Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: Πρώτη μηχανή για αρχάριο μεγαλόσωμο

  1. #46
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Μαλλον δεν απαντας σε εμένα αλλά έχε υπόψιν ότι δεν είναι δεδομένη η αυτοματοποίηση της παραγωγής με την πάροδο
    του χρόνου και το κόστος σχεδιασμού της προβολής είναι ίδιο, πολλές φορές ακριβότερο λόγο περισσότερων εφαρμογών
    που σημαίνει περισσότερες ώρες σχεδιασμού.
    Η ενοικίαση του χώρου έχει αλλάξει αλλά και αυτή συγκρινόμενη με την εποχή προ internet δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά.

    Ο βασικός λόγος χαμηλότερης τιμής των κινέζικων είναι το πλήθος της παραγωγής και σε δεύτερο λόγο οι αμοιβές των εργαζόμενων.
    Οπωσδήποτε κάποιοι συμβιβασμοί πχ λίγο βαρύτερες ζάντες για να αποφύγουν σφάλματα και η χρήση του ίδιου σχεδίου σε περισσότερα μοντέλα
    είναι κινήσεις που χαμηλώνουν το κόστος.
    Το target group όμως των εργοστασίων είναι η πραγματική ανάγκη πολλών εκατομμυρίων ανθρώπων με χαμηλή αγοραστική δύναμη
    που ζουν στην ασία, την αφρική, την ν. αμερική και πολύ λιγότερο κάποιες χιλιάδες ευρωπαίων που τα βλέπουν με μισό μάτι.

    Μην αρκείσαι σε ανήθικα συμβάντα του παρελθόντος και την παραπληροφόρηση που έχει αναπτυχθεί πάνω τους απο τότε.

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    6
    Διάβασα με μεγάλη προσοχή όλες τις απαντήσεις αφού δεν είμαι καθόλου σχετικός με το θέμα μότο αφενός, αφετέρου δεν έχω κατασταλάξει τι είναι καλύτερο για εμένα. Μεταχειρισμένο ή καινούριο; Στριτ ή on-off; Για να είμαι ειλικρινής, έχω αλλάξει λίγο τα πλάνα μου, τα οποία πολύ πιθανόν να αλλάξουν ξανά όταν δεν θα είμαι απλά στο ψάξιμο αλλά θα παίρνω τηλέφωνα σε αγγελίες ή αντιπροσωπείες. Σκέφτηκα λοιπόν πως είναι καλύτερα να πάω άμεσα στην on-off κατηγορία λόγω σωματότυπου και χρηστικότητας, να μπορώ να πάω και μια μακρινή βόλτα όταν εξοικειωθώ με την μοτοσυκλέτα, να μπορώ να βάλω άνετα και έναν συνεπιβάτη. Σκέφτομαι δηλαδή μακροπρόθεσμα γιατί ό,τι πάρω θα ήθελα να το κρατήσω 4-5 χρόνια.

    Όσον αφορά το budget σκέφτομαι να διαθέσω λιγότερα για την αγορά μοτοσυκλέτας, γύρω στα 3500-4000 για αγορά μεταχειρισμένης, έτσι ώστε να είμαι πιο άνετος στην αγορά του δικού μου εξοπλισμού αλλά και της μηχανής όπως πχ λουκέτα ή τίποτα μικρομαζέματα που μπορεί να χρειαστούν. Με τα πολλά έπεσα πάνω στο g650gs 2009-2011, το οποίο βρίσκεται εντός budget μου. Μονοκύλινδρο, δεν καίει πολύ, εύκολο στην οδήγηση, άνετο για επιβάτη και συνεπιβάτη, abs, γραμμική απόδοση κινητήρα, ψιλοαδύναμο για τα κυβικά του, αξιόπιστο σε γενικές γραμμές. Από την άλλη, ίσως δυσκολευτώ να βρω κάτι καλό γιατί δεν υπάρχουν πολλές αγγελίες όπως με τα Transalp ή τα V strom ου βρομάει ο τόπος.

    Θα ήθελα και την άποψή σας βέβαια, αν τα παραπάνω ισχύουν (σχετικά με το GS) και αν σκέφτομαι ορθολογικά (για αγορά πρώτης μοτο).

  3. #48
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgeapostolo Προβολή μηνύματος
    Διάβασα με μεγάλη προσοχή όλες τις απαντήσεις αφού δεν είμαι καθόλου σχετικός με το θέμα μότο αφενός, αφετέρου δεν έχω κατασταλάξει τι είναι καλύτερο για εμένα. Μεταχειρισμένο ή καινούριο; Στριτ ή on-off; Για να είμαι ειλικρινής, έχω αλλάξει λίγο τα πλάνα μου, τα οποία πολύ πιθανόν να αλλάξουν ξανά όταν δεν θα είμαι απλά στο ψάξιμο αλλά θα παίρνω τηλέφωνα σε αγγελίες ή αντιπροσωπείες. Σκέφτηκα λοιπόν πως είναι καλύτερα να πάω άμεσα στην on-off κατηγορία λόγω σωματότυπου και χρηστικότητας, να μπορώ να πάω και μια μακρινή βόλτα όταν εξοικειωθώ με την μοτοσυκλέτα, να μπορώ να βάλω άνετα και έναν συνεπιβάτη. Σκέφτομαι δηλαδή μακροπρόθεσμα γιατί ό,τι πάρω θα ήθελα να το κρατήσω 4-5 χρόνια.

    Όσον αφορά το budget σκέφτομαι να διαθέσω λιγότερα για την αγορά μοτοσυκλέτας, γύρω στα 3500-4000 για αγορά μεταχειρισμένης, έτσι ώστε να είμαι πιο άνετος στην αγορά του δικού μου εξοπλισμού αλλά και της μηχανής όπως πχ λουκέτα ή τίποτα μικρομαζέματα που μπορεί να χρειαστούν. Με τα πολλά έπεσα πάνω στο g650gs 2009-2011, το οποίο βρίσκεται εντός budget μου. Μονοκύλινδρο, δεν καίει πολύ, εύκολο στην οδήγηση, άνετο για επιβάτη και συνεπιβάτη, abs, γραμμική απόδοση κινητήρα, ψιλοαδύναμο για τα κυβικά του, αξιόπιστο σε γενικές γραμμές. Από την άλλη, ίσως δυσκολευτώ να βρω κάτι καλό γιατί δεν υπάρχουν πολλές αγγελίες όπως με τα Transalp ή τα V strom ου βρομάει ο τόπος.

    Θα ήθελα και την άποψή σας βέβαια, αν τα παραπάνω ισχύουν (σχετικά με το GS) και αν σκέφτομαι ορθολογικά (για αγορά πρώτης μοτο).
    Αν σκεφτεσαι την οικονομια στην τσεπη ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΒΜW.Μονο στην βενζινη ειναι οικονομικα τα συγκεκριμμενα.Βαλε κανα 500ρικο ακομα παρε κανα μετχ/νο χονδα 500Χ να βρεις την υγειά σου,κι ασε τους γερμανους και τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια τους στον βαθυ τους υπνο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #49
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αν σκεφτεσαι την οικονομια στην τσεπη ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΒΜW.Μονο στην βενζινη ειναι οικονομικα τα συγκεκριμμενα.Βαλε κανα 500ρικο ακομα παρε κανα μετχ/νο χονδα 500Χ να βρεις την υγειά σου,κι ασε τους γερμανους και τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια τους στον βαθυ τους υπνο.
    Μπορείς να μας το αιτιολογήσεις,εμπεριστατωμένα όμως, αυτό?
    Ένα ομολογουμένως αξιόπιστο μονοκύλινδρο του 09 με απαιτήσεις λάδια-φίλτρο-μπουζί από τον ιδιοκτήτη και αν χρειαστεί βαλβίδες από ένα οποιοδήποτε συνεργείο, τι παραπάνω επιπτώσεις θα έχει στην τσέπη του?

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αν σκεφτεσαι την οικονομια στην τσεπη ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΒΜW.Μονο στην βενζινη ειναι οικονομικα τα συγκεκριμμενα.Βαλε κανα 500ρικο ακομα παρε κανα μετχ/νο χονδα 500Χ να βρεις την υγειά σου,κι ασε τους γερμανους και τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια τους στον βαθυ τους υπνο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να μας το αιτιολογήσεις,εμπεριστατωμένα όμως, αυτό?
    Ένα ομολογουμένως αξιόπιστο μονοκύλινδρο του 09 με απαιτήσεις λάδια-φίλτρο-μπουζί από τον ιδιοκτήτη και αν χρειαστεί βαλβίδες από ένα οποιοδήποτε συνεργείο, τι παραπάνω επιπτώσεις θα έχει στην τσέπη του?
    Επίσης, δεν μιλάμε για 500e αλλά για γύρω στα 2000e. Αυτή είναι η πιο φθηνή αλλά έχει πολλά χιλιόμετρα. Μίλησα με τον ιδιοκτήτη πριν λίγο και μου είπε ότι πρόσφατα άλλαξε αντλία φρένων και ντίζα και πως δεν χρειάζεται κάτι επισημαίνοντας μου ότι το μηχανάκι έχει κάνει πολλά km. Επίσης, ήταν πολύ θετικός να το πάμε σε μάστορα.

  6. #51
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgeapostolo Προβολή μηνύματος
    Επίσης, δεν μιλάμε για 500e αλλά για γύρω στα 2000e. Αυτή είναι η πιο φθηνή αλλά έχει πολλά χιλιόμετρα. Μίλησα με τον ιδιοκτήτη πριν λίγο και μου είπε ότι πρόσφατα άλλαξε αντλία φρένων και ντίζα και πως δεν χρειάζεται κάτι επισημαίνοντας μου ότι το μηχανάκι έχει κάνει πολλά km. Επίσης, ήταν πολύ θετικός να το πάμε σε μάστορα.
    Να κοιταξτε προσεκτικα το ψυγειο νερου. Ειναι μεταλλο κολλημενο σε πλαστικο και απο ενα σημειο και επειτα ραγιζει, τρεχει και κοστιζει 400+
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #52
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgeapostolo Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά το budget σκέφτομαι να διαθέσω λιγότερα για την αγορά μοτοσυκλέτας, γύρω στα 3500-4000 για αγορά μεταχειρισμένης...
    Γιατί δεν κοιτάς κι αυτή που έχει τα μισά χλμ στα 4.000; https://www.car.gr/classifieds/bikes...4-bmw-g-650-gs

    Ή αυτή στα 3.300; https://www.car.gr/classifieds/bikes...9-bmw-g-650-gs

  8. #53
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgeapostolo Προβολή μηνύματος
    Επίσης, δεν μιλάμε για 500e αλλά για γύρω στα 2000e. Αυτή είναι η πιο φθηνή αλλά έχει πολλά χιλιόμετρα. Μίλησα με τον ιδιοκτήτη πριν λίγο και μου είπε ότι πρόσφατα άλλαξε αντλία φρένων και ντίζα και πως δεν χρειάζεται κάτι επισημαίνοντας μου ότι το μηχανάκι έχει κάνει πολλά km. Επίσης, ήταν πολύ θετικός να το πάμε σε μάστορα.
    Φιλε τα bmw εινα πολυ καλα μηχανακια στα οδικα τους χαρακτηριστικα ,και στην ανθρωποκεντρικοτητα τους ,αλλα θελουν αναβατες,με χοντρο -συνηθως-πορτοφολι. Δεν κανουν για αναβατες free of service ,ή i dont care ,εαν με εννοεις.Θελουν συχνη παρακολουθηση και by the book,οπως ολα τα ευρωπαικα αλλωστε.Αν δε χρειαστεις κατι, λογω εγκεφαλου,πρεπει να πας σε εξουσιοδοτημενο με διαγνωστικο μηχανημα, και εκει μιλαει το πορτοφολι, και λογω μαρκας, και λογω νοοτροπιας των συνεργειων της μαρκας.Κατα τα αλλα μια χαρα μηχανακι ειναι αν ξερεις τι θελεις και τι παιρνεις.Τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κώλους λεει η παροιμία.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Ωραίο το μηχανάκι, το έχει καλός φίλος, το πήρε μτχ πριν χρόνια και από τότε έχει γυρίσει τη μισή Ευρώπη.

    Δεν έχει αντιμετωπίσει σοβαρά θέματα και το λιώνει κάθε μέρα. Είναι που θα πέσεις και τι συντήρηση θα ακολουθήσεις - όπως σε όλα τα πράγματα άλλωστε.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	267 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	422116
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #55
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν κοιτάς κι αυτή που έχει τα μισά χλμ στα 4.000; https://www.car.gr/classifieds/bikes...4-bmw-g-650-gs

    Ή αυτή στα 3.300; https://www.car.gr/classifieds/bikes...9-bmw-g-650-gs
    Αυτή με τα 3300 γέρνει λίγο προς τα κάτω το ρύγχος της προς τα κάτω ή είναι ιδέα μου;

    Γενικά, θεωρείτε είναι κατάλληλη μοτοσυκλέτα για νέο οδηγό;

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    αδελφέ μακρυά απο το bmw 650...εκτός αν πιάνουν τα χέρια σου σε μαστορικά η εχεις βαθιά τσέπη κ θέλεις να την ξαλαφρώσεις ...
    πανάκριβα γνήσια αντλ/κά ακόμα κ μεταχ/να να βρείς π.χ. οργανα -πλαστικά κλπ τιμές στα υψη- θέλει μάστορα που να τα ξέρει τα bmw κ οχι οτι νάναι συνεργείο κ εχει ακριβό service - βγάζει στάνταρ συγκεκριμένες κ ακριβές βλάβες ....βέβαια εσύ αποφασίζεις...εγώ θα πήγαινα με κλειστά μάτια στο honda 700 ,δοκιμασμένο χρόνια τώρα πολύ αξιόπιστο μηχανάκι ,με λογικές τιμές σε ανταλ/κά κ σε service ...https://www.car.gr/classifieds/bikes...a-transalp-700 πήγαινε δες το απο κοντά ανέβα επάνω να δείς αν ταιριάζεις πάνω του κάντο κ μια βόλτα κ χτύπα το...(τυχαία αγγελία δεν το ξέρω το μοτο, αλλά δίνει κ 6 μήνες εγγύηση βλέπω,αν το πάρεις βέβαια θα ζητήσεις την 6μηνη εγγύηση γραπτά κ οχι στα λόγια... κ ειναι σε ωραίο χρώμα κ εχει κ κάγκελα προστασίας κ μπαγκαζιέρα κ το σημαντικό εχει abs )
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 26/10/2020 στις 14:17.

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Κοντά στο αρχικό σου μπάτζετ υπάρχουν και τα καινούργια vstrom 250. Πιο αδύναμα από αυτά που κοιτάς τελευταία αλλά το παίρνεις καινούριο, με 4 χρόνια εγγύηση και οδικη βοήθεια, συνήθως παίρνεις δωράκια με την αγορά (λουκέτο κλπ) και νομίζω πως στο οικονομικό σε σχέση με ένα μεταχειρισμένο που όλο και κάτι θα ζητήσει σε αυτό το διάστημα θα σου έρθει πιθανον και πιο οικονομικό. Αξιόπιστη μηχανή, λένε πως ειναι εξαιρετική για νέο οδηγό. Θα σε βολεψει στην πόλη και κοντινές εκδρομές, οικονομικό στην κατανάλωση.
    Παράδειγμα:
    https://www.car.gr/13176577?utm_sour...ontent=aggelia

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από phovos Προβολή μηνύματος
    Κοντά στο αρχικό σου μπάτζετ υπάρχουν και τα καινούργια vstrom 250. Πιο αδύναμα από αυτά που κοιτάς τελευταία αλλά το παίρνεις καινούριο, με 4 χρόνια εγγύηση και οδικη βοήθεια, συνήθως παίρνεις δωράκια με την αγορά (λουκέτο κλπ) και νομίζω πως στο οικονομικό σε σχέση με ένα μεταχειρισμένο που όλο και κάτι θα ζητήσει σε αυτό το διάστημα θα σου έρθει πιθανον και πιο οικονομικό. Αξιόπιστη μηχανή, λένε πως ειναι εξαιρετική για νέο οδηγό. Θα σε βολεψει στην πόλη και κοντινές εκδρομές, οικονομικό στην κατανάλωση.
    Παράδειγμα:
    https://www.car.gr/13176577?utm_sour...ontent=aggelia
    To V-Strom 250 έχει τον κινητήρα του Inazuma και προσωπικά καθόλου δεν θα ψηνόμουν να το πάρω - χίλιες φορές καλύτερο το Kawasaki Versys 300 ή ακόμα και το Voge 300 DS!

    Αφού πάντως άρχισες να κοιτάς και τα μεταχειρισμένα και αφού είσαι και μεγαλόσωμος, νομίζω ότι μια προφανής επιλογή είναι ένα καλοδιατηρημένο V-Strom 650.

  14. #59
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    6
    Πάμε για τον δεύτερο γύρο τώρα. Μετά από 7 μήνες περίπου με κλειστές τις σχολές οδήγησης δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να βγάλουμε δίπλωμα αλλά πιστεύω ότι τελικά θα αξιωθούμε σύντομα έστω να αρχίσουμε τα μαθήματα αφού ευτυχώς οι σχολές άνοιξαν. Πρώτο βήμα ήταν να πάρω το Kabuto Aeroblade V σε λευκό και να περιμένω στωικά πότε θα το χρησιμοποιήσω. Είναι μία αρχή και αυτή όμως.

    Έχω περάσει αρκετό χρόνο ψάχνοντας την αγορά καινούριας ή μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας και θα ήθελα να με συμβουλεύσετε για την αξιοπιστία των μοντέλων και καλύπτουν τα θέλω μου. Εν τέλει, έχω καταλήξει στο ότι η καλύτερη επιλογή για εμένα είναι κάποιο "μικρό" on-off μαζεμένο σε διαστάσεις με 50 άλογα max. Επίσης, ψάχνω μοτο που θα την κρατήσω κάποια αρκετά χρόνια και όχι απλά μία μέχρι να κάνω την μετάβαση σε κάποια άλλη.

    Το μπάτζετ βρίσκεται στα 4000 χωρίς λοιπό εξοπλισμό. Έχω πάρει ήδη κράνος, θα πάρω καλοκαιρινό τζάκετ, γάντια, ένα καλό λουκέτο για το δισκόφρενο και μάλλον μία κουκούλα.

    Οι μηχανές, στις οποίες έχω καταλήξει, είναι οι εξής:

    BMW G650X Country: Είμαι ερωτευμένος με αυτό το μοντέλο, δεν το είχα δει ποτέ στον δρόμο αλλά από τότε που άρχισα να κοιτάζω καλύτερα τις μοτοσυκλέτες στον δρόμο έχω πετύχει δύο τέτοια και είναι όντως πολύ όμορφα και από κοντά. Είναι ελαφρύ, είναι on off, έχει abs και μ'αρέσει πολύ. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν πολλές επιλογές σε μεταχειρισμένα.

    BMW G650GS Πιο στιβαρή μοτοσυκλέτα, το κλασικό μονοκύλινδρο on off της BMW που ευτυχώς άλλαξε και ομόρφυνε. Δεν υπάρχουν πολλά G GS από το 2010 και μετά αλλά εξετάζω και τα προηγούμενα με ABS μέχρι το 2007 περίπου. Είναι οριακά στο μπάτζετ μου και θεωρώ ότι θα απαιτεί λιγότερα μαζέματα από το προηγούμενο.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...a-pegaso-trail Πολύ καινούριο, αρκετά φθηνό όμως δεν έχει ABS. Το συγκεκριμένο έχει πολλά εξτρά και φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση. Με προβληματίζει λίγο το ότι είναι Aprilia εξαιτίας των όσων έχω διαβάσει σε fora και από κάποιους γνωστούς, μπορεί να είναι και μύθος βέβαια. Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας για αυτό.

    BMW G310GS Κατεβαίνουμε λίγο κατηγορία αλλά κερδίζουμε πολύ σε χρονολογία. Καινούρια μοτοσυκλέτα, ελαφριά με αξιοπρεπή ιπποδύναμη. Πιθανόν την παίρνω και είναι έτοιμη χωρίς να χρειάζεται μαζέματα. Είναι λίγο μινιατούρα GS αλλά για πρώτη πιστεύω μου είναι εντάξει σε μέγεθος και δύναμη.

    Royal Enfield Himalayan Εδώ γελάμε λίγο αλλά μ'αρέσει πολύ. Δεν το κοιτάζω πολύ σοβαρά αλλά το κοιτάζω. Το συγκεκριμένο είναι καινούριο αλλά και ξεφεύγει από το μπάτζετ αφενός και μάλλον είναι μηχανάκι test ride αφετέρου. Πολύ αδύναμο και με προβληματίζει η αξιοπιστία του, έχω διαβάσει ότι τα πρώτα μοντέλα είχαν πολλά θέματα αλλά η έκδοση των τελευταίων ετών θεωρείται πιο αξιόπιστη. Αλλά και πάλι, που το πας για service; υπάρχουν ανταλλακτικά;

    Suzuki V Strom 250 Είναι ακριβώς στο μπάτζετ μου με λίγα χλμ και όπως και στο G310 μάλλον το παίρνω και φεύγω. Επίσης, η Suzuki δίνει και 4 χρόνια εγγύηση που σημαίνει ότι το μηχανάκι είναι ακόμα εντός εγγύησης. Μικρό βέβαια αλλά ομορφούλι με την κλασική άνεση που χαρακτηρίζει τα V strom. Αρκετά αδύναμο φυσικά αλλά δικύλινδρος κινήτηρας. Πιθανόν αποτελεί την λιγότερο ριψοκίνδυνη επιλογή.

    Husqvarna TR 650 Λίγα γνωρίζουμε για αυτό το μηχανάκι, δεν κυκλοφόρησε καθόλου στην Ελλάδα. Νομίζω το συγκεκριμένο είναι made by BMW πριν εξαγοραστεί από την KTM. Επίσης έχω βρει άρθρα που αφορούσαν ανακλήσεις του συγκεκριμένου μοντέλου. Ωστόσο, αυτά που προσφέρει το καθιστούν πολύ vfm.

    Τέλος, έχουν εξεταστεί και τα CB500X, Versys 300X αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο μεταχειρισμένο στα χρήματα που διαθέτω.

  15. #60
    θα σου πω την δική μου εμπειρία. Κάτοχος για πολλά χρόνια για 2η μοτο 2 bmw f 650gs ( μοντ 2004 και τα 2 ).Το 1ο αγοράστηκε με 40χιλ. χλμ και έκανα άλλα 90χιλ. χλμ και το 2ο αγοράστηκε με 42.000 χλμ και το έδωσα με σχεδόν 100.000 χλμ. Σέρβις μόνος μου, λαδια, φίλτρο κάθε 6-7.000 χλμ. Προβλήματα. Και στα..2! κοπηκαν τα καλώδια στο τιμόνι, κόστος 10 €αλλά σε αφήνει, αλλαγή δίσκων σασμάν περίπου στα 70.000 χλμ και τρύπησε το ψυγείο ( κόστος στο 1ο 380€ αλλαγή ψυγείο και 130€ στο 2ο έκανε πατέντα ο μάστορας και όλα ΟΚ).Γενικά για σχεδόν 150.000 χλμ που έκανα και με δεδομένο ότι δεν ήμουν και ο πλέον τυπικός στις μοτο έμεινα αρκετά ευχαριστημένος και από θέμα κόστους, αφού η κατανάλωσή του είναι αστεία ( 4,5/100 εντός και 3,8/100 εκτός ). Φίλος που είχε το aprilia pegaso του είχε βγάλει πολλά θέματα. Το BMW country πολύ σπάνιο, δεν γνωρίζω απο ανταλλακτικά τι γίνεται. Τo husqvarna το είχα 'ένα καλοκάιρι, έχει το μοτερ του bmw αλλά πιό σπιρτόζικο ( έχει +10hp) kai αυτό είναι αρκετά σπάνιο.Στα υπόψιν δεν είμαι κολλημένος με μάρκες, έχω εδώ και 22 χρόνια honda xx 1100!!!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτη μηχανη για αρχαριο Νο. 2354821
    από ghandee στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2020, 21:00
  2. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 20:11
  3. ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
    από photinie7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2009, 18:25
  4. Πρώτη μηχανή για enduro ;
    από Bil στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2008, 15:09
  5. ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ
    από maitsos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 18:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF