Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Ήρθε και η σειρά μου για μηχανή

  1. #1
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55

    Ήρθε και η σειρά μου για μηχανή

    Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά.

    Μετά από μία δεκαετή αποχή από τον κόσμο των παπακίων, και με καταλυτικό ρόλο τις άπειρες ώρες θέασης του youtuber Fortnine, ήρθε η ώρα να αποκτήσω κανονική μοτοσυκλέτα.

    Οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος με βοηθούσε στην επιλογή καινούργιας ή μεταχειρισμένης μηχανής.

    Έχουμε και λέμε:

    Χαρακτηριστικά

    Ύψος: 1,75
    Κιλά: 80
    Ηλικία: 34
    Εμπειρία με παπί: 5 χρόνια (Innova 125)
    Εμπειρία με συμπλέκτη: Καμία.
    Οδηγικό στυλ: Καθαρά συντηρητικό και αμυντικό.

    Τι ακριβώς θέλω να κάνει;

    1. Να είναι αξιόπιστο commuter ημιαστικής περιοχής (σπίτι - δουλειά σε απόσταση 20 χιλιομέτρων - σπίτι).
    2. Να έχει άνετη σέλα.
    3. Να μπορεί να ταξιδεύει με 100 χιλιόμετρα χωρίς κραδασμούς, για μεσαίου μήκους ταξίδια.
    4. Να μπορεί να σταθεί και στο χώμα, όπως σε χωματόδρομους ορεινών όγκων.
    5. Να έχει αξιοπρεπή ροπή για γρήγορες προσπεράσεις οχημάτων.
    6. Δεν με ενδιαφέρει αν έχει ακριβά ανταλλακτικά (αρκεί να μπορώ να τα βρω εύκολα) ή καίει περισσότερο από το συνηθισμένο.
    7. Δεν θα έχω δεύτερο αναβάτη στη μηχανή.

    Budget: 4000 ευρώ για μηχανή καθώς είναι θα είναι η πρώτη, και θα δώσω και ένα σεβαστό ποσό για την αγορά πολύ καλού ατομικού εξοπλισμού (πάνω απ'όλα).

    Ο «μέντορας» Fortnine, από αρχαιολογίες μεταχειρισμένα, προτείνει το Kawasaki KLR 650, το ''unkillable''. Το οποίο όμως πολύ φοβάμαι ότι δύσκολα θα το βρω σε αξιοπρεπή κατάσταση.

    Από μεταχειρισμένα μέχρι στιγμής έχω φιλτράρει τα εξής:

    1. Φυσικά το πάντα επίκαιρο Transalp 650 ή 700.
    2. Τον ''Κλέαρχο'' 500.
    3. To αγαπημένο V-Strom 650.
    4. To Aprillia Pegaso Trail 650.

    Από καινούργια:

    1. Zontes 310T1.
    2. Sym NH-T 200.
    3. Voge 300 DS.
    4. Benelli TRK 251

    Κάθε γνώμη, πρόταση ή κριτική ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Augotaraxos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά.

    Μετά από μία δεκαετή αποχή από τον κόσμο των παπακίων, και με καταλυτικό ρόλο τις άπειρες ώρες θέασης του youtuber Fortnine, ήρθε η ώρα να αποκτήσω κανονική μοτοσυκλέτα.

    Οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος με βοηθούσε στην επιλογή καινούργιας ή μεταχειρισμένης μηχανής.

    Έχουμε και λέμε:

    Χαρακτηριστικά

    Ύψος: 1,75
    Κιλά: 80
    Ηλικία: 34
    Εμπειρία με παπί: 5 χρόνια (Innova 125)
    Εμπειρία με συμπλέκτη: Καμία.
    Οδηγικό στυλ: Καθαρά συντηρητικό και αμυντικό.

    Τι ακριβώς θέλω να κάνει;

    1. Να είναι αξιόπιστο commuter ημιαστικής περιοχής (σπίτι - δουλειά σε απόσταση 20 χιλιομέτρων - σπίτι).
    2. Να έχει άνετη σέλα.
    3. Να μπορεί να ταξιδεύει με 100 χιλιόμετρα χωρίς κραδασμούς, για μεσαίου μήκους ταξίδια.
    4. Να μπορεί να σταθεί και στο χώμα, όπως σε χωματόδρομους ορεινών όγκων.
    5. Να έχει αξιοπρεπή ροπή για γρήγορες προσπεράσεις οχημάτων.
    6. Δεν με ενδιαφέρει αν έχει ακριβά ανταλλακτικά (αρκεί να μπορώ να τα βρω εύκολα) ή καίει περισσότερο από το συνηθισμένο.
    7. Δεν θα έχω δεύτερο αναβάτη στη μηχανή.

    Budget: 4000 ευρώ για μηχανή καθώς είναι θα είναι η πρώτη, και θα δώσω και ένα σεβαστό ποσό για την αγορά πολύ καλού ατομικού εξοπλισμού (πάνω απ'όλα).

    Ο «μέντορας» Fortnine, από αρχαιολογίες μεταχειρισμένα, προτείνει το Kawasaki KLR 650, το ''unkillable''. Το οποίο όμως πολύ φοβάμαι ότι δύσκολα θα το βρω σε αξιοπρεπή κατάσταση.

    Από μεταχειρισμένα μέχρι στιγμής έχω φιλτράρει τα εξής:

    1. Φυσικά το πάντα επίκαιρο Transalp 650 ή 700.
    2. Τον ''Κλέαρχο'' 500.
    3. To αγαπημένο V-Strom 650.
    4. To Aprillia Pegaso Trail 650.

    Από καινούργια:

    1. Zontes 310T1.
    2. Sym NH-T 200.
    3. Voge 300 DS.
    4. Benelli TRK 251

    Κάθε γνώμη, πρόταση ή κριτική ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

    επειδη εχω μιλησει με τον ανθρωπο ,και ειναι της ηλικας μου κοιτα αυτο 2800 το δινει και εχει τα χιλιομετρα που αναφερει.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...wasaki-klr-650
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Το ειχα και λυπηθηκα που το εδωσα λογω τρακαρισματος ,και μακροχρονης αναρρωσης.εξαιρετικο μηχανακι για την Ελλαδα μας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Το ειχα και λυπηθηκα που το εδωσα λογω τρακαρισματος ,και μακροχρονης αναρρωσης.εξαιρετικο μηχανακι για την Ελλαδα μας.
    Ευχαριστώ πολύ, εννοείται θα το κοιτάξω.

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    με λίγα παραπάνω βάζεις και γιαπωνέζο στην λίστα
    Πρώτη περίπτωση
    Δεύτερη περίπτωση
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    πρώτα θα πήγαινα σε αυτη την επιλογή - εξαιρετικό μοτό (τυχαία αγγελία) https://www.car.gr/classifieds/bikes...-pegaso-strada
    δευτερη επιλογη θα πήγαινα εδώ ...
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...wasaki-klx-250
    (τυχαία αγγελία)
    και τα 2 τα εχουν 2 φίλοι μου κ ειναι πολυ ευχαριστημένοι

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Augotaraxos Προβολή μηνύματος
    2. Τον ''Κλέαρχο'' 500.
    3. To αγαπημένο V-Strom 650.
    4. To Aprillia Pegaso Trail 650.
    Και τα 3 είναι άψογα για αυτό που είναι. Εγώ έχω στην καρδιά μου το vstrom γιατί θεωρώ τα κάνει όλα και το μοτέρ του μου αρέσει πάρα πολύ. Προτερήματα ότι είναι δικύλινδρο(με ό,τι συνεπάγεται αυτό,παραπάνω γκάζι,αν και νωχελικό,πιο άνετο στο ταξίδι κλπ),ότι είναι απίστευτα αξιόπιστο και έχει πάρα πολύ λογική κατανάλωση. Ελαττώματα ότι είναι πιο ακριβό,ειδικά για να βρεις ένα καθαρό, και το ότι τα κλέβουν αβέρτα. Το kle αν και τίμιο,εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα χρημάτων θεωρώ περισσεύει,αν και το σέβομαι σαν μηχανάκι. Το Aprilia είναι πολύ σοβαρό μηχανάκι,καλά περιφερειακά,ωραίο μοτέρ και για μένα πολύ όμορφο με 2-3 αλλαγούλες. Θα πρέπει να ζυγίσεις στο μυαλό σου αν προτιμάς μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο,γιατί αυτό θεωρώ ότι θα 'πρεπε να καθορίσει την απόφασή σου. Υπόψιν,δεν έχω οδηγήσει το aprilia,έχω οδηγήσει το xtx μόνο που φοράνε το ίδιο μοτέρ.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Μεσολογγίτης, να υποθέσω;
    Αν σε ενδιαφέρει, δίνω το δικό μου στράντα. (Είναι το trail με 17αρες ζάντες δρόμου και δείκτη βενζίνης. Το trail δεν έχει) Καινούργια ελαστικά, αλυσίδα, γρανάζια, πρόσφατο μεγάλο σέρβις με αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού. Κυριολεκτικά δεν θέλει τίποτα για τώρα. Δεν έχω ανεβάσει ακόμα αγγελία γιατί.... Το πονάω γμτ για τιμή, π.μ.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της TsipPower
    Εγγραφή
    11/10/2020
    Μηνύματα
    17
    Εγω αν και λιγο μικροτερος απο εσενα αλλα με την ιδια λογικη μετα απο 10 χρονια παπακια και κανα σκουτερ που ειχα και τα 7 τελευταια με crypton x, αποφασισα να προβω στην αγορα του NH-T 200...Δεν αλλαζει ιδιαιτερη κατηγορια στο θεμα γκαζι αλλα απο θεμα ανεσης και κρατηματων λογικα ειναι αλλο λεβελ.. Ευχομαι να μου βγει καλο οπως η παπια μου που ηταν ο πιο πιστος μου φιλος ολα αυτα τα χρονια!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Το strada περνάει χώμα άν έχεις βάλει κάνα Dunlop Μutant ή Pirelli MT60 αλλά μόνο "περνάει"...δηλαδή άν σου τύχει για λίγα χλμ και με προσοχή. Αν θέλεις να μπαίνει σε χωματόδρομους τότε κοίτα καλύτερα το trail με 19άρη μπροστινό. Θα είσαι πολύ καλύτερα σε χώμα. Άλλη πρόταση είναι το κλασσικό ΧΤ660R, με 21' μπροστινό μάλλον είναι αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα, είναι και ΕΛΑΦΡΥ για χώμα
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  11. #11
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Καλώς ήρθες.

    Βρες ένα καλοσυντηρημένο BMW F650GS (μονοκίλυνδρο) και θα κάνεις ότι ζητάς. Θα σου περισέψουν και αρκετά χρήματα.
    Παράδειγμα : https://www.car.gr/classifieds/bikes...f-650-gs-dakar

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Augotaraxos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά.

    Μετά από μία δεκαετή αποχή από τον κόσμο των παπακίων, και με καταλυτικό ρόλο τις άπειρες ώρες θέασης του youtuber Fortnine, ήρθε η ώρα να αποκτήσω κανονική μοτοσυκλέτα.

    Οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος με βοηθούσε στην επιλογή καινούργιας ή μεταχειρισμένης μηχανής.

    Έχουμε και λέμε:

    Χαρακτηριστικά

    Ύψος: 1,75
    Κιλά: 80
    Ηλικία: 34
    Εμπειρία με παπί: 5 χρόνια (Innova 125)
    Εμπειρία με συμπλέκτη: Καμία.
    Οδηγικό στυλ: Καθαρά συντηρητικό και αμυντικό.

    Τι ακριβώς θέλω να κάνει;

    1. Να είναι αξιόπιστο commuter ημιαστικής περιοχής (σπίτι - δουλειά σε απόσταση 20 χιλιομέτρων - σπίτι).
    2. Να έχει άνετη σέλα.
    3. Να μπορεί να ταξιδεύει με 100 χιλιόμετρα χωρίς κραδασμούς, για μεσαίου μήκους ταξίδια.
    4. Να μπορεί να σταθεί και στο χώμα, όπως σε χωματόδρομους ορεινών όγκων.
    5. Να έχει αξιοπρεπή ροπή για γρήγορες προσπεράσεις οχημάτων.
    6. Δεν με ενδιαφέρει αν έχει ακριβά ανταλλακτικά (αρκεί να μπορώ να τα βρω εύκολα) ή καίει περισσότερο από το συνηθισμένο.
    7. Δεν θα έχω δεύτερο αναβάτη στη μηχανή.

    Budget: 4000 ευρώ για μηχανή καθώς είναι θα είναι η πρώτη, και θα δώσω και ένα σεβαστό ποσό για την αγορά πολύ καλού ατομικού εξοπλισμού (πάνω απ'όλα).

    Ο «μέντορας» Fortnine, από αρχαιολογίες μεταχειρισμένα, προτείνει το Kawasaki KLR 650, το ''unkillable''. Το οποίο όμως πολύ φοβάμαι ότι δύσκολα θα το βρω σε αξιοπρεπή κατάσταση.

    Από μεταχειρισμένα μέχρι στιγμής έχω φιλτράρει τα εξής:

    1. Φυσικά το πάντα επίκαιρο Transalp 650 ή 700.
    2. Τον ''Κλέαρχο'' 500.
    3. To αγαπημένο V-Strom 650.
    4. To Aprillia Pegaso Trail 650.

    Από καινούργια:

    1. Zontes 310T1.
    2. Sym NH-T 200.
    3. Voge 300 DS.
    4. Benelli TRK 251

    Κάθε γνώμη, πρόταση ή κριτική ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
    Έχουμε πάνω κάτω ίδιο ύψος/βάρος, και ίδια εμπειρία.

    Για τα καινούργια, η γνώμη μου και πάντα χωρίς παρεξήγηση προς τυχόν κατόχους:

    1. Zontes 310T1. -> Ξέχασε το, πολλά θέματα και δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις
    2. Sym NH-T 200. -> Ξέχασε το, είναι σαν διογκωμένο παπί, θα το βαρεθείς στον μήνα πάνω και ταξίδι...? δεν νομίζω.
    3. Voge 300 DS. -> Δες το αλλά πολύ φρέρσκο και βλέπω έχει κάποιες παιδικές ασθένειες ακόμα...ίσως καλή επιλογή αλλά για αργότερα
    4. Benelli TRK 251 -> Αυτό επέλεξα.

    Μέχρι στιγμής κομπλέ με το TRK, έχω κάνει και ένα ταξιδάκι γύρω στα 500χλμ και όλα καλά. Φυσικά έχει 25 άλογα οπότε προσπεράσεις εθνική κλπ τις ξεχνάς, μόνο στο επαρχιακό δίκτυο που οι ταχύτητες είναι μικρότερες. Επίσης, ταξιδεύει αξιοπρεπώς στα 100χλμ αλλά κραδασμούς έχει να ξέρεις. Τέλος, χωρίς να είμαι ειδικός θα έλεγα ότι για χώμα δεν κάνει (ειδικά με τα μαμά λάστιχα).
    Τελευταία τροποποίηση από haga1981; 19/10/2020 στις 12:10.

  13. #13
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Augotaraxos Προβολή μηνύματος
    [...]
    Οδηγικό στυλ: Καθαρά συντηρητικό και αμυντικό.
    [...]
    Εξήγησέ μας λίγο το παραπάνω γιατι αν συνεπάγεται φόβο, καλύτερα να μην πάρεις μηχανάκι.

    Καλωσήρθες

  14. #14
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Εξήγησέ μας λίγο το παραπάνω γιατι αν συνεπάγεται φόβο, καλύτερα να μην πάρεις μηχανάκι.

    Καλωσήρθες
    Καλησπέρα,

    Θεωρώ ότι είναι διαφορετικό το «φοβάμαι» από το «ελαχιστοποιώ τις πιθανότητες για σύγκρουση»:

    1. Προσπεράσεις στο δρόμο όταν χρειάζεται και όχι να κινούμαι πάντα πάνω στην διπλή λωρίδα κυκλοφορίας.
    2. Δεν πάω με 80 χλμ μέσα στην πόλη, και διπλοτσεκάρω τις διασταυρώσεις, ακόμα και προτεραιότητα να έχω. Έχει αποδειχθεί πως οι πιθανότητες να μην δει ένα αμάξι τον αναβάτη είναι τραγικά περισσότερες στις διασταυρώσεις. .
    3. Θεωρώ πως δεν έχω τη ρωμέικη λογική του «έλα μωρέ τώρα». Εξοπλισμός με ανακλαστικά και έντονα χρώματα.
    4. Προτιμώ να πηγαίνω σε λογικά πλαίσια και να με βρίζουν, παρά να μην προλάβω να αντιδράσω μόλις βγει ο γέροντας με το κατεστραμμένο αγροτικό μπροστά μου.

    Βέβαια να μου πεις, οι περισσότεροι έτσι λένε στην αρχή και μετά αλλάζουν άποψη.

    Θα δείξει.

    Καλώς σας βρήκα.

  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Augotaraxos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Θεωρώ ότι είναι διαφορετικό το «φοβάμαι» από το «ελαχιστοποιώ τις πιθανότητες για σύγκρουση»:

    1. Προσπεράσεις στο δρόμο όταν χρειάζεται και όχι να κινούμαι πάντα πάνω στην διπλή λωρίδα κυκλοφορίας.
    2. Δεν πάω με 80 χλμ μέσα στην πόλη, και διπλοτσεκάρω τις διασταυρώσεις, ακόμα και προτεραιότητα να έχω. Έχει αποδειχθεί πως οι πιθανότητες να μην δει ένα αμάξι τον αναβάτη είναι τραγικά περισσότερες στις διασταυρώσεις. .
    3. Θεωρώ πως δεν έχω τη ρωμέικη λογική του «έλα μωρέ τώρα». Εξοπλισμός με ανακλαστικά και έντονα χρώματα.
    4. Προτιμώ να πηγαίνω σε λογικά πλαίσια και να με βρίζουν, παρά να μην προλάβω να αντιδράσω μόλις βγει ο γέροντας με το κατεστραμμένο αγροτικό μπροστά μου.

    Βέβαια να μου πεις, οι περισσότεροι έτσι λένε στην αρχή και μετά αλλάζουν άποψη.

    Θα δείξει.

    Καλώς σας βρήκα.
    Καλό είναι να έχεις το νου σου και να προσέχεις και για τους άλλους.

    Καλά είναι επίσης τα ανακλαστικά και τα λοιπά αλλά μη πέσεις στην παγίδα ότι με αυτά θα σε βλέπουν.
    Να θεωρείς πάντα ότι κανείς δεν σε βλέπει.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ήρθε και η σειρά μας...
    από menos στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2011, 10:28
  2. Ηρθε και η σειρα μου...
    από el_hymador στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2010, 14:53
  3. ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ.....
    από BIG BLACK στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2007, 10:41
  4. Ηρθε και μενα η σειρα μου,
    από zephyr1 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2006, 01:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF