Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Πρώτη μηχανή

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2020
    Μηνύματα
    9

    Πρώτη μηχανή

    Πριν από λίγο καιρό έβγαλα το δίπλωμα και γουστάρω πάρα πολύ τα supersport για ομορφιά και ήχο. Η εμπειρία μου 5 χρόνια αυτοκίνητο και όταν ήμουν πιτσιρίκος ένα innova κανα τρίμηνο και που και που ένα beverly. Σκέφτομαι να πάρω ένα gsxr 600 k8-k9 που έχει και modes δύναμης για να μην είναι πολύ άγριο. Θα πάρω και όλον τον εξοπλισμό κράνος γάντια μπουφάν.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Καλώς τον! Φίλε μου όντως έχει modes το gixxer αλλά και πάλι είναι άγριο για νέο οδηγό. Υπάρχουν ss 300cc που είναι πολύ καλύτερα σχολεία.

    Προτείνω να κοιτάξεις κανα τέτοιο... Έτσι και θα συνηθίσεις τα clip on και θα αποκτήσεις ταχύτερα εξοικείωση με τη μηχανή και θα μπορέσεις να μάθεις σωστά.

    Με το 600αρι είτε θα φας τα μούτρα σου είτε θα φοβηθείς και θα χρειαστεί πολύ περισσότερος χρόνος για να μάθεις να οδηγείς σωστά.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2020
    Μηνύματα
    9
    Δυστυχώς δεν υπάρχει η πολυτέλεια των χρημάτων και του χρόνου για να πάρω πρώτα άλλη και μετά να αλλάξω να πάρω αυτήν που θέλω. Σαν δεύτερη επιλογή έχω fazer 600.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnniee Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δεν υπάρχει η πολυτέλεια των χρημάτων και του χρόνου για να πάρω πρώτα άλλη και μετά να αλλάξω να πάρω αυτήν που θέλω. Σαν δεύτερη επιλογή έχω fazer 600.
    Καλύτερα το Fazer, η μέση σου και τα χέρια σου θα σε ευγνωμονούν..... Πέρα από αυτό έχουν δίκιο από πάνω, είναι υπερβολή κλιπ ον και τόση δύναμη για τόσο άπειρο οδηγό....
    Είναι όμορφα; Είναι. Καθόλου πρακτικά όμως....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    τα modes δεν είναι:
    • expert rider
    • advanced rider
    • beginner rider


    είναι τα αντίστοιχα
    • race
    • sport
    • rain

    άλλων κατασκευαστών.

    μην βασίζεσαι στο ότι έχει modes.

    Με τα κριτίρια που βάζεις (ομορφιά,ήχος),δεν θα βρεις νοήμονα άνθρωπο εδώ μέσα που θα σου πει πάρτο. Ίσως για το σαλόνι και να το βάζεις μπρος που και που να το ακούς?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    Tο εκαναν και άλλοι και το μετανιωσαν.Ειτε εφαγαν τα μουτρα τους ,ειτε δεν τους εκατσε κτλ .
    Καποιοι αλλοι παλι δεν ειχαν κανενα προβλημα .
    Ετσι οπως ειναι τα πραγματα τωρα ,εύκολα αγοραζεις και πουλας ( λογω κατηγοριας διπλωματων ) τα 300αρια ss. Και αν δεν του βγαλεις τα ματια και το κρατησεις οσο πιο πολυ μπορεις στην εργοστασιακη του κατασταση ,θα το δωσεις και πολυ κοντα στα χρηματα οσο το πηρες.

    Αν πας κατευθειαν σε 600 θελει προσοχη γιατι θεν θα υπαρχει μεταβαση για να το μαθεις και τα λαθη δεν συγχορουνται σε αυτες τις ταχυτητες

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnniee Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δεν υπάρχει η πολυτέλεια των χρημάτων και του χρόνου για να πάρω πρώτα άλλη και μετά να αλλάξω να πάρω αυτήν που θέλω. Σαν δεύτερη επιλογή έχω fazer 600.
    Το ΓΚΑΖΙ εχει λιγη πολυτελεια να σε συγχωρησει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Το ΓΚΑΖΙ εχει λιγη πολυτελεια να σε συγχωρησει.
    Ελάχιστη, θα έλεγα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Δεν ξέρω τι άνθρωπος και τι οδηγός είσαι, μπορεί πράγματι να είσαι προσεκτικός και να μην πάθεις τίποτα. Όμως, η λογική λέει ότι για κάποιον που μόλις έβγαλε δίπλωμα και δεν έχει εμπειρία, το GSXR 600 δεν είναι καλή επιλογή. Ειδικά μάλιστα όταν βλέπουμε ότι δεν έχεις ψάξει το θέμα και νομίζεις ότι έχει χαρτογράφηση... για αρχάριους, για έμπειρους και για αγωνιζόμενους (καμιά σχέση). Επίσης... η θέση οδήγησής του είναι εντελώς διαφορετική από το Innova και το Beverly που οδηγούσες... δεν κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ για καθημερινή μετακίνηση, είναι φτιαγμένη για πίστα - εσύ για ποια χρήση το θέλεις; Νομίζω... αυτό που νομίζουν και οι άλλοι, πολύ καλύτερα να πάρεις ένα 300άρι να μάθεις πάνω σε αυτό και... σε καμιά περίπτωση δεν θα σου λείψει η δύναμη, σήμερα τα 300άρια δεν έχουν σχέση με τις παλιότερες εποχές. Σου προτείνω τη Yamaha MT-03, έχει εκπληκτικό κινητήρα και καλή τιμή ως καινούρια (δεν ξέρουμε και το μπάτζετ σου, δεν μας το έχεις πει).

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2020
    Μηνύματα
    9
    Το μπάτζετ είναι 4μισι 5 και με εξοπλισμό γενικά με το γκάζι είμαι πολύ συνετός και ανοίγματα που κάνω καμιά φορά προσέχω να είναι full άδειος ο δρόμος γιατί την έχω πάθει μια φορά. Την μηχανή δεν την θέλω για την Αθήνα αλλά για Σαντορίνη σαν δεύτερο όχημα για την βόλτα.

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnniee Προβολή μηνύματος
    Το μπάτζετ είναι 4μισι 5 και με εξοπλισμό γενικά με το γκάζι είμαι πολύ συνετός και ανοίγματα που κάνω καμιά φορά προσέχω να είναι full άδειος ο δρόμος γιατί την έχω πάθει μια φορά. Την μηχανή δεν την θέλω για την Αθήνα αλλά για Σαντορίνη σαν δεύτερο όχημα για την βόλτα.
    Νεός οδηγός και θέλεις gsxr 600 k8-k9 για την Σαντορίνη....
    Ναι ΟΚ αλλά μου φαίνεται οτι πας γυρεύοντας να την ξαναπάθεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnniee Προβολή μηνύματος
    Το μπάτζετ είναι 4μισι 5 και με εξοπλισμό γενικά με το γκάζι είμαι πολύ συνετός και ανοίγματα που κάνω καμιά φορά προσέχω να είναι full άδειος ο δρόμος γιατί την έχω πάθει μια φορά. Την μηχανή δεν την θέλω για την Αθήνα αλλά για Σαντορίνη σαν δεύτερο όχημα για την βόλτα.
    SS 600 για την.... Σαντορίνη;;;
    Σόρρυ αλλά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2020
    Μηνύματα
    9
    Τι έχει και είναι τόσο κακό

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    zzr 1400 ή busa 1400.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2020
    Μηνύματα
    9
    @jawaforever παρακαλώ να λείπουν τέτοιες προτάσεις - ειρωνείες

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 09:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 11:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 13:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 01:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 23:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF