Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 56

Θέμα: Κράνος-Μπουφάν.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Οτι και να παρεις σε θερμοπλαστικο και XL θα ειναι κατα πασα πιθανοτητα 1500++

    Σ'αυτη την περιπτωση περισσοτερη σημασια εχει να ειναι σωστα ζυγισμενο το κρανος παρα το απολυτο νουμερο του βαρους του.

    AGV Κ3 και οι οικονομικες σειρες τις HJC ειναι μονοδρομος για εμενα

  2. #17
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    μια συμβουλη για το κρανος.παρτο σε ανοιχτο χρωμα ,για λογους ορατοτητας απο τους αλλους το βραδυ(ασφαλεια) και για λογους ζεστης το καλοκαιρι.(το μαυρο χρωμα απορροφαει πολυ ζεστη).
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Γενικά στα είδη εξοπλισμού ισχύει το ότι πληρώσεις παίρνεις και συνήθως το ακριβότερο (μέχρις ενός σημείου πάντα, εξαιρούνται ρεπλίκες κλπ) είναι και καλύτερο.
    Ωστόσο οι ανάγκες μιας καθημερινής αστικής μετακίνησης δεν είναι τόσο αυξημένες που να απαιτείται πχ ενα carbon κράνος ή ένα πολύ ακριβό μπουφάν.

    Προτάσεις σου έδωσαν οι παραπάνω.
    Δυο συμβουλές απο μεριάς μου.
    Μεταξύ flip up και full face, προτίμησε το δεύτερο. Το επίπεδο ασφάλειας που προσφέρει είναι μακράν ανώτερο για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν ανοίγει.
    Βέβαια οι εταιρείες φωνάζουν, τα flip up να ανοίγουν μόνο σταματημένοι, ειδάλλως δεν προσφέρουν προστασία καλύτερη απο ενα απλό jet κράνος συν το ότι με ανοιγμένη την πρόσοψη, αεροδυναμικά μετατρέπονται σε τούβλα, καταπονώντας μακροχρόνια τον αυχένα.
    Οπότε πάρε full face !
    Μα θα μου πείς το χειμώνα ,καλό είναι...το καλοκαίρι δεν παλεύεται!
    Όντως ισχύει. Είναι ένα "τίμημα" που χρειάζεται να πληρώσεις για να είσαι ασφαλής.
    Παρόλα αυτά, μέχρι το επόμενο καλοκαίρι, θα βολευτείς με το full face τώρα και όταν αρχίσουν οι ζέστες μια πολύ καλή εναλλακτική που μπορείς να σκεφτείς είναι τα κράνη του εντούρο. Είναι σχεδιασμένα για να έχουν πολύ καλό αερισμό (τουλάχιστον στο πρόσωπο τα φθηνότερα) και η προστασία που προσφέρουν είναι πάλι ανώτερη των jet και των ανοιχτών flip up. Τιμές περί τα 90-100€ έχουν .Αεροδυναμικά επίσης δεν είναι πολύ καλά, αλλά μπορείς πάντα να αφαιρέσεις το γείσο και να είσαι οκ(για τον ήλιο και τα κλαδιά υπάρχει έτσι κι αλλιώς)

    Ένα τελευταίο όσον αφορά μια παρανόηση που γράφτηκε παραπάνω περι θερμοπλαστικών κελυφών. Το θερμοπλαστικό δεν θα σπάσει στην κρούση (προφανώς μιλάμε για ποιοτικά κράνη με πιστοποιήσεις όχι φθηνά τύπου λιντλ). Εκεί που υστερεί σε σχέση με τα ακριβότερα υλικά πχ carbon ή το aim της shoei είναι στην τριβή. Δηλαδη σε πτώση που το κράνος θα συρθεί. Το carbon απλά φθείρεται διατηρώντας όμως την ακεραιότητα του. Το θερμοπλαστικό αρχίζει και λίωνει τοπικά απο την τριβή και παρατηρείται το φαινόμενο να κολλάει και να ξεκολλάει στιγμιαία στην ασφάλτο επιβαρύνοντας πάρα πολύ τον αυχένα με αυτές τις μικρές επιταχύνσεις-επιβραδύνσεις.

  4. #19
    Η Hjc βγαζει πολυκαρμπονικο κρανος που ειναι καλυτερο απο θερμοπλαστικο σε λιγοτερο απο 100ευρω.Το ειχα παρει και εγω και ηταν σουπερ ασχετα αν το πουλαω γιατι δεν εχω πια μοτο , αλλα δες το και αυτο γιατι ειναι πολυ καλο για τα χρηματα που ζηταει και παιρνει και πινλοκ.
    By the way το δικο μου δεν σου κανει .ειναι Μedium.
    Κοιτα το παντως
    https://www.skroutz.gr/s/10592989/HJ...n-MC-4HSF.html

  5. #20
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Γενικά στα είδη εξοπλισμού ισχύει το ότι πληρώσεις παίρνεις και συνήθως το ακριβότερο (μέχρις ενός σημείου πάντα, εξαιρούνται ρεπλίκες κλπ) είναι και καλύτερο.
    Ωστόσο οι ανάγκες μιας καθημερινής αστικής μετακίνησης δεν είναι τόσο αυξημένες που να απαιτείται πχ ενα carbon κράνος ή ένα πολύ ακριβό μπουφάν.

    Προτάσεις σου έδωσαν οι παραπάνω.
    Δυο συμβουλές απο μεριάς μου.
    Μεταξύ flip up και full face, προτίμησε το δεύτερο. Το επίπεδο ασφάλειας που προσφέρει είναι μακράν ανώτερο για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν ανοίγει.
    Βέβαια οι εταιρείες φωνάζουν, τα flip up να ανοίγουν μόνο σταματημένοι, ειδάλλως δεν προσφέρουν προστασία καλύτερη απο ενα απλό jet κράνος συν το ότι με ανοιγμένη την πρόσοψη, αεροδυναμικά μετατρέπονται σε τούβλα, καταπονώντας μακροχρόνια τον αυχένα.
    Οπότε πάρε full face !
    Μα θα μου πείς το χειμώνα ,καλό είναι...το καλοκαίρι δεν παλεύεται!
    Όντως ισχύει. Είναι ένα "τίμημα" που χρειάζεται να πληρώσεις για να είσαι ασφαλής.
    Παρόλα αυτά, μέχρι το επόμενο καλοκαίρι, θα βολευτείς με το full face τώρα και όταν αρχίσουν οι ζέστες μια πολύ καλή εναλλακτική που μπορείς να σκεφτείς είναι τα κράνη του εντούρο. Είναι σχεδιασμένα για να έχουν πολύ καλό αερισμό (τουλάχιστον στο πρόσωπο τα φθηνότερα) και η προστασία που προσφέρουν είναι πάλι ανώτερη των jet και των ανοιχτών flip up. Τιμές περί τα 90-100€ έχουν .Αεροδυναμικά επίσης δεν είναι πολύ καλά, αλλά μπορείς πάντα να αφαιρέσεις το γείσο και να είσαι οκ(για τον ήλιο και τα κλαδιά υπάρχει έτσι κι αλλιώς)

    Ένα τελευταίο όσον αφορά μια παρανόηση που γράφτηκε παραπάνω περι θερμοπλαστικών κελυφών. Το θερμοπλαστικό δεν θα σπάσει στην κρούση (προφανώς μιλάμε για ποιοτικά κράνη με πιστοποιήσεις όχι φθηνά τύπου λιντλ). Εκεί που υστερεί σε σχέση με τα ακριβότερα υλικά πχ carbon ή το aim της shoei είναι στην τριβή. Δηλαδη σε πτώση που το κράνος θα συρθεί. Το carbon απλά φθείρεται διατηρώντας όμως την ακεραιότητα του. Το θερμοπλαστικό αρχίζει και λίωνει τοπικά απο την τριβή και παρατηρείται το φαινόμενο να κολλάει και να ξεκολλάει στιγμιαία στην ασφάλτο επιβαρύνοντας πάρα πολύ τον αυχένα με αυτές τις μικρές επιταχύνσεις-επιβραδύνσεις.
    μια χαρα πιστοποιησεις εχουν.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #21
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Σε σχέση με το κράνος αγόρασα δύο (ένα και για την γυναίκα) Full Face μαύρα γυαλιστέρα κράνη SHARK , στα 100 το ένα με sunvisor και υποδοχή για pinlock.
    Σχετικά με το μπουφάν , δεν βρήκα κάποιο να είναι της αρεσκείας μου ακόμα και αυτά που μαρέσουν έχουν κόστος που ξεφεύγει του Budget μου αυτή την στιγμή (πάνω από 300 ευρώ) .
    Περιμένω να βρω κάτι σε χαμηλό budget και σε μεγάλα μεγέθη , γιατί από κάτω θα φοράω κουστούμι και θέλω να είναι και 3/4 . Η μόνη του χρήση θα είναι εντός πόλης, ενώ όταν θα κατεβαίνω από την μηχανή θα το βγάζω αμέσως.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Έλα ρε έχει νομίζω η Nordcap αρκετά μοντέλα δες στο σκρουτζ, metropolis, colorado, london με 100-110 €.

  8. #23
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Έλα ρε έχει νομίζω η Nordcap αρκετά μοντέλα δες στο σκρουτζ, metropolis, colorado, london με 100-110 €.
    Έχω ακούσει τα χείριστα εδώ μέσα για την Nordcap/Nordcode σε άλλα Posts. Τελικά τι ισχύει?

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Έχω ακούσει τα χείριστα εδώ μέσα για την Nordcap/Nordcode σε άλλα Posts. Τελικά τι ισχύει?
    Τα χειροτερα

  10. #25
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Ισχύει θα έλεγα ότι ισχύει με κάθε προιόν οποιασδήποτε κατηγορίας αγαθών που είναι το φτηνότερο.
    Θα κάνεις την δουλειά σου αλλά κάποιος λόγος υπάρχει συνήθως.
    porca miseria.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Έχω ακούσει τα χείριστα εδώ μέσα για την Nordcap/Nordcode σε άλλα Posts. Τελικά τι ισχύει?
    Μια χαρά είναι η Nordcap. Το δικό μου(Storm) το έχω 4+ χρόνια και το φοράω χειμώνα καλοκαίρι. Απλό,φθηνό μπουφάν. Εννοείται λέει ότι είναι αδιάβροχο,ενώ δεν είναι. Εννοείται έχει ξεθωριάσει λίγο. Εννοείται έχουν σκιστεί τα 2 απ'τα 4 πιαστράκια της επένδυσης(ευτυχώς 1 απ'την μια κι 1 απ'την άλλη ),αλλά και πολύ ζεστό είναι και σε μια γερή τούμπα που είχα με προστάτευσε χωρίς να πάθει τίποτα. Και το 'χα πάρει κανά κατοστάρικο.

  12. #27
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Και κάτι ακόμα.
    Αν θέλεις να είσαι ασφαλής το καλοκαίρι θα χρειαστείς και καλοκαιρινό μπουφάν.
    porca miseria.

  13. #28
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Ας βρω μπουφάν για τον χειμώνα και τα βρίσκουμε για καλοκαίρι εδώ θα είμαστε.

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ας βρω μπουφάν για τον χειμώνα και τα βρίσκουμε για καλοκαίρι εδώ θα είμαστε.
    φιλτράροντας τις πιο επώνυμες εταιρείες θα δεις πολλές επιλογές σε χειμερινό 3/4

    https://www.skroutz.gr/c/1206/mpoufa...&order_dir=asc
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #30
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Έχω ακούσει τα χείριστα εδώ μέσα για την Nordcap/Nordcode σε άλλα Posts. Τελικά τι ισχύει?
    Εδώ και δύο χρόνια έχω ένα nordcap χειμερινό που είχα πάρει λίγο πάνω από 100 (110-120?) με όλες τις προστασίες (δε θυμάμαι σίγουρα αν είχε πλάτης ή την πήρα έξτρα, νομίζω την είχε).
    Δύο χειμώνες λοιπόν κυκλοφορεί καθημερινά και για την ώρα το μόνο που έχει χαλάσει είναι ένα τρουκ (έχει μια σειρά από δαύτα μπροστά από το κεντρικό φερμουάρ).
    Για το κρύο είναι μια χαρά.
    Έχω φάει και βροχή δυνατή και μέσα δεν πέρασε νερό. 'Ομως ήταν εξαίρεση, γιατί όταν βρέχει βάζω πάντα αδιάβροχο από πάνω (δεν έχει φάει δλδ τις βροχές 2 χρόνων). Αυτό το κάνω πάντα, καθώς η αδιάβροχη επένδυση είναι παραμέσα στα μπουφαν, οπότε τα εξωτερικά στρώματα παπαριάζουν, γίνεται το μπουφάν πολύ βαρύ και αργεί πολύ να στεγνώσει (ίσως κάτι καλύτερης ποιότητας να μην το κάνει αυτό, αλλά έτσι είναι ετούτο & ένα bering που είχα παλιότερα).

    Για τα λεφτά του είναι πολύ τίμιο δλδ, δε ξέρω πόσο καιρό ακόμα θα βγάλει προτού πάθει κάτι σοβαρό, αλλά η διαφορά κόστους ήδη το κάνει να συμφέρει.
    Ξέρω από βέσπα!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος, μπουφάν & γάντια για xr125
    από FestoNero στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2009, 21:54
  2. Ζέστη - Κράνος - Μπουφάν - Βόλτα....
    από odt στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2006, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF