφανιση τους. Βεβαια σε μικρες διαδρομες δεν εχει σημασια. Ουτε σε χαμηλες ταχυτητες. Το βαρος ειναι προβλημα οταν παλευεις λογω του αερα να κρατας το κεφαλι σου ισιο/καθετο στο λαιμο σου.
    Η προταση μου ειναι να δεις μερικα λευκα κρανη στα 300+ και οχι παρακατω.

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2011
    Μηνύματα
    12
    Πριν μια βδομάδα πήρα HJC C70 στα 128Ε σε λευκό, μια χαρά κράνος για τα λεφτά του, καλή ποιότητα κατασκευής, με Microlock, ECE 22.05 και με 5 αστέρια από την sharp, βέβαια σε αυτήν την κατηγορία θα πρέπει να είσαι ανεκτικός σε ότι αφορά τον θόρυβο και το βάρος (1550 γραμμάρια σε XL) λίγο πιο σφικτό στα μάγουλα από LS2, το φόρεσα 2-3 ώρες στο σπίτι και τώρα είναι Οκ, το λουράκι του είναι μικρό για μένα (πόντιος γαρ) το έχω σχεδόν τέρμα για να κλείνει όλη η γλώσσα, πολύ καλή ορατότητα (για Commuter μηχανές)
    https://www.skroutz.gr/s/15962146/HJ...-Sunvisor.html

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Το HJC RPHA71 έχει όλα όσα θες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Και βασικά μην κοιτάς το λευκό για θέμα ορατότητας. Αν χρειάζεται να δει ο άλλος το λευκό κράνος σου για να πάρει πρέφα ότι υπάρχει μπροστά του μοτοσικλέτα άστα να πάνε. Οπότε πάρε ότι χρώμα σου αρέσει.

    Δεν παρατήρησα πουθενά να αναφέρεσαι σε budget. όπως σωστά γράφτηκε πιο πανω, όσο ανεβάινει η τιμή ανεβαίνει η ποιότητα σε όλα.

  5. #35
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Και βασικά μην κοιτάς το λευκό για θέμα ορατότητας. Αν χρειάζεται να δει ο άλλος το λευκό κράνος σου για να πάρει πρέφα ότι υπάρχει μπροστά του μοτοσικλέτα άστα να πάνε. Οπότε πάρε ότι χρώμα σου αρέσει.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC387473/

  6. #36
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Τόνιζε συχνά ο δάσκαλος της οδήγησης για το λευκό χρώμα του κράνους. Πιθανώς ήταν υπόδειξη του υπουργείου.

    Δεν είναι τυχαίο που οι τροχονόμοι φοράνε λευκά γάντια και λευκό καπέλο. Βλέπω και ο ίδιος ότι το λευκό χρώμα στα κράνη τα κάνει άμεσα διακρίσιμα στον δρόμο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    972
    ECE 22.06 έχει και rotational impact , πολύ σημαντικό γιατί ρεαλιστικά το κεφάλι δεν πέφτει σαν ταύρος head on αλλά έχει και περιστροφή.
    Εδώ https://www.motocard.com/en/blog/sho...le-helmet-dot/ και
    εδώ https://www.youtube.com/watch?v=9d8MALEJCHg για περαιτέρω ψάξιμο.

    Στα φθηνότερα κράνη δεν είναι τόσο θέμα ασφάλειας (αν και δεν ξέρεις επακριβώς πόσο άνετα έχει περάσει το τεστ ένα κράνος....) αλλά στην ενεργητική ασφάλεια,
    που βασίζεται στην αεροδυναμική του , στο βάρος, στην ηχομόνωση του , στη καλύτερη κυκλοφορία αέρα στο εσωτερικό κλπα.
    Αυτά είναι στοιχεία που θα σε κουράσουν περισσότερο οπότε μειώνουν την προσοχή σου.
    Υπερβάλλω λίγο για να αναδείξω τη σημασία που έχει να είσαι όσο το δυνατόν ξεκούραστος και πιο συγκεντρωμένος.

    Οπότε παίρνοντας ένα φθηνότερο κάνεις τη δουλειά σου μεν , μπορεί να γίνει ασφαλέστερα όμως.

    Προσωπικά απο το Shoei NXR 2 είμαι πολύ ευχαριστημένος σε συνδυασμό με τη μηχανή που οδηγώ , αν και καταλαβαίνω οτι τα χρήματα που ζητά είναι σημαντικά.

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    201
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει επίσης το HJC i71, που είναι πιστοποιημένο κατά ECE 22.06 με κόστος 210€.

    Έχω την απορία αν μειώνεται η ασφάλεια με την αγορά ενός κράνους π.χ. 120€ ή 200€, πιστοποιημένα κατά ECE 22.06, σε σχέση με κράνος των 400€.

    Τώρα είμαι με παλιό μοντέλο Arai Chaser (ECE 22.05), που δεν θεωρείται ελαφρύ κράνος και δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ με το βάρος του. Ο αεροδυναμικός του θόρυβος, σε συνδυασμό με γυμνή μοτοσυκλέτα, είναι σχετικά μεγάλος στα 130 km/h. Να γίνει ακόμα χειρότερος με φθηνότερο, αλλά σύγχρονο κράνος; Έτσι κι αλλιώς σπάνια κινούμαι με τριψήφια νούμερα ταχύτητας.

    Τι πληρώνεις σε ένα ακριβότερο κράνος με ίδια πιστοποίηση ασφαλείας με ένα πιο φθηνό; Την ασφάλεια, το βάρος, την αεροδυναμική, τη σχεδίαση, τη δυνατότητα προσθήκης συστήματος ενδοεπικοινωνίας, την αντοχή στο χρόνο, την ανθεκτικότητα σε πιθανή πτώση όταν δεν το φοράς;
    Δεν είμαι και απολύτως σίγουρος αλλά έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχουν κράνη με double D δέσιμο σε budget κάτω των 250 ευρώ. Εκτός και αν βρεις καμία προσφορά. Πέρσι που έψαχνα και εγώ με double D για χρήση σε πίστα το πιο φθηνό που βρήκα και πήρα ήταν το Scorpion exo R1 στα 310 σε προσφορά.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Το HJC RPHA71 έχει όλα όσα θες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
    Αν δεν θελεις να δωσεις τοσα πολλα υπαρχει και το HJC F70

  10. #40
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Κατα την αποψη μου επειδη το κρανος ειναι ο σημαντικοτερος εξοπλισμος στην μηχανη αν μπορεις αξιζει ν ανεβεις σε budget. Και με το γυμνο που εχεις ειναι σημαντικο ενα κρανος με καλη αεροδυναμικη και ηχομονωση. Γενικα για εμενα ανεβα οσο μπορεις ν ανεβεις.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Βγαίνει σε λευκό το gt air 2 νομίζω
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  12. #42
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Πράγματι βγαίνει σε λευκό χρώμα το Shoei GT-Air II και μου αρέσει, αλλά είναι ECE 22.05. Αν είναι να δώσω 500€ για κράνος, θα ήθελα να έχει ECE 22.06.

    Δεν έχω αποκλείσει κάτι, σκέφτομαι όλα τα ενδεχόμενα. Απλά είναι σεβαστό το κόστος και θέλω χρόνο για να το επεξεργαστώ και να αποφασίσω τι αξίζει να πληρώσω. Πλέον η χρήση που κάνω είναι μικρή, δεν κάνω ταξίδια, αλλά μικρές διαδρομές αραιά και πού. Επομένως παράγοντες που κάνουν αισθητή την παρουσία τους σε πολύωρη ή καθημερινή χρήση (βάρος, αεροδυναμική, εξαερισμός), νομίζω ότι δεν θα λάβουν σημαντικό συντελεστή βαρύτητας στην απόφαση.

    Όταν είχα πάρει το Arai Chaser, υπήρχε περισσότερος ενθουσιασμός, ενώ έκανα σχεδόν καθημερινή χρήση και ταξίδια.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 15/04/2023 στις 20:58.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #43
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Θα αναφερθώ στα κράνη που ακούστηκαν με οσες πληροφορίες είχα μαζέψει.

    HJC C70. Το έχω πάρει για συνεπιβάτη μου. Παρα πολυ καλη ποιότητα, 5 αστέρια και πολύ καλή τιμή. Δεν περιλαμβάνει το pinlock. Περιλαμβάνει sunvisor. Δεν εχει double d ring.

    HJC i70 ήρθε για να αντικαταστήσει το C70. Ολόιδια ειναι. Περιλαμβάνει και sunvisor kai pinlock. Επισης πολυ καλη ποιότητα. Στα rate βέβαια πήρε 4 αστερια. (Γιαυτο όταν πήγα για του συνεπιβάτη πήρα το C70.)

    Διάβασα οτι το I71 ειναι διάδοχος του Ι70. Δεν έχω πληροφορία.

    Το GTAIRII το πήρα πρόσφατα. Οπως έγραψα σε άλλο thread το HJC δεν υστερεί σε τιποτα, αλλα το GTAIRII είναι σε όλα ένα λεβελ πάνω. Βασικά εχει πολυ καλή ηχομόνωση και εξαερισμό.

    Σχετικά με τα standard (05 vs 06). Το αρθρο που έστειλε ο THRESH ειναι πολυ καλό. Απο μια διαγώνια που το ειδα, η διαφορά στα δύο στάνταρντ έχει να κανει με τα τέστ που περνάει ενα κράνος για να πάρει πιστοποίηση. Δεν σημαινει οτι ενα κράνος .05 θα κοβόταν στα τεστ του 0.6. Απλά δεν εχει υποβληθει σε αυτα.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή νέου κράνους
    από Lumiel στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2017, 15:29
  2. Αγορα νεου κρανους με Bluetooth...
    από teogtp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2013, 09:23
  3. Βοήθεια για αγορά νέου κράνους!!!
    από tzoelass στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2012, 14:40
  4. αγορα νεου κρανους x-spirit,xr-1100 η shark RSI?
    από dimkin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2010, 07:30
  5. Επιλογη αθορυβου κρανους
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 19:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF