Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: διχογνωμίες ιατρών μετά απο τροχαίο κ δίλημμα ...τι να κάνει...

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το μάλλινο μπουφάν δείχνει υπερπροστατευτικό οδηγό; Ούτε καν τα βασικά.
    Το μάλλινο σε κρατάει ζεστό μετά το τροχαίο μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο. Για να μαθαίνεις επειδή είσαι νέος
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  2. #17
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Όχι ακριβώς σχετικό, αλλά δεδομένου και του ότι ο άνθρωπος θα μείνει χωρίς εισόδημα από τον τραυματισμό: η πιθανή απουσία μέριμνας από τον τοπικό δήμο ώστε να μην τρέχουν τα νερά της γειτνιάζουσας πηγής στο οδόστρομα (και μάλιστα σε "δύσκολο" σημείο), σηκώνει μήνυση; Ή το βλέπω πολύ αμερικάνικα το πράγμα;
    αν υπάρχει χαρτι απο την αστυνομία που να λέει ότι έπεσε λόγω των νερών, μπορεί να το κυνηγήσει, διαφορετικά όχι.

    όχι ότι θα βγάλει άκρη, αλλα λέμε τώρα...

  3. #18
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Έχω την εντύπωση ότι οι σαπουνάδες συνιστούν παράβαση και όχι τα σκέτα νερά.

  4. #19
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    δεν ηξερα που να το βάλω κ το εγραψα εδώ ,
    αφορά φίλο καλύτερα απο αδελφό κ θελω να τον βοηθήσω ηλικίας 58-59 ετών -επεσε πρίν 15ημέρες στην επαρχία σε τυφλή στροφή γλιστρώντας το μπροστινό μέρος πηγαίνοντας 25-30 χλμ το πολύ με χτ600 πατώντας φρένο αφού πετάχτηκε σκύλος ξαφνικά στο πουθενά-κάτω ηταν νερά οπότε τούμπα- ενω ηταν καλά ντυμένος με μπουφαν χοντρό (χωρίς κόκκαλα ομως) κράνος κλπ ,επεσε αριστερά με αποτέλεσμα ,πόνος τρομερός κλπ ,πάει στο εκεί κοντινό νοσ/μείο βγάζει ακτίνες κλπ ,του λένε για 2 κατάγματα στην κεφαλή τού χεριού στον ωμο δηλαδή κ οτι θα φτιάξει μόνο του σε 1 μήνα κ το βαζουν μέσα σε φακελο ναρθηκα δινοντάς του παυσίπονα για τον πόνο,πονάει πολύ ερχεται αθηνα σε νοσο/είο κυρίως για ορθοπαιδικά κλπ ,νέες ακτίνες κλπ του λένε τα ιδια για τα 2 κατάγματα κ τού λένε αμεσα εισαγωγή για εγχείρηση σε 2-3 ημέρες ,διστάζει κ πάει κ σε αλλο παρόμοιο νοσ/μείο τού λένε για τα 2 κατάγματα αλλά καλύτερα να μην κάνει εγχείρηση κ θα περάσει θρέψει το κόκκαλο μόνο του σε 1 μήνα ,αλλά να το εχει μέσα στον φάκελονάρθηκα ακίνητο χωρίς να το κουράζει καθόλου κλπ κ εδω παυσίπονα lonarid n...οπως δηλ. στο επαρχιακό νοσ/μείο που πρωτοπήγε....τι να κάνει δεν ξέρει..ο πόνος εξακολουθεί να υπάρχει ειδικα το βράδυ υποφέρει στο κρεβάτι κ κάθεται κ κοιμάται σε...καρέκλα ,σάς εχει τύχει κάτι παρόμοιο κ τι κάνατε πώς το ξεπεράσατε (οι γιατροί ειπαν οτι ειναι συνηθισμένο κάταγμα στούς μηχανόβιους μετά απο πτώση) παρακαλώ τις συμβουλές σας τι προτείνετε...αφού κ οι γιατροί ειναι σε διχογνωμία μεταξύ τους...
    Δεν είμαστε Ορθοπεδικοί, μάλιστα στη περιοχή της ωμοπλάτης ασχολούνται κάποιοι εξειδικευμένοι. Οπότε η μαγική λέξη είναι πως "συνήθως" ο ώμος αποκαθίσταται μόνος του με το τρόπο που ήδη έχει αναφερθεί και από εσένα. Χειρουργικές επεμβάσεις συνήθως συνίσταται σε νέους ανθρώπους που κάνουν έντονες δραστηριότητες ώστε να υπάρξει όσο το δυνατόν πλήρη αποκατάσταση. Είναι σίγουρο πως στο μέλλον θα μπορείτε να συμβουλεύεστε το φίλο σας για τον καιρό όταν θα πονάει 1-2 μέρες πριν αυτός αλλάξει.

    Αν μπορώ να του δώσω μια πολύ καλή συμβουλή είναι να ΜΗΝ ΑΜΕΛΗΣΕΙ για κανένα λόγω να κάνει 2-3 μήνες φυσικοθεραπείες. Από αυτό θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό η σωστή αποκατάσταση σε βάθος χρόνου. Αρχικά επειδή θα αρχίσει να μπορεί να οδηγεί και να κάνει διάφορες δράσεις ίσως σκεφτεί να μη το κάνει. Λίγα χρόνια μετά όταν θα κοιτιέται στον καθρέπτη ή όταν θα θέλει να κάνει κάποιες κινήσεις θα το μετανιώσει που δεν έκανε.

  5. #20
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαστε Ορθοπεδικοί, μάλιστα στη περιοχή της ωμοπλάτης ασχολούνται κάποιοι εξειδικευμένοι. Οπότε η μαγική λέξη είναι πως "συνήθως" ο ώμος αποκαθίσταται μόνος του με το τρόπο που ήδη έχει αναφερθεί και από εσένα. Χειρουργικές επεμβάσεις συνήθως συνίσταται σε νέους ανθρώπους που κάνουν έντονες δραστηριότητες ώστε να υπάρξει όσο το δυνατόν πλήρη αποκατάσταση. Είναι σίγουρο πως στο μέλλον θα μπορείτε να συμβουλεύεστε το φίλο σας για τον καιρό όταν θα πονάει 1-2 μέρες πριν αυτός αλλάξει.

    Αν μπορώ να του δώσω μια πολύ καλή συμβουλή είναι να ΜΗΝ ΑΜΕΛΗΣΕΙ για κανένα λόγω να κάνει 2-3 μήνες φυσικοθεραπείες. Από αυτό θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό η σωστή αποκατάσταση σε βάθος χρόνου. Αρχικά επειδή θα αρχίσει να μπορεί να οδηγεί και να κάνει διάφορες δράσεις ίσως σκεφτεί να μη το κάνει. Λίγα χρόνια μετά όταν θα κοιτιέται στον καθρέπτη ή όταν θα θέλει να κάνει κάποιες κινήσεις θα το μετανιώσει που δεν έκανε.
    Το καλύτερο μου είναι να γράφει κάποιος αυτό που θέλω να πω.
    Δεν θα άλλαζα ούτε λέξη στο μήνυμα (παθών)

  6. #21
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimos35 Προβολή μηνύματος
    Το καλύτερο μου είναι να γράφει κάποιος αυτό που θέλω να πω.
    Δεν θα άλλαζα ούτε λέξη στο μήνυμα (παθών)
    Κι εγώ παθών είμαι, αλλά τόσοι που είμαστε μέχρι και σύλλογο φτιάχνουμε!


  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι το πόσο σπάνιο έχει γίνει πια το '' δεν ξέρω '' η το να μην απαντήσω σε ένα θεμα ,αφού δεν το γνωρίζω ,από το να γράψω ,έχοντας την ανάγκη ,ακόμη και βλακείες.
    κουκουρουκουκου

  8. #23
    ΔΕ νομιζω οτι καποιος απο εμας (πλην ενος ορθοπεδικου) μπορει να απαντησει στις διχογνωμιες γιατρων. Καλυτερα μια τριτη ειδικη γνωμη παρα ο,τι γραφουμε εδω μεσα. Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, λογω συνθηκων, ηλικιας, υγειας, τροπου ζωης.

    Περαστικα στο φιλο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να κανει κι αυτος...
    από faf στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2018, 21:24
  2. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΟΧΑΙΟ
    από chico82 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2010, 20:50
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2010, 15:58
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2009, 12:13
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2005, 06:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF