Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 19 από 19

Θέμα: Παναγιόρεμα-Κοκκινάρι(1909m)-Νότια Γκιώνα 18-10-2020

  1. #16
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος


    @Spyro αρχικά τσάκω μια

    Κατα δεύτερον,και όμως δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου τα βουνά.

    Έχει γίνει οριοθέτηση απο τον Νίκο Νέζη το 2010 σε τρίτομη εγκυκλοπαίδεια βουνών που εκδόθηκε απο την Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας και Αναρρίχησης.Μέχρι τότε σκέψου ότι η Καρκαδίτσα(το πέρασμα του Μπάρου) θεωρούταν Τζουμέρκα(αυτό είναι απο τα πιο κραυγαλέα λάθη που βλέπουμε στο νετ)

    Εδώ ένα μικρό απόσπασμα που έχει το Κοκκινάρι στην αρχή!
    δεν θα πάμε ανάποδα στον Δάσκαλο. αλίμονο. ότι πει αυτός αλλά καλό θα ήταν να είχαμε και μια δεύτερη άποψη απο έναν γεωλόγο. Η πλάκα που δημιουργεί τη κορυφή Κουκκουνάρι ξεκινάει σχεδόν απο το Προσήλιο περνάει πάνω απο την Άμφισσα και κυκλικά καταλήγει στις Καρούτες. Αυτό λέω εγώ οτι είναι "λογικό" να ενσωματώνεται στο γενικότερο όγκο της Γκιώνας (λέω εγώ τώρα).

    Παρόμοιο ίσως και το θέμα με τις διάφορες κορυφές στα Άγραφα κ με την Καρκαδίτσα και το Καταφίδι.

    άντε πείσε εσύ γεωλογικά οτι αυτές οι 2 κορυφές είναι σε ανεξάρτητες γεωλογικά μεταξύ τους ή ακόμα χειρότερα οτι γεωλογικά ο Λάκμος είναι ανεξάρτητος με κάποιο τρόπο απο τη Καρκαδίτσα.
    Μπορείς να τα δεις ανεξάρτητα; Εννοείται!
    μπορείς να τα δεις ενιαία; πάλι εννοείται.
    its ok dude

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    δεν θα πάμε ανάποδα στον Δάσκαλο. αλίμονο. ότι πει αυτός αλλά καλό θα ήταν να είχαμε και μια δεύτερη άποψη απο έναν γεωλόγο. Η πλάκα που δημιουργεί τη κορυφή Κουκκουνάρι ξεκινάει σχεδόν απο το Προσήλιο περνάει πάνω απο την Άμφισσα και κυκλικά καταλήγει στις Καρούτες. Αυτό λέω εγώ οτι είναι "λογικό" να ενσωματώνεται στο γενικότερο όγκο της Γκιώνας (λέω εγώ τώρα).

    Παρόμοιο ίσως και το θέμα με τις διάφορες κορυφές στα Άγραφα κ με την Καρκαδίτσα και το Καταφίδι.

    άντε πείσε εσύ γεωλογικά οτι αυτές οι 2 κορυφές είναι σε ανεξάρτητες γεωλογικά μεταξύ τους ή ακόμα χειρότερα οτι γεωλογικά ο Λάκμος είναι ανεξάρτητος με κάποιο τρόπο απο τη Καρκαδίτσα.
    Μπορείς να τα δεις ανεξάρτητα; Εννοείται!
    μπορείς να τα δεις ενιαία; πάλι εννοείται.
    its ok dude

    Μάλλον δε γίνεται οριοθέτηση απο τέτοια Γεωλογική σκοπιά γιατί ίσως απλοποιείται πολύ το πράγμα με τα βουνά(όπως είπες με τα Αγραφα και τον Λάκμο με την Καρκαδίτσα και τα Τζουμέρκα, όλα μπορούν να θεωρηθούν ένα βουνό).

    Προσωπικά ακολουθώ τη λίστα βουνών του Νέζη όπως σου είπα παρόλο που δε με συμφέρει γιατί ουσιαστικά έχει τα διπλάσια βουνά απο τις υπόλοιπες .Και δεν την ακολουθώ γιατί είμαι μαζοχιστής(καλά είμαι και λίγο ) αλλά γιατί το έργο του θεωρείται γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια βουνών και έχει βραβευτεί απο την ακαδημία Αθηνών για αυτό αλλά και έχει εκδοθεί απο την ίδια την Ε.Ο.Ο.Α.

    Εννοείται κουβέντα κάνουμε ε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Μπράβο billy ,όπως πάντα !!
    Εκεί κοντά στο Μαλανδρίνο έχει ένα αγαπημένο μου σημείο με καλή άσφαλτο,πίστα !Για...άγρια γούστα
    Καλά η φωτογραφία με την λίμνη κάτω καταπληκτική ,με κάνει να θέλω να πάω και εγώ εκεί
    Να σαι καλά φίλε!Καλά αυτό το πιστάκι που λες όλα τα λεφτά!Και με πολλήηηηηη φόρα κατεβαίνοντας!

    Αφού σκέψου μέχρι και το ψοφίμι εκεί κοντεύει να 200αρίσει απο την κατηφόρα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NC.jpg 
Προβολές:	49 
Μέγεθος:	90,9 KB 
ID:	422073



    Όσο για τη φωτό με τη λίμνη Μόρνου χαμηλά,φαντάσου οτι στη φωτό χάνεις ένα 70% αυτού που βλέπεις πραγματικά εκεί!Τι να λέμε!Την ανάβαση πάντως απο τη μεριά αυτή την είδα ζόρικη...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #19
    Μπράβο ξανά!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Σαββάτο 18/10/2008 Ρεμάλια, φραπές!
    από Tak-Attack στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2008, 00:10
  2. 18/10/07 6:00? Καλημέρα
    από marulis στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 14:41
  3. Λεωφόρος Βεΐκου, ώρα 18:10...
    από McGyver στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2007, 09:07
  4. Track Day 18/10/2006 ΜΕΓΑΡΑ
    από div400 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2006, 09:45
  5. 18-10-2006
    από kalant στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 22:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF