Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 56

Θέμα: Κράνος-Μπουφάν.

  1. #1
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713

    Κράνος-Μπουφάν.

    Καλησπέρα, πρόκειται αυτό το διάστημα να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι κάποια On/off μέχρι 700 cc .
    Θα κυκλοφορώ κυρίως πρωινές ώρες , κέντρο Αθηνών, ελάχιστα Εθνική/Αττική Οδό και καθόλου χώμα.
    Είμαι εύσωμο αγόρι. Επομένως θέλω προτάσεις και σε σχέση με αυτό.
    Χρειάζομαι ένα κράνος
    Είτε Full face είτε Flip.
    Και ένα μπουφάν χειμερινό .
    Με ενδιαφέρει περίσσοτερο η ασφάλεια και σε δεύτερη φάση η εξωτερική του εμφάνιση που προτιμώ να είναι εντελώς απλό και μαύρο το ίδιο ισχύει για το μπουφάν.
    Το Budget δεν ειναι μεγάλο περί τα 150 ευρώ για κράνος και άλλα τόσα για μπουφάν.
    Προτάσεις?

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Απλός και μαύρος είναι και ο ηλιακός..

    Δες τι σου αρέσει και βάλε λινκ να πάρεις γνώμες αν θες να το επισπεύσεις.

  3. #3
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Κράνος : https://www.motoexpert.gr/el/krani-m...olid-mat-black
    Μπουφάν: https://www.motoexpert.gr/el/mpoifan...tizen-ii-black
    Επίσης για κλείδωμα της μηχανής τι να προτιμήσω, τι θεωρείται πιο πρακτικό/ασφαλές?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε μου!
    Προτείνω να πας μια βόλτα από Καλλιρρόης ή όπου αλλού εσύ επιθυμείς για να προβάρεις κάποια κράνη επώνυμων εταιρειών, αυτό είναι το βασικό κριτήριο επιλογής, μαζί φυσικά με την ποιότητα κατασκευής. Ενδεικτικά αναφέρω AGV K1, Nolan N60, HJC C70, LS2 FF800.
    Το ίδιο και για το μπουφάν, να βρεις ένα ζεστό χειμερινό μπουφάν που θα ταιριάζει στο σωματότυπό σου και θα έχει επαρκείς προστασίες στους ώμους, τους αγκώνες και την πλάτη. Εντός του budget που διαθέτεις, μπορείς να βρεις κάποιο μπουφάν της Nordcap, ίσως και κάποιο Alpinestars Drystar ή κάποιο οικονομικό μοντέλο της Revit. Εναλλακτικά, κοιτάζεις για περισσότερες εταιρείες και πιο ακριβά μοντέλα σε αγγελίες μεταχειρισμένων.

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου!
    Προτείνω να πας μια βόλτα από Καλλιρρόης ή όπου αλλού εσύ επιθυμείς για να προβάρεις κάποια κράνη επώνυμων εταιρειών, αυτό είναι το βασικό κριτήριο επιλογής μαζί φυσικά με την ποιότητα κατασκευής. Ενδεικτικά αναφέρω AGV K1, Nolan N60, HJC C70, LS2 FF800
    Το ίδιο και για το μπουφάν, να βρεις ένα ζεστό χειμερινό μπουφάν που θα ταιριάζει στο σωματότυπό σου και θα έχει επαρκείς προστασίες στους ώμους, τους αγκώνες και την πλάτη. Εντός του budget που διαθέτεις, μπορείς να βρεις κάποιο μπουφάν της Nordcap, ίσως και κάποιο Alpinestars Drystar ή κάποιο οικονομικό μοντέλο της Revit. Εναλλακτικά, κοιτάζεις για περισσότερες εταιρείες και πιο ακριβά μοντέλα σε αγγελίες μεταχειρισμένων.
    Έχω ένα μικρό τεχνικό πρόβλημα, είμαι παντελώς άσχετος με τις μάρκες και την αντίστοιχη ποιότητα του εξοπλισμού. Δεν γνωρίζω καν ποιες θεωρούνται επώνυμες ή όχι μάρκες. Ξέρω την Givi από τα βαλιτσάκια και την Nordcap επειδή φαίνεται όμορφη και φθηνή. :P

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα μικρό τεχνικό πρόβλημα, είμαι παντελώς άσχετος με τις μάρκες και την αντίστοιχη ποιότητα του εξοπλισμού. Δεν γνωρίζω καν ποιες θεωρούνται επώνυμες ή όχι μάρκες. Ξέρω την Givi από τα βαλιτσάκια και την Nordcap επειδή φαίνεται όμορφη και φθηνή. :P
    Σε GIVI .μαλλον δεν θα βρεις νούμερο οπότε κάνε μια βόλτα στην καλιροης όπως σου έγραψαν ποιο πάνω και άρχισε τις δοκιμές
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Εϊναι κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα στην Καλλιρόης που πρέπει να ψάξω ?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #9
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Οκ κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Μοτομαγαζα και επιλογες απειρα...
    Το πιο πρακτικο ειναι να πας σε καποιο καταστημα, να τους πεις ποσο μπατζετ εχεις και να τους ζητησεις κρανος-τζακετ-γαντια με αυτα τα λεφτα. Καποια καταστηματα τα εχουν ολα σαν πακετο ετοιμα. Αν ειναι μικρομαγαζο πολυ πιθανο να σου κοψει αρκετα, αν ειναι μεγαλο μαγαζι δεν υπαρχει περιπτωση να το κανει.
    Μην τρελαινεσαι με μαρκες και μοντελα, ο,τι πληρωνεις παιρνεις, στα λεφτα που δινεις μια χαρα κανεις τη δουλεια σου, πανω κατω ιδιες ποιοτητες θα βρεις. Απλα να φροντισεις να σου ειναι καλα στο μεγεθος.

  11. #11
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Μοτομαγαζα και επιλογες απειρα...
    Το πιο πρακτικο ειναι να πας σε καποιο καταστημα, να τους πεις ποσο μπατζετ εχεις και να τους ζητησεις κρανος-τζακετ-γαντια με αυτα τα λεφτα. Καποια καταστηματα τα εχουν ολα σαν πακετο ετοιμα. Αν ειναι μικρομαγαζο πολυ πιθανο να σου κοψει αρκετα, αν ειναι μεγαλο μαγαζι δεν υπαρχει περιπτωση να το κανει.
    Μην τρελαινεσαι με μαρκες και μοντελα, ο,τι πληρωνεις παιρνεις, στα λεφτα που δινεις μια χαρα κανεις τη δουλεια σου, πανω κατω ιδιες ποιοτητες θα βρεις. Απλα να φροντισεις να σου ειναι καλα στο μεγεθος.
    Κατατοπιστικότατος. Ευχαριστώ!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Η hjc έχει πολύ καλά και φθηνά μοντέλα που τα έχω σε υπόληψη. Πχ fg st ή fg17. Επίσης,το k3 της agv είναι παραπάνω από δοκιμασμένο σε καλή τούμπα και ενώ το κράνος έσπασε(όπως και πρέπει άλλωστε για να απορροφήσει την σύγκρουση) το κεφάλι συγγενικού μου προσώπου δεν έπαθε τίποτα,παρόλο που είναι από θερμοπλαστικό(που πολλοί λένε ότι είναι υποδεέστερα από άποψη ασφαλείας). Το μόνο σίγουρο είναι ότι κράνη από θερμοπλαστικό τείνουν να είναι βαρύτερα,κάτι που πρέπει να το'χεις στον νου σου. Προσωπικά,θα απέφευγα μάρκες όπως η givi.

  13. #13
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    506
    Υπολογισε γυρω στα 80 90 ευρωπουλα για τα ενα λουκετο φρενου και αλυσιδα τα ποιο φτηνα! Η φτηνη σειρα της abus καπου εκει ειναι. Και παρε και ενα σετακι ισοθερμικα πανω κατω και μπαλακλαβα!

  14. #14
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Ευχαριστώ για την απάντηση, τι θεωρείται ιδανικό βάρος για XL κράνη?

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση, τι θεωρείται ιδανικό βάρος για XL κράνη?
    Ιδανικό είναι 1200-1300gr,αλλά τα περισσότερα φθηνά κράνη είναι 1400+. Μην το σκέφτεσαι τόσο,δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία. Εμένα πιο πολύ με ενοχλούσε όταν το κρατούσα έξω σε βόλτα παρά όταν το φορούσα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος, μπουφάν & γάντια για xr125
    από FestoNero στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2009, 22:54
  2. Ζέστη - Κράνος - Μπουφάν - Βόλτα....
    από odt στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2006, 14:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF