Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Πατέντα για χειρισμό του γκαζιού

  1. #1
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499

    Πατέντα για χειρισμό του γκαζιού

    Παρακολουθώντας αυτό το video, είδα κάτι σαν πατέντα για τη σταθεροποίηση του γκαζιού. Ψάχνοντας λίγο, έπεσα εδώ όπου χρησιμοποιεί αντίστοιχο σύστημα για αυτοσχέδιο cruise control, καθώς και ένα ακόμα για την περιστροφή το γκαζιού με το κάτω μέρος της παλάμης.

    Αναρωτιέμαι αφενός αν είναι ασφαλή, αφετέρου αν βολεύουν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    και δε σηκώνεις λίγο το ρελαντί

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.182
    Άχαρη,οπτικά,κατασκευή και λίγο επικίνδυνη στην επαναφορά του γκαζιού.Πολλές φορές θα τύχει να θέλεις να κλείσεις ακαριαία το γκάζι (πετάχτηκε κάποιος στο δρόμο ή σε κλείνει ένα αυτοκίνητο) και θα χάσεις πολύτιμα δευτερόλεπτα να επαναφέρεις το ματζαφλάρι στη θέση του.Αν είναι πολύ χαλαρή η βίδα δεν θα κρατάει σταθερά γκάζι και αν την παρασφίξεις δεν θα επανέρχεται εύκολα.
    Πάρε ένα Kaoko να τελειώνεις.

    Το δεύτερο κοκοψόνι είναι ήσσονος σημασίας,διατηρεί 'ανοιχτό' το γκάζι ακουμπώντας το με την παλάμη σου ξεκουράζοντας ελάχιστα το δεξί χέρι από το σφίξιμο.Όλα όμως τα σύγχρονα μηχανάκια έχουν ηλεκτρόγκαζο ή 'απαλό' γκάζι οπότε δεν θεωρείται απαραίτητο.
    (Κάποτε είχα ένα τέτοιο στο gs και στη βδομάδα το χάρισα).
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 18/10/2020 στις 22:34.

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Τέτοια συστήματα πρέπει να είναι παράνομα, αλλά δε σας φαίνονται και επικίνδυνα; Το να μην κλείνει το γκάζι αμέσως από μόνο του το θεωρώ σοβαρό πρόβλημα. Άντε να δεχθώ ότι αν η διαδρομή έχει μεγάλες ευθείες μπορείς να ξεκουράζεις τον καρπό σου σε αυτό το παπαράκι τέρμα έξω στη μανέτα, αλλά επιπλέον τριβή στην επαναφορά, με τίποτα.

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Βαριέστε και το γκάζι να βαστάτε βρε...
    porca miseria.

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Τα νόμιμα ηλεκτρονικά cruise control στις μοτοσυκλέτες, τι δικλείδες ασφαλείας έχουν;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.182
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τα νόμιμα ηλεκτρονικά cruise control στις μοτοσυκλέτες, τι δικλείδες ασφαλείας έχουν;
    Απενεργοποιείται ακαριαία πατώντας τα φρένα, το συμπλέκτη ή το γκάζι (επιστροφή του γκαζιού κάτω από
    τη βασική θέση).

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Απενεργοποιείται ακαριαία πατώντας τα φρένα, το συμπλέκτη ή το γκάζι (επιστροφή του γκαζιού κάτω από
    τη βασική θέση).
    Το αυτό, ακριβώς όπως και στα αμάξια.... Οτιδήποτε "πρόσθετο" είναι απλά άκρως επικίνδυνο!
    Ακόμα θυμάμαι έναν θείο μου επαγγελματία οδηγό φορτηγού στις λαϊκές, είχε 3 ξύλα κομμένα σε συγκεκριμένες διαστάσεις, όταν έβγαινε Εθνική οδό νύχτα να πάει να φορτώσει η ξεφορτώσει, έβαζε αναλόγως πόσο ήθελε να πηγαίνει, το... Σχετικό ξύλο ανάμεσα στο γκάζι και το κάθισμα του! όταν ήθελε.... Απενεργοποίηση του.... "Συστήματος", έκανε μια με το πόδι και το έβγαζε
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 18/10/2020 στις 23:52.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.182
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το αυτό, ακριβώς όπως και στα αμάξια.... Οτιδήποτε "πρόσθετο" είναι απλά άκρως επικίνδυνο!
    Ακόμα θυμάμαι έναν θείο μου επαγγελματία οδηγό φορτηγού στις λαϊκές, είχε 3 ξύλα κομμένα σε συγκεκριμένες διαστάσεις, όταν έβγαινε Εθνική οδό νύχτα να πάει να φορτώσει η ξεφορτώσει, έβαζε αναλόγως πόσο ήθελε να πηγαίνει, το... Σχετικό ξύλο ανάμεσα στο γκάζι και το κάθισμα του! όταν ήθελε.... Απενεργοποίηση του.... "Συστήματος", έκανε μια με το πόδι και το έβγαζε

    Ένα ίδιο ξύλο έχω στο βαν για να μου δίνει ψηλό ρελαντί (σταματημένος) ενώ έχω συνδέσει τα καλώδια για να δώσω ρεύμα στην μπαταρία του φορτηγού.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Όπως έγραψαν και οι παραπάνω, κινεζογκατζετάκι, αλλά επικίνδυνο. Σκέψου το εξής, ο τρόπος που ασφαλίζει στο γκριπ και την μανέτα. Σε περίπτωση απότομου φρεναρίσματος, που δεν θα έχεις τον χρόνο να σπρώξεις το γκριπ μπροστά για να κλείσεις το γκάζι, τσαρουχώνεις την μανέτα και το γκατζετάκι κάνει μοχλό-ράμπα και καταλήγεις εσυ να φρενάρεις πανικόβλητος και αυτό να ανοίγει ακόμη περισσότερο το γκάζι (όσο πλησιάζει η μανέτα στο γκρίπ)

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Σε αμάξια τέλη δεκαετίας '70, αρχές δεκαετίας '80, υπήρχε εργοστασιακή χειροκίνητη σταθεροποίηση στο γκάζι, πολύ χειρότερη από αυτές που συζητάμε τώρα. Έβαζες όποια ταχύτητα ήθελες στο κιβώτιο, πάταγες το γκάζι στο επιθυμητό σημείο και περιέστρεφες κατά μερικές στροφές ένα μοχλό κάτω από τιμόνι που σταθεροποιούσε το γκάζι. Σε περίπτωση ανάγκης, δεν προλάβαινες να τον απασφαλίσεις, οπότε αναγκαστικά πατούσες συμπλέκτη και φρένο, οπότε ο κινητήρας έπιανε, κατά περίπτωση, κόφτη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σε αμάξια τέλη δεκαετίας '70, αρχές δεκαετίας '80, υπήρχε εργοστασιακή χειροκίνητη σταθεροποίηση στο γκάζι, πολύ χειρότερη από αυτές που συζητάμε τώρα. Έβαζες όποια ταχύτητα ήθελες στο κιβώτιο, πάταγες το γκάζι στο επιθυμητό σημείο και περιέστρεφες κατά μερικές στροφές ένα μοχλό κάτω από τιμόνι που σταθεροποιούσε το γκάζι. Σε περίπτωση ανάγκης, δεν προλάβαινες να τον απασφαλίσεις, οπότε αναγκαστικά πατούσες συμπλέκτη και φρένο, οπότε ο κινητήρας έπιανε, κατά περίπτωση, κόφτη.
    Επίσης,κάποια στιγμή η volvo έβαλε και ζώνες...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Παρόμοια θέματα

  1. Πατέντα για τους πίσω πατητήρες
    από lantz στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2006, 08:36
  2. Ερώτηση για Xt του 2002
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 06:27
  3. Σηναντηση με την ιωαννα για css μονο για μελη του motogr
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2005, 08:45
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 19:19
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 14:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF