Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 61

Θέμα: Πρώτη μηχανή για αρχάριο μεγαλόσωμο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    6

    Πρώτη μηχανή για αρχάριο μεγαλόσωμο

    Χαιρετώ την παρέα, Γιώργος 28 χρονών και μετά από χρόνια αναβολών το έβαλα στο πρόγραμμα να βγάλω δίπλωμα για μοτοσυκλέτα. Έχω γραφτεί στην σχολή αλλά δεν έχω αρχίσει μαθήματα ακόμα, επομένως δεν βιάζομαι απλώς θα ήθελα να έχω μία ιδέα προς τα που να κατευθυνθώ, να ψάχνω αγγελίες για μεταχερισμένα ή αντιπροσωπείες για καινούρια.

    Το μπάτζετ που θα διαθέσω βρίσκεται περίπου στα 5000e και άλλα 500 υπολογίζω για τον εξοπλισμό. Είμαι 1,85cm, 100kg και ψάχνω για μηχανάκι που μπορεί να οδηγηθεί με το Α2 δίπλωμα παρόλο που θα βγάλω απεριόριστο. Επομένως, κάνουμε λόγο για μηχανή κυβισμού από 250cc έως 400cc.

    Έχω τσεκάρει τα διάφορα on-off και naked όπως TRK 251, G310gs, MT-03, BN 302, G310r κλπ. Γνωστοί μου λένε πως καλύτερα να κοιτάζω τα μικρά on-off και όχι τα naked γιατί θα μου πέσουν λίγο...μικρά. Εγώ από την άλλη προτιμώ περισσότερα τα γυμνά αφενός γιατί μου αρέσουν περισσότερο εμφανισιακά και αφετέρου γιατί η χρήση που θα κάνω θα είναι κυρίως αστικές μετακινήσεις, σπάνια κάνα ταξιδάκι πέριξ της Αττικής με φίλους μοτοσυκλετιστές ενώ το πάτημα στο χώμα δεν είναι κάτι που με νοιάζει. Επίσης, νομίζω ότι από την στιγμή που πάω για χαμηλού κυβισμού μηχανή τα naked ταιριάζουν περισσότερο σε αυτό από τα on-off, είναι και πιο φθηνά.

    Μεταξύ όλων αυτών των μηχανών έχω ξεχωρίσει το MT-03 και το G310r δίνοντας ένα προβάδισμα στο BMW λόγω του ότι το Yamaha αν και κουκλί το βλέπω αρκετά καγκούρικο, επίσης νομίζω ότι δεν θα βολεύει καθόλου δεύτερο αναβάτη.

    Τώρα θα ήθελα να κάνουμε μία συζήτηση για το αν με τις διαστάσεις μου μπορώ να παώ σε μία μικρή naked μοτο ή αν θα ήταν καλύτερα να κοιτάζω προς on-off μεριά και το αν τα 500e αποτελεί ένα ικανοποιητικό ποσό προς διάθεση για αγορά εξοπλισμού για κάποιον νέο μοτοσυκλετιστή.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ξεκινάω ανάποδα
    Τα 500€ επαρκούν τηρουμένων των αναλογιών για αγορά κράνους και ενός jacket. Απο κει και πέρα πιθανότατα θα χρειαστείς ενα ζευγάρι γάντια , ίσως και ενα ζευγάρι μποτάκια. Σίγουρα μπορείς να πιέσεις το κόστος προς τα κάτω και να προμηθευτείς απ όλα, απλά όπως έχουμε συζητήσει ξανά εδώ μέσα, στο μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό ότι πληρώσεις παίρνεις και ισχύει ότι το ακριβότερο είναι και καλύτερο. Δεν είναι ανάγκη να κινηθείς σε ακραίες επιλογές, αλλά σίγουρα μην βγείς στην αγορά με γνώμονα απλά το φθηνότερο.

    Για τα μοτοσυκλετάκια, καλά τα λες. Τα γυμνά είναι όντως μια παρεξηγημένη κατηγορία , λιγότερο εμπορική απο τα on off.
    Καλό θα ήταν να κάνεις ένα test drive τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν για να διαπιστώσεις ο ίδιος τι σε βολεύει περισσότερο.

    Η μόνη σκέψη για on off είναι όσον αφορά μελλοντική μεταπώληση, πχ γιατί βαρέθηκες και θες να ανέβεις κατηγορία. Σίγουρα θα πουληθεί αρκετά ευκολότερα απο το αντίστοιχο γυμνό ,μιας και έχουν γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    δεν ξεκαθαρίζεις αν ψάχνεσαι για καινούργιο ή μεταχείρο (εντιτ: συγγνώμη τώρα πρόσεξα οτι σε ενδιαφέρουν και οι δυο κατηγορίες)
    όπως και να χει θα κρατήσω τα δυο που έχεις ξεχωρίσει και θα σου πω να βάλεις στο παιχνίδι και τα νιντζάκια της kawasaki αλλά και τα cbr250 και 300 της χοντα.

    επίσης τα 500 ευρώ για εξοπλισμό που λες οτι έχεις, απο την στιγμή που δεν έχεις τίποτα (ούτε γάντι πχ) δεν φτουράνε δυστυχώς εκτός κι αν κάνεις μεγάλες παραχωρήσεις σε ποιότητα και άνεση.

    πχ ένα δυνατό κράνος μπορεί να φάει το μπάτζετ για πρωινό, ενα μέτριο μπουφάν να θέλει μια 150αρα ακόμα, ενα ζευγάρι γάντια κανα 30αρι, κάποιο παπούτσι σχετικό με οδήγηση μοτο ακόμα 100-150 και πάει λέγοντας. (ισοθερμικά, καλτσες, προστασια λαιμου, μπαλακλαβα κτλ)
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το mt03 ειναι λιλλιπουτειο, ξεχνα το.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Καλως ήρθες!

    Οι διαστάσεις σου είναι καλές, όντως δειχνει καλύτερα ένα onoff αλλά όχι τόσο ώστε να στερηθείς ένα γυμνό.
    Αυτή την περίοδο διάβασε το φορουμ για προτάσεις μοτό σε νέο οδηγό, έχει πολύ υλικό που αξίζει.

    Πάρε το χρόνο σου και πήγαινε να προβάρεις και να διαλέξεις το κράνος που σου αρέσει. όχι σκέτο μαύρο για καθε μέρα στην πόλη.
    Έτσι θα σου φανεί καλύτερα το ποσό που θες για εξοπλισμό.

    Όσα αναφέρεις για μοτό είναι πολύ λογικά, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς εστιάζοντας σε κάποια αυτή την στιγμή.
    Είναι η πρώτη σου επαφή και θα αυξάνεται πολύ η αντίληψη σου για ένα διάστημα γιατί κάθε τι είναι καινούριο.

  6. #6
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Καλά στην Ελλάδα πάντα ήταν μόδα τα on off, δεν είναι ίδιον των τελευταίων ετών

    Και δε νομίζω ότι είναι θέμα μόδας, μάλλον ορθολογική κρίση είναι, καθώς μάλλον ταιριάζουν καλύτερα στο αστικό μας περιβάλλον

    Τώρα από θέμα μεγέθους, οκ, δεν είσαι και 2 μέτρα με 140 κιλά...

    Εγώ που είμαι στο ύψος σου (με λιγότερα κιλά), στο g310gs που οδήγησα μου φάνηκε ΟΚ, δεν ένιωθα ότι καβάλησα "παπάκι"

    Εφόσον σου αρέσει πάντως, εγώ θα σου έλεγα με τα 1000 να πας στο MT-03, έχει πολύ καλή τιμή, έχει δυνατό μοτέρ, και φαντάζομαι (δεν το έχω καβαλήσει) ότι θα είναι παιχνιδάκι στον χειρισμό του

    edit: τώρα είδα τι έγραψε ο Bigουλας, αν είναι τόσο μικρό το Yamaha, γράψε άκυρο :P

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    βαλε λιγα παραπανω και παρε βερσυς 300 μονο αυτο κανει στον σωματοτυπο σου.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.093
    Στο versys θα ήσουν μια χαρά όντως.. Το μοντέλο του '20 νομίζω είναι στα 5.990 αλλά κάποιοι έχουν παλιότερο μοντέλο με 5.690. Παράδειγμα https://www.car.gr/classifieds/bikes...rsys-x-300-abs

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Και το v-strom 250 είναι πολύ άνετο.

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Και το v-strom 250 είναι πολύ άνετο.
    ψοφιο και με μεγαλη καταναλωση εν σχεσει με βερσυς
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    αδελφέ εδω εισαι ....
    κάνε κ λίγο παζάρι κ καλές βόλτες ,κ το χρώμα του πηγαίνει παρα πολύ ....
    2019 μοντέλο με abs με εγγύηση με 3.218 χλμ ,το παίρνεις κ φεύγεις αμέσως για ταξίδι...
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...rsys-x-300-abs

  12. #12
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.093
    Ας τα ζυγίσει και βλέπει.. Η τιμή είναι καλή μεν, αλλά μήπως πρόκειται για μηχανάκι test ride;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Για γυμνό εγώ θα πώ αυτό :
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...kawasaki-z-400

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    767
    Versys 300 και από μένα.Μεγαλο μεταξόνιο,όση ισχύς χρειάζεται για πόλη ,νησάκια,μικροταξιδακια,μοχλικο πισω για να μη βαράει στα σαμαρακια και από αξιοπιστία;Απλά κοίτα πόσα kle250 έχουν μείνει στους δρόμους μετά από 20 χρόνια και τις τιμές που κρατάνε.

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Άσε μας ρε παίχτη που εκατό κιλά θες να σε περασουμε για μεγαλόσωμο...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτη μηχανη για αρχαριο Νο. 2354821
    από ghandee στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2020, 21:00
  2. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 20:11
  3. ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
    από photinie7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2009, 18:25
  4. Πρώτη μηχανή για enduro ;
    από Bil στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2008, 15:09
  5. ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ
    από maitsos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 18:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF