Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Επιλογή νέου κράνους

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29

    Επιλογή νέου κράνους

    Καλησπέρα στο φόρουμ
    Είμαι στη διαδικασία ψαξίματος για αγορά μεταχειρισμένης μηχανής μεσαίου κυβισμού. (500-700 κ.εκ.). Είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να αγοράσω και καινούργιο κράνος.
    Η μηχανή θα οδηγείται στην επαρχία, ενδεχομένως και με 1-2 στάσεις κάθε φορά που την καβαλάω, χωρίς βέβαια να αποκλείονται και οι μικρές εκδρομές μέχρι 100 χιλιόμετρα απόσταση (one way).
    Έχω μακρύ μαλλί κάτι το οποίο δυσχεραίνει το βάλε - βγάλε.
    Με αυτά τα δεδομένα καλοβλέπω τα flip up κράνη αλλά σε όποιο μαγαζί έχω πάει μου προτείνουν τα κλειστά. Δοκίμασα κλειστό κράνος στα μαγαζιά που πήγα και μου έβγαλε την πίστη για να βγει και να μπει. Είναι μαθηματικώς σίγουρο ότι θα κατεβάσω καντήλια στην καθημερινότητά μου.
    Έχετε κάποια πρόταση σε flip up είτε έστω και σε κλειστά μέχρι 150 ευρώ με πολύ καλά ratings ασφάλειας?
    Ένα ΜΤ revenge που βλέπω κάνει τη δουλειά;

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    994
    Εγώ πάντως μία ζωή κλειστά κράνη είχα και δεν είχα κανένα απολύτως θέμα με το μακρύ μαλλί.

    Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι στις μεγάλες ταχύτητες φεύγει το λαστιχάκι και αν μείνω αρκετή ώρα σε αυτές, μπλέκονται τα μαλλιά πίσω και μου βγαίνει η πίστη να τα ξεμπλέξω.
    Αλλα κανένα απο αυτά δεν έχει σχέση με το κράνος.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.016
    το μακρυ μαλλι δεν ξερω τι σχεση εχει με το κράνος. παντως τα φλιπ ειναι πολύ πιο ακριβα, καλύτερα κλειστό για την χρηση που λές. με 200 ευρω εχεις αρκετές καλές επιλογές

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το μακρυ μαλλι δεν ξερω τι σχεση εχει με το κράνος. παντως τα φλιπ ειναι πολύ πιο ακριβα, καλύτερα κλειστό για την χρηση που λές. με 200 ευρω εχεις αρκετές καλές επιλογές
    Το μακρύ (σγουρό πυκνό να προσθέσω) μαλλί έχει να κάνει με το ότι το κεφάλι μου γίνεται μεγαλύτερο. Οπότε το να το βαλω και να το βγάλω είναι ακόμα πιο δύσκολο, χώρια τον πόνο. Ίσως είναι θέμα συνήθειας βέβαια. Όντως βρίσκω καλά κρανάκια και με ωραία σχέδια (δευτερεύον κριτήριο).

    Όσο για τον Volpad, να πω ότι τα δικά μου είναι μονίμως μπλεγμένα!! Να ρωτήσω όμως, το κράνος το φοράς με λυτά μαλλιά ή με κότσο;

    Επειδή όπως προείπα το ψιλοέψαξα, βρήκα τα εξής, πάντα με κύριο γνωμονα τα ratings της ασφάλειας, συμβουλευόμενος και το sharp.

    Full face:
    HJC C70

    Flip up:
    Caberg DUKE II

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    994
    Συνήθως το φοράω με δεμένα, αλλα αυτό γιατι αλλιώς μπαίνουν τα μαλλιά πάνω απο τα αυτιά και με ενοχλεί.
    Μερικές φορές το φοράω με λυτά μαλλια, αλλα κάνω το κεφάλι πίσω για να μην πάει πάνω στα αυτιά μου.

    Όσο για τον όγκο, όντως κάνει το κεφάλι μεγαλύτερο, οπότε η λύση είναι να πάρεις μεγαλύτερο κράνος. Πάλι δεν έχει σημασία αν είναι κλειστό ή ανοιχτό.
    Δεν παίζει κανένα ρόλο ώς προς τα μαλλιά το αν θα είναι κλειστό ή ανοιχτό το κράνος. Με τον ίδιο τρόπο το φοράς.

    Προφανώς δεν έχεις βρεί ακόμα το "σωστό" τρόπο που να σε βολεύει με το μαλλί. Θα τον βρείς σιγά σιγά.

    Πάρε κλειστό κράνος.
    Η HJC έχει καλά κράνη για τα χρήματά της.

  6. #6
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Εχετε σκεφτει να κουρευτειτε?
    Ride(s) the wind of change...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Συνήθως το φοράω με δεμένα, αλλα αυτό γιατι αλλιώς μπαίνουν τα μαλλιά πάνω απο τα αυτιά και με ενοχλεί.
    Μερικές φορές το φοράω με λυτά μαλλια, αλλα κάνω το κεφάλι πίσω για να μην πάει πάνω στα αυτιά μου.

    Όσο για τον όγκο, όντως κάνει το κεφάλι μεγαλύτερο, οπότε η λύση είναι να πάρεις μεγαλύτερο κράνος. Πάλι δεν έχει σημασία αν είναι κλειστό ή ανοιχτό.
    Δεν παίζει κανένα ρόλο ώς προς τα μαλλιά το αν θα είναι κλειστό ή ανοιχτό το κράνος. Με τον ίδιο τρόπο το φοράς.

    Προφανώς δεν έχεις βρεί ακόμα το "σωστό" τρόπο που να σε βολεύει με το μαλλί. Θα τον βρείς σιγά σιγά.

    Πάρε κλειστό κράνος.
    Η HJC έχει καλά κράνη για τα χρήματά της.
    Κοίτα έτσι κι αλλιώς το ανοιγόμενο το θέλω για να μπαίνει ευκολότερα. Κλειστό το φοράω το κράνος όταν καβαλάω τη μηχανή.
    Αρχίζεις και με πείθεις, συν-χαιτε.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.016
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jonas Προβολή μηνύματος
    Κοίτα έτσι κι αλλιώς το ανοιγόμενο το θέλω για να μπαίνει ευκολότερα. Κλειστό το φοράω το κράνος όταν καβαλάω τη μηχανή.
    Αρχίζεις και με πείθεις, συν-χαιτε.
    Μπαίνουν ακριβως το ιδιο. Το πυκνο μαλλι θα ανεβασει το νουμερο που πρεπει να παρεις ισως, δεν θα εχεις την ιδια προστασία, το μαλλι δεν βολευει στην πτωση αλλα ψιλα γράμματα μιλαμε για μικρη διαφορα.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    29
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
    Για τα ΜΤ και τα Airoh τι γνωμη εχετε;

  10. #10
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jonas Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
    Για τα ΜΤ και τα Airoh τι γνωμη εχετε;
    Μέχρι 150-180€ για μέσα στην πόλη με νορμάλ ταχύτητες καλά ειναι, αλλά η ποιότητα κατασκευής δεν είναι και τίποτα το φοβερό.
    Είχα 2 φορές το airoh mathisse rs και τελευταία πήρα ένα Mt Optimus tarmac, Με καθημερινή χρήση φθείρονται πολύ πολύ γρήγορα.

    Για τα πιο ακριβά μοντέλα τους δεν έχω άποψη.

    Υ. Γ. Για κλειστό κράνος μπορεί να χρησιμοποιείς και μπαλακλαβα, μπαινοβγαινει πολύ πιο εύκολα.

  11. #11
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εχετε σκεφτει να κουρευτειτε?
    ναί... Το έχω κόψει κοντό και το έχω ξαναμακρύνει 5 φορές απο το 2006. (πρώτη φορά το 2008 που πήγα στρατό)
    Τώρα είναι μακρύ πάλι, μέχρι να βαρεθώ να ξεμπλέκω και να το ξανακόψω...

  12. #12
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.693
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jonas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στο φόρουμ
    Είμαι στη διαδικασία ψαξίματος για αγορά μεταχειρισμένης μηχανής μεσαίου κυβισμού. (500-700 κ.εκ.). Είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να αγοράσω και καινούργιο κράνος.
    Η μηχανή θα οδηγείται στην επαρχία, ενδεχομένως και με 1-2 στάσεις κάθε φορά που την καβαλάω, χωρίς βέβαια να αποκλείονται και οι μικρές εκδρομές μέχρι 100 χιλιόμετρα απόσταση (one way).
    Έχω μακρύ μαλλί κάτι το οποίο δυσχεραίνει το βάλε - βγάλε.
    Με αυτά τα δεδομένα καλοβλέπω τα flip up κράνη αλλά σε όποιο μαγαζί έχω πάει μου προτείνουν τα κλειστά. Δοκίμασα κλειστό κράνος στα μαγαζιά που πήγα και μου έβγαλε την πίστη για να βγει και να μπει. Είναι μαθηματικώς σίγουρο ότι θα κατεβάσω καντήλια στην καθημερινότητά μου.
    Έχετε κάποια πρόταση σε flip up είτε έστω και σε κλειστά μέχρι 150 ευρώ με πολύ καλά ratings ασφάλειας?
    Ένα ΜΤ revenge που βλέπω κάνει τη δουλειά;
    το ότι έχεις μακριά μαλλιά δεν έχει να κάνει με το ότι προτιμάς flip up κράνος.
    Να τα πιάνεις κοτσίδα χαμηλά και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
    Εγω τα έβαζα και μέσα απο το μπουφάν για να μη μπερδευονται.

    Δες και HJC

  13. #13
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.693
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εχετε σκεφτει να κουρευτειτε?
    Γιατι να το κάνουν αυτό;

  14. #14
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.693
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    ναί... Το έχω κόψει κοντό και το έχω ξαναμακρύνει 5 φορές απο το 2006. (πρώτη φορά το 2008 που πήγα στρατό)
    Τώρα είναι μακρύ πάλι, μέχρι να βαρεθώ να ξεμπλέκω και να το ξανακόψω...
    δεν θέλω αηδίες, όσοι μπορείτε να τα έχετε μακριά να τα έχετε

    ούτε σωστό headbanging δεν μπορώ να κάνω πια

  15. #15
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Γιατι να το κάνουν αυτό;
    Για να μην τους απασχολει τι θα τα κανουνε...να τα ξεμπλεκουνε κλπ κλπ.
    Ασε που οι μαλλιαδες ειναι αλητοβιοι...ξουξου 666!!!
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή νέου κράνους
    από Lumiel στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2017, 15:29
  2. Αγορα νεου κρανους με Bluetooth...
    από teogtp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2013, 09:23
  3. Βοήθεια για αγορά νέου κράνους!!!
    από tzoelass στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2012, 14:40
  4. αγορα νεου κρανους x-spirit,xr-1100 η shark RSI?
    από dimkin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2010, 07:30
  5. Επιλογη αθορυβου κρανους
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 19:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF