Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Ράχες-Όθρυς 11-10-2020

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030

    Ράχες-Όθρυς 11-10-2020

    Στα πλαίσια της πανελλήνιας συνάντησης του Ncclub.gr βρεθήκαμε αρκετοί φίλοι στις Ράχες Φθιώτιδας.Παράλληλα οι συνήθεις ύποπτοι βρήκαν την ευκαιρία να απλώσουν την εξόρμηση στις ομορφιές του βουνού των Τιτάνων.

    Η μέρα ήταν εξαιρετική και πέτυχα αρκετά μηχανάκια στο δρόμο μιας και έφυγα λίγο αργά απο Αθήνα





    Στον πολυχώρο Νησί ήπιαμε καφεδάκι.Μαζεύτηκε λαός για ακόμη μια φορά!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	112,3 KB 
ID:	421917


    Κοντά υπάρχει ένα μικρό ακρωτήρι που είναι ιδανικό για φωτοφράφηση


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	84,2 KB 
ID:	421918


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	126 
Μέγεθος:	86,1 KB 
ID:	421919


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5,5.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	421920


    Κάποια στιγμή έφτασε μια θαυμάστρια των NC απο Τσεχία!Ξυπνάτε όσο είναι καιρός και αγοράστε όσο προλαβαίνετε.Θα έχετε τα τυχερά σας!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	421921


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	421922
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Μετά το φαγητό με τον πάντα ετοιμοπόλεμο Μάκη(Tenere700) αναχωρήσαμε για μια χωμάτινη ανάβαση στην Όθρυ.Το βουνό των Τιτάνων,κατα τη μυθολογία εκεί είχαν οχυρωθεί κατα τη μάχη με τους Θεούς του Ολύμπου και πετούσαν γιγάντιους βράχους προς το βουνό των Θεών.Η ψηλότερη κορυφή της βρίσκεται στα 1726m και το βουνό διαθέτει χαράδρες που ξεπερνούν τα 1300m.

    Εμείς ανεβήκαμε το δρόμο για Πελασγία και στρίψαμε λίγο νωρίτερα για τους Μύλους Φθιώτιδας





    Απο εκεί συνεχίσαμε χωμάτινα για την τεχνητή λίμνη Μαυροματίου κοντά στον Άγιο Ιωάννη.Η θέα ανεβαίνοντας εξαιρετική


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Οθρυς 1.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	81,8 KB 
ID:	421923


    Η διαδρομή περνάει απο τη μονή του Αγίου Γεωργίου χτισμένη σε εξαιρετικό σημείο με αμφιθεατρική θέα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μονη Αγιου Γεωργίου.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	57,5 KB 
ID:	421924
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Βίντεο απο την φανταστική διαδρομή μέχρι τη λίμνη





    Ανεβαίνοντας ψηλότερα(λιγο πριν τη λίμνη) πετυχαίνουμε δάσος κεφαλληνιακής ελάτης


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	οθρυς 2.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	64,1 KB 
ID:	421925


    Φτάνοντας σε αυτόν τον σχετικά άγνωστο επίγειο παράδεισο!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	οθρυς 3.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	82,4 KB 
ID:	421926


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	421927


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	421928


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	421929
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Απο εκεί συνεχίσαμε χωμάτινα μέχρι τον οικισμό του Αγίου Ιωάννη


    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Μετά στόχος μας ήταν το μνημείο του τραγικού δυστυχήματος το 1991 με το C-130 στη θέση Τσατάλι.Η διαδρομή ξεπέρασε τις προσδοκίες που είχαμε.





    Εδώ ανεβαίνοντας το ορεινό πάσο.Στο βάθος ο κύριος και ψηλότερος όγκος του βουνού συμπεριλαμβανομένης και της κορυφής.Κάποια στιγμή θα επιστρέψω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ορεινό πάσο προς C-130.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	93,0 KB 
ID:	421930


    Στο μνημείο του C-130.Τρομερή θέα,φανταστική τοποθεσία που όμως έχει συνδεθεί με αυτό το τραγικό συμβάν στο οποίο χάθηκαν ακαριαία 63 άνθρωποι.Στράφι πηγαίνει τόση ομορφιά...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	90,9 KB 
ID:	421931


    Μερικές φωτό απο το μνημείο που για τα χρόνια του διατηρείται σε εξαιρετική κατάσταση...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	421932


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	421933


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	110,4 KB 
ID:	421934


    χωρίς λόγια...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	98,3 KB 
ID:	421935
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Συνέχεια της διαδρομής μέχρι τον Αλμυρό


    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Κερασάκι στην τούρτα(λίγο νωρίτερα έγινε αυτό) μια παρολίγον στενή επαφή τρίτου τύπου του Μάκη με μια συμπαθέστατη αγελάδα που άραζε στη μέση του δρόμου πάνω στη στροφή.









    Έτσι λοιπόν η μέρα τελείωσε ιδανικά ξεκινώντας απο την πανελλήνια συνάντηση και συνεχίζοντας σε άγνωστες αλλά πανέμορφες τοποθεσίες στην Όθρυ.Απο το πουθενά πιστεύω βγήκε μια εξαιρετική εξόρμηση!



    Πάντα όρθιοι!!!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.094
    Μικρότερη αυτή η βόλτα από τις συνηθισμένες, αλλά εξίσου ενδιαφέρουσα. Δεν ήξερα καν την ύπαρξη αυτής της λίμνης!

    Δυστυχώς σ αυτή την μοιραία πτήση του C-130 βρισκόταν και ο πατέρας παιδικού μου φίλου..


    Έχω κάνει κάμποσες φορές την διαδρομή Παλαμάς - Αλμυρός μέσω Ανάβρας. Μέρος της ομορφιάς της είναι και τα ζώα που πετυχαίνεις στο άκυρο να αράζουν

    Από Οκτώβριο του '14
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο οθόνης (104).jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	104,1 KB 
ID:	421946

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο οθόνης (105).jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	421947


  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ωραία βόλτα. Ωραία τσεχα.Ωραια αγελάδα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Μία ακόμα ωραία βόλτα!

    Πολύ επικίνδυνο αυτό με την αγελάδα. Μπράβο στον σύντροχο για τη σωστή αντίδραση.

    Με μοτοσυκλέτα έχω πετύχει πάνω σε στροφή γάτα, η οποία διέσχιζε τη λεωφόρο και περιέργως, μόλις άκουσε τη μοτοσυκλέτα, προτίμησε να κάνει πίσω καταπάνω σε ένα αμάξι, παρά να συνεχίσει να τρέχει προς τη λωρίδα μου. Μάλλον την τρόμαξε περισσότερο ο ήχος της μοτοσυκλέτας, παρά ο όγκος του αυτοκινήτου.

    Με αμάξι έχω πετύχει μετά από στροφή κοπάδι πρόβατα στην επαρχία που καταλάμβανε όλο το πλάτος του δρόμου. Ευτυχώς λίγα μέτρα πριν μου είχε παίξει φώτα αντίθετα διερχόμενο αμάξι και είχα κόψει ταχύτητα.

    Τρίτη και φαρμακερή, κοπάδι από 7 αγριογούρουνα στην Εκάλη, ενώ ήμουν με το ποδήλατο. Διέσχισαν τρέχοντας κάθετα το δρόμο και ύστερα πέρασαν δίπλα μου. Εκεί δεν κινδύνευσα, διότι πέρασαν αρχικά 50 μέτρα μπροστά μου, αλλά αν υπήρχε οποιοδήποτε όχημα πιο μπροστά τη στιγμή που περνούσε το μπουλούκι, θα είχε πέσει σίγουρα πάνω τους. Δε φαντάζεστε πώς είναι να βλέπεις τόσα αγριογούρουνα στη σειρά να τρέχουν με ποδοβολητό, μέσα στον αστικό ιστό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος

    Δε φαντάζεστε πώς είναι να βλέπεις τόσα αγριογούρουνα στη σειρά να τρέχουν με ποδοβολητό, μέσα στον αστικό ιστό.
    Όταν κατεβαίνω κέντρο τα βλέπω συνέχεια
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μία ακόμα ωραία βόλτα!

    Πολύ επικίνδυνο αυτό με την αγελάδα. Μπράβο στον σύντροχο για τη σωστή αντίδραση.

    Με μοτοσυκλέτα έχω πετύχει πάνω σε στροφή γάτα, η οποία διέσχιζε τη λεωφόρο και περιέργως, μόλις άκουσε τη μοτοσυκλέτα, προτίμησε να κάνει πίσω καταπάνω σε ένα αμάξι, παρά να συνεχίσει να τρέχει προς τη λωρίδα μου. Μάλλον την τρόμαξε περισσότερο ο ήχος της μοτοσυκλέτας, παρά ο όγκος του αυτοκινήτου.

    Με αμάξι έχω πετύχει μετά από στροφή κοπάδι πρόβατα στην επαρχία που καταλάμβανε όλο το πλάτος του δρόμου. Ευτυχώς λίγα μέτρα πριν μου είχε παίξει φώτα αντίθετα διερχόμενο αμάξι και είχα κόψει ταχύτητα.

    Τρίτη και φαρμακερή, κοπάδι από 7 αγριογούρουνα στην Εκάλη, ενώ ήμουν με το ποδήλατο. Διέσχισαν τρέχοντας κάθετα το δρόμο και ύστερα πέρασαν δίπλα μου. Εκεί δεν κινδύνευσα, διότι πέρασαν αρχικά 50 μέτρα μπροστά μου, αλλά αν υπήρχε οποιοδήποτε όχημα πιο μπροστά τη στιγμή που περνούσε το μπουλούκι, θα είχε πέσει σίγουρα πάνω τους. Δε φαντάζεστε πώς είναι να βλέπεις τόσα αγριογούρουνα στη σειρά να τρέχουν με ποδοβολητό, μέσα στον αστικό ιστό.

    Σωστή αντίδραση όντως απο έναν εξαιρετικό οδηγό.Όμως για να φτάσει εκεί έχει πάρει λάθος γραμμή,αν είχε κλείσει πιο νωρίς όπως πρέπει δε θα έβγαινε περίπου στη μέση(δεν είναι βέβαια και οτι πιο εύκολο σε μηχανάκι με 21-18 ζάντες σε αυτόν τον ρυθμό) οπότε δε θα χρειαζόταν καν να φρενάρει τόσο ακαριαία υπο κλίση.Ειδικά σε τέτοια επαρχιακά έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω να μην πηγαίνει ''παραλία'' στις γραμμές του αλλά είναι γέρικο σκυλί πλέον δε μαθαίνει!

    Πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε τον ηλίθιο που θα ''κλέψει'' τη λωρίδα μας απο το αντίθετο για να στρίψει.Στην προκειμένη περίπτωση αν ερχόταν αυτοκίνητο με κλέψιμο λωρίδας θα ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα.Συνεπώς πρέπει να κλείνουμε προς τα μέσα έγκαιρα.Αν δε μπορούμε να το κάνουμε ας πάμε πιο αργά δε χάθηκε ο κόσμος.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2020, 18:27
  2. ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΒΒΑΤΟ 11/10/2008
    από peskandritsos στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2008, 16:44
  3. @Τεταρτη ! 11-10-06 !@
    από airamhag στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2006, 09:12
  4. Kαλημέρα 11-10-2005
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 12:26
  5. Καλημέρα Τρίτη 11-10-2005
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 12:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF