Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 100

Θέμα: Σχολή Ασφαλούς Οδήγησης Μοτοσυκλέτας και ΚΡΑΤΟΣ

  1. #16
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Συμφωνούμε. Όμως θεωρώ ότι η βασική αιτία αύξησης των τροχαίων δεν είναι η ανικανότητα χειρισμού της μοτοσυκλέτας, αλλά οι εξωτερικές συνθήκες που αιφνιδιάζουν τον οδηγό ή τον φέρνουν σε κατάσταση αδιεξόδου. Οπότε, σίγουρα είναι απαραίτητο να γνωρίζεις να χειρίζεσαι σωστά τη μοτοσυκλέτα σου, αλλά είναι επίσης πολύ σημαντικό να είσαι όσο πιο καλά γίνεται υποψιασμένος για τους κινδύνους του δρόμου και τι μπορείς να κάνεις για να μειώσεις την έκθεσή σου σε αυτούς.

    Σε αυτή την κατεύθυνση έχουν γραφτεί τόσο το βιβλίο που παρέθεσα πιο πάνω, όσο και τα αντίστοιχα της Αττικής Οδού (με επιμέλεια του Χούντρα). Αντιθέτως, αν δείτε το πρόγραμμα των σχολείων μοτοσυκλετών, εστιάζουν περισσότερο σε αυτά που ανέφερα πιο πάνω. Δε θα σου αναφέρουν πλευρικούς ανέμους κοντά σε ένα τριαξονικό, αλλά πώς θα εντοπίζεις το apex, σε ποιο σημείο θα φρενάρεις πριν τη στροφή και πότε θα ανοίγεις το γκάζι, ώστε να μη χάνεις πολύτιμα δευτερόλεπτα στο γυρολόγιο. Θα σου πουν και πώς να αποφύγεις ένα εμπόδιο μέσα στη στροφή, πώς να φρενάρεις και να στηρίζεις το σώμα σου, αλλά δε θα ασχοληθούν με τους καθημερινούς κινδύνους που έχεις να αντιμετωπίσεις.
    Θεωρείς πως ένα βιβλίο έχει πρακτικά το ίδιο αποτέλεσμα με την ικανότητα οδήγησης και ομαδικές βόλτες που εξηγει ο δάσκαλος τι να προσεχεις?

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα σε συμβούλευα να πας να κάνεις το μάθημα ασφαλούς οδήγησης του ΧΟύντρα και να μη λες πράγματα τα οποία δεν γνωρίζεις
    Το έχω κάνει ήδη και μάλιστα έχω ζητήσει να συμπεριλάβει στο πρόγραμμά του περισσότερα στοιχεία ασφαλούς οδήγησης.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Θεωρείς πως ένα βιβλίο έχει πρακτικά το ίδιο αποτέλεσμα με την ικανότητα οδήγησης και ομαδικές βόλτες που εξηγει ο δάσκαλος τι να προσεχεις?
    Θεωρώ ότι η θεωρία πρέπει να συνδυάζεται από την πρακτική εξάσκηση. Αυτό που ανέφερα είναι ότι έχουμε μόνο βιβλία που εστιάζουν ενδελεχώς στο θέμα της ασφαλούς οδήγησης. Τα πρακτικά σεμινάρια εστιάζουν σε μικρό μέρος στην ασφαλή καθημερινή οδήγηση, ενώ το κύριο μέρος τους αφορά σε τεχνικές γρήγορης οδήγησης και οδήγησης στην πίστα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Θεωρείς πως ένα βιβλίο έχει πρακτικά το ίδιο αποτέλεσμα με την ικανότητα οδήγησης και ομαδικές βόλτες που εξηγει ο δάσκαλος τι να προσεχεις?
    Το βιβλίο πρέπει να το διαβάσεις αρκετές φορές όσο εξελισσεσαι σαν αναβάτης γιατί τα περισσότερα που περιγράφονται δεν μπορείς να τα καταλάβεις με την πρώτη,πόσο μάλλον να τα εφαρμόσεις.

    Στο σχολείο σου δίνεται "μασημένη τροφή" κι έχεις τη δυνατότητα πιο γρήγορης εξέλιξης
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #19
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Το βιβλίο πρέπει να το διαβάσεις αρκετές φορές όσο εξελισσεσαι σαν αναβάτης γιατί τα περισσότερα που περιγράφονται δεν μπορείς να τα καταλάβεις με την πρώτη,πόσο μάλλον να τα εφαρμόσεις.

    Στο σχολείο σου δίνεται "μασημένη τροφή" κι έχεις τη δυνατότητα πιο γρήγορης εξέλιξης
    Και προφανώς απευθύνονται και σε άτομα που δεν έχουν την όρεξη να διαβάσουν ή την δυνατότητα λόγω κάποιας μαθησιακής δυσκολίας κλπ.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το έχω κάνει ήδη και μάλιστα έχω ζητήσει να συμπεριλάβει στο πρόγραμμά του περισσότερα στοιχεία ασφαλούς οδήγησης...
    Αφού το έκανες γιατί γράφεις κουλα?

  6. #21
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Αφού το έκανες γιατί γράφεις κουλα?
    Ας μην τσακωθούμε δεν είναι το Point αυτο.

  7. #22
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Αν δεν σταματήσουν να γίνονται σοβαρές παραβιάσεις του ΚΟΚ π.χ φανάρια,ΣΤΟΠ,οδήγηση με κινητό,διπλές γραμμές-υπερβολική ταχύτητα κάποιες από αυτές κυρίως από ΙΧ νομίζω πως δύσκολα θα μειωθούν πολύ οι μοτοσυκλετιστές θύματα τροχαίου.
    Η παραπάνω πεποίθηση δεν μειώνει φυσικά την αξία της αρχικής ιδέας του thread και μακάρι να γίνει.
    Και μία επιδότηση κράνους έστω σε κάθε νέο οδηγό ή κάθε 3 χρόνια για όλους δεν θα ήταν άσχημη ιδέα αρκεί βέβαια να μην καταντήσει αγγελία ή αξεσουάρ ντουλάπας.
    Με βάση το αρχικό σου ποστ σκεφτόμουν , 65 ατυχήματα στα 100.Σε πόσα από τα 65 φταίει η ελλειπή γνώση ή εμπειρία του οδηγού και σε πόσα μια σοβαρή παράβαση ΚΟΚ εκατέρωθεν;
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 22/10/2020 στις 19:39.
    porca miseria.

  8. #23
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Αν δεν σταματήσουν να γίνονται σοβαρές παραβιάσεις του ΚΟΚ π.χ φανάρια,ΣΤΟΠ,οδήγηση με κινητό,διπλές γραμμές-υπερβολική ταχύτητα κάποιες από αυτές κυρίως από ΙΧ νομίζω πως δύσκολα θα μειωθούν πολύ οι μοτοσυκλετιστές θύματα τροχαίου.
    Η παραπάνω πεποίθηση δεν μειώνει φυσικά την αξία της αρχικής ιδέας του thread και μακάρι να γίνει.
    Και μία επιδότηση κράνους έστω σε κάθε νέο οδηγό ή κάθε 3 χρόνια για όλους δεν θα ήταν άσχημη ιδέα αρκεί βέβαια να μην καταντήσει αγγελία ή αξεσουάρ ντουλάπας.
    Αυτό για το κράνος δεν είναι εύκολο να γίνει.
    Αν γίνονταν θα άνοιγε ο δρόμος για επιδότηση ελαστικών (αφού και αυτά ειναι υπεύθυνα για την ασφαλή οδήγηση κλπ.
    Ας εστιάσουμε στην ικανότητα.

  9. #24
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Αφού το έκανες γιατί γράφεις κουλα?
    Αυτό διαπίστωσα, αυτό γράφω. Συμφωνώ ότι σου δίνει κάποιες σημαντικές βάσεις για το χειρισμό και τη δυναμική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας. Όμως απέχει από αυτό που έχω στο μυαλό μου για μία σχολή ασφαλούς οδήγησης. Αν θέλεις να πας γρήγορα και με ασφάλεια στην Επίδαυρο, είναι ό,τι πρέπει. Για κάποιους αυτός είναι ο στόχος, όπως επίσης και η οδήγηση στην πίστα, στην οποία εστιάζουν τα προχωρημένα επίπεδα του CSS.

    Εάν θέλεις να κινείσαι με ασφάλεια σε αστικό ή περιαστικό περιβάλλον θα πρέπει να συμπληρώσεις τις γνώσεις σου και τις δεξιότητές σου, με επιπλέον πολύ σημαντικά στοιχεία, που δυστυχώς δεν είδα να υπάρχουν στο σεμινάριο. Μακάρι να βρεθεί κάποιος να εστιάσει σε αυτά και θα κάνω κι εκείνο το σεμινάριο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #25
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Με βάση το αρχικό σου ποστ σκεφτόμουν , 65 ατυχήματα στα 100.Σε πόσα από τα 65 φταίει η ελλειπή γνώση ή εμπειρία του οδηγού και σε πόσα μια σοβαρή παράβαση ΚΟΚ εκατέρωθεν;
    Επαυξάνω σε αυτό. Θεωρώ ότι σοβαρά τροχαία γίνονται από οδηγούς που έχουν αυξημένες ικανότητες χειρισμού του οχήματός τους, αλλά παίρνουν ρίσκο (ταχύτητα, κούραση, αλκοόλ, βιασύνη, κινητό).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Και προφανώς απευθύνονται και σε άτομα που δεν έχουν την όρεξη να διαβάσουν ή την δυνατότητα λόγω κάποιας μαθησιακής δυσκολίας κλπ.
    Σαφέστατα!
    Το να κάθεσαι να διαβάζεις,να ακούς podcast ,να βλέπεις βίντεο , πολλές φορές χωρίς τη δυνατότητα interaction (αν και αυτό έχει αλλάξει με την αμεσότητα που προσφέρει το διαδίκτυο) προϋποθέτει όρεξη/θέληση για μάθηση και φυσικά πολύ καλή γνώση αγγλικών.παρα πολύ καλή.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #27
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Μπορεί κάποιος διαχειριστής να ανοίξει σε κεντρικό σημείο ένα Poll με το εξής ερώτημα?
    Θεωρείτε πως ένα επιχορηγούμενο και προαιρετικό σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης από ειδικά καταρτισμένες σχολές οδηγών θα μείωνε το συνολικό αριθμό τροχαίων ατυχημάτων ?
    Ναι
    Οχι

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Επαυξάνω σε αυτό. Θεωρώ ότι σοβαρά τροχαία γίνονται από οδηγούς που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ έχουν αυξημένες ικανότητες χειρισμού του οχήματός τους, αλλά παίρνουν ρίσκο (ταχύτητα, κούραση, αλκοόλ, βιασύνη, κινητό).
    Καλύτερα έτσι
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #29
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αυτό διαπίστωσα, αυτό γράφω. Συμφωνώ ότι σου δίνει κάποιες σημαντικές βάσεις για το χειρισμό και τη δυναμική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας. Όμως απέχει από αυτό που έχω στο μυαλό μου για μία σχολή ασφαλούς οδήγησης. Αν θέλεις να πας γρήγορα και με ασφάλεια στην Επίδαυρο, είναι ό,τι πρέπει. Για κάποιους αυτός είναι ο στόχος, όπως επίσης και η οδήγηση στην πίστα, στην οποία εστιάζουν τα προχωρημένα επίπεδα του CSS.

    Εάν θέλεις να κινείσαι με ασφάλεια σε αστικό ή περιαστικό περιβάλλον θα πρέπει να συμπληρώσεις τις γνώσεις σου και τις δεξιότητές σου, με επιπλέον πολύ σημαντικά στοιχεία, που δυστυχώς δεν είδα να υπάρχουν στο σεμινάριο. Μακάρι να βρεθεί κάποιος να εστιάσει σε αυτά και θα κάνω κι εκείνο το σεμινάριο.
    ρε νεοσσέ πραγματικά είναι φορές που νομίζω ότι απλά τη βρίσκεις με την ατερμονη ανάλυση.
    Εκανες το σχολείο και διαπίστωσες ότι δεν σε βοηθάει σε πρακτικά ζητήματα αλλά μόνο στο πως να γράψεις καλύτερο γυρολόγιο;;; Αλήθεια τώρα;
    ασε τα ψηλότερα επίπεδα του κάθε σιεσες που και πάλι σηκώνει συζήτηση αλλά θα αρχίσουμε να πετάμε.
    Ρε φίλε, ο έλεγχος του οχήματος που καβαλάμε είναι το Α και το Ω σε αυτά που μπορεί ο οδηγός μηχανής να ελέγξει.
    Τι ακριβώς θα περίμενες δηλαδή να σου δείχνουν; Πως να μην σε χτυπήσει ο ταρίφας που αλλάζει λωρίδα γιατί έτσι; ή πως να μη γράφεις οχτάρια στους πολλούς γυάλινους δρόμους μας;
    Ειλικρινά, δεν γράφω για να στην πέσω ρε φίλε αλλά εδώ είσαι νομίζω άτοπος.
    Ο νεος φίλος, μπήκε με ζήλο να προκαλέσει αλλαγή προς το καλύτερο. Αν μπορούμε να του προτείνουμε λύσεις ως προς αυτό, έχει καλώς.
    Δεν μπορούμε όμως να βγαζουμε απο την εξίσωση το γεγονός ότι το διτροχο μηχανακι μας, προαπαιτεί και μια προσωπική εξέλιξη ικανότητας(λέγε με εμπειρία), την οποία δεν ξέρω αν μπορεί να την παρέχει κανένα σχολείο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #30
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Αν δεν σταματήσουν να γίνονται σοβαρές παραβιάσεις του ΚΟΚ π.χ φανάρια,ΣΤΟΠ,οδήγηση με κινητό,διπλές γραμμές-υπερβολική ταχύτητα κάποιες από αυτές κυρίως από ΙΧ νομίζω πως δύσκολα θα μειωθούν πολύ οι μοτοσυκλετιστές θύματα τροχαίου.
    Η παραπάνω πεποίθηση δεν μειώνει φυσικά την αξία της αρχικής ιδέας του thread και μακάρι να γίνει.
    Και μία επιδότηση κράνους έστω σε κάθε νέο οδηγό ή κάθε 3 χρόνια για όλους δεν θα ήταν άσχημη ιδέα αρκεί βέβαια να μην καταντήσει αγγελία ή αξεσουάρ ντουλάπας.
    Με βάση το αρχικό σου ποστ σκεφτόμουν , 65 ατυχήματα στα 100.Σε πόσα από τα 65 φταίει η ελλειπή γνώση ή εμπειρία του οδηγού και σε πόσα μια σοβαρή παράβαση ΚΟΚ εκατέρωθεν;
    Δεν μπορώ να θυμηθώ όλες τις συνθήκες , μπορώ να μιλήσω για 1 -2 ατυχήματα.
    Το ένα ο πελάτης μου είναι ο πατέρας του παιδιού που πέθανε. Το παιδί γλίστρησε στην στροφή και λόγω κακής οδοποίας έπεσε πάνω σε ένα εκτεθειμένο προστατευτικό κάγκελο με αποτέλεσμα να πεθάνει κατά την σύγκρουση.
    Το άλλο αφορά πελάτη μου που πήγε να προσπεράσει φορτηγό που είχε βγάλει αριστερό φλας και είχε κατεύθυνση προς τα αριστερά αλλά τελευταία στιγμή έκοψε δεξία και του πάτησε την μοτοσυκλέτα και το αριστερό του ωμο/πόδι/θώρακα.
    Και τα δύο θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί αν είχαν την ικανότητα και την εμπειρία να αποφεύγουν καταστάσεις που θα τους βάλει σε κίνδυνο.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχολη ασφαλούς οδηγησης
    από NIKOS.l. στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 160
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2020, 12:23
  2. σχολη ασφαλους οδηγησης
    από elef στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2009, 22:11
  3. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 15:26
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 08:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF