Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: Πρώτη μηχανή για αρχάριο μεγαλόσωμο

  1. #31
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Εκτος απο to 302 παιζει κ αλλος κινεζος στις προτασεις για πρωτα μοτο στα 6Κ?
    Λογικα ο jawaforever ενα απο τα 2 θα εχει...
    Ride(s) the wind of change...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgeapostolo Προβολή μηνύματος
    Μεταξύ όλων αυτών των μηχανών έχω ξεχωρίσει το MT-03 και το G310r δίνοντας ένα προβάδισμα στο BMW λόγω του ότι το Yamaha αν και κουκλί το βλέπω αρκετά καγκούρικο, επίσης νομίζω ότι δεν θα βολεύει καθόλου δεύτερο αναβάτη.
    Ώπα, ώπα!

    Καμιά σχέση η μια με την άλλη!

    Έτη φωτός δυνατότερη και καλύτερη η Yamaha, την οποία θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα αν δεν είχε σέλα - κούτσουρο. Και δεν είναι καγκούρικη... καγκουροφανής είναι μόνο!

    Παρ' όλα αυτά... εξακολουθώ να στη συνιστώ αν γίνεται κάποιος σελάς να σου βελτιώσει τη σέλα! Αξίζει τον κόπο!

    Στα ίδια κυβικά σε ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ naked, δεν βρίσκω εκτός της Yamaha MT-03, την οποία θεωρώ μακράν καλύτερη απ' όλες, άλλη λύση πέρα από τη Benelli BN 302 - μόνο και μόνο επειδή είναι σαφώς πιο άνετη. Κι ας με μαλώσει ο σαπίλα ραίησινγκ! Ακόμα κι αν με μαλώσει... η Benelli BN 302 είναι πολύ καλύτερη από τη BMW G 310 R.

    Βέβαια με τα χρήματα που έχεις, μπορείς να βρεις και κάποια πολύ καλή μεταχειρισμένη αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Θα κοιτούσα σε μτχ, 5 ετίας το πολύ, την οικογένεια CB (X, F & R) στα 500cc, ακόμα και το NC 750.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    ντεν εχω facebook καρντιά μου, ούτε πρόκειται να ασχοληθώ φυσικά.
    Απλά ρώτησα αν ξέρεις κανένα που να έχει κανει και κάποια χλμ με τέτοιο μια που τα προτείνεις συνεχώς (υπαρχουν αρκετά ποστ σου οπου τα προτείνεις) αυτα τα Voge που δεν τα έχει δεί κανένας στον δρόμο μέχρι τώρα.

    πχ
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...ge#post3051461
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...ge#post3051625
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...ge#post3051693
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...ge#post3051696
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...ge#post3059063
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...ge#post3065447

    Επίσης οταν αγοράζει κάποιος μοτοσυκλέτα, όσο ναναι παίζει ρόλο και η αξία μεταπώλησης, κι εκει τα China υστερούν πολύ.
    Δώσε και στα VOGE λίγο χρόνο. Εδώ πουλάει φουλ η Κινεζια του εδώ βαφτιστήρα του mr. Daytona.

    Αν και το daytona/zontes, πουλάει πολύ καλά, ελάχιστα έχω δει στους δρόμους, όχι πάνω από 4...

    Τα voge έχουν κάνα 3μηνο που έχει ξεκινήσει η ουσιαστική διάθεση τους στην ελληνική αγορά. Με ελάχιστους dealers σε πρώτη φάση και τη σταδιακη αύξηση των σημείων πώλησης τους. Στις αρχές, πριν 3 μήνες, έβλεπες στο car όχι πάνω 10 αγγελίες με τα καινούρια, τώρα είναι καμιά 60ρια.

    Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, 21 voge 500ds έχουν ταξινομηθει από τότε που ξεκίνησε η διάθεση της μάρκας ενώ τον περασμένο μήνα ταξινομηθηκαν 11 voge.

    Νούμερο σίγουρα χαμηλό αλλά να περιμένουμε να δούμε πως θα πάει. Έτσι γελούσα κι εγώ με τα τσόντες και έγιναν Νο1 σε πωλήσεις τη χρονιά που μας πέρασε.

    Για να έχεις μια πιο καλή εικόνα, το Σεπτέμβριο ταξινομηθηκαν 24 zontes t310.
    Μιλάμε για την Κινεζία που πέρσι ήταν πρώτη σε πωλήσεις και φέτος διεκδικεί και πάλι την πρωτιά.

    Η voge, με σημαντικά μικρότερο δίκτυο για την ώρα, ταξινόμησε 7 voge 500ds (υποθέτω ότι γνωρίζεις πως μιλάμε και για ακριβότερη μηχανή, σωστά. Όταν το 2ο σε πωλήσεις δίκυκλο, το zontes t310, πουλάει 24 κομμάτια τον Σεπτέμβριο, τα 7 για τον ίδιο μήνα μιας μηχανής που ακόμα ελάχιστοι γνωρίζουν, είναι καλό νούμερο. Έτσι κι αλλιώς η Ελληνική αγορά μοτοσικλετών είναι αστεία μικρή.
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 22/10/2020 στις 13:33.

  5. #35
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Δώσε και στα VOGE λίγο χρόνο. Εδώ πουλάει φουλ η Κινεζια του εδώ βαφτιστήρα του mr. Daytona.

    Αν και το daytona/zontes, πουλάει πολύ καλά, ελάχιστα έχω δει στους δρόμους, όχι πάνω από 4...

    Τα voge έχουν κάνα 3μηνο που έχει ξεκινήσει η ουσιαστική διάθεση τους στην ελληνική αγορά. Με ελάχιστους dealers σε πρώτη φάση και τη σταδιακη αύξηση των σημείων πώλησης τους. Στις αρχές, πριν 3 μήνες, έβλεπες στο car όχι πάνω 10 αγγελίες με τα καινούρια, τώρα είναι καμιά 60ρια.

    Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, 21 voge 500ds έχουν ταξινομηθει από τότε που ξεκίνησε η διάθεση της μάρκας ενώ τον περασμένο μήνα ταξινομηθηκαν 11 voge.

    Νούμερο σίγουρα χαμηλό αλλά να περιμένουμε να δούμε πως θα πάει. Έτσι γελούσα κι εγώ με τα τσόντες και έγιναν Νο1 σε πωλήσεις τη χρονιά που μας πέρασε.

    Για να έχεις μια πιο καλή εικόνα, το Σεπτέμβριο ταξινομηθηκαν 24 zontes t310.
    Μιλάμε για την Κινεζία που πέρσι ήταν πρώτη σε πωλήσεις και φέτος διεκδικεί και πάλι την πρωτιά.

    Η voge, με σημαντικά μικρότερο δίκτυο για την ώρα, ταξινόμησε 7 voge 500ds (υποθέτω ότι γνωρίζεις πως μιλάμε και για ακριβότερη μηχανή, σωστά. Όταν το 2ο σε πωλήσεις δίκυκλο, το zontes t310, πουλάει 24 κομμάτια τον Σεπτέμβριο, τα 7 για τον ίδιο μήνα μιας μηχανής που ακόμα ελάχιστοι γνωρίζουν, είναι καλό νούμερο. Έτσι κι αλλιώς η Ελληνική αγορά μοτοσικλετών είναι αστεία μικρή.
    Σύμφωνοι, αλλά πως προτείνεις σε ενα υποψήφιο νέο αγοραστή που ψάχνεται, μια μοτοσυκλέτα που είναι στην ουσία ακόμα άγνωστη ποσότητα?
    Εγώ προσωπικά για να προτείνω κάτι σε κάποιον έχω πρώτα ψάξει κι εχω μάθει περι τίνος πρόκειται, αν είναι αξιόπιστο κλπ κλπ.
    Εσυ το βλέπεις ωραίο το έκανες και δοκιμή και το προτείνεις παντού και πάντα.
    Ε όσο ναναι, καταλαβαίνεις οτι καπως φάινεται αυτό.

    Οπως εγραψες κι εσυ λοιπόν, δώσε λίγο χρόνο να αποδείξει αν αξίζει και μετά αν όντως αξίζει το προτείνεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #36
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgeapostolo Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ την παρέα, Γιώργος 28 χρονών και μετά από χρόνια αναβολών το έβαλα στο πρόγραμμα να βγάλω δίπλωμα για μοτοσυκλέτα. Έχω γραφτεί στην σχολή αλλά δεν έχω αρχίσει μαθήματα ακόμα, επομένως δεν βιάζομαι απλώς θα ήθελα να έχω μία ιδέα προς τα που να κατευθυνθώ, να ψάχνω αγγελίες για μεταχερισμένα ή αντιπροσωπείες για καινούρια.

    Το μπάτζετ που θα διαθέσω βρίσκεται περίπου στα 5000e και άλλα 500 υπολογίζω για τον εξοπλισμό. Είμαι 1,85cm, 100kg και ψάχνω για μηχανάκι που μπορεί να οδηγηθεί με το Α2 δίπλωμα παρόλο που θα βγάλω απεριόριστο. Επομένως, κάνουμε λόγο για μηχανή κυβισμού από 250cc έως 400cc.

    Έχω τσεκάρει τα διάφορα on-off και naked όπως TRK 251, G310gs, MT-03, BN 302, G310r κλπ. Γνωστοί μου λένε πως καλύτερα να κοιτάζω τα μικρά on-off και όχι τα naked γιατί θα μου πέσουν λίγο...μικρά. Εγώ από την άλλη προτιμώ περισσότερα τα γυμνά αφενός γιατί μου αρέσουν περισσότερο εμφανισιακά και αφετέρου γιατί η χρήση που θα κάνω θα είναι κυρίως αστικές μετακινήσεις, σπάνια κάνα ταξιδάκι πέριξ της Αττικής με φίλους μοτοσυκλετιστές ενώ το πάτημα στο χώμα δεν είναι κάτι που με νοιάζει. Επίσης, νομίζω ότι από την στιγμή που πάω για χαμηλού κυβισμού μηχανή τα naked ταιριάζουν περισσότερο σε αυτό από τα on-off, είναι και πιο φθηνά.

    Μεταξύ όλων αυτών των μηχανών έχω ξεχωρίσει το MT-03 και το G310r δίνοντας ένα προβάδισμα στο BMW λόγω του ότι το Yamaha αν και κουκλί το βλέπω αρκετά καγκούρικο, επίσης νομίζω ότι δεν θα βολεύει καθόλου δεύτερο αναβάτη.

    Τώρα θα ήθελα να κάνουμε μία συζήτηση για το αν με τις διαστάσεις μου μπορώ να παώ σε μία μικρή naked μοτο ή αν θα ήταν καλύτερα να κοιτάζω προς on-off μεριά και το αν τα 500e αποτελεί ένα ικανοποιητικό ποσό προς διάθεση για αγορά εξοπλισμού για κάποιον νέο μοτοσυκλετιστή.
    Επειδή ήμουν στην θέση σου, προτείνω ανεπιφύλακτα να κοιτάξεις On/Off , εγώ που δεν μου άρεσαν καθόλου μετά από 2 μήνε ψάξιμο κατέληξα εκεί, σκέψου ότι ξεκίνησα να κοιτάω για ΤΣΟΠΕΡ που είναι εντελώς καμία σχέση με τις On/Off.
    Για εμένα μείνε μακρία από τις Versys μοντέλα του 2007-2010 γιατί 4 που είδα και τα 4 είχαν πρόβλημα με τον εγκέφαλο(αισθητήρας του ABS κυρίως του πίσω) και έχουν γενικό θέμα με βαλβίδες.
    Στο Budget σου θα βρεις πολλά V-storm και σίγουρα πολλές Transalp 700 2009-2012 που για εμένα είναι ότι πιο αξιόπιστο.
    Επιπλέον επειδή σε καταλαβαίνω γιατί θες να πας σε λίγα κυβικά, θες να νιώσεις ότι ελέγχεις την μηχανή και δεν θες δύσκολο γκάζι, η Transalp είναι πολύ φιλική και συγχωρεί τα λάθη που κάνουμε οι νέοι.
    Αν είσαι Αθήνα , είδα πρόσφατα πριν αγοράσω την δική μου μια transalp που πέρασε τον έλεγχο του μηχανικού μου, δεν την επέλεξα γιατί βρήκα την δική μου που είναι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ καινούρια. Αλλά αν δεν έβρισκα αυτή που αγόρασα σίγουρα θα αγόραζα εκείνη.
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...32615475-honda
    Επίσης υπάρχουν πολλές σε μεγαλύτερο Budget και με λιγότερα χλμ.
    Γνώμη μου είναι να μην κοιτάς σε μάντρες/καταστήματα μεταχειρισμένων.
    Το Mt-03 που το δοκίμασα και είμαι στα κυβικά σου δεν χωρούσα καθόλου. Μην το δεις για εμένα θα χάσεις χρόνο.

  7. #37
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μην αναμασάμε θέμα με βαλβίδες και λοιπές παραφιλολογίες, έχουν εξηγηθεί όλα.
    Δεν είναι μια τυχαία μοτό που βγήκε εχθές, ουτε και την παλεύουν εύκολα αντίστοιχες σημερινές.

  8. #38
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μην αναμασάμε θέμα με βαλβίδες και λοιπές παραφιλολογίες, έχουν εξηγηθεί όλα.
    Δεν είναι μια τυχαία μοτό που βγήκε εχθές, ουτε και την παλεύουν εύκολα αντίστοιχες σημερινές.
    Τα θέματα με τις βαλβίδες έχουν λυθεί , αν ο κάτοχος είχε κάνει σωστή συντήρηση στα 23000χλμ.
    Το θέμα όμως με ABS που το βίωσα προσωπικά δεν το λες και μηρυκασμό θέματος και ειδικά για νέο οδηγό , όπως εγώ που χρειάζεται το ABS

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μην αναμασάμε θέμα με βαλβίδες και λοιπές παραφιλολογίες, έχουν εξηγηθεί όλα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Τα θέματα με τις βαλβίδες έχουν λυθεί , αν ο κάτοχος είχε κάνει σωστή συντήρηση στα 23000χλμ.
    Θέλετε να μου εξηγήσετε κι εμένα τι ακριβώς έχει λυθεί και από ποιον;

  10. #40
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Οι χαρτογραφίσεις τους είναι οριακά, η παραμικρή αλλαγή στα περιφερειακά - ζόρισμα, βράζει την κεφαλή πάνω από τον
    αριστερό κύλινδρο ο οποίος λειτουργεί με διαφορετικά μίγματα από τα ήδη φτωχά του δεξιού.

    Διόρθωση στα μίγματα ακυρώνει τον κίνδυνο. Απο εκεί και πέρα χρειάζεται αληθινό έλεγχο βαλβίδων (εφόσον τις έχεις ρυθμίσει) στις 23000
    και όχι στις 42000 ανάλογα πάντα την χρήση.

  11. #41
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Οι χαρτογραφίσεις τους είναι οριακά, η παραμικρή αλλαγή στα περιφερειακά - ζόρισμα, βράζει την κεφαλή πάνω από τον
    αριστερό κύλινδρο ο οποίος λειτουργεί με διαφορετικά μίγματα από τα ήδη φτωχά του δεξιού.

    Διόρθωση στα μίγματα ακυρώνει τον κίνδυνο. Απο εκεί και πέρα χρειάζεται αληθινό έλεγχο βαλβίδων (εφόσον τις έχεις ρυθμίσει) στις 23000
    και όχι στις 42000 ανάλογα πάντα την χρήση.
    παπαριες γιαννουλα-μ.
    τεχνικως μπορει να εξηγειται και ,ισως να εινα ετσι οπως τα λες.
    επι της ουσιας ,απαραδεκτη και ανεκδιηγητη καβασακι,που δεν το προβλεψε,και που δεν προσεφερε δωρεαν επισκευη ,που τεχνικως γινοταν,ειδικα στην Ελλαδα τους εγραψε ολους κυριολεκτικα στους ορχεις της,ενω η καβασακι μαλαισιας τους τα διορθωσε τσαμπα ΟΛΑ.ΧΙΛΙΑΔΕΣ μοτοσυκλεττες παροποιας φιλοσοφιας ,δομης ,και αποδοσης κυκλοφορουν απο αλλες εταιρειες καμμια δεν παρουσιασε τετοιο προβλημα που σου κατεστρεφε τον κινητηρα,μην την δικαιολογουμε.ΗΤΑΝ η πατατα της δεκαετιας για την καβασακι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    500άρι Voge έχω ήδη δει ένα στο δρόμο - όχι ότι αυτό είναι κάτι το τρομερό βέβαια, απλώς το αναφέρω. Οπτικά μου έκανε καλή εντύπωση, καλύτερη από τα Zontes.

    Πιο σημαντικά είναι το ότι του έχει κάνει μεγάλο συγκριτικό test (κι όχι διαφήμιση - παρουσίαση) το MOTO και πήρε πολύ καλό βαθμό και ότι τα φτιάχνει η Loncin, που για να την εμπιστευτεί η BMW για τους κινητήρες κάποιων μοτοσυκλετών της και μάλιστα μεγαλύτερων από τα 300άρια που βγάζει, κάτι λέει αυτό.

  13. #43
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    παπαριες γιαννουλα-μ.
    τεχνικως μπορει να εξηγειται και ,ισως να εινα ετσι οπως τα λες.
    επι της ουσιας ,απαραδεκτη και ανεκδιηγητη καβασακι,που δεν το προβλεψε,και που δεν προσεφερε δωρεαν επισκευη ,που τεχνικως γινοταν,ειδικα στην Ελλαδα τους εγραψε ολους κυριολεκτικα στους ορχεις της,ενω η καβασακι μαλαισιας τους τα διορθωσε τσαμπα ΟΛΑ.ΧΙΛΙΑΔΕΣ μοτοσυκλεττες παροποιας φιλοσοφιας ,δομης ,και αποδοσης κυκλοφορουν απο αλλες εταιρειες καμμια δεν παρουσιασε τετοιο προβλημα που σου κατεστρεφε τον κινητηρα,μην την δικαιολογουμε.ΗΤΑΝ η πατατα της δεκαετιας για την καβασακι.
    Μην ξεχνάμε και το θέμα του εγκεφάλου...ειναι εξίσου σημαντικο

  14. #44
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Όποιος θέλει αυτό το μοτερ, λύσεις υπάρχουν.

    Το να καθόμαστε να μαυρίζουμε με βάση το τι άκουσα, απο ενα φίλο που ο γαμπρός του κ.λπ...
    Προφανώς και είναι ελάχιστοι όσοι θα βγούν να πουν τι καλά περνάω με το τάδε έναντι όσων αντιμετώπισαν
    πρόβλημα με το τάδε.
    Θα άφηνε η Kawasaki τη μοτό που όρισε κατηγορία να μείνει απέξω απο την ευρώπη
    γιατί οι τεχνοκράτες αποφάσισαν για όλους μας.

    Ή που θα έδινε οδηγία ανάκλησης ενάντια στην νομοθεσία.
    Η λύση που υποχρεώθηκε να δώσει ήταν 2mm μικρότερα σώματα ψεκασμών και λιγότερο αέρα.
    Θεωρείτε ότι μας συμφέρει; επιλέξτε > '11 και τελειώνει η υπόθεση.

    Συμβιβασμοί του στυλ πάρε καναρίνι γιατί τα γατιά μαδάνε ταιριάζουν σε φίλους που τους αρέσουν τα καναρίνια.

    Όσον αφορά το "θέμα του εγκέφαλου", οι τεχνικοί που διορθώνουν τις χαρτογραφήσεις και τις υπόλοιπες λειτουργίες
    που διαχειρίζεται ο εγκέφαλος, σε ερώτηση μου αν θέλουν τον δεύτερο που έχω απο μοτό με ABS με διαβεβαίωσαν ότι
    δεν χρειάζεται κάτι άλλο πέραν της πλεξούδας που φορά το ΑBS μοντέλο αν θέλω να εγκαταστήσω το ABS.

    υγ: μπαίνετε σε διαδικασίες γιατί σκέφτεστε την μεταπώληση πριν αγοράσετε αυτό που σας αρέσει.
    Με λίγα λόγια δεν σας αρέσει αυτό που αγοράζετε. Γιατί δεν ρωτάτε αν υπάρχει αυτή η λέξη σε όσους
    διαχειρίζονται γραμμές παραγωγής; το ότι αναφέρονται στους πελάτες των πελατών τους ως "τελικούς χρήστες"
    δεν σας λέει κάτι;
    Πιστεύετε πως οι παραγωγή αγαθών (και υπηρεσιών) σήμερα έχει να κάνει με τους όρους ανταγωνιστικότητας
    λίγων εταιρειών του '50 στις οποίες δεν είχαμε καν πρόσβαση;

    υγ2: και ας πούμε ότι καλώς σκέφτεται κάποιος την μεταπώληση. Τις συνθήκες που εκμεταλλεύτηκε για την αγορά τις αγνοεί;
    Αν αγοράσω σήμερα 2500 κάτι που πριν 10 χρόνια έκανε 9000, σε τι τιμή θεωρείτε ότι θα είναι λογικό να το δώσω σε 2 χρόνια;
    Μήπως κάνουμε κρίσεις με βάση πεποιθήσεις έναντι λογικής;
    Υπάρχει κόσμος που λέει: ξέρεις πόσο μου έχει κοστίσει; έχω κάνει 8 σερβις έχω αλλάξει 5 ζευγάρια λάστιχα κ.λπ.
    Σε αυτό το επίπεδο είμαστε;
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 24/10/2020 στις 01:46.

  15. #45
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Όποιος θέλει αυτό το μοτερ, λύσεις υπάρχουν.

    Το να καθόμαστε να μαυρίζουμε με βάση το τι άκουσα, απο ενα φίλο που ο γαμπρός του κ.λπ...
    Προφανώς και είναι ελάχιστοι όσοι θα βγούν να πουν τι καλά περνάω με το τάδε έναντι όσων αντιμετώπισαν
    πρόβλημα με το τάδε.
    Θα άφηνε η Kawasaki τη μοτό που όρισε κατηγορία να μείνει απέξω απο την ευρώπη
    γιατί οι τεχνοκράτες αποφάσισαν για όλους μας.

    Ή που θα έδινε οδηγία ανάκλησης ενάντια στην νομοθεσία.
    Η λύση που υποχρεώθηκε να δώσει ήταν 2mm μικρότερα σώματα ψεκασμών και λιγότερο αέρα.
    Θεωρείτε ότι μας συμφέρει; επιλέξτε > '11 και τελειώνει η υπόθεση.

    Συμβιβασμοί του στυλ πάρε καναρίνι γιατί τα γατιά μαδάνε ταιριάζουν σε φίλους που τους αρέσουν τα καναρίνια.

    Όσον αφορά το "θέμα του εγκέφαλου", οι τεχνικοί που διορθώνουν τις χαρτογραφήσεις και τις υπόλοιπες λειτουργίες
    που διαχειρίζεται ο εγκέφαλος, σε ερώτηση μου αν θέλουν τον δεύτερο που έχω απο μοτό με ABS με διαβεβαίωσαν ότι
    δεν χρειάζεται κάτι άλλο πέραν της πλεξούδας που φορά το ΑBS μοντέλο αν θέλω να εγκαταστήσω το ABS.

    υγ: μπαίνετε σε διαδικασίες γιατί σκέφτεστε την μεταπώληση πριν αγοράσετε αυτό που σας αρέσει.
    Με λίγα λόγια δεν σας αρέσει αυτό που αγοράζετε. Γιατί δεν ρωτάτε αν υπάρχει αυτή η λέξη σε όσους
    διαχειρίζονται γραμμές παραγωγής; το ότι αναφέρονται στους πελάτες των πελατών τους ως "τελικούς χρήστες"
    δεν σας λέει κάτι;
    Πιστεύετε πως οι παραγωγή αγαθών (και υπηρεσιών) σήμερα έχει να κάνει με τους όρους ανταγωνιστικότητας
    λίγων εταιρειών του '50 στις οποίες δεν είχαμε καν πρόσβαση;

    υγ2: και ας πούμε ότι καλώς σκέφτεται κάποιος την μεταπώληση. Τις συνθήκες που εκμεταλλεύτηκε για την αγορά τις αγνοεί;
    Αν αγοράσω σήμερα 2500 κάτι που πριν 10 χρόνια έκανε 9000, σε τι τιμή θεωρείτε ότι θα είναι λογικό να το δώσω σε 2 χρόνια;
    Μήπως κάνουμε κρίσεις με βάση πεποιθήσεις έναντι λογικής;
    Υπάρχει κόσμος που λέει: ξέρεις πόσο μου έχει κοστίσει; έχω κάνει 8 σερβις έχω αλλάξει 5 ζευγάρια λάστιχα κ.λπ.
    Σε αυτό το επίπεδο είμαστε;
    Κοίτα, το να πέσουν οι τιμές γιατί έχει αυτοματοποιηθεί η γραμμή παραγωγής, λιγότερα εργατικά και λιγότερα χρήματα σε διαφήμιση λόγω Internet είναι θεμιτό και οι περισσότερες βιομηχανίες έχουν νομίζω ρίξει τις τιμές τους ένα 15% στα conventional models. Το να πουλάς μια μηχανή 75% κάτω από την αντίστοιχη Ιαπωνική-Ευρωπαική , εκεί κάτι πάει στραβά. Εκτός αν είναι marketing trick και ανεβάσουν τις τιμές στα επόμενα μοντέλα .
    Σε κάθε άλλη περίπτωση κάπου έχουν γίνει εκπτώσεις είτε στην ποιότητα είτε ηθικές π.χ. την μηχανή σου την έφτιαξαν 10 9χρόνα παιδάκια στα όρια του να πεθάνουν της πείνας . Δεν εξηγείται τέτοια απόσταση αλλιώς.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτη μηχανη για αρχαριο Νο. 2354821
    από ghandee στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2020, 22:00
  2. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 21:11
  3. ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
    από photinie7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2009, 19:25
  4. Πρώτη μηχανή για enduro ;
    από Bil στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2008, 16:09
  5. ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ
    από maitsos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 19:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF