Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: BMW 650 GS ψυγείο στάζει

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2020
    Μηνύματα
    5

    BMW 650 GS ψυγείο στάζει

    Έχω μια BMW 650 GS. Δίπλα στο ψυγείο, κολλητά έχει μια πλαστική θηκη που είναι μέσα ο θερμοστάτης και συνδέεται με κολάρα. Στο κάτω μέρος της θήκης που ενώνεται η θήκη με το κάτω κολαρο έχει ένα Ο-ring (το 5 στη φωτο) που δεν στεγανοποιεί καλά και στάζει. Έχω βάλει φωτογραφία. Πήγα σε μάστορα μου το άλλαξε αλλά πάλι στάζει όταν ανεβάσει θερμοκρασία το νερό. Ξαναπήγα, έβαλε μια μαύρη κόλλα (μάλλον φλανζόκολλα) αλλά μετά από λίγη χρηση ξαναστάζει. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάπου αλλου τρύπα. στ'αζει μέσα από την σύνδεση. Επειδή "πιάνουν τα χέρια μου" άνοιξα μόνος μου το σημείο (έχει μια μεταλλική ασφάλεια, την τραβάς, και ξεκουμπώνει το κολάρο), και έβαλα κόκκινη σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας για δημιουργία φλάτζας της Bison διατηρώντας και το δακτυλίδι. Σε λίγο πάλι έσταζε και μου την έχει δώσει. Μπήκα στο ιντερνετ και βλέπω ότι υπάρχουν δύο ειδ'ων κόλλες υψηλής θερμοκρασίας, μια για να κάνει φλάντζα και μια άλλη Sealant. Λέτε να δοκιμάσω και τη Sealant; Τι άλλο προτείνετε; Πάντως η φλανζόκολλα μάυρη ή κόκκινη είχε γίνει νιανια... Μήπως υπάρχει κάποια καλής ποιότητας ή όλες το ίδιο είναι;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ψυγείο.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	69,3 KB 
ID:	421962
    Τελευταία τροποποίηση από grigoris1960; 18/10/2020 στις 12:45.

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Άλλαξες o ring και πάλι στάζει.Μήπως δεν είναι εκείνο το ακριβές σημείο που πάσχει?
    Μήπως έχει πιάσει άλατα η πατούρα του o ring και δεν κάθεται καλά?

  3. #3
    Κλασσικό πρόβλημα των gs. Κάτοχος δύο f650 gs και μου το έβγαλε και στα δύο ( στα 95.000 χλμ και 125.000 χλμ ). Πολυμερίζει στο σημείο που είναι ο θερμοστάτης το πλαστικό και οι μοναδικές λύσεις είναι ή νέο ψυγείο..ή πατέντα που κάνουν μάστορες και αφαιρούν τον θερμοστάτη και βάζουν κάποια αλουμινοκατασκευή στην θέση του, λύση που στο δικό μου δούλεψε, απλά αργεί να ζεσταθεί η μοτο. Βέβαια γνώμη εκφράζω και δεν είμαι μηχανικός να κάνω ...διάγνωση από μακριά

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2020
    Μηνύματα
    5
    Το είχα καθαρίσει... Το πάστωσα σήμερα γύρω γύρω και αποκάτω με μια κόλλα δύο συστατικών. Δεν στάζει προς το παρόν αλλά δεν ξέρω πόσο θα αντέξει.

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΟΣΤΟΣ Service Bmw 650 Gs
    από NIKOLAS1976 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 08:54
  2. Repair Manual BMW 650 GS
    από trampakoulas στο forum BMW
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 17:11
  3. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF