Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 56 από 56

Θέμα: Κράνος-Μπουφάν.

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Nordcap metropolis, 3/4 σε city γραμμή και τιμή χώμα. Κάνεις την δουλειά σου και σε 2-3 χρόνια το ξαναβλέπεις.

    Πέρι Nordcap/Nordcode, έχω 3 μπουφάν τους (Metropolis, softcell, terra flow) που τα χρησιμοποιώ καθημερινά. Δεν είναι και η πρώτη ποιότητα, με τον καιρό οι ραφές αρχίζουν και ξεφτίζουν (δεν σκίζονται, απλά βλέπεις κλωστούλες να εξέχουν -ΟΚ, θυμήθηκα ότι έχει σκιστεί μια εσωτερική τσέπη στο metopolis)), τα φερμουάρ αρχίζουν και δυσκολεύονται στο πάνω κάτω. Ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.
    Όμως με το μπάτζετ ενός "καλού" επώνυμου μπουφάν έχω 3 διαφορετικά για κάθε εποχή και κάνω την δουλειά μου πιο άνετα, διαμοιράζοντας και την φθορά. Προστασίες σε όλα, το χειμερινό πολύ ζεστό, είμαι ευχαριστημένος και μάλλον θα ξαναπάρω.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #47
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Φίλε έψαχνα σχεδόν κάθε μέρα για μηχανή. Είχαν γίνει τα μάτια μου αυγά. Κάνε υπομονή και είμαι σίγουρος ότι θα βρεις κάτι που θα σου κάνει το click. Αν χρειάζεσαι κάποια βοήθεια...ευχαρίστως να σου απαντήσω σε αυτό το topic. Ούτως ή άλλως έχω πάρει ήδη το 50% του εξοπλισμού.
    Καλημέρα! Εχω βρει τι θα πάρω. Ειμαι ερωτευμένος με τη yamaha ys125, αλλα για πολλούς λόγους θα περιμενω την καινουργια την cb125f τον Γενάρη που επίσης ειναι κουκλι. Οι απορίες μου όμως ειναι ΠΑΡΑ πολλες!!


    Ασφάλεια αναβάτη
    --Τι κράνος?
    --Τι μπουφάν?
    --Το μπουφάν ειναι απαραίτητο? και πως σε προστατευει ένα μπουφάν πέρα απο τις γρατζουνιές όταν μιλαμε για πτώση?
    --CSS ή Χουντρας?

    Χρηστικότητα
    --Να βάλω πίσω μπαγαζιέρα?
    --Πόσο βαραινει το όχημα?
    --Να βάλω και πλαινές? (Εμενα δεν με πειράζει να ειναι και φίδι το μηχανάκι, εννοώ αν βαρυνει πολυ)

    Κλοπή
    --Ποια ειναι τα must που πρεπει να έχει καποιος (π.χ. αλυσίδα, συναγερμος)?
    --Πόσο κοστίζει η ασφάλεια και τι καλυπτει; (Βρηκα ενα πολυ καλο θρέντ χθες και ελυσα αρκετες αποριες)

    Μεταφορά
    --Υπάρχει τρόπος μεταφοράς της μηχανής μέσα στην Ελλάδα? (μεταφορική, οσε κτλ κτλ) Σε αυτο αν γνωρίζει καποιος ας απαντησει. Για Αθηνα-Θεσσαλονίκη.

    Το απίστευτο ειναι οτι συνειδητοποίησα οτι το μηχανάκι εχει 2700 και τελικα θέλεις αλλο ενα χιλιαρικο το λιγοτερο για τα γυρω γύρω (ασφαλειες, μπαγαζιέρες, κρανος, παρκινγκ, αλυσιδες, συναγερμους, riding school....)

    Τεσπα χιλιαδες πραγματα. Το χειρότερο ειναι οτι οι περισσότερες ερωτησεις ειναι αυτονόητη γνώση για τους περισσέτερους, οποτε δεν υπαρχουν καταγεγραμμένες απαντησεις...
    Να ευχαριστηθείς τη μηχανή σου και να εισαι παντα όρθιος

  3. #48
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Γεια σου.
    με την σειρά
    -- Οποιοδήποτε κλειστό κράνος γνωστής μάρκας σου κάνει.Από θέμα ασφάλειας είσαι καλυμμένος ,από εκεί και πέρα πληρώνεις το υλικό κατασκευής,βάρος,αεροδυναμική συμπεριφορά,ποιότητα περιφερειακών( εσωτερικό,μηχανισμός ζελατίνας κτλ) κ.α
    -- Μπουφάν χρειάζεσαι ένα χοντρό για χειμώνα και ένα ελαφρύ διάτρητο για το καλοκαίρι.Με τα φτηνά nordcap κάνεις κανονικά την δουλειά σου με μια μικρή έκπτωση στην ποιότητα στο πέρασμα του χρόνου.Για την βροχή χρειάζεσαι αδιάβροχο,σε μια βροχή μικρής έντασης και διάρκειας θα σε προστατέψει και το μπουφάν αλλά ως εκεί εκτός και αν αγοράσεις κάτι πολύ ακριβό.
    -- https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159300 διάβασε εδώ και κρίνε
    -- Μπότες-μποτάκια . https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157836 διάβασε εδώ και κρίνε
    -- Κιθαρίστας ή Ντράμερ ;

    --Να βάλεις πίσω μπαγαζιέρα
    -- Όχι και πολύ ,δεν πιστεύω πως επηρεάζει τόσο τα μικρά οχήματα των 125κε που πάνε με 100-110 χλμ τέρμα.
    -- ΔΓ/ΔΑ

    --Εγώ έφερα την δικιά μου από Καβάλα στην Πελοπόννησο με μεταφορική εταιρία.
    porca miseria.

  4. #49
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα! Εχω βρει τι θα πάρω. Ειμαι ερωτευμένος με τη yamaha ys125, αλλα για πολλούς λόγους θα περιμενω την καινουργια την cb125f τον Γενάρη που επίσης ειναι κουκλι. Οι απορίες μου όμως ειναι ΠΑΡΑ πολλες!!


    Ασφάλεια αναβάτη
    --Τι κράνος?
    --Τι μπουφάν?
    --Το μπουφάν ειναι απαραίτητο? και πως σε προστατευει ένα μπουφάν πέρα απο τις γρατζουνιές όταν μιλαμε για πτώση?
    --CSS ή Χουντρας?

    Χρηστικότητα
    --Να βάλω πίσω μπαγαζιέρα?
    --Πόσο βαραινει το όχημα?
    --Να βάλω και πλαινές? (Εμενα δεν με πειράζει να ειναι και φίδι το μηχανάκι, εννοώ αν βαρυνει πολυ)

    Κλοπή
    --Ποια ειναι τα must που πρεπει να έχει καποιος (π.χ. αλυσίδα, συναγερμος)?
    --Πόσο κοστίζει η ασφάλεια και τι καλυπτει; (Βρηκα ενα πολυ καλο θρέντ χθες και ελυσα αρκετες αποριες)

    Μεταφορά
    --Υπάρχει τρόπος μεταφοράς της μηχανής μέσα στην Ελλάδα? (μεταφορική, οσε κτλ κτλ) Σε αυτο αν γνωρίζει καποιος ας απαντησει. Για Αθηνα-Θεσσαλονίκη.

    Το απίστευτο ειναι οτι συνειδητοποίησα οτι το μηχανάκι εχει 2700 και τελικα θέλεις αλλο ενα χιλιαρικο το λιγοτερο για τα γυρω γύρω (ασφαλειες, μπαγαζιέρες, κρανος, παρκινγκ, αλυσιδες, συναγερμους, riding school....)

    Τεσπα χιλιάδες πράγματα. Το χειρότερο είναι ότι οι περισσότερες ερωτήσεις είναι αυτονόητη γνώση για τους περισσότερους, οποτε δεν υπαρχουν καταγεγραμμένες απαντησεις...
    Να ευχαριστηθείς τη μηχανή σου και να είσαι πάντα όρθιος
    Θα απαντήσω σε όσα ξέρω.
    1) Κράνος
    Το πόσο ακριβό είναι ένα κράνος έχει να κάνει με την άνεση, την ανθεκτικότητα του στον χρόνο και την παθητική ασφάλεια. Το τελευταίο έχει να κάνει με το πως είναι μελετημένο να αντιδρά σε σύγκρουση με άσφαλτο κλπ με πολλά χλμ. Οσο πιο ακριβό το κράνος τόσο περισσότερο από τα παραπάνω θα απολαύσεις. ΩΣΤΟΣΟ, ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΝΗ ΠΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥΝΤΑΙ ΝΟΜΙΜΑ ΣΤΗΝ Ε.Ε. είναι υποχρεωμένα να καλύπτουν κάποια στάνταρτ ασφάλειας . Επομένως όλα τα κράνη θα σε προστατεύσουν για τα βασικά. Εγώ πήρα ένα Shark στα 100 ευρώ . Τα MT είναι πολύ καλά διαβάζω απλά δεν βρήκα κάποιο στο μέγεθος μου. Κοίτα και LS2 φαίνονται τρομερά και έχουν καλές κριτικές.
    Τα κράνη είναι φτιαγμένα με 3 τρόπους
    α) Θερμοπλαστικό (φθηνότερο αλλά πιο βαρύ)
    β) carbon fiber( ακριβότερο αλλά πιο ελαφρύ)
    γ) Composite (Ακόμα πιο ακριβό και πιο ελαφρύ)
    2) ΜΠΟΥΦΑΝ
    Για το τι προσφέρει ένα μπουφάν πρέπει να αναρωτηθείς για τι χρήση το θες.
    Για πόλη που είναι και η πιο συνήθης χρήση και αυτή που μπορώ να απαντήσω τα βασικά ισχύουν τα εξής :
    έχει προστασία σε αγκώνες και ώμους για να απορροφήσουν κραδασμό με αποτέλεσμα να μην τραυματιστείς τόσο όσο χωρίς. Δεν εννοώ για γρατζουνιές αλλά για σπασίματα-μώλωπες κλπ.
    Σε προστατεύει από τον καιρό και αν έχει ανακλαστικά σε κάνει πιο εμφανή στους υπόλοιπους οδηγούς.
    Φτιάχνονται από συνθετικό ύφασμα(φθηνότερο) και από δέρμα(ακριβότερο)
    Σε σχέση με τις μάρκες , υπάρχουν 2 απόψεις.
    Είτε ψώνισε ακριβό για να μην αλλάζεις συχνά πυκνά και να έχεις καλύτερη ασφάλεια είτε ψώνισε φθηνό ώστε να μην είσαι δεσμευμένος σε περίπτωση που δεν σε βολέψει, χαλάσει από στατικό πέσιμο ή κακό πλύσιμο.
    Η γνώμη μου επειδή είσαι και εσύ καινούριός είναι να πάρεις ένα φθηνό ώστε να καταλάβεις τις ανάγκες σου.
    Φθηνές μάρκες είναι Nordcode/Nordcap, Modeca,Ixon .
    Οικονομικά αλλά πιο επώνυμα είναι Rev it , LS2
    High end είναι DAINESE , RICHA , ALPINESTARS
    Διαλέγεις και παίρνεις. Για εμένα είναι τόσο στάνταρ όσο το κράνος το μπουφάν.
    3) ΓΑΝΤΙΑ , μπορείς να βρεις με μικρή προστασία στις αρθρώσεις από 20 ευρώ . Πάρε σε βοηθά πολύ αυτή την εποχή.
    4) ΑΣΦΑΛΕΙΑ, anytime 216ΕΥΡΩ 12 μήνες με ασφάλιστρο νέου οδηγού και οδική βοήθεια. Δεν ασφάλισα για κλοπή γιατί ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να σε γ@μησει η ασφαλιστική και δεν έχει νόημα (Προσωπική άποψη μην πέσετε να με φάτε) . Δεν έβαλα νομική κάλυψη για τους προφανείς λόγους. Η ασφάλεια είναι για 680 cc Honda Transalp 2008. Σε σένα θα είναι πιο φθηνή λόγω λιγότερων CC.
    5) Κλοπή, αλυσίδα πάρε για όταν έχεις να την κλειδώσεις κάπου ,δέντρο, κολώνα κλπ. αλλιώς λουκέτο με συναγερμό στα δισκόφρενα.
    6) Μεταφορά
    Έχει μεταφέρει ο πατέρας μου μηχανή με μεταφορική (φορτηγό) Αθήνα-Κέρκυρα με 60 ευρώ. Δεν γνωρίζω για Θεσσαλονίκη αλλά είμαι σίγουρος υπάρχουν.
    7) Μπα γκαζιέρα
    Ανάλογα την χρήση, αν θες να μεταφέρεις μόνο βασικά ,κινητό κλπ δες καλύτερα για ένα καλό Backpack. Αν θες να μεταφέρεις πιο βαριά πράγματα έγγραφα κλπ Top case τότε.
    8) χούντρας ή CSS
    Δεν γνωρίζω, έχω ακούσει περισσότερα για τον Χούντρα πάντως και όσους γνωρίζω και πήγαν μου είπαν τα καλύτερα.
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 22/10/2020 στις 16:30.

  5. #50
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Οικονομικά αλλά πιο επώνυμα είναι Rev it , LS2 , AGV PRO
    Μια διόρθωση εδώ. Τα AGV Pro δεν είναι επώνυμα. Ίδια κατηγορία με τα Norcode/Nordcap είναι. Δεν είναι AGV. Απλά ο έμπορος έπαιξε δυνατά με την επιλογή του ονόματος που θα δώσει κι έτσι έχουν τσιμπήσει πολλοί.

  6. #51
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Μια διόρθωση εδώ. Τα AGV Pro δεν είναι επώνυμα. Ίδια κατηγορία με τα Norcode/Nordcap είναι. Δεν είναι AGV. Απλά ο έμπορος έπαιξε δυνατά με την επιλογή του ονόματος που θα δώσει κι έτσι έχουν τσιμπήσει πολλοί.
    Ναι έχεις απόλυτο δίκιο, θεώρησα και εγώ ότι είναι της AGV. Το έψαξα μόλις δεν είναι οπότε γράψτε λάθος.

  7. #52
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Πραγματικα ευχαριστω πολυ για τις εκτενεις απαντήσεις!

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #54
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Μια διόρθωση εδώ. Τα AGV Pro δεν είναι επώνυμα. Ίδια κατηγορία με τα Norcode/Nordcap είναι. Δεν είναι AGV. Απλά ο έμπορος έπαιξε δυνατά με την επιλογή του ονόματος που θα δώσει κι έτσι έχουν τσιμπήσει πολλοί.
    Σωστή η επισήμανση, έχω την εντύπωση ότι είναι ελληνική εταιρεία, άσχετο σαν έχουν κοτσάρει μια ιταλική σημαιούλα δόλωμα. Παραγωγή σίγουρα Κίνα μεριά πρέπει να 'ναι, πάντως θυμάμαι πριν καμιά 10αριά χρόνια που είχα κανονίσει βόλτα με κάποιο φίλο και μου έσκασε μύτη με μπουφανάκι καλοκαιρινό διάτρητο της εν λόγω εταιρείας, το οποίο ήταν ΑΚΡΙΒΗΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ του Rev'it Air που είχα εγώ. Μόνο το όνομα άλλαζε...

  10. #55
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Rev'it δερμάτινο παντελόνι αγόρασα κάποτε από γνωστό κατάστημα της Αθήνας.Ταμπελάκια-λογότυπο ίδια μέχρι και η απόστροφος στη φίρμα υπήρχε!
    Μόνο που το έμβλημα,αυτό το τρίγωνο,ήταν διαφορετικό και φυσικά η εφαρμογή και η ποιότητα ήταν μέτριες.

    Επεστράφη με συνοπτικές.

  11. #56
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Rev'it δερμάτινο παντελόνι αγόρασα κάποτε από γνωστό κατάστημα της Αθήνας.Ταμπελάκια-λογότυπο ίδια μέχρι και η απόστροφος στη φίρμα υπήρχε!
    Μόνο που το έμβλημα,αυτό το τρίγωνο,ήταν διαφορετικό και φυσικά η εφαρμογή και η ποιότητα ήταν μέτριες.

    Επεστράφη με συνοπτικές.
    Ενδιαφέρον, θα έπρεπε να αναφέρεις και το μαγαζί, για να προφυλαχτούμε και οι υπόλοιποι.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος, μπουφάν & γάντια για xr125
    από FestoNero στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2009, 22:54
  2. Ζέστη - Κράνος - Μπουφάν - Βόλτα....
    από odt στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2006, 14:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF