Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Παναγιόρεμα-Κοκκινάρι(1909m)-Νότια Γκιώνα 18-10-2020

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031

    Παναγιόρεμα-Κοκκινάρι(1909m)-Νότια Γκιώνα 18-10-2020

    Το βράδυ επιστρέφοντας απο ακόμη μια μαγική εξόρμηση σκεφτόμουν...

    -Ωραία ρε Billy,πας και βλέπεις μέρη που θα μπορούσαν εύκολα να βρίσκονται μόνο σε όνειρα.Θα μπορούσες όμως εσύ να ζεις εκεί?Θα μπορούσες να ζεις στα βουνά?Είτε σε ένα ορεινό χωριό είτε ακόμη πιο σκληροπυρηνικά,σαν βοσκός?

    -Σαφέστατα όχι,απαντάω στον εαυτό μου.

    -Πως εξηγείς το γεγονός οτι πας σε μέρη,τα οποία θεωρείς μαγικά και ονειρικά αλλά δε θα ζούσες εκεί για κανένα λόγο?

    -Νομίζω είμαι ''soft'' για τα βουνά.Το οτι πηγαίνω σε αυτά σαν αναψυχή δε σημαίνει οτι εγκεφαλικά θα μπορούσα να βρίσκομαι συνέχεια εκεί και να βιώνω τις δυσκολίες τους.Επιπλέον κατα πάσα πιθανότητα θα βαριόμουν μέσα σε λίγες μέρες αφόρητα.Η ζωή της πόλης βλέπεις...

    -Καταλήγουμε στο οτι ουσιαστικά είσαι ένα καλομαθημένο παιδί πόλης όπου με υπέρμετρο εγωισμό, κρατάς ότι σε βολεύει απο τα βουνά και τη ζωή στο χωριό?

    -Μάλλον ναί.Ενας απλός περαστικός είμαι τις περισσότερες φορές.Μάλιστα συνήθως επιλέγω και μια μέρα με σούπερ καιρό για να πάω,οπότε σίγουρα στις περισσότερες περιπτώσεις συναντάω μόνο την όμορφη πλευρά.Απο την άλλη όμως,και όλοι αυτοί οι άνθρωποι που πάνε διακοπές στα εξοχικά τους,θα μπορούσαν να μείνουν εκεί μόνιμα?Όλοι για αναψυχή δεν πάνε?


    Αυτή η συζήτηση με τον εαυτό μου έγινε κατα την επιστροφή μου τη νύχτα.Είναι απο τις πολλές φορές που κάνω τέτοιες σκέψεις και φυσικά ποτέ δεν καταλήγω πουθενά.Γιατί δεν καταλήγω πουθενά?Γιατί προσπαθώ να σκεφτώ ορθολογικά κάτι που δεν είναι ορθολογικό.

    Ανέφερα τη λέξη ''αναψυχή''.Μα δεν πιστεύω οτι πρόκειται για αναψυχή.Τι αναψυχή?Βόλτα για καφέ πάω ή μια συνηθισμένη εκδρομή?Χμμμ μήπως όμως δε γνωρίζω καλά την πραγματική έννοια της αναψυχής?Μπαίνω στο Google και ψάχνω...

    Αναψυχή σημαίνει δραστηριότητα ή προσχεδιασμένη αδράνεια που ενεργείται με τη θέληση κάποιου. Ως βαθύτερη ψυχολογική έννοια η αναψυχή αναφέρεται σε αισθητικές και πνευματικές εμπειρίες που παράγονται από τη δραστηριότητα αυτή. Διαφέρει από την εργασία, η οποία γίνεται με σκοπό το κέρδος χρημάτων ή την κάλυψη άμεσων αναγκών της ζωής. Και ακόμα, διαφέρει από τις άλλες καθημερινότητες, όπως φαγητό, ύπνος, νοικοκυριό κτλ. Το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της αναψυχής δεν είναι είναι η καθαυτή δραστηριότητα, αλλά η διάθεση με την οποία γίνεται.

    Τελικά είναι όντως ''αναψυχή'' η δραστηριότητα μου.Είμαι ακόμα μπερδεμένος όμως,γιατί με την ίδια λογική και η βόλτα στο Σούνιο το απόγευμα μετά τη δουλειά που έκανα πριν 12 χρόνια αναψυχή είναι.Τι σχέση μπορεί να έχουν αυτές οι 2 εξορμήσεις μεταξύ τους?Υπάρχει διαβάθμιση στην αναψυχή?Γνωρίζω καλά πως υπάρχει,όμως δε μπορώ να το αποδείξω με κάποιο τρόπο.

    Μικρή σημασία έχουν όλα αυτά βέβαια καθώς μετά απο λίγες ώρες με παίρνει ο ύπνος και το επόμενο πρωί επιστρέφω στη ρουτίνα της καθημερινότητας που σαφέστατα σιγά σιγά καταστρέφει οποιαδήποτε προσπάθεια δημιουργικής σκέψης.Αυτό που μένει είναι οι εκπληκτικές εικόνες που είδα για ακόμα μια φορά,που ως συνήθως ξεπέρασαν τις προσδοκίες που είχα κοιτώντας τον χάρτη κατα το σχεδιασμό της εξόρμησης.

    Πρώτος μου στόχος ήταν μια τρομερή τοποθεσία που είχα δει στον χάρτη η οποία βρίσκεται κοντά στην Άμφισσα,το Παναγιόρεμα.Αυτή τη φορά εμπιστεύτηκα το google maps το οποίο μάλλον με παρακολουθεί και έχει πιστέψει οτι έχω κάποιο enduro με αποτέλεσμα αρχικά να με πάει απο κάποιους στενούς χωματόδρομους-σπαστήρια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	422023


    χαμηλά η Άμφισσα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	104,5 KB 
ID:	422024



    Τελικά γύρισα πίσω και βρήκα τον σωστό βατό χωματόδρομο ο οποίος οδηγεί στο Παναγιόρεμα.Στο βίντεο υπάρχουν αποσπάσματα απο τα αρχικά σπαστήρια και τον βατό χωματόδρομο μέχρι το Παναγιόρεμα με την εκκλησία της Παναγίας.





    Φανταστική τοποθεσία αναμφίβολα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	422025

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	107,5 KB 
ID:	422026

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	106,0 KB 
ID:	422027
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Βρίσκομαι ήδη στις παρυφές του όρους Κοκκινάρι το οποίο είναι ένα αυτόνομο βουνό με υψόμετρο 1909m.Λανθασμένα θεωρείται κομμάτι της Γκιώνας με τις κλασσικές ελληναράδικες απλοποιήσεις.Απο το δορυφόρο έβλεπα διάφορους δρόμους οι οποίοι έδειχναν να ανεβαίνουν ψηλά αλλά εμπειρικά δεν πίστευα οτι θα είναι σε καλή κατάσταση.Είχα προετοιμαστεί να σταματήσω σχετικά χαμηλα και να συνεχίσω με τα πόδια.Τελικά έπεσα πανηγυρικά έξω,μέχρι ένα σημείο ο χωματόδρομος ήταν εξαιρετικός και ένα παρακλάδι το οποίο τελικά με ανέβασε στην κορυφή ήταν χειρότερο αλλά ''στα μέτρα μου''.

    χάρτης που δείχνει την κορυφή του Κοκκιναρίου και φυσικά την αυτονομία του συγκεκριμένου βουνού απο τη Γκιώνα που βρίσκεται βόρεια και διαχωρίζεται απο το τεράστιο οροπέδιο των Καρούτων


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	map.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	106,5 KB 
ID:	422028


    Βίντεο της διαδρομής με απρόσμενη κατάληξη στα 1909m





    Στιγμιότυπα της διαδρομής.


    Αρχικά ένα τρομαγμένο ελάφι στο δασωμένο κομμάτι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ελαφι κοκκινάρι.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	82,9 KB 
ID:	422029



    Εκπληκτικό δάσος σε ψηλότερα διαμερίσματα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Kokkinari.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	422030



    Αλπικό τεραίν πια με τη Γκιώνα απέναντι(η εικόνα αποδεικνύει περίτρανα και δια γυμνού οφθαλμού την αυτονομία του Κοκκιναρίου)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Kokkinari 2.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	73,2 KB 
ID:	422031


    Κολωνάκι της κορυφής και ανάβαση σε χορταριασμένη πλαγιά μέτριας κλίσης


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Kokkinari 3.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	74,0 KB 
ID:	422032



    Κορυφή!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	422033


    Γκιώνα απέναντι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	422034


    Λίμνη Μόρνου χαμηλά


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	104,8 KB 
ID:	422035


    Απέραντη θέα στον Κορινθιακό.Χαμηλά η Ιτέα,διακρίνεται αριστερά το Ακρωτήρι Μακρυνικόλα.Όσοι έχουν καλή μνήμη θα θυμούνται ένα εξαιρετικό ταξιδιωτικό που είχα κάνει εκεί https://ncclub.gr/index.php?topic=4737.0


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	422036
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απο την κορυφή γύρισα μέχρι τη διασταύρωση και απο εκεί συνέχισα μέχρι Καρούτες





    Καρούτες.Μόνιμοι κάτοικοι πλέον 21 απο σχεδόν 500 που ζούσαν πριν 100 χρόνια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	422037
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απο εκεί συνέχισα χωμάτινα σε ένα απο τα πιο όμορφα ορεινά πάσα της Ελλάδας που ανεβαίνει μέχρι τα 2000m ύψος και πέφτει στο παραλίμνιο χωριό Λευκαδίτι.Νότια Γκιώνα.Απολαύστε...





    μερικές μαγικές εικόνες της διαδρομής...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Καρούτες Λευκαδίτι.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	422038


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Καρούτες Λευκαδίτι 3.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	89,7 KB 
ID:	422039



    Μια λάκκα που θυμίζει τη βαθιά λάκκα βορειότερα στη Γκιώνα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Καρούτες Λευκαδίτι 2.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	87,9 KB 
ID:	422040


    πλησιάζοντας στο ψηλότερο σημείο του πάσου


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	422041

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	422042


    Ξεκινώντας την κατάβαση προς Λευκαδίτι.Έχω φωτογραφήσει τη συγκεκριμένη λιμνη απο σχεδόν παντού,νομίζω όμως οτι απο εδώ είναι η καλύτερη οπτική γωνία της.Βασικά δεν πίστευα καν οτι βλέπω τον Μόρνο για κάποια λεπτά.Τόση ήταν η έκπληξη μου απο αυτό το σημείο που τον είδα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	422043


    Λιδωρίκι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	91,1 KB 
ID:	422044
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απο εκεί κατέβηκα Ερατεινή





    Λίγο μετά τους Άγιους Πάντες βρίσκεται η τοποθεσία ''Χαμοπάσα''.Εκεί βρήκα μια χωμάτινη διαδρομή που με ανέβασε ψηλά και απόλαυσα το απέραντο γαλάζιο του Κορινθιακου και τα βουνά της βόρειας Πελοποννήσου


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	91,5 KB 
ID:	422045

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	422046


    Επιστρέφοντας προς Ιτέα και έχοντας λίγο χρόνο μπήκα σε έναν κάθετο(στον κεντρικό) δρόμο τον οποίο είχα τσεκάρει αρκετό καιρό.Τι είχα δει περίεργο σε αυτόν?Θα το δείτε στη φωτό


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	106,5 KB 
ID:	422047
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Κάτι σαν μικρό φαράγγι.Τράβηξα τον δρόμο μεχρι τέρμα όπου τελικά διαπίστωσα οτι πρόκειται για έναν κρατήρα





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	105,8 KB 
ID:	422048

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	107,4 KB 
ID:	422049


    Με λίγο ψάξιμο όταν επέστρεψα διαπίστωσα οτι είναι ένας απο τους διάφορους κρατήρες της περιοχής.Φυσικά οι απόψεις διίστανται καθώς πολλοι γεωλόγοι θεωρούν οτι έχουν δημιουργηθεί απο καθίζηση του εδάφους και όχι απο μετεωρίτη.

    Βέβαια ο συγκεκριμένος έχει και μια ''ουρά'' σαν να έπεσε υπο κλίση ένας μετεωρίτης και να τη δημιούργησε.


    Εικόνα απο δορυφόρο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κρατήρας Ιτέας.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	422050


    Θα μπορούσε λοιπόν να είναι απο Μετεωρίτη?Ουδείς μπορεί να είναι σίγουρος...



















    Τέλος άλλης μιας μαγικής εξόρμησης.Οι στόχοι πολλαπλασιάζονται σαν Λερναία Ύδρα,εκεί που ξαφνικά ανακαλύπτω κάτι βγαίνουν άλλα 5 στην επιφάνεια.Θα επιστρέψω κάποια στιγμή για τους υπόλοιπους κρατήρες της περιοχής και για κάποιες άλλες χωμάτινες διαδρομές που τσέκαρα κοντά στους Καρούτες. Συνδυαστικά βέβαια με κάτι άλλο.

    Μέχρι τότε υγεία να υπάρχει και όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.


    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    κλισέ, αλλά ... τα σέβη μου...
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    πολλά πολλά συγχαρητήρια για μία ακόμη φορά ,
    αλλά θα σε μαλώσω...ησουν στο λευκαδίτι κ επρεπε να πήγαινες στο χωριό συκιά (δίπλα ειναι) οπου υπάρχει μια πινακδα , ελάχιστα εξω απο το χωριό πάνω στον δρόμο - ασφαλτο ,πηγαίνοντας για λιδωρίκι,οπου γράφει με κατευθυνση προς το βουνό 1-1.5 χλμ με πολύ βατό χωματόδρομο ,βρίσκεται η εκκλησία ζωοδόχος πηγής συκιάς ,που βρίσκεται μέσα σε σπηλιά με νερά να τρέχουν πίσω απο το ιερό ,με μικρό γεφυράκι κ απο κάτω να εχει μικρό ποταμάκι να στάζουν νερά απο την οροφή κλπ ,μοναδικής ομορφιάς μέρος ,γραψε google (δεν μπορω να το ανεβάσω το video) ,εκκλησία ζωοδόχος πηγή συκιά φωκίδος,να εχεις μαζί σου φακό γιατί ειναι σκοτεινά ,υπάρχει εκεί μπουκάλα υγραερίου που δίνει φώς σε μία λάμπα υγραερίου αλλά δεν ξέρω αν εχει μέσα υγραέριο η μπουκάλα η εχει τελειώσει....

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Δεν νομίζω πως έχει υπάρξει φυσιολάτρης + μηχανάκιας, που να μην έχει αναρρωτηθεί τις ίδιες ανησυχίες που εκφράζεις στην εισαγωγή.
    Το ρεζουμέ είναι όπως ακριβως το λες.
    Ετσι είναι όμως οι ζωές των ανθρώπων, βασισμένες σε κάποια οπτική γωνία. Δεν είναι ίδια για όλους κι ας βλέπουν τα ίδια πράγματα.
    Να'σαι καλά να βολτάρεις Μπίλλυ!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    πολλά πολλά συγχαρητήρια για μία ακόμη φορά ,
    αλλά θα σε μαλώσω...ησουν στο λευκαδίτι κ επρεπε να πήγαινες στο χωριό συκιά (δίπλα ειναι) οπου υπάρχει μια πινακδα , ελάχιστα εξω απο το χωριό πάνω στον δρόμο - ασφαλτο ,πηγαίνοντας για λιδωρίκι,οπου γράφει με κατευθυνση προς το βουνό 1-1.5 χλμ με πολύ βατό χωματόδρομο ,βρίσκεται η εκκλησία ζωοδόχος πηγής συκιάς ,που βρίσκεται μέσα σε σπηλιά με νερά να τρέχουν πίσω απο το ιερό ,με μικρό γεφυράκι κ απο κάτω να εχει μικρό ποταμάκι να στάζουν νερά απο την οροφή κλπ ,μοναδικής ομορφιάς μέρος ,γραψε google (δεν μπορω να το ανεβάσω το video) ,εκκλησία ζωοδόχος πηγή συκιά φωκίδος,να εχεις μαζί σου φακό γιατί ειναι σκοτεινά ,υπάρχει εκεί μπουκάλα υγραερίου που δίνει φώς σε μία λάμπα υγραερίου αλλά δεν ξέρω αν εχει μέσα υγραέριο η μπουκάλα η εχει τελειώσει....

    Σε ευχαριστώ Αλέξη να είσαι καλά!


    Εννοείται έχω πάει άλλη φορά στη Ζωοδόχο Πηγή και ήταν φανταστικά!


    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Από εκεί που πέρσαες πρέπει να είναι και από τις γνωστότερες ειδικές των Ράλλυ γενικότερα ( Ακρόπολις κλπ.). Λογικό κάποιες να είναι σε καλή κατάσταση.

    Γιατί θα πρέπει να απολογηθείς για κάτι που σου αρέσει?
    Αυτό θα πρέπει να το κάνουν κάποιοι που δεν ξέρουν σε ποιόν τόπο ζουν

  12. #12
    Αυτά τα "ερωτηματικά", οι μοναχικές σκέψεις κ αναζήτησεις είναι που μας πάνε παρακάτω!
    Πως αλλιώς να τελειώσεις τους δρόμους;
    Πως να κοντυνεις τα βουνά;

    Αν δε σε βασανίζουν τέτοιες σκέψεις θα νομίζεις ότι ο κόσμος τελειώνει στα κάγκελα του μπαλκονιού σου..
    Ευτηχως παραμένεις ανήσυχος καλέ μου φίλε Βιλλ...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  13. #13
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204



    εγώ πάντως είμαι απο αυτούς που θεωρούν το Κοκκινάρι ως σύμπλεγμα της Γκιώνας

    το γεγονός οτι το χωρίζει οροπέδιο και όχι πεδιάδα ή ποτάμι, νομίζω οτι ενισχύει την άποψη αυτή.

    Βέβαια σε ένα τρισμέγιστα και υπέροχα άρρωστο σαν και εσένα που ψάχνεις με το ζόρι κορυφές για να νιώσεις, όλα είναι μοναδικά και αυτόνομα

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    @Kas_Tracer: Ισχύει οτι πέρναγε το ράλυ απο εκεί απλά επειδή ποτέ δεν ασχολήθηκα με αυτό το αντικείμενο δεν το γνώριζα και εξεπλάγην απο την ποιότητα των χωματόδρομων!Φυσικά δεν έγραψα αυτά με απολογητική διάθεση,μόνο με διάθεση προβληματισμού οτι έχουμε τόσα όμορφα μέρη και όμως παραμένουμε άνθρωποι των πόλεων για διάφορους λόγους που υπερνικούν την αληθινή ποιότητα ζωής και την ομορφιά!

    @George_M. με νιώθεις!

    @Spyro αρχικά τσάκω μια

    Κατα δεύτερον,και όμως δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου τα βουνά.

    Έχει γίνει οριοθέτηση απο τον Νίκο Νέζη το 2010 σε τρίτομη εγκυκλοπαίδεια βουνών που εκδόθηκε απο την Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας και Αναρρίχησης.Μέχρι τότε σκέψου ότι η Καρκαδίτσα(το πέρασμα του Μπάρου) θεωρούταν Τζουμέρκα(αυτό είναι απο τα πιο κραυγαλέα λάθη που βλέπουμε στο νετ)

    Εδώ ένα μικρό απόσπασμα που έχει το Κοκκινάρι στην αρχή!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	koryfes.jpg 
Προβολές:	73 
Μέγεθος:	90,8 KB 
ID:	422067
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Μπράβο billy ,όπως πάντα !!
    Εκεί κοντά στο Μαλανδρίνο έχει ένα αγαπημένο μου σημείο με καλή άσφαλτο,πίστα !Για...άγρια γούστα
    Καλά η φωτογραφία με την λίμνη κάτω καταπληκτική ,με κάνει να θέλω να πάω και εγώ εκεί
    when life gets complicated... i ride.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σαββάτο 18/10/2008 Ρεμάλια, φραπές!
    από Tak-Attack στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2008, 00:10
  2. 18/10/07 6:00? Καλημέρα
    από marulis στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 14:41
  3. Λεωφόρος Βεΐκου, ώρα 18:10...
    από McGyver στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2007, 09:07
  4. Track Day 18/10/2006 ΜΕΓΑΡΑ
    από div400 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2006, 09:45
  5. 18-10-2006
    από kalant στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 22:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF