Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: AFR και τύπος/ποιότητα βενζίνης

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790

    AFR και τύπος/ποιότητα βενζίνης

    Στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου, παρευρέθηκα σε πρόσφατο trackday στην πίστα των Σερρών και παρατήρησα κάτι που δεν είχε ξαναπέσει στη αντίληψή μου. Την πρώτη ημέρα χρησιμοποίησα βενζίνη (100άρα) την οποία είχα μαζί μου, αγορασμένη από γνωστό βενζινάδικο, γνωστής εταιρία της πόλης μου. Επειδή η μηχανή έχει τηλεμετρία με αισθητήρα λ Bosch 4.9 παρατήρησα σημαντικές διαφορές στη μέτρηση του AFR σε ίδιες συνθήκες και ίδιο σημείο σε σχέση με τη βενζίνη που αγόρασα στις Σέρρες. Το σημείο ήταν η ευθεία στην πίστα των Σερρών όπου το γκάζι ήταν ανοικτό 100% με ίδιες στροφές και στις 2 περιπτώσεις. Η βενζίνη που έφερα μαζί μου είχε πιο υψηλό AFR (13-13.1) ενώ η 100άρα που έβαζα από πρατήριο των Σερρών είχε πιο πλούσιο AFR (12.6-12.7). Η διαφορά για όσους ξέρουν είναι πολύ μεγάλη και φυσικά δεν δικαιολογείται από κάποια αλλαγή συνθηκών η οποία άλλωστε δεν υπήρξε. Η μόνη αλλαγή που έγινε ήταν η αλλαγή στην βενζίνη και μπορώ να εντοπίσω ακριβώς το χρόνο που έγινε, λόγω τηλεμετρίας.
    Πώς μπορεί να εξηγηθεί αυτή η τόσο μεγάλη διαφορά στο AFR σε σχέση με την ποιότητα της βενζίνης; Γιατί η μηχανή έγινε πιο πλούσια;
    Ακούω τις τεκμηριωμένες απόψεις σας.

    ΥΓ θα ακολουθήσει πιο μετά και κομμάτι από την τηλεμετρία με τις μετρήσεις...
    Τελευταία τροποποίηση από DrIoannis; 14/10/2020 στις 09:14.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stamatisx
    Εγγραφή
    15/11/2014
    Μηνύματα
    160
    Αν θεωρήσουμε ότι όλα τα υπόλοιπα έμειναν ακριβώς ίδια και το μόνο που άλλαζε ήταν ο αριθμός οκτανίων, τότε έγινε πιο πλούσιο γιατί είχε λιγότερα οκτάνια.

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου, παρευρέθηκα σε πρόσφατο trackday στην πίστα των Σερρών και παρατήρησα κάτι που δεν είχε ξαναπέσει στη αντίληψή μου. Την πρώτη ημέρα χρησιμοποίησα βενζίνη (100άρα) την οποία είχα μαζί μου, αγορασμένη από γνωστό βενζινάδικο, γνωστής εταιρία της πόλης μου. Επειδή η μηχανή έχει τηλεμετρία με αισθητήρα λ Bosch 4.9 παρατήρησα σημαντικές διαφορές στη μέτρηση του AFR σε ίδιες συνθήκες και ίδιο σημείο σε σχέση με τη βενζίνη που αγόρασα στις Σέρρες. Το σημείο ήταν η ευθεία στην πίστα των Σερρών όπου το γκάζι ήταν ανοικτό 100% με ίδιες στροφές και στις 2 περιπτώσεις. Η βενζίνη που έφερα μαζί μου είχε πιο υψηλό AFR (13-13.1) ενώ η 100άρα που έβαζα από πρατήριο των Σερρών είχε πιο πλούσιο AFR (12.6-12.7). Η διαφορά για όσους ξέρουν είναι πολύ μεγάλη και φυσικά δεν δικαιολογείται από κάποια αλλαγή συνθηκών η οποία άλλωστε δεν υπήρξε. Η μόνη αλλαγή που έγινε ήταν η αλλαγή στην βενζίνη και μπορώ να εντοπίσω ακριβώς το χρόνο που έγινε, λόγω τηλεμετρίας.
    Πώς μπορεί να εξηγηθεί αυτή η τόσο μεγάλη διαφορά στο AFR σε σχέση με την ποιότητα της βενζίνης; Γιατί η μηχανή έγινε πιο πλούσια;
    Ακούω τις τεκμηριωμένες απόψεις σας.

    ΥΓ θα ακολουθήσει πιο μετά και κομμάτι από την τηλεμετρία με τις μετρήσεις...
    Πιστευω πως ηταν θεμα αβανς. Λογω του διαφορετικου αριθμου οκτανιωνε βγηκε ελαφρως οφφ ο χαρτης αναφλεξης και αυτο επιρεασε και το afr της καυσης.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Διαβάστε εδω τι συμβαίνει με το AFR Ratio οταν αλλάζει ο αριθμός οκτανίων.

    https://www.tandfonline.com/doi/full...6.2019.1616866
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Διαβάστε εδω τι συμβαίνει με το AFR Ratio οταν αλλάζει ο αριθμός οκτανίων.

    https://www.tandfonline.com/doi/full...6.2019.1616866
    Άρα το συμπέρασμα είναι πως η πρώτη 100άρα ήταν γιαλαντζί, σωστά;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Διαβάστε εδω τι συμβαίνει με το AFR Ratio οταν αλλάζει ο αριθμός οκτανίων.

    https://www.tandfonline.com/doi/full...6.2019.1616866
    Υποθέτω αυτό που ενδιαφέρει είναι το κεφάλαιο 10.2.

    Με άλλα λόγια, αν όλα έμειναν σταθερά, που έμειναν, η βενζίνη που έβαλα στας Σέρρας, ήταν χαμηλότερων οκτανίων ή υψηλότερων οκτανίων από την προηγούμενη με αποτέλεσμα, ενδεχομένως να αλλάξει και ο χάρτης του αβάνς;
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Υποθέτω αυτό που ενδιαφέρει είναι το κεφάλαιο 10.2.

    Με άλλα λόγια, αν όλα έμειναν σταθερά, που έμειναν, η βενζίνη που έβαλα στας Σέρρας, ήταν χαμηλότερων οκτανίων ή υψηλότερων οκτανίων από την προηγούμενη με αποτέλεσμα, ενδεχομένως να αλλάξει και ο χάρτης του αβάνς;
    Θα το περιγράψω όσο πιο απλά γίνεται.
    To βασικό θέμα που έχει σχέση με την αλλαγή του AFR ratio ειναι η προσθήκη αρωματικών υδρογονανθράκων στην βενζίνη προκειμένου να ανέβουν τα οκτάνια.
    τα σύνηθη που χρησιμοποιούνται είναι η αιθανόλη και η μεθανόλη.
    Βασικά από το 2019 εχουμε ήδη αυξημενη αιθανόλη στα κάυσιμα.
    Η αιθανόλη εχει μικρότερη ενέργεια απο την βενζίνη αλλά έχει και πολύ χαμηλότερο AFR αφού περιέχει περισσότερο οξυγόνο.
    Ετσι αλλάζει και το συνολικό AFR του εμπλουτισμένου πλέον καυσίμου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Θα το περιγράψω όσο πιο απλά γίνεται.
    To βασικό θέμα που έχει σχέση με την αλλαγή του AFR ratio ειναι η προσθήκη αρωματικών υδρογονανθράκων στην βενζίνη προκειμένου να ανέβουν τα οκτάνια.
    τα σύνηθη που χρησιμοποιούνται είναι η αιθανόλη και η μεθανόλη.
    Βασικά από το 2019 εχουμε ήδη αυξημενη αιθανόλη στα κάυσιμα.
    Η αιθανόλη εχει μικρότερη ενέργεια απο την βενζίνη αλλά έχει και πολύ χαμηλότερο AFR αφού περιέχει περισσότερο οξυγόνο.
    Ετσι αλλάζει και το συνολικό AFR του εμπλουτισμένου πλέον καυσίμου.
    Άρα πιθανόν η βενζίνη με το χαμηλότερο AFR είχε μεγαλύτερη συγκέντρωση σε αιθανόλη ή μεθανόλη ή...κάτι άλλο, με λιγότερα οκτάνια και χαμηλότερο AFR;

    Με απλά λόγια αυτό που θέλω να μάθω είναι ποια βενζίνη ήταν καλύτερη γιατί τέτοια αλλαγή στο AFR με βενζίνη από πρατήριο δεν έχω ματαδει...πιστέψτε με βλέπω πολύ συχνά τις καταγραφές του AFR.
    Τελευταία τροποποίηση από DrIoannis; 14/10/2020 στις 12:00.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Άρα πιθανόν η βενζίνη με το χαμηλότερο AFR είχε μεγαλύτερη συγκέντρωση σε αιθανόλη ή μεθανόλη ή...κάτι άλλο, με λιγότερα οκτάνια και χαμηλότερο AFR; Σωστά κατάλαβα;
    Δεν ειναι σιγουρο οτι ειχε λιγότερα οκτάνια. Το σιγουρο ειναι οτι περιείχε περισσότερο οξυγόνο!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι σιγουρο οτι ειχε λιγότερα οκτάνια. Το σιγουρο ειναι οτι περιείχε περισσότερο οξυγόνο!
    Οπότε για να έχω τη βέλτιστη ρύθμιση AFR (AFR 13.0-13.1) και κατά συνέπεια τη μέγιστη απόδοση που δίνει ο κινητήρας στο συγκεκριμένο εύρος στροφών θα πρέπει να αφαιρέσω 3-4% καύσιμο από το μείγμα. Αυτό αυτόματα δεν μας δίνει μία βενζίνη με καλύτερη απόδοση;
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Οχι απαραιτητα..

    Αν ξεπερασεις την στοιχειομετρικη αναλογια (ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω), χειροτερευει..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Το AFR, εκτός από την τηλεμετρία, δεν το λαμβάνει και ο εγκέφαλος της μοτοσυκλέτας ώστε να μπορεί να ρυθμίζει το μίγμα σε πραγματικό χρόνο χωρίς άλλη (εξωτερική) παρέμβαση;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Το AFR, εκτός από την τηλεμετρία, δεν το λαμβάνει και ο εγκέφαλος της μοτοσυκλέτας ώστε να μπορεί να ρυθμίζει το μίγμα σε πραγματικό χρόνο χωρίς άλλη (εξωτερική) παρέμβαση;
    Τσου...Έχει knock sensor όμως που ενδεχομένως περιπλέκει λίγο περισσότερο την ερώτηση.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου, παρευρέθηκα σε πρόσφατο trackday στην πίστα των Σερρών και παρατήρησα κάτι που δεν είχε ξαναπέσει στη αντίληψή μου. Την πρώτη ημέρα χρησιμοποίησα βενζίνη (100άρα) την οποία είχα μαζί μου, αγορασμένη από γνωστό βενζινάδικο, γνωστής εταιρία της πόλης μου. Επειδή η μηχανή έχει τηλεμετρία με αισθητήρα λ Bosch 4.9 παρατήρησα σημαντικές διαφορές στη μέτρηση του AFR σε ίδιες συνθήκες και ίδιο σημείο σε σχέση με τη βενζίνη που αγόρασα στις Σέρρες. Το σημείο ήταν η ευθεία στην πίστα των Σερρών όπου το γκάζι ήταν ανοικτό 100% με ίδιες στροφές και στις 2 περιπτώσεις. Η βενζίνη που έφερα μαζί μου είχε πιο υψηλό AFR (13-13.1) ενώ η 100άρα που έβαζα από πρατήριο των Σερρών είχε πιο πλούσιο AFR (12.6-12.7). Η διαφορά για όσους ξέρουν είναι πολύ μεγάλη και φυσικά δεν δικαιολογείται από κάποια αλλαγή συνθηκών η οποία άλλωστε δεν υπήρξε. Η μόνη αλλαγή που έγινε ήταν η αλλαγή στην βενζίνη και μπορώ να εντοπίσω ακριβώς το χρόνο που έγινε, λόγω τηλεμετρίας.
    Πώς μπορεί να εξηγηθεί αυτή η τόσο μεγάλη διαφορά στο AFR σε σχέση με την ποιότητα της βενζίνης; Γιατί η μηχανή έγινε πιο πλούσια;
    Ακούω τις τεκμηριωμένες απόψεις σας.

    ΥΓ θα ακολουθήσει πιο μετά και κομμάτι από την τηλεμετρία με τις μετρήσεις...


    Όπως υποσχέθηκα το διάγραμμα τηλεμετρίας....


    Ερώτηση μπόνους. Ποιος μπορεί να μου πει ποιος από τους 2 γύρους είναι γρηγορότερος και το κυριότερο γιατί...Απλό αλλά πρέπει να γνωρίζεις και να παρατηρείς.Ο πρώτος που θα το βρει κερδίζει ένα Vroom από εμένα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων AFR.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από DrIoannis; 14/10/2020 στις 18:22.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  15. #15
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Η απάντηση στο ερώτημα σου θεωρητικά βρίσκεται στην συγκέντρωση οξυγόνου που έχουν οι δύο βενζίνες. Όμως η διαφορά που διαπίστωσες είναι αρκετά μεγάλη που δεν μπορώ να πώ με σιγουριά ποια βενζίνη μπορεί να θεωρηθεί καλύτερη. Η πιο απλή δοκιμή είναι αυτή των επιδόσεων στο ίδιο afr.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2018, 19:01
  2. Κρίση και τυπος/μεγεθος/συχνοτητα βόλτας.
    από akis_trevor στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2016, 20:22
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 14:19
  4. Ο "ειδικός τύπος" και το σωστό παράδειγμα
    από SF στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 16:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF