Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 68

Θέμα: Euro5 για νέα μηχανή

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459

    Euro5 για νέα μηχανή

    Καλημέρα σε όλους!!

    Καταρχάς ελπίζω να γράφω στο σωστό σημειο του φόρουμ. Δεν βρήκα πιο κατάλληλο.

    Πολύ νέος στο χώρο, ψάχνω για την πρώτη μου μηχανή. Διαβάζω κάνα δίμηνο οπότε δεν θα σας ζαλίσω με τα specifics.

    Είμαι στο δίλημμα cb125f vs ys125. H επιλογή, από όσο διάβασα, είναι καθαρά θέμα αισθητικής με μόνη διαφορά ίσως την ευκολία εύρεσης ανταλλακτικών και μεταπώλησης υπερ της cbf.

    Έχω δυο μικρές ερωτήσεις:

    1) Υπάρχουν αντιπροσωπείες honda και Yamaha να τα δω από κοντά? Κέντρο Αθήνας που έψαξα σε αντιπροσωπείες δεν τα βρήκα πουθενα. Βασικά σε κατι μαγαζάκια πήγα που είχαν ελάχιστες μοτοσυκλέτες μέσα (μετα απο google search). Και γενικά ποιοι είναι οι καλύτεροι αντιπρόσωποι για hond και yamaha στην Αθήνα? Αν και ζω στην Αθήνα είμαι απο Θεσσαλονίκη επομένως δεν γνωρίζω oύτε τα αυτονόητα της αγοράς εδώ πόσο μάλλον για τις μηχανές. Αν υπάρχει πρόβλημα με την αναφορά ονομάτων οπως συμβαίνει σε άλλα φόρουμ που συμμετέχω, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα κάποιο pm.

    2) Θα παω για καινουργια μηχανή. Είδα ότι η ys125(2020) και η cb125f(2020) είναι σχεδόν ίδιες σε όλα τα χαρακτηριστικά. Η cb125f 2021 όμως που παρουσιάστηκε πρόσφατα διαφέρει πολύ¨και εχει αρκετές τεχνολογικές καινοτομίες (απο ότι διάβασα). Μία απο αυτές σχετίζεται με την πιστοποίηση με τους ρύπους και το euro5 κάτι που δεν γνωρίζω πόσο σημαντικό είναι προς το παρόν, αλλά και δεν ξέρω τι ρολό θα παίξει στο μέλλον καθότι νέος στο χώρο της μηχανής (θα απαγορευτουν οι υπόλοιπες; , θα εχουν πρόστιμα; κτλ).
    Επομένως η ερώτηση συνοψίζεται στο παρακάτω: πότε περίπου βγαινουν τα καινούρια μοντέλα (δλδ το 2021) και αν όντως αξίζει την αναμονή.

    Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων, χαίρομαι που σας βρήκα, να έχετε ένα όμορφο σκ!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    2.Όσο προχωράνε τα Euro τόσο χειρότερα και ακριβότερα γίνονται τα οχήματα.
    Μεγαλύτερα βαρύτερα πολυπλοκότερα δεν επιδέχονται τροποποιήσεις.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Το Euro 5 δεν έχει καμιά απολύτως συνέπεια για σένα και για όλους εμάς... έχει συνέπειες για τις εταιρίες, οι οποίες πρέπει να σπαζοκεφαλιάζουν για να ανταποκρίνονται στις νέες προδιαγραφές. Όποιος, όμως, έχει πάρει μηχανή παλαιότερων προδιαγραφών, δεν έχει φόβο να απαγορευτεί η κυκλοφορία της - εδώ μέχρι και δίχρονες ΜΖ που βγάζουν ντουμάνια καπνού κυκλοφορούν ακόμα!

    Καμιά επίσης μεγαλύτερη δυσκολία εύρεσης ανταλλακτικών δεν υπάρχει αν πάρεις τη Yamaha αντί για τη Honda.

    Και οι δυο αυτές μηχανές που αναφέρεις, παρόμοιες είναι, επομένως πάρε... όποια σου κάνει περισσότερο κλικ. Εγώ είχα τη Yamaha YBR 125, δηλαδή την "πρόγονο" της YS και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος, ήταν πολύ καλύτερη απ' όσο την περίμενα όταν την είχα αγοράσει.

    Υ.Γ.: απ' ότι βλέπω, το CB 125 F του 2021 είναι ελαφρύτερο και ομορφότερο. Πόσο κοστίζει όμως;

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Το Euro 5 δεν έχει καμιά απολύτως συνέπεια για σένα και για όλους εμάς... έχει συνέπειες για τις εταιρίες, οι οποίες πρέπει να σπαζοκεφαλιάζουν για να ανταποκρίνονται στις νέες προδιαγραφές.
    νομίζεις...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    νομίζεις...
    Ναι, εννοώ ότι δεν έχει συνέπειες ως προς το θέμα απαγόρευσης κυκλοφορίας κλπ. - έμμεσες συνέπειες έχει σίγουρα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Ναι, εννοώ ότι δεν έχει συνέπειες ως προς το θέμα απαγόρευσης κυκλοφορίας κλπ. - έμμεσες συνέπειες έχει σίγουρα.
    Δεν θα εβαζα στοιχημα παντως...

    Υπαρχει μια ταση απαγορευσης κυκλοφοριας, σε ευρωπαικο επιπεδο, οχηματων παλιας τεχνολογιας. Τις μοτοσυκλετες δεν τις πηρε η μπαλα διοτι μεχρι προσφατα ουτε Ε4 δεν ηταν ( μια νορμα που στα αυτοκινητα ισχυει απο το 2003 ). Απο το νεο ετος ομως και το Ε5 δεν θα ηταν απιθανο μια ευρωπαικη απαγορευση στις Ε3 και κατω με αρχη το 2025 για παραδειγμα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Δεν θα εβαζα στοιχημα παντως...

    Υπαρχει μια ταση απαγορευσης κυκλοφοριας, σε ευρωπαικο επιπεδο, οχηματων παλιας τεχνολογιας. Τις μοτοσυκλετες δεν τις πηρε η μπαλα διοτι μεχρι προσφατα ουτε Ε4 δεν ηταν ( μια νορμα που στα αυτοκινητα ισχυει απο το 2003 ). Απο το νεο ετος ομως και το Ε5 δεν θα ηταν απιθανο μια ευρωπαικη απαγορευση στις Ε3 και κατω με αρχη το 2025 για παραδειγμα.
    Καλά από τους αγάμητους γραφειοκράτες της ΕΕ όλα μπορεί να τα περιμένει κανείς...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2019
    Μηνύματα
    13
    Καλησπερα φιλε! Εγω εχω το ys.εχω κανει και ενα ποστ για το μηχανακι και τα αρνητικα θετικα του αν σε ενδιαφερει. Αν διαλεγα ξανα το ys θα επαιρνα παλι μονο και μονο επειδη ειναι πιο ομορφο στα ματια μου. Φιλος μου παντως που εχει το cbfακι ειναι ευχαριστημενος και εχει κανει και μπολικα χιλιομετρα χωρις θεμα. Ιδια ειναι τα μηχανακια ουσιαστικα καπου κερδιζει το ενα καπου το αλλο με μικρη διαφορα παντως. Τωρα με το καινουριο cbf να εχει καλυτερο εξοπλισμο και να φαινεται πιο φρεσκο νομιζω σε αυτο θα πηγαινα. Επισης το ποτε βγαινουν τα νεα μοντελα δεν εχει σχεση,σχεση εχει ποτε θα το φερουν στην ελλαδα. Οποτε αρχισε τα τηλεφωνα σε καταστηματα χοντα και γιαμαχα κοντα σου και ρωτα αν εχουν τα μηχανακια και ποτε θα ερθει το cbf. Οποιο και να παρεις δε θα το μετανιωσεις παντως

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    GTR150 και VF185 είναι μονόδρομος στα μοτοσυκλετακια.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2019
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    GTR150 και VF185 είναι μονόδρομος στα μοτοσυκλετακια.
    Εκτος αν εισαι 18 και εχεις Α1

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    GTR150 και VF185 είναι μονόδρομος στα μοτοσυκλετακια.
    Φιλικά πάντα μή πετάμε ότι θέλουμε έτσι δεν βοηθάει κανέναν και μην είμαστε απόλυτοι
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Το cbf "διαφημιζει" την ακομη χαμηλωτερη καταναλωση (1,5 λ/100 χλμ) καθως και την γεννητρια εναλλασσομενου ρευματος αντι μιζας.
    Το μονο ερωτημα ειναι το κοστος, γιατι η χοντα εχει ξεφυγει με τις τιμες.
    Το euro 5 δεν εχει ουσιαστικα πλεονεκτηματα για τον καταναλωτη, αντιθετως αυξανει το κοστος με "περιττες" προσθηκες όπως το cbs (συνδυασμενα φρενα). Σε λιγα χρονια θα ειναι υποχρεωτικο το αβς σε ολα τα μηχανακια στην ευρωπη και θα δουμε επιπλεον αυξησεις στις τιμες.
    Το μονο θεμα ειναι αν τελικα εχει νοημα να επιλεξει κανεις χονδα ή γιαμαχα για τετοια μηχανη (λιγα κυβικα και πολυ απλη κατασκευη για κομιουτινγκ) εναντι καποιας αλλης προτασης, πχ bajaj
    https://www.car.gr/15833291-bajaj-pulsar-ns-125 (τυχαιο το λινκ)
    μιλαμε για 1000 ευρω λιγοτερα απο το cbf.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Επισης ευχαριστω και τον φιλο που μου έστειλε ενα pm. To είδα σαν ειδοποίηση, αλλα πλέον δεν το βρίσκω για να τον ευχαριστήσω. Κατι λάθος θα έκανα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos0001 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα φιλε! Εγω εχω το ys.εχω κανει και ενα ποστ για το μηχανακι και τα αρνητικα θετικα του αν σε ενδιαφερει.
    Πάνο δεν βρίσκω το ποστ σου που αναφέρεις. Αν θέλεις παρέθεσε το εδώ.

    Χθές ειδα απο ενα ασχετο ποστ κάποιους αντιπρόσωπους για χόντα και πήγα απο κει. Τελικά η ερώτηση αν θα προτιμούσα το cb125f-2020 vs cb125f-2021 δεν εχει πλεόν νόημα. Μου ειπε οτι δεν υπαρχουν πλεον cb125f και τα καινούργια έχονται φλεβάρη μάρτη του 2021. Ισως και λιγο νωρίτερα. Φυσικά καπου θα υπάρχει κανα ξεχασμένο σε αντιπρόσωπο...

    @Zoslen: εχεις δικιο. Το 1000 αντιπροσωπέυει το 30% της τιμης. Απλά δεν γνωρίζω καθόλου απο μάρκες επομένως μέσα στην αγνοια μου κοιτάω κατι apriori γνωστο και αξιόπιστο.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Το cbf "διαφημιζει" την ακομη χαμηλωτερη καταναλωση (1,5 λ/100 χλμ) καθως και την γεννητρια εναλλασσομενου ρευματος αντι μιζας.
    Το μονο ερωτημα ειναι το κοστος, γιατι η χοντα εχει ξεφυγει με τις τιμες.
    Το euro 5 δεν εχει ουσιαστικα πλεονεκτηματα για τον καταναλωτη, αντιθετως αυξανει το κοστος με "περιττες" προσθηκες όπως το cbs (συνδυασμενα φρενα). Σε λιγα χρονια θα ειναι υποχρεωτικο το αβς σε ολα τα μηχανακια στην ευρωπη και θα δουμε επιπλεον αυξησεις στις τιμες.
    Το μονο θεμα ειναι αν τελικα εχει νοημα να επιλεξει κανεις χονδα ή γιαμαχα για τετοια μηχανη (λιγα κυβικα και πολυ απλη κατασκευη για κομιουτινγκ) εναντι καποιας αλλης προτασης, πχ bajaj
    https://www.car.gr/15833291-bajaj-pulsar-ns-125 (τυχαιο το λινκ)
    μιλαμε για 1000 ευρω λιγοτερα απο το cbf.
    Δίχως να έχω εμπειρία από μοτοσυκλέτες (μόνο από παπάκια και scooter έχω), από πότε η ενεργητική ασφάλεια είναι αρνητικό; επειδή αυξάνεται το κόστος; δεν καταλαβαίνω τη λογική αυτή.

  15. #15
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Απο τότε που την εφαρμόζουμε για να αυξήσουμε το κόστος κτήσης και συντήρησης.
    Αν το θεωρούν απαραίτητο, παραδεχονται πως τα οχήματα που φτιάχνουν το χρειάζονται. Καλά θα κάνουν να το εντάσσουν
    χωρίς πολλά πολλά. Ετσι και αλλιώς εμείς θα επωμιστούμε την συντήρηση του.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για νεα μηχανη
    από Johan87 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2018, 11:41
  2. μπερδεμενος για νεα μηχανη...
    από pararos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2014, 23:59
  3. Γνωμη για νεα μηχανη 125 (οχι παπι).
    από SteveuS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 13:07
  4. Σκέψεις για νέα μηχανή
    από koumatrix στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 04:38
  5. Ψαχνω για νέα μηχανή...
    από giannisbreva750 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF