Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Λάμπες led?!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    19

    Λάμπες led?!

    Καλησπερα στα παιδιά.

    Δηλώνω άσχετος και ειπα να ρίξω μια ερώτηση.
    Έχω ένα scooter sport city one...εντάξει δεν περιμενω πολλα αλλά στο σκοτάδι δεν βλέπω τπτ. Ελεγα βάζοντας μια καλύτερη λάμπα ή κάποια λάμπα led μήπως θα δω άσπρη μέρα.

    Από ότι ειδα παίρνει h8 35w(έχει κάποιος την καλοσύνη να το τσεκάρει για επιβεβαίωση). Σε όσα μαγαζιά ειδα έχει και την φις που θηληκωνει μαζί εάν καταλαβαινω καλά. Εγώ Απλα μια λάμπα θέλω να αλλάξω για καλύτερο φωτισμό.

    Θα κάνω τπτ;αξιζει; Εάν ναι μπορεί κάποιος να μου στείλει ποια να πάρω ώστε να την παραγγείλω;

    Ps:στο φανάρι έχει δυο λάμπες μια μεγάλη μια μικρή....δεν ξερω εάν είναι ίδιου τύπου και ίδια watt.

    Σας ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cycleman Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα στα παιδιά.

    Δηλώνω άσχετος και ειπα να ρίξω μια ερώτηση.
    Έχω ένα scooter sport city one...εντάξει δεν περιμενω πολλα αλλά στο σκοτάδι δεν βλέπω τπτ. Ελεγα βάζοντας μια καλύτερη λάμπα ή κάποια λάμπα led μήπως θα δω άσπρη μέρα.

    Από ότι ειδα παίρνει h8 35w(έχει κάποιος την καλοσύνη να το τσεκάρει για επιβεβαίωση). Σε όσα μαγαζιά ειδα έχει και την φις που θηληκωνει μαζί εάν καταλαβαινω καλά. Εγώ Απλα μια λάμπα θέλω να αλλάξω για καλύτερο φωτισμό.

    Θα κάνω τπτ;αξιζει; Εάν ναι μπορεί κάποιος να μου στείλει ποια να πάρω ώστε να την παραγγείλω;

    Ps:στο φανάρι έχει δυο λάμπες μια μεγάλη μια μικρή....δεν ξερω εάν είναι ίδιου τύπου και ίδια watt.

    Σας ευχαριστω
    Στο βιβλίο οδηγιών που συνοδεύει το μηχανάκι σου έχει τους τύπους λαμπτήρων που αναζητάς. Τώρα για τις led λάμπες οι απόψεις διίστανται. Αναλόγως το κάτοπτρο που έχει ο φανος ενδέχεται να μην λειτουργεί σωστά και να τυφλώνεις και τους άλλους . Μπορείς να δοκιμάσεις περισσότερα watt αλογόνου
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    19
    Είναι μεταχειρισμένο δεν έχω βιβλιαράκι. Ειδα στο Ίντερνετ ένα μανούαλ αλλά δεν ξερω εάν είναι αυτό.

    Το θέμα είναι να βρω μια led να δοκιμάσω δεν ξερω ποια να πάρω και δεν ξερω αυτό που ειπα με το φις.

    Περισσότερα watt που λες δεν ν9μιζω να ναι καλή ιδέα.


    Πχ εγώ ειδα αυτή αλλά είναι για αμάξι;
    https://www.skroutz.gr/s/15700997/Ph...V-1τμχ.html

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20201022-070111_ManualsLib.jpg 
Προβολές:	343 
Μέγεθος:	56,4 KB 
ID:	422058
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    19
    Σε ευχαριστω
    Κάποιος άλλος φίλος που να ξέρει κάτι παραπάνω για το εάν αξιζει;

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Απ'όσο ξέρω, δεν υπάρχουν διαφορετικές λάμπες για αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα, οπότε αν κάνουν για φώτα πορείας/μεγάλη σκάλα δεν έχεις θέμα. Περισσότερα watt μπορείς να δοκιμάσεις, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα τα αντέξει το κάτοπτρο.

    Philips και Osram έχουν έχουν σειρές λαμπτήρων με αυξημένη φωτεινότητα - χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, βλέπω θετικά σχόλια και ίσως σου λύσουν το πρόβλημα. Έχε υπ'όψιν πως το κέρδος σε φως φαίνεται να έχει ως κόστος τη μικρότερη διάρκεια ζωής.

  7. #7
    Οριστε αγορίνα, αυτη παρε και θα με θυμηθείς
    https://autoplanet.gr/el/lampes-auto...kaAhJ8EALw_wcB

    Led μην βαλεις δεν λενε κατι σαν λαμπες αυτη την στιγμη , τελος ειναι και θεμα να χωραει να μπει σε σενα
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 23/10/2020 στις 09:29.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  8. #8
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.188
    Στο δικό μου έχω βάλει Philips Diamond. Πραγματικά υπαρχει τεράστια διαφορά από τις απλές αλογόνου και το συγκρίνω στα ίσια με λάμπες Led κινεζικής προέλευσης (το 80% αυτών που πωλούνται δλδ)
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  9. #9
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Καλες κ οι Philips και η Osram απλα η διαρκεια ζωης τους παιζει απο 12-14 μηνες.
    Εξακριβωμενο στο σκουτερ (beverly 350) με καθημερινη χρηση.
    Στο μεγαλο που βγαινει ποολυ πιο αραια εβγαλε μια 4 ετια.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Εγώ πάντως δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος με τις Osram Night Breaker.Δεν θυμάμαι βέβαια αν ήταν αυτή η Laser ή κάποιο προηγούμενο μοντέλο τους.
    Ίσως να έχει κάποιο θέμα το φανάρι μου αλλά δεν είναι ούτε θολωμένο ούτε γεμάτο γρατζουνιές.
    Μια λύση ίσως είναι κάτι σαν και αυτό https://www.skroutz.gr/s/12315386/%C...AL-GL-200.html
    ρυθμισμένο να μην χτυπάει πολύ μακρυά και ενοχλεί.Θα μου πεις βέβαια στο σκούτερ που θα μπει αυτό και θα έχεις και ένα δίκιο.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 23/10/2020 στις 10:19.
    porca miseria.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καλες κ οι Philips και η Osram απλα η διαρκεια ζωης τους παιζει απο 12-14 μηνες.
    Εξακριβωμενο στο σκουτερ (beverly 350) με καθημερινη χρηση.
    Στο μεγαλο που βγαινει ποολυ πιο αραια εβγαλε μια 4 ετια.
    Ειναι πολλα τα μοντελα , για αντοχη αγοραζεις η αυτες που γραφουν heavy duty η της Night Racer 110 (ειναι θεμα κραδασμων μοτο)
    Ολες ειναι καλυτερες απο τις μαμα αλλα με διαφορα οι Night Breaker εχουν καλυτερο φως και απο philips που εχω δοκιμασει
    Σε εμενα στο cbr κρατησαν 3 χρονια και μου τις εκαψε λογο ανορθωτη.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Δυστηχως ο καλύτερος φωτισμός έχει σαν συνέπεια την μειωμένη διάρκεια ζωής. Το αναφέρει και στο κουτί, έχουν κάπου 500 ώρες. Στις μοτοσυκλέτες που έχουν μόνιμα τα φώτα ανοιχτά με καθημερινή χρήση ουτε χρόνο δεν θα βγάλουν.

    Οι λεντ ειναι μια καλή λύση. Υπάρχουν πάρα πολλές στην αγορά, από φτηνές και ψεύτικες μέχρι ακριβές που εγγυώνται μια καλή ποιότητα. Προσωπικά θα επένδυα σε ένα καλό σετ λεντ. Νομίζω με λίγο προσεκτική τοποθέτηση θα υπάρχει βελτίωση στο φωτισμό χωρίς να στραβώνεις τους απέναντι.

    Επίσης καμία λεντ λάμπα δεν έχει έγκριση για χρήση δρόμου. Μικρή αλλά όχι ασήμαντη λεπτομέρεια. Από την άλλη με τόσα μαιμουδοξένον να υπάρχουν στους δρόμους κανείς δεν θα ασχοληθεί με τα λεντ.

  13. #13
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Ειναι πολλα τα μοντελα , για αντοχη αγοραζεις η αυτες που γραφουν heavy duty η της Night Racer 110 (ειναι θεμα κραδασμων μοτο)
    Ολες ειναι καλυτερες απο τις μαμα αλλα με διαφορα οι Night Breaker εχουν καλυτερο φως και απο philips που εχω δοκιμασει
    Σε εμενα στο cbr κρατησαν 3 χρονια και μου τις εκαψε λογο ανορθωτη.
    Τις τελευταιες που πηρα ηταν μοτο edition...τα ιδια ακριβως. Τις εχω δοκιμασει ολες που παιζουν.
    Το μονο που σημειωνω προς το αρνητικο του σκουτερ ειναι οτι λογω περισσοτερων κραδασμων να επισπευει την κατασταση.
    Ποτε ομως εδω κ 9 χρονια δεν ειδα λαμπα στο σκουτερ ξαναλεω να κραταει πανω απο 14-15 να σου πω μηνες.
    Αν ενα μοτο βγαινει μια φορα την εβδομαδα η 2 δεν προκειται να τις καψει νωρις.
    Στην καθημερινη χρηση ομως εκει φαινεται.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Led (αν χωράει) και ρύθμισμα κατόπτρου και θα είσαι άρχοντας. Εγώ είδα τρελή διαφορά σε σύγκριση με όλες τις αλογόνου που έχω δοκιμάσει (εκτός αν βγήκε κτ τρελά διαφορετικό τον τελευταίο χρόνο)
    Πάτα το 0

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    19
    Παίδες σας ευχαριστω όλους πολύ. Να είστε καλά.

    Ρύθμιση κατόπτρου γινεται σε ολα τα μηχανάκια ή μπορεί και να μην έχω τέτοια ρύθμιση;
    Όπως και να έχει θα δοκιμάσω αυτήν την night breaker.

    Μιας που σας βρηκα τα φανάρια πω ξεθολωνουν. Μενω σε νησί και θέλω να κρατήσει όσο πάει.ακουσα ότι από πάνω στο τέλος τα ρίχνουν βερνίκι...ισχύει;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Led αντί για κλασσικές λάμπες;
    από Emacd στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2020, 16:31
  2. Φανάρια Street Triple, χωράνε LED λάμπες με ψύκτρα;
    από telegonos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2019, 20:33
  3. Προβλημα με LED H4 λαμπες
    από g_m900 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2016, 18:02
  4. Λαμπες xenon η led?
    από Pan (dvs) στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2016, 06:04
  5. λαμπες led?
    από makman94 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2008, 09:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF