Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ HONDA SH150i

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    2

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ HONDA SH150i

    γεια και χαρα
    εχω σοβαρο προβλημα με sh150i ετους 2008 και θα ηθελα να δω αν και καπιος αλλος εχει αντιμετωπισει κατι αντιστοιχο. Το μηχανακι το αγορασα καινουργιο, αυτη τη στιγμη εχει 73000 χλμ.Πριν ενα χρόνο στα 72000 περιπου χλμ ξεκινησαν τα προβληματα ξαφνικα και χωρις προειδοποιηση σβηνει και με αφηνει απο μπαταρια το παω συνεργειο μου λεει κλασσικο προβλημα στα sh.. πλεξουδα αλλαζω δεν εβαλα γνησια ηταν πανακριβη αλλαζω και μπαταρια το προβλημα λυθηκε.
    Αυτο το καλοκαιρι δηλαδη ενα χρονο μετα με ξαναφηνει απο μπαταρια εν τω μεταξυ πλεον αρχιζει και με τρομαζει γιατι σε αφηνει εν κινησει, αλλαζω μπαταρια παλι κινεζικη αλλα εχω δεχτει οτι θα δινω 20 ευρω το χρονο αφου το χειμωνα δεν το πολυ κινω.
    Και μπαινω στα πολυ σοβαρα τον Αυγουστο παλι ξαφνικα και εν κινησει σβηνει στη μεσογειων, ευτυχως ξαναπηρε μπροστα αμεσως. Μετα απο αυτη τη μερα μου εχει βγαλει το λαδι.
    Σε ταχυτητα κατω απο 20χλμ πχ οταν πλησιαζω φαναρι αρχιζει να κλοτσαει κλοτσαει και μετα σβηνει ξαναπαιρνει ομως μπροστα αμεσως, το παω συνεργειο μου λεει ειναι μιαχαρα αφου το κανει βολτα αλλα αυτος το πηρε αφου ηταν ζεστο και το πηγαινε με μεγαλη ταχυτητα.Επισης αρχικα θεωρησε οτι ηταν προβλημα ποιοτητας βενζινης ή νερο (το ειχα πλυνει)τιποτα απο τα δυο
    Το κρατησε δυο εβδομαδες ειδε οτι οντως εχω δικιο και αλλαξε αντλια βενζινης μπουζι και να μην πολυλογω αλλαξαμε και εγκεφαλο (μεταχειρισμενο ο γνησιος κανει 600€ στο σαρακακη)

    Μετα τη αλλαγη εγκεφαλου και για μια εβομαδα ολα τελεια το μηχανακι με ολες τις αλλαγες που του εκανε παραγματικα ηταν καλυτερα απο ποτε, η χαρα κρατησε μεχρι προχθες.
    Παω να το βαλω μπροστα (ηταν κρυο) πηρε μετα απο 3 μιζιες, χθες ενω το πρωι ξεκινησε καλα το μεσημερι παλι κρυο παω να το βαλω μπροστα ολα οκ αλλα στο πρωτο φαναρι και αφου εχω κοψει πολυ σβηνει και η διαφορα ειναι οτι τωρα δεν παιρνει αμεσως αλλα θελει τουλαχιστον τρεις μιζιες για να ξεκινησει.
    εχει αντιμετωπισει καπιος αλλος τετοιο προβλημα;

  2. #2
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    230
    Γεια σου φίλε.
    Σε SH150 του 2006 (ψεκασμός) πρώτο χέρι, αγορασμένο καινούριο, μετά από 10 χρόνια και 100.000 χλμ μου έκανε κάτι τέτοια.
    Όταν ζεσταινόταν έσβηνε, ενώ λίγο πρίν μπέρδευε. Έπρεπε να κρυώσει για να πάει πάλι.
    Λίγο καιρό πριν με είχε αφήσει από ηλεκτρονική και πηνία. Αλλάχθηκε ηλεκτρονική, έγινε περιέλιξη πηνιών.

    Έγιναν τα πάντα στην συνέχεια, εκτός από αλλαγή πλεξούδας που ανέφερες. Άλλαξα αντλία βενζίνης, καθαρίστηκε ντεπόζιτο, αλλαγή φίλτρα, μπαταρία, μύδια ξύδια κλπ.
    Το πρόβλημα παρέμενε.
    Πουλήθηκε με συνοπτικές διαδικασίες σε τιμή χώμα, αναφέροντας φυσικά το πρόβλημα στον επόμενο αγοραστή. Έχω σημαντικότερα πράγματα στην ζωή μου να με απασχολούν, από το να ψάχνω τι να έχει το @%$#@%.
    Σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    2
    σε ευχαριστω πολυ
    με στενοχωρει να το δωσω ετσι γιατι το εχω πολυ καλοσυντηρημενο αλλα περισσοτερο απο ολα με ενοχλει το οτι πηρα honda γιατι ολοι λεγανε οτι ειναι εγγυηση και αλλα τετοια ωραια και τωρα πρπει να το σκοτωσω
    τεσπα θα δουμε
    καλα να εισαι και ευχαριστω και παλι

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    μα ΟΛΟΙ οι γνωρίζοντες ...λένε οτι τα honda ειδικά σε scooter ...ειναι αθάνατα ειδικά τα sh ....
    κ βέβαια ειναι ασχετοι κ χαζούληδες οσοι αγοράζουν κινεζιές π.χ. sym - kymko κλπ ...
    φίλε ξεφορτώσου το τώρα...
    πούλησέ το τώρα οσο οσο κ πάρε ενα καινούργιο sym η kymko ....

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2023
    Μηνύματα
    1
    Φίλε μου είχα και εγώ του 2007.. Το μοντέλο με το injection από το 2006-2008 η 2009 είχαν όλα θέμα με τον εγκέφαλο ο οποίος ήταν επάνω στην πεταλούδα γκαζιού!! Λόγω υψηλών θερμοκρασιών τα έπαιζε..τα ίδια έκανε και το δικό μου..έσβηνε , κλωτσαγε και άναβε οπότε γουσταρε!!!! Καινούργιο είχε 450€ αλλά και πάλι μετά από κάποιο διάστημα κάνει τα ίδια... Το έδωσα και βρήκα την υγειά μου !!!!

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από orestis_gia Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου είχα και εγώ του 2007.. Το μοντέλο με το injection από το 2006-2008 η 2009 είχαν όλα θέμα με τον εγκέφαλο ο οποίος ήταν επάνω στην πεταλούδα γκαζιού!! Λόγω υψηλών θερμοκρασιών τα έπαιζε..τα ίδια έκανε και το δικό μου..έσβηνε , κλωτσαγε και άναβε οπότε γουσταρε!!!! Καινούργιο είχε 450€ αλλά και πάλι μετά από κάποιο διάστημα κάνει τα ίδια... Το έδωσα και βρήκα την υγειά μου !!!!
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

    Πριν απαντήσουμε σε κάποιο ποστ, κοιτάμε την ημερομηνία του. Τρια χρόνια μετά, μαλλόν δεν ενδιαφέρει και τόσο, πια
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Περί σκούτερ Honda SH150i....????
    από gian_nykt στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 14:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF