Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: Ήρθε και η σειρά μου για μηχανή

  1. #31
    Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις

    Ψάχνω το ίδιο και μάλλον κι εγώ σε καινούργιο θα πάω.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    καλοριζικη παντα ορθιος

  3. #33
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimos35 Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο αρχικά και καλά χιλιόμετρα.
    Μια ερώτηση, δεν πιστεύω να ψήλωσες από το αρχικό ποστ που λες ότι είσαι 1,75 (έχω το ίδιο ύψος);
    Βλέπω ότι πατάς άνετα με το ένα πόδι, ισχύει; Το είχα για ψηλότερο.
    Σε κάθε περίπτωση είναι ένα μοντέλο που με απασχολεί πολύ και θα το ψάξω εννοείται όταν έρθει η ώρα, αλλά προς το παρόν ... γράφε εντυπώσεις.
    Σε ευχαριστώ πολύ! Όντως στην αρχή το φοβήθηκα το ύψος, όμως μόλις καβάλησα διαπίστωσα ότι όσα λένε για την στοκ πίσω ανάρτηση ισχύουν. Long story short, σε σώζει η μαλακή, έως πολύ μαλακή, πίσω ανάρτηση. Με παπούτσια είμαι 1,77 και πατούσα κάτω μετα δύο πόδια σχεδόν flat footed. Αυτό ήταν και οκαταλύτης για να την αγοράσω, γιατί περισσότερο και εμένα το ύψος με φόβιζε. Κατεβαίνει αρκετά όταν καβαλάς, γι΄αυτό και αρκετοί reviewers λένε ότι για αρχάριους (όπως εγώ) είναι οκ, όμως αν θες να το φτάσεις στα όρια σε εντουράδες και να του δώσεις γκάζι στα κατσάβραχα, η ολική αλλαγη, τουλάχιστον της πίσω ανάρτησης, είναι σχεδόν υποχρεωτική. Και δεν θέλω να φανταστώ πως θα είναι με δύο άτομα πάνω στο μηχανάκι (ωχ τι έχω να ακούσω από τη γυναίκα μου). Επίσης από ότι πρόσεξα θέλει κάποιες άμεσες μικροβελτιώσεις κατευθείαν όπως προέκταση σταντ γιατί γέρνει αρκετά, και σίγουρα ένα προστατευκό για το κάρτερ αν θες να το πας με τη μία βουνό. Θα επανέλθω να σε ενημερώσω πως συμπεριφέρεται και στο δρόμο, και αν αντέχει δικάβαλο.

  4. #34
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από goumis hornet Προβολή μηνύματος
    Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις

    Ψάχνω το ίδιο και μάλλον κι εγώ σε καινούργιο θα πάω.
    Σε ευχαριστώ πολύ. Αν περιμένεις μέχρι το χειμώνα μπορεί να βγει και το Versys to X-300 σε euro 5. Ήμουν μεταξύ αυτού και του Versys, το οποίο αντικειμενικά σε πάει σχεδόν όπου σε πάει το CRF, και έχει καλύτερη ανάρτηση, πιο βολικό για ταξίδια, για 2 άτομα κτλ. Βέβαια, επειδή: 1ον) πλέον δεν βγαίνει από την εταιρεία, 2ον) δεν είχα χρόνο να δω μεταχειρισμένα και ούτε να ψάξω Αθήνα και 3ον) με κέρδισε η ομορφιά του Honda, κατέληξα στο συγκεκριμένο. Με το καλό να το πάρεις να το χαρείς.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Καλόβολτη, Καλολάσπωτη και γράψε μας και τις εντυπώσεις σου.

  6. #36
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Χωρίς ABS είναι;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #37
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Χωρίς ABS είναι;
    Με abs, στην Ελλάδα δεν έρχεται το μοντέλο που δεν έχει abs. Μπορείς να απενεργοποιήσεις το abs του πίσω τροχού αν θες.

  8. #38
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Νομίζω ότι στην Ευρώπη δεν επιτρέπεται πλέον να πωλούνται καινούριες μοτοσυκλέτες άνω των 125cc χωρίς ABS.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #39
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι στην Ευρώπη δεν επιτρέπεται πλέον να πωλούνται καινούριες μοτοσυκλέτες άνω των 125cc χωρίς ABS.
    Στην Αμερική 300 δολάρια είναι η διαφορά πάντως, $5,349, W/ ABS: $5,649

  10. #40
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι στην Ευρώπη δεν επιτρέπεται πλέον να πωλούνται καινούριες μοτοσυκλέτες άνω των 125cc χωρίς ABS.
    Από τα euro 4

    Under the new rules, anti-lock braking systems (ABS) will have to be fitted to all "bigger" motorbikes (i.e. those over 125 cc), while ABS or combined brake systems (CBS) could be fitted to smaller ones (under 125 cc), including scooters.

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Augotaraxos Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ. Αν περιμένεις μέχρι το χειμώνα μπορεί να βγει και το Versys to X-300 σε euro 5. Ήμουν μεταξύ αυτού και του Versys, το οποίο αντικειμενικά σε πάει σχεδόν όπου σε πάει το CRF, και έχει καλύτερη ανάρτηση, πιο βολικό για ταξίδια, για 2 άτομα κτλ. Βέβαια, επειδή: 1ον) πλέον δεν βγαίνει από την εταιρεία, 2ον) δεν είχα χρόνο να δω μεταχειρισμένα και ούτε να ψάξω Αθήνα και 3ον) με κέρδισε η ομορφιά του Honda, κατέληξα στο συγκεκριμένο. Με το καλό να το πάρεις να το χαρείς.
    Ευχαριστώ κι εγώ.Είχα κολλήσει με το CRF ΤΟ οποίο και πήρα μεταχειρισμένο 3ος 2022 με 1800χλμ.
    Πες εντυπώσεις μέχρι τώρα.Πόσα χλμ έχεις κάνει;Βέβαια θα είσαι στο στρώσιμο ακόμα.

  12. #42
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από goumis hornet Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ κι εγώ.Είχα κολλήσει με το CRF ΤΟ οποίο και πήρα μεταχειρισμένο 3ος 2022 με 1800χλμ.
    Πες εντυπώσεις μέχρι τώρα.Πόσα χλμ έχεις κάνει;Βέβαια θα είσαι στο στρώσιμο ακόμα.
    Ναι ακόμη στο στρώσιμο είμαι, να το έχω πάρει 4-5 φορές από τότε που το αγόρασα, καθώς αυτή την περίοδο κυριολεκτικά δεν προλαβαίνω λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Έχω πάει μόνο σε δρόμο και μάξιμουμ μέχρι 70 χιλιόμετρα χωρίς να το πιέζω. Επειδή είμαι και αρχάριος θέλω να του πάρω τον αέρα πρώτα αρχίσω τα off road. Δεν έχω την εμπειρία για να καταλάβω αυτά που θα «έβλεπε» ένας έμπειρος αναβάτης, αλλά νομίζω πως οι πρώτες τρεις σχέσεις είναι πολύ κοντές, και μου φαίνεται ότι στο άνοιγμα - κλείσιμο του γκαζιού σαν να κόβει κάπως απότομα, αλλά αυτό μάλλον παίζει να κάνει και με το στρώσιμο. Εντωμεταξύ πρώτη μέρα που το πήρα φυσικά και ο πωλητής μου είπε ότι έχει βενζίνη για καμιά 50αριά χιλιόμετρα, και φυσικά μετά από 15 χιλιόμετρα έμεινα από βενζίνη Ευτυχώς ήμουν κοντά στο σπίτι και έτρεξα να πάρω το ποδήλατο να πεταχτώ σε ένα κοντινό βενζινάδικο να γεμίσω ένα μπιτόνι. Δεν βρίσκω μπιτόνι και παίρνω ένα μπουκάλι άδειο και πάω στον βενζινά, αλλά ο βενζινάς αρνείται να μου το γεμίσει επειδή τους το έχουν απαγορέψει, «μόνο αν μου φέρεις μπιτόνι μεγάλο» μου λέει. Ευτυχώς είχα ένα 5λιτρο κάτω στο υπόγειο, και πάλι πίσω στο σπίτι, και πάλι στο βενζινάδικο. Η φάση καινούργια μηχανή παρατημένη στην άκρη του δρόμου και να τρέχω σαν τρελός από το άγχος.

  13. #43
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20220813-081547.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	437432

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Αφού ήσουν κοντά στο σπίτι, γιατί δεν πήγες την μηχανή στο σπίτι που ήσουν κοντά, και την παράτησες στον δρόμο που ήταν κοντά;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #45
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αφού ήσουν κοντά στο σπίτι, γιατί δεν πήγες την μηχανή στο σπίτι που ήσουν κοντά, και την παράτησες στον δρόμο που ήταν κοντά;
    Διότι το σπίτι είναι σε ένα ανηφορικό μπλοκ κτιρίων (περίπου 200 μέτρα ανηφόρα με καλή κλίση) οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να την ανεβάσω περπατώντας.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Ήρθε και η σειρά μας...
    από menos στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2011, 10:28
  2. Ηρθε και η σειρα μου...
    από el_hymador στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2010, 14:53
  3. ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ.....
    από BIG BLACK στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2007, 10:41
  4. Ηρθε και μενα η σειρα μου,
    από zephyr1 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2006, 01:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF