Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Παπάκι σβήνει. Τι φταίει;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2020
    Μηνύματα
    21

    Παπάκι σβήνει. Τι φταίει;

    Λοιπόν, το παπί που έχω (125 κυβικά), ξεκίνησε να σβήνει ξαφνικά.
    Αρχικά, το γκάζι έπιανε με μεγαλύτερη δυσκολία και ήθελε περισσότερο. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, οδήγησα άλλα 3-4 χλμ και σταμάτησα για ψώνια. Ξεκίνησα πάλι, οδήγησα άλλα 5 χλμ με το γκάζι όλο και χειρότερο. Στο τέλος, σταματάω σε μια διασταύρωση και σβήνει.
    Και πάλι, έπαιρνε κανονικά μπροστά αλλά μόλις άφηνα το γκάζι κι έβαζα 1η, έσβηνε. Έκανα λοιπόν γρήγορη εκκίνηση (πατώντας μέσα την ταχύτητα με γκάζι) και ξεκίνησε, όμως 2 χλμ μετά έσβησε ξανά ή, μάλλον, ξεκίνησε αντί για το γκάζι να πιάνει ένα ΓΚΝΤΟΥΠ μέχρι που έσβησε. Μετά έσβησε κι άλλες 2 φορές, ενώ η απόσταση που διένυε μειωνόταν όσες περισσότερες φορές έσβηνε.

    Λέω την επόμενη μέρα να το τσεκάρω και -θαύμα!- λειτουργεί κανονικά. Η πρώτη μπαίνει χωρίς θέματα και το γκάζι επίσης λειτουργεί.
    Ωραία, λέω ας πάω βόλτα. Πάει κανονικά καμιά 10αρια χλμ, το σβήνω, όλα καλά. Όταν ανάβει, πάλι φαίνεται έτοιμο να σβήσει. Στη συνέχεια βγήκα σε εθνική οδό, οποτε και άνοιξα τέρμα το γκάζι πιάνοντας και την τελική του ταχύτητα (κοντά στα 90). Αυτό θεωρώ πως είναι σημαντικό γιατί αμέσως μετά, όταν έκοψα ταχύτητα, έσβησε.
    Δεν έπαιρνε με τίποτα μπροστά.
    Μετά από λίγη ώρα πήρε με τον εξής τρόπο: έβαλα πρώτη, έδωσα (αρκετό) γκάζι και έβαλα μπροστά με τη μανιβέλα.
    Όταν βρέθηκα σε κόμβο, φρέναρα και έμεινε (και μάλιστα στη μέση της εθνικής, χωρίς φώτα, καθώς έχει χαλάσει η μπαταρία).
    Από εκεί και πέρα, το έβαλα με τον ίδιο τρόπο και οδηγούσα με ανοιχτό και σταθερό, όσο γίνεται, γκάζι αποφεύγοντας την 4η ταχύτητα.
    Πέρα από μια φορά που αναγκάστηκα να σταματήσω, δεν ξαναεσβησε, αλλά κράταγα τις στροφές του κινητήρα πολύ υψηλές. Παρόλα αυτά, το τιμόνι ήταν ασταθές (ένιωθα ότι έχω βάρκα, πήγαινε πέρα δώθε το μηχανάκι) και ένιωθα ένα ήπιο γκντουπ.

    Τέλος πάντων, επειδή μάλλον κούρασα με το κείμενο, έχει κανεις ιδέα τι μπορεί να φταίει;
    Και, δεδομένου ότι από τα μηχανολογικά δεν έχω ιδέα, είναι κάτι απλό ή θέλει συνεργείο;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    https://youtu.be/uhST15LwW4E

    Μπαταρία
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Συνεργειο άμεσα. Απο την περιγραφή σου φαίνεται ότι δεν έχεις σχέση με το αντικείμενο, οπότε και κάτι απλό να είναι καλύτερα να το δεί κάποιος που καταλαβαίνει περισσότερα

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2020
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Συνεργειο άμεσα. Απο την περιγραφή σου φαίνεται ότι δεν έχεις σχέση με το αντικείμενο, οπότε και κάτι απλό να είναι καλύτερα να το δεί κάποιος που καταλαβαίνει περισσότερα
    Το θέμα είναι ότι ούτε δίπλωμα θα έχω για κάνα μήνα ακόμη και τις πινακίδες τις έχω παραδοσει.
    Μένω σε επαρχιακή περιοχή, οποτε μπορώ να κυκλοφορώ στους επαρχιακούς και αγροτικους δρόμους και, ελάχιστα, στην εθνική οδό, όμως το συνεργείο είναι στην πόλη, 18 χλμ μακριά, και, μάλιστα, σε πόλη με πολύ έντονη αστυνομική παρουσία λόγω COVID.
    Εάν κριθεί αναγκαίο, θα το φορτώσω, όμως ψάχνω εάν είναι δυνατό να το αποφύγω.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2020
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Είσαι σίγουρος;
    Γιατί να έχει σχέση η μπαταρία, η οποία εδώ κι ένα χρόνο είναι χαλασμένη. Από τη στιγμή που παίρνει μπρος, δεν είναι άσχετη η μπαταρία; Έχω φίλους με πολύ παλιότερα πάπια, όπου, έτσι κι αλλιώς, τα φώτα κτλ άναβαν μόνο όταν έπαιρνε μπροστά.

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Αν το μηχανάκι είναι injection τότε καλά σου γράφουν ότι είναι η μπαταρία.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Μαλιστα...
    Για γράψε για τι μηχανάκι πρόκειται και τι πατέντες του έχετε κάνει (όχι απαραίτητα εσύ, οι προηγούμενοι) πχ εξατμίση, προβολάκια κλπ
    Έαν μπορώ να βγάλω άκρη με όσα γράφεις, κάτι τραβάει ζόρι όταν ζεστένεται , το οποίο σε ελευθερη μετάφραση σημαίνει ρεύματα. Ξεκινάς απο μετρήσεις στην μπαταρία να δείς αν φτάνει ρεύμα φόρτισης και συνεχίζεις με μέτρηση ανορθωτή και πηνίων.

    Βέβαια η τηλεδιάγνωση μου μπορεί να είναι και εντελώς λανθασμένη και να φταίει πχ ενα ελλατωματικό μπουζί ή μπουζόπιπα.
    Αν είναι καρμπ. το έχετε χαρχαλέψει ποτέ?και καλά καθαρισμός?

    Το τιμόνι σου που βαράει, είναι ρουλεμάν λαιμού, θέλουν σφίξιμο

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Utopia21 Προβολή μηνύματος
    Είσαι σίγουρος;
    Γιατί να έχει σχέση η μπαταρία, η οποία εδώ κι ένα χρόνο είναι χαλασμένη. Από τη στιγμή που παίρνει μπρος, δεν είναι άσχετη η μπαταρία; Έχω φίλους με πολύ παλιότερα πάπια, όπου, έτσι κι αλλιώς, τα φώτα κτλ άναβαν μόνο όταν έπαιρνε μπροστά.
    Αν είναι ψεκαστό, καλά σου είπαν για μπαταρία, μην κοιτάς που παίρνει με την μανιβέλα, από την στιγμή που δεν έχει σταθερό 12βολτο ρεύμα από την μπαταρία, ο εγκέφαλος παθαίνει τραλαλά. Από αυτά που αναφέρεις μέχρι και να παίζουν τα λαμπάκια στο ταμπλό δίκην φωτορυθμικού.... Άλλαξε την
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν είναι ψεκαστό, καλά σου είπαν για μπαταρία, μην κοιτάς που παίρνει με την μανιβέλα, από την στιγμή που δεν έχει σταθερό 12βολτο ρεύμα από την μπαταρία, ο εγκέφαλος παθαίνει τραλαλά. Από αυτά που αναφέρεις μέχρι και να παίζουν τα λαμπάκια στο ταμπλό δίκην φωτορυθμικού.... Άλλαξε την
    Αφού πάρει δίπλωμα πινακίδα ή πριν ?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    1. Κανεις δεν μπορει να σου πει απο μακρυα τι εχει
    2. Ακομα κι αν σου πει ακριβως δεν μπορεις να κανεις κατι γιατι δεν εχεις τις γνωσεις οπως δηλωνεις
    3. Στην επαρχιακη πολη που μενεις δεν υπαρχει ενα αγροτικο να το φορτωσεις;
    4. Κυκλοφορεις χωρις διπλωμα πινακιδα κι ασφαλεια ειπαμε ετσι;

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2020
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Μαλιστα...
    Για γράψε για τι μηχανάκι πρόκειται και τι πατέντες του έχετε κάνει (όχι απαραίτητα εσύ, οι προηγούμενοι) πχ εξατμίση, προβολάκια κλπ
    Έαν μπορώ να βγάλω άκρη με όσα γράφεις, κάτι τραβάει ζόρι όταν ζεστένεται , το οποίο σε ελευθερη μετάφραση σημαίνει ρεύματα. Ξεκινάς απο μετρήσεις στην μπαταρία να δείς αν φτάνει ρεύμα φόρτισης και συνεχίζεις με μέτρηση ανορθωτή και πηνίων.

    Βέβαια η τηλεδιάγνωση μου μπορεί να είναι και εντελώς λανθασμένη και να φταίει πχ ενα ελλατωματικό μπουζί ή μπουζόπιπα.
    Αν είναι καρμπ. το έχετε χαρχαλέψει ποτέ?και καλά καθαρισμός?

    Το τιμόνι σου που βαράει, είναι ρουλεμάν λαιμού, θέλουν σφίξιμο
    Καρμπυρατέρ είναι ναι, όχι injection.
    Καθαρισμός ναι, έχει γίνει 1 ή 2 φορές νομίζω στα 10 χρόνια. Τα χιλιόμετρα όμως δεν είναι πολλά (3300, εκ των οποίων τα 1000 περίπου τον τελευταίο χρόνο).
    Πατέντες δεν παίζει να έχουν γίνει. Αγοράστηκε καινούριο το 2011 νομίζω.
    Όσο για το τι μηχανάκι πρόκειται θα το ανέφερα σαν πρώτο δεδομένο, αν ήταν κάτι πιο συνηθισμένο. Όμως, είναι ένα Shineray Phoenix 125.

    Το τιμόνι πιθανόν να είναι ξεχωριστό πρόβλημα. Ορισμένες φορές στρίβει κανονικά, άλλες σαν βάρκα. Επίσης, αριστερά στρίβει λίγο και θέλει δύναμη, ενώ δεξιά στρίβει περισσότερο και με πολύ λιγότερη δύναμη.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2020
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    1. Κανεις δεν μπορει να σου πει απο μακρυα τι εχει
    2. Ακομα κι αν σου πει ακριβως δεν μπορεις να κανεις κατι γιατι δεν εχεις τις γνωσεις οπως δηλωνεις
    3. Στην επαρχιακη πολη που μενεις δεν υπαρχει ενα αγροτικο να το φορτωσεις;
    4. Κυκλοφορεις χωρις διπλωμα πινακιδα κι ασφαλεια ειπαμε ετσι;
    1 Το ξέρω, αλλά ίσως μπορεί να με κατευθύνει να περιορισω τις πιθανότητες, γιατί τώρα πραγματικά δεν έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει
    2 ναι, απλώς ελπίζω να είναι κάτι απλό που δε χρειάζεται ιδιαίτερες γνώσεις (πχ την αλλαγή υγρών φρενών την κάνω μόνος μου)
    3 προφανώς υπάρχει λύση, κάτι που όμως προσπαθώ να αποφύγω
    4 ναι, αλλά μόνο σε χωριό, σε επαρχιακούς δρόμους και ελάχιστα στην εθνική. Όχι στην πόλη. Επίσης, σε ένα μήνα περίπου θα έχω δίπλωμα.

  13. #13
    Ψηφίζω πως έχει "κολλήσει' και πάμε για κυλινδροπίστονο...
    Λογικά με 3-4 βόλτες ακόμα δεν θα ξαναπάρει ποτέ αν έχω δίκιο.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2020
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgetb Προβολή μηνύματος
    Ψηφίζω πως έχει "κολλήσει' και πάμε για κυλινδροπίστονο...
    Λογικά με 3-4 βόλτες ακόμα δεν θα ξαναπάρει ποτέ αν έχω δίκιο.
    Πάντως, fwiw, τώρα παίρνει και πάλι κανονικά, σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Γνωρίζω βέβαια ότι το πρόβλημα δε λύθηκε, καθώς το ίδιο έκανε και χθες...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Utopia21 Προβολή μηνύματος
    Πάντως, fwiw, τώρα παίρνει και πάλι κανονικά, σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Γνωρίζω βέβαια ότι το πρόβλημα δε λύθηκε, καθώς το ίδιο έκανε και χθες...
    Εσυ το μόνο που μπορείς να κάνεις που είναι εύκολο για όσους δεν πιάνουν τα χέρια τους είναι να βγάλεις μπουζί να το καθαρίσεις μπας και...Απο κει και πέρα μάλλον θελει καθάρισμα/ρύθμιση καρμπυρατερ δηλαδή συνεργείο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πατηναρει? Τι φταιει?
    από DaytonaDrama στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2011, 21:30
  2. Τί φταίει?
    από gio.pap. στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2010, 21:06
  3. Τι φταιει??
    από OzZzZzY στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2009, 10:12
  4. Τι φταίει?
    από notakos600 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2008, 16:05
  5. Τι Φταιει
    από bourou στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2004, 16:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF