Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 100

Θέμα: Σχολή Ασφαλούς Οδήγησης Μοτοσυκλέτας και ΚΡΑΤΟΣ

  1. #46
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Ένας έμπειρος, διαβασμένος και σωστά εκπαιδευμένος αναβάτης πιθανότατα δεν θα έβαζε τον εαυτό του σε εκτεθειμένη μη υπολογίσιμη θέση. Πιστεύω ότι ο σωστός αναβάτης θα απέφευγε τέτοιου είδους ατυχήματα. Η εκπαίδευση (στο δρόμο) βελτιώνει και προφυλάσσει. Είμαι 55 και οδηγάω δεκαετίες. 20+χχλμ το χρόνο. Παρόλα αυτά κάνω ακόμα εκπαίδευση μέσω συλλόγου (institute of advance riders) τουλάχιστον μια φορά το μήνα για 5-6 ώρες. Γιατί; Γιατί ξεχνάω, δεν τα ξέρω όλα, και μου θυμίζει συνέχεια πόσο ευάλωτος είμαι. Και δεν περιμένω καμία κρατική βοήθεια γιατί έτσι θα περιμένω, ευάλωτος, μια ζωή.
    Εσύ και εγώ μπορεί να το βλέπουμε. Οι περισσότεροι δεν το βλέπουν ωστόσο. Το να επιχορηγηθεί θα καταφέρει 3 πράγματα.
    1ον θα το θεσμοποιήσει.
    2ον θα το διαφημίσει άθελα του. Γιατί μετά οι ίδιοι οι γονείς θα πιέζουν τα καμάρια τους ή θα το θέτουν σαν προαπαιτούμενο για να πάρουν μηχανή κλπ κλπ.
    3ον θα γίνει οικονομικά πιο προσιτό για τους συμπολίτες μας που δεν έχουν την δυνατότητα.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα μέσω της ιδιότητας μου (αν και δεν γνωρίζω αν έχουν γίνει κινήσεις προς αυτή την κατεύθυνση) να φτιάξω ένα σχέδιο νόμου που να επιδοτηθεί μέσω ΕΣΠΑ , ώστε το Υπουργείο Μεταφορών να επιδοτεί είτε επιπλέον ώρες μαθημάτων στις ίδιες τις σχολές είτε ένα Course ασφαλούς οδήγησης.
    Ξέρω είναι πολύ ρομαντικό το παραπάνω και προφανώς εγώ θα το πληρώσω από την τσέπη μου όταν με το καλό μπορέσω να ανταπεξέλθω , αλλά θεωρώ πως θα έπρεπε , αν όχι να είναι υποχρεωτικό(γιατί όταν κάτι γίνεται υποχρεωτικά συνήθως χάνει και το νόημα του πχ δίπλωμα-τρόπος εκπαίδευσης-λαδώματα κλπ) αλλά να είναι προαιρετικό με συμμετοχή τόσο του κράτους όσο και του ιδιώτη σε μια αναλογία 40%-60% αντίστοιχα.
    Θα ήθελα τις γνώμες σας, αν έχει γίνει παρόμοια κίνηση και τι θα προτείνατε.
    Υπαρχει καποιο αντιστοιχο παραδειγμα σε χωρα του εξωτερικου (κατα προτιμηση μελος ΕΕ);

  3. #48
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει καποιο αντιστοιχο παραδειγμα σε χωρα του εξωτερικου (κατα προτιμηση μελος ΕΕ);
    Το κοιτάω από εχθές αυτό.
    Έχω μπει στην πλατφόρμα.
    Αν βρω θα επανέλθω με Update.

  4. #49
    Όταν θα συσταθεί η επιτροπή οδικής ασφάλειας για την τρέχουσα σύνοδο, μπορείς να έρθεις σε επαφή μαζί τους και να καταθέσεις την πρότασή σου.
    Think faster than you ride

  5. #50
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Όταν θα συσταθεί η επιτροπή οδικής ασφάλειας για την τρέχουσα σύνοδο, μπορείς να έρθεις σε επαφή μαζί τους και να καταθέσεις την πρότασή σου.
    Το έχουμε δει , ήδη γίνεται έρευνα.
    Θα επανέλθω όταν θα έχω ολοκληρώσει τις προπαρασκευαστικές ενέργειες.

  6. #51
    Για ποιο λόγο να επιδοτεί το κράτος κάτι τέτοιο;

    Δε μας υποχρεώνει κανένας να οδηγούμε μηχανές, το γουστάρουμε και το κάνουμε. Γιατί πρέπει ο φόρος του Α να πηγαίνει στην καυλα του Β?

    Να αναμορφωθούν οι σχολές οδήγησης, ναι. Να αναμορφωθεί το πλαίσιο μάθησης (ηλικία, υλικό, τρόπος, εξέταση, διάρκεια), ναι. Να θέσει το κράτος τους ελαχιστους κανονες, ναι.

    Αλλά όχι και να πληρώσει. Έλεος.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #52
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Σε μακρινό ορίζοντα το κράτος το συμφέρει μια τέτοια αρωγή.Κατά πρώτον ρίχνει τον μέσο όρο ατυχημάτων παρουσιάζοντας οπότε μια καλύτερη εικόνα στον τομέα οδηγική παιδεία και,κυρίως,αποσυμφορίζει σε μεγάλο ποσοστό τα νοσοκομεία (εγχειρήσεις-αναλώσιμα-πολυήμερες νοσηλείες κοκ) μειώνοντας συνάμα και τα λειτουργικά κόστη,στα όρια του δυνατού βέβαια.

  8. #53
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Αν ήθελε πραγματικά κάτι τέτοιο θα φρόντιζε να οδηγούμε όλοι σαν την Ελβετία .
    Αυτός είναι ο βασικός λόγος τροχαίων και όχι το ότι δεν ξέρεις τι είναι το countersteering , το apex και η σωστή αλληλουχία κινήσεων πριν την στροφή.
    Άποψη μου πάντα.
    porca miseria.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Αν ήθελε πραγματικά κάτι τέτοιο θα φρόντιζε να οδηγούμε όλοι σαν την Ελβετία .
    Αυτός είναι ο βασικός λόγος τροχαίων και όχι το ότι δεν ξέρεις τι είναι το countersteering , το apex και η σωστή αλληλουχία κινήσεων πριν την στροφή.
    Άποψη μου πάντα.
    Ακριβως.

  10. #55
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Αν ήθελε πραγματικά κάτι τέτοιο θα φρόντιζε να οδηγούμε όλοι σαν την Ελβετία .
    Αυτός είναι ο βασικός λόγος τροχαίων και όχι το ότι δεν ξέρεις τι είναι το countersteering , το apex και η σωστή αλληλουχία κινήσεων πριν την στροφή.
    Άποψη μου πάντα.
    Συμφωνώ και σε αυτό. Η ασφάλεια είναι συνδυασμός πολλών καταστάσεων.

    Πρώτα απ' όλα πρέπει να υπάρχει η παιδεία, ώστε όσο το δυνατόν περισσότεροι οδηγοί, να μην χρειάζονται επίβλεψη της τροχαίας για να οδηγούν προσεκτικά. Κατόπιν να υπάρχει ο έλεγχος, ώστε να πατάσσει τη μειοψηφία των παρανόμων, που εν δυνάμει παρασύρουν κι άλλους σε αντίστοιχες πρακτικές. Διότι αν βλέπει κάποιος πολλούς γύρω του να παρανομούν ανεξέλεγκτα, μπορεί να ενδώσει κι εκείνος.

    Εννοείται ότι χρειάζεται να υπάρχει καλή γνώση στο χειρισμό του οχήματος, αλλά από μόνη της δεν αρκεί. Διότι όσο καλά και να ξέρεις να οδηγείς, αρκεί μία φορά στη ζωή σου να τρέξεις, να πάρεις ένα ρίσκο, να ανταγωνιστείς κάποιον στο δρόμο, να οδηγήσεις υπό την επήρεια μέθης, να βιάζεσαι και να οδηγείς επιθετικά ή να ασχολείσαι με το κινητό, ώστε να γίνει το μοιραίο για εσένα και για άλλους. Η επιλογή της προνοητικής και αμυντικής οδήγησης αναγκαστικά πρέπει να γίνεται κάθε δευτερόλεπτο που οδηγούμε.

    Επίσης σημαντικός παράγοντας είναι η κατάσταση των δρόμων. Σε αυτό φέρει ευθύνη το κράτος, αλλά μπορούμε να βοηθήσουμε κι εμείς σε λίγες περιπτώσεις (επισήμανση επικίνδυνων σημείων, κακοτεχνιών, χαλασμένων σηματοδοτών, κλπ). Όμως δεν αρκεί από μόνος του. Διότι, όσο καλύτερος είναι ο δρόμος, τόσο περισσότερο θα τρέχουν κάποιοι. Άλλωστε υπάρχει έρευνα που έχει δείξει ότι αυξάνοντας και φαρδαίνοντας τις λωρίδες σε δρόμους, κάποιες φορές αυξάνονται τα ατυχήματα.

    Πρώτος παράγοντας είναι ο τρόπος οδήγησης που επιλέγει κάθε στιγμή, έκαστος οδηγός. Είτε με τη θέλησή του και την αυτοπειθαρχία, είτε επειδή φοβάται μην υποστεί τις συνέπειες του νόμου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #56
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Μηχανές οδηγάμε.Δεν κατηγορώ τους ''μηχανόβιους''.Το θέμα αφορά τα τροχαία ,εγώ έχω στο μυαλό μου εικόνα ΙΧ που παραβιάζει ΣΤΟΠ και χτυπάει μοτοσυκλετιστή/ποδηλάτη/πεζο μέσα στην πόλη.
    Ξαναλέω συμφωνώ με την αρχική ιδέα του θέματος και δεν είμαι νομοταγής οδηγός μηχανής που κατηγορεί τους αλήτες μηχανόβιους αλλά αυτό βλέπω σαν μόνη λύση.
    porca miseria.

  12. #57
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Αν ήθελε πραγματικά κάτι τέτοιο θα φρόντιζε να οδηγούμε όλοι σαν την Ελβετία .
    Αυτός είναι ο βασικός λόγος τροχαίων και όχι το ότι δεν ξέρεις τι είναι το countersteering , το apex και η σωστή αλληλουχία κινήσεων πριν την στροφή.
    Άποψη μου πάντα.
    Η οδηγική παιδεία δεν είναι μόνο το apex,είναι αυτό που λέει η ίδια η λέξη 'παιδεία' και όλα τα συνεπακόλουθα.Το να μπορείς να εφαρμόσεις το γυροσκοπικό ουδόλως σε γλυτώνει από τον απαίδευτο που μοιράζεστε τον ίδιο δρόμο και βεβαιωμένα θα στην κάνει τη στραβή.
    Η αποτελεσματικότητα μιας τέτοιας σχολής έγκειται στο να διαμορφώσει στον υποψήφιο οδηγό την οδηγική μόρφωση σε όλο της το πλαίσιο και όχι μόνο στο τεχνικό.

    Φυσικά όλα αυτά είναι ευσεβείς πόθοι αλλά μιας και το φέρνει η κουβέντα...

  13. #58
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Για ποιο λόγο να επιδοτεί το κράτος κάτι τέτοιο;

    Γιατί θα υπάρχει κοινωνικό όφελος σε πολλαπλά επίπεδα..;

    Δε μας υποχρεώνει κανένας να οδηγούμε μηχανές, το γουστάρουμε και το κάνουμε. Γιατί πρέπει ο φόρος του Α να πηγαίνει στην καυλα του Β?

    γιατί ο φόρος ο δικός σου να πληρώνει την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη την δική μου μετά από τροχαίο αφού ήταν επιλογή μου η χρήση μοτοσυκλέτας ή από τις επιπτώσεις του καπνίσματος που και αυτό είναι επιλογή... φαντάζει λογικό σε πρώτη ανάγνωση το επιχείρημά σου αλλά είναι slippery slope....

    Να αναμορφωθούν οι σχολές οδήγησης, ναι. Να αναμορφωθεί το πλαίσιο μάθησης (ηλικία, υλικό, τρόπος, εξέταση, διάρκεια), ναι. Να θέσει το κράτος τους ελαχιστους κανονες, ναι.

    ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ! ΧΘΕΣ

    Αλλά όχι και να πληρώσει. Έλεος.

    μα πληρώνει ήδη για να αντιμετωπίσει τις συνέπειες της ανύπαρκτης οδικής παιδείας και εκπαίδευσης...και το ξέρει...και δεν θέλει ή δεν μπορεί να κάνει κάτι γιαυτό
    και αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα γίνει ποτέ αυτό που προτείνει ο φίλος CorpseAlive και από την άλλη η "αγορά" στην Ελλάδα για τέτοιου είδους σχολεία δεν είναι αρκετή για μια καθαρά ιδιωτική πρωτοβουλία ....
    ίσως να είναι πιο εύκολο να πειστούν οι αντι/σίες και έμποροι του κλάδου να χρηματοδοτήσουν όλοι από κοινού τέτοια σχολεία στα πλαίσια της "εταιρικής κοινωνικής ευθύνης" στοχεύοντας στους νέους αναβάτες κυρίως... ;
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Όταν ακούω για παιδεία.....μου βγαίνουν σπυράκια!

    Θα γινω γραφικός και πάλι. ΤΡΟΧΑΙΑ και πάλι ΤΡΟΧΑΙΑ!!! Αν θέλετε τάξη και ασφάλεια, πιο ενταντικοι έλεγχοι. Μπορεί να ακούγεται ολίγον......φασιστικό, αλλά δεν είναι. Δεν το λέω με την ολοκληρωτική του έννοια.

    Και άντε το παιδί θα ακούσει, το ζωάδι το γονιο ποιος θα τον εκπαιδεύσει? Αυτός ειναι το πρότυπο του παιδιου και αυτόν μιμειται. Αν δεν φαει μερικές κλήσεις δεν θα μάθει ποτέ. Ολα τα άλλα ειναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.


    Για την κατάσταση των δρόμων η εικόνα είναι όντως θλιβερή. Ανύπαρκτες/κατεστραμένες ταμπέλες, κατεστραμένες μπαριέρες, φθαρμένο οδοστρωμα. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το να προσαρμοστεί κάποιος ακόμα και αν έτσι οι υπευθυνοι επαναπαύονται και διαιωνιζεται το πρόβλημα.

  15. #60
    Λαμβάνοντας υπ'οψιν το αρχικό ποστ του νήματος,η εκπαίδευση του αναβάτη στον χειρισμό της μοτοσικλέτας θα έχει θετικό αντίκτυπο αφού το 65% των ατυχημάτων αφορούν έναν μοτοσυκλετιστη και μόνο.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχολη ασφαλούς οδηγησης
    από NIKOS.l. στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 160
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2020, 11:23
  2. σχολη ασφαλους οδηγησης
    από elef στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2009, 21:11
  3. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 14:26
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 07:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 14:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF