Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: 1290 SD RR στα μέσα του επόμενου χρόνου

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337

    1290 SD RR στα μέσα του επόμενου χρόνου

    H πληροφορία είναι από τον ιδιοκτήτη της Austin Racing οπότε τη θεωρώ έγκυρη. Η ΚΤΜ λέει θα βγάλει ανακοίνωση στις επόμενες βδομάδες. Τιμούλα στα 22χιλιάρικα περίπου.

    Από test ride στο καινούργιο SuperDUke η αλήθεια είναι πώς δεν ξετρελάθηκα αλλά αναγνωρίζω και νιώθω τη σταθερότητα, τη καλύτερη επιτάχυνση και ευελιξία. Αν στο καινούργιο χώσουν ApexPRo και και αλλάξουν και καμια τρόμπα στα φρένα με βλέπω να το χαιρετάω το παλιό.

    Όποιος έχει παραπάνω πληροφορίες προσθέτει...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Aπό ότι διάβασα εδώ επιβεβαιώθηκε. Από ότι κτλβα κατέθεσαν χαρτιά για την εκπομπή ρύπων τα οποία ήταν για το 2021 RR Superduke.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Ενδιαφέρον, περιμένω να το δω και το νέο gt.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Εγώ ελπίζω να βγει επιτέλους ένα SD που να είναι πιο προσανατολισμένο σε πίστα μιας και δεν φαίνεται να βγάζουν superbike ούτε το 21. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν είναι κατάλληλο το "μαμα" SD για το περιστασιακό trackday. Σε συχνή χρήση όμως και όσο αρχίσεις να πιέζεις με αλλαγή αναρτήσεων (80%) και steering damper (20%) είναι πραγματικά άλλο μηχανάκι.

    Το καινούργιο SD έχει πιο επιθετική θέση οδήγησης, "ακούει" καλύτερα και όντως (λένε αυτό δεν το διαπίστωσα εγώ) ότι οι αναρτήσεις είναι καλύτερες. Παρόλα αυτά δεν ήταν μέρα με νύχτα.

    Είδωμεν...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    motogp χωρίς μηχανάκι να πουλήσουν....
    Το λες και περίεργο !

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Ίσως επειδή θα είναι πανάκριβο ή συντήρηση να είναι πολύπλοκή ή εξίσου ακριβή... Αν ξεπεράσει σε τιμή R1, S1000RR ή τα Kawasaki που εδώ βλέπω να πουλάνε πάρα πολύ και να είναι πάντα τοπ 5 σε όλες τις πίστες μάλλον θα πάρουν τα @@ μου Δεν έχει τα λούσα της Ντουκάτι η ΚΤΜ. Δεν μετράει τόσο για καφετέρια όσο το πανιγκάλε.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Η 'ιδια η ΚΤΜ είχε δηλώσει ότι τα Superbikes είναι επικίνδυνα για τον δρόμο και είχε σταματήσει την εξέλιξη τους
    https://www.motoroids.com/news/ktm-t...ording-to-ceo/

    Είχε δημοσιευθεί και στα ελληνικά περιοδικά.

    Μέχρι τώρα το έχει τηρήσει , αλλά στο μέλλον κανείς δεν ξέρει.
    Μπορεί να θελήσει να εκμεταλευτεί τυχόν επιτυχίες στο Motogp.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Mac μίλησε μας κι άλλο για τα κτμ, μου έχουν λυψει. Κανα όρθιο το σηκώνεις? Άξεχαστο βράδι με το sd σε βρεγμένη ευθεία και χούφτωμα το γκαζι στο τέρμα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Αστεία η δήλση της ΚΤΜ ότι και καλά κόβουν επειδή είναι επικίνδυνα τι διαφορά έχει το SD δλδ και το κάνει πιο ¨safe¨?

    nidok τρολάρεις με φαίνεται. Όχι δεν κάνω σούζες ούτε έντο εδώ που βρίσκομαι γιατί μια μλκια να γίνει και να με τσιμπήσει κάμερα ή μπάτσος η λυπητερή είναι 300+ και αφαίρεση πόντων.

    btw: ωραίο avatar, timothy leary fan?

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2011
    Μηνύματα
    11
    Βλακειες του χαρτογιακα που την ανελαβε,δεν πουλουσε το RC8 και το σταματησαν.Λογικο βεβαια,εταιρια που εχει σκοπο το κερδος οπως ολοι αλλα μην τις λες αυτες τις βλακειες ρε παιδι μου.Επικiνδυνα τα superbikes με τις μεγαλες τελικες,ωραια,το γυμνο που 300αριζει ειναι ασφαλες?Πανεμορφο παντως το RC8,ειναι κατι τρελοι που εβαλαν τον 1290 του SD στο σασι του RC8,τελειο αποτελεσμα.

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Εγώ ελπίζω να βγει επιτέλους ένα SD που να είναι πιο προσανατολισμένο σε πίστα μιας και δεν φαίνεται να βγάζουν superbike ούτε το 21. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν είναι κατάλληλο το "μαμα" SD για το περιστασιακό trackday. Σε συχνή χρήση όμως και όσο αρχίσεις να πιέζεις με αλλαγή αναρτήσεων (80%) και steering damper (20%) είναι πραγματικά άλλο μηχανάκι.

    Το καινούργιο SD έχει πιο επιθετική θέση οδήγησης, "ακούει" καλύτερα και όντως (λένε αυτό δεν το διαπίστωσα εγώ) ότι οι αναρτήσεις είναι καλύτερες. Παρόλα αυτά δεν ήταν μέρα με νύχτα.

    Είδωμεν...
    Αφού σε ενδιαφέρει πραγματικά η πίστα μήπως είναι καιρός να κοιτάξεις κι αλλού?
    Καλό το SD αλλά στην πίστα απο ενα σημείο και μετά χρειάζεσαι οπωσδήποτε SS μηχανάκι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Ή απλά πάρε tuono

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Έχω περίεργη στάση οδήγησης την οποία όσο και να έχω προσπαθήσει μου κοστίζει πολύ να αλλάξω. Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω R1, R1M, R6, Panigale και η θέση οδήγησης ήταν πάρα πολύ άβολη, ειδικά στο R1M. S1000RR και GSXR δεν έχω δοκιμάσει σε πίστα τα οποία μου έχουν πει ότι είναι πολύ άνετα.

    Το οπωσδήποτε SS δεν με βρίσκει σύμφωνο. Οι χρόνοι που κάνω είναι στη μέση στους μεσαίους και τελευταίος στους γρήγορους. Επιδή γενικά υπάρχει υψηλό επίπεδο εδώ αλλά και σωστή παιδεία στη πίστα, ακόμη και στους αργούς πάω. Το λέω αυτό διότι δεν κυνηγάω με λύσσα τα δευτερόλεπτα. Φυσικά τα record σε κάθε πίστα είναι με SS αλλά προσωπικά πιστεύω, με ένα SS θα μου πάρει καιρό να φτάσω σε χρονους που έχω με SD. Με εξαίρεση το Montmelo (Catalunya) οι υπόλοιπες πίστες που πάω (Castelloli, Calafat, Alcarras) είναι πιο άνετες, τουλάχιστον για εμένα, με ένα naked.

    Μπήκα στο τριπ να αλλάξω αναρτήσεις και έγινε ομολογουμένως άλλο μηχανάκι πραγματικά.

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Έχω περίεργη στάση οδήγησης την οποία όσο και να έχω προσπαθήσει μου κοστίζει πολύ να αλλάξω. Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω R1, R1M, R6, Panigale και η θέση οδήγησης ήταν πάρα πολύ άβολη, ειδικά στο R1M. S1000RR και GSXR δεν έχω δοκιμάσει σε πίστα τα οποία μου έχουν πει ότι είναι πολύ άνετα.

    Το οπωσδήποτε SS δεν με βρίσκει σύμφωνο. Οι χρόνοι που κάνω είναι στη μέση στους μεσαίους και τελευταίος στους γρήγορους. Επιδή γενικά υπάρχει υψηλό επίπεδο εδώ αλλά και σωστή παιδεία στη πίστα, ακόμη και στους αργούς πάω. Το λέω αυτό διότι δεν κυνηγάω με λύσσα τα δευτερόλεπτα. Φυσικά τα record σε κάθε πίστα είναι με SS αλλά προσωπικά πιστεύω, με ένα SS θα μου πάρει καιρό να φτάσω σε χρονους που έχω με SD. Με εξαίρεση το Montmelo (Catalunya) οι υπόλοιπες πίστες που πάω (Castelloli, Calafat, Alcarras) είναι πιο άνετες, τουλάχιστον για εμένα, με ένα naked.

    Μπήκα στο τριπ να αλλάξω αναρτήσεις και έγινε ομολογουμένως άλλο μηχανάκι πραγματικά.

    Δεν είπα οτι είναι εύκολο να αλλάξεις απο Naked σε SS, δεν είναι εύκολο και θέλει δουλειά.
    Στην αρχή ειδικά θα ζορίζεσαι και όχι μόνο δεν θα μπορείς να πιασεις τους χρονους που ειχες με το SD αλλά θα κουράζεσαι και περισσότερο. Αν θέλεις όμως να προχωρήσεις την οδήγησή σου στο επόμενο level, θα πρέπει να το κάνεις.
    Η σταση οδήγησης σου απ οτι εχω δεί σε φωτό, ειναι 'καμαρωτή' και δεν σε βοηθάει, ακόμα και με το SD αν αλλάξεις λίγο την στάση σου σε πιο σκυφτή θα σε βοηθήσει.

    Εφ όσον διαφωνείς για την αναγκαιότητα του SS, δεν θα το συνεχίσω. Απλά επειδή το έχω περάσει το έργο και το ξέρω είπα να τα γραψω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Ίσως επειδή θα είναι πανάκριβο ή συντήρηση να είναι πολύπλοκή ή εξίσου ακριβή... Αν ξεπεράσει σε τιμή R1, S1000RR ή τα Kawasaki που εδώ βλέπω να πουλάνε πάρα πολύ και να είναι πάντα τοπ 5 σε όλες τις πίστες μάλλον θα πάρουν τα @@ μου Δεν έχει τα λούσα της Ντουκάτι η ΚΤΜ. Δεν μετράει τόσο για καφετέρια όσο το πανιγκάλε.
    Το παλιό το στριτ που είχανε μια χαρά πουλούσε και δεν ήταν και καλή μοτοσυκλέτα.
    Άρεσε όμως.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Έχω περίεργη στάση οδήγησης την οποία όσο και να έχω προσπαθήσει μου κοστίζει πολύ να αλλάξω. Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω R1, R1M, R6, Panigale και η θέση οδήγησης ήταν πάρα πολύ άβολη, ειδικά στο R1M. S1000RR και GSXR δεν έχω δοκιμάσει σε πίστα τα οποία μου έχουν πει ότι είναι πολύ άνετα....
    Αφού δεν πας για πρωτάθλημα και θες μόνο να περνάς καλά
    πάρε ότι γουστάρεις
    Στο κάτω κάτω τι σημασία έχει?


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συναντηση μοδιστρων στα μεσα της πελλοπονησου!!
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2006, 13:43
  2. Ο ΑΡΗΣ στα χερια του λαου του.
    από SvsGreek στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2006, 21:46
  3. Μπειτε στα αδυτα του Οργασμου!!
    από devil's animal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 17:56
  4. Yamaha M1 βαμενη στα χρωματα του King Kenny
    από anco στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2005, 21:41
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 16:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF