Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 100

Θέμα: Σχολή Ασφαλούς Οδήγησης Μοτοσυκλέτας και ΚΡΑΤΟΣ

  1. #61
    Όσο για αστυνόμευση και όρια,θα σας παραπέμψω σε ένα παλιότερο άρθρο του περιοδικού ΜΟΤΟ στο οποίο προσπάθησαν να κάνουν το Αθήνα-Θεσσαλονικη εντός ορίων ταχύτητας. Πολύ γέλιο.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #62
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Γιατί να γίνει δικογραφία και να φτάσει σε χέρια δικηγόρου τότε αν αφορά έναν μόνο μοτοσυκλετιστή το τροχαίο;
    Νομίζω δεν αναφέρθηκε σε ατύχημα.
    porca miseria.

  3. #63
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από div400 Προβολή μηνύματος
    ίσως να είναι πιο εύκολο να πειστούν οι αντι/σίες και έμποροι του κλάδου να χρηματοδοτήσουν όλοι από κοινού τέτοια σχολεία στα πλαίσια της "εταιρικής κοινωνικής ευθύνης" στοχεύοντας στους νέους αναβάτες κυρίως... ;
    Η Ducati στην Ελλάδα συνεργάζεται με το Riding School και παρέχει σεμινάριο μέσα στο κόστος αγοράς της μοτοσυκλέτας. Είναι καλή κίνηση και καλό είναι να γίνει και από άλλες αντιπροσωπείες. Όμως υπάρχουν πιο σημαντικά ζητήματα για το θέμα της ασφαλούς οδήγησης. Δεν εννοώ ότι το ένα αναιρεί το άλλο. Κάθε προσπάθεια έχει την αξία της. Επιμένω όμως στη δημιουργία ουσιαστικού προγράμματος ασφαλούς οδήγησης στις υπάρχουσες σχολές.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #64
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Ας σοβαρευτούμε. Τίποτα καλό, προς όφελος του απλού πολίτη, δε θα γίνει ποτέ από το ελληνικό κράτος. Εκτός αν συνδυάζεται με μίζες.

  5. #65
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ας σοβαρευτούμε. Τίποτα καλό, προς όφελος του απλού πολίτη, δε θα γίνει ποτέ από το ελληνικό κράτος. Εκτός αν συνδυάζεται με μίζες.
    Να τους δώσουμε μια μίζα βρε αδερφέ, αν αυτό είναι το πρόβλημα!

    Κι εγώ δε συμφωνώ με την Ελληνική λογική των επιδοτήσεων και είναι ανορθόδοξο εξ' αρχής από τη στιγμή που δεν επιδοτείται η σχολή οδήγησης!
    Βρίσκω ευρηματική την άποψη ότι συμφέρει το κράτος να επιδοτήσει μαθήματα σε σχολές ασφαλούς οδήγησης γιατί με αυτό το τρόπο θα γλιτώσει μακροπρόθεσμα πολύ μεγαλύτερα έξοδα. Το ίδιο ισχύει όμως σα σκεπτικό και σε ατομικό επίπεδο, να επιδοτήσω μόνος μου για τον εαυτό μου τέτοια μαθήματα ώστε να γλιτώσω μεγαλύτερα έξοδα στο μέλλον.

  6. #66
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Γιατί να γίνει δικογραφία και να φτάσει σε χέρια δικηγόρου τότε αν αφορά έναν μόνο μοτοσυκλετιστή το τροχαίο;
    Νομίζω δεν αναφέρθηκε σε ατύχημα.
    Το παιδί που πέθανε επειδή του έφυγε στην στροφή δεν θα πέθαινε αν δεν υπήρχε ενα γ@μημένο εκτεθειμένο σίδερο της μπαριέρας από παλαιότερο τρακάρισμα.
    Οι υπόλοιπες δικογραφίες είναι κλασικά τροχαία που ο άλλος άλλαξε λωρίδα και χτήπησε μπροστά ρόδα μηχανής, άλλος με φορτηγό που κυριολεκτικά τον πάτησε γιατι αποφάσισε αφού σχεδόν είχε πάρει την στροφή να κάνει 120 μοίρες αλλαγή πορείας και στροφή ανάποδη και πάει λέγοντας.
    Τα περισσότερα αν ο οδηγός είχε την ικανότητα να αποφύγει την κατάσταση από πριν ή να ελιχθεί πιο γρήγορα και πιο κοφτά θα είχαν γλιτώσει τον θάνατο ,αναπηρία ακόμα και την ταλαιπωρία

  7. #67
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.797
    Στην περίπτωση που χρειαστώ υπογραφές , θα είχατε την πρόθεση να συμμετάσχετε ?
    Ακόμα μιλάω με φορείς για το θέμα και προσπαθώ μέσω της εταιρείας να κάνω λίγο Lobbying στο θέμα.

  8. #68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το παιδί που πέθανε επειδή του έφυγε στην στροφή δεν θα πέθαινε αν δεν υπήρχε ενα γ@μημένο εκτεθειμένο σίδερο της μπαριέρας από παλαιότερο τρακάρισμα.
    Οι υπόλοιπες δικογραφίες είναι κλασικά τροχαία που ο άλλος άλλαξε λωρίδα και χτήπησε μπροστά ρόδα μηχανής, άλλος με φορτηγό που κυριολεκτικά τον πάτησε γιατι αποφάσισε αφού σχεδόν είχε πάρει την στροφή να κάνει 120 μοίρες αλλαγή πορείας και στροφή ανάποδη και πάει λέγοντας.
    Τα περισσότερα αν ο οδηγός είχε την ικανότητα να αποφύγει την κατάσταση από πριν ή να ελιχθεί πιο γρήγορα και πιο κοφτά θα είχαν γλιτώσει τον θάνατο ,αναπηρία ακόμα και την ταλαιπωρία
    κρανος φοραγε? πηγαινε με πολλα? περιοχη που εγινε?

  9. #69
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Στην περίπτωση που χρειαστώ υπογραφές , θα είχατε την πρόθεση να συμμετάσχετε ?
    Ακόμα μιλάω με φορείς για το θέμα και προσπαθώ μέσω της εταιρείας να κάνω λίγο Lobbying στο θέμα.
    Εκ των προτέρων και έτσι γενικά, δεν ξέρω αν έχει νόημα να ρωτάς.
    Συγκεκριμενοποίησε αυτό που θες να φέρεις προς συλλογή υπογραφών και ο κόσμος θα δείξει (ή όχι), την ανταπόκριση του.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #70
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    κρανος φοραγε? πηγαινε με πολλα? περιοχη που εγινε?
    Δυστυχώς δεν μου επιτρέπεται να αναφέρω πολλά , όπως καταλαβαίνεις. Γενικά είχε πάρει προφυλάξεις από άποψη εξοπλισμού.

  11. #71
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Εκ των προτέρων και έτσι γενικά, δεν ξέρω αν έχει νόημα να ρωτάς.
    Συγκεκριμενοποίησε αυτό που θες να φέρεις προς συλλογή υπογραφών και ο κόσμος θα δείξει (ή όχι), την ανταπόκριση του.
    Τα αιτήματα που έχω ήδη συνοψίσει είναι 2 .
    Για τους νέους οδηγούς εως και 1 χρόνο από την απόκτηση του διπλώματος Α , Α1, Α2 επιδότηση εως και 100 ευρώ για αγορά εξοπλισμού και συμμετοχή εώς και 50% για μετεκπαίδευση ασφαλούς οδήγησης , προσπαθώ να το προωθήσω μέσω της Ελληνικής Αστυνομίας και πιο συγκεκριμένα μέσω της τροχαίας λόγω κάποιων επαφών μου. Δεν έχω κάτι πιο χειροπιαστό στα χέρια μου αυτή την στιγμή που θα μπορούσα να μοιραστώ μαζί σας. Με το καλό , όταν πάρω κάποιο πράσινο φως θα είστε από τους πρώτους που θα ειδοποιήσω . Η ερώτηση μου ήταν περισσότερο για να δω αν θα υπήρχε υποστήριξη και από εδώ.

  12. #72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δεν μου επιτρέπεται να αναφέρω πολλά , όπως καταλαβαίνεις. Γενικά είχε πάρει προφυλάξεις από άποψη εξοπλισμού.
    η ερωτηση μου ηταν για να φτασω στο σημειο οτι το "προβλημα" δεν ειναι τοσο απλο και δεν λυνεται με πχ περισσοτερα μαθηματα η σεμιναρια πχ...το περιβαλον σου συνηθως οριζει και την παιδεια η συμπεριφορα σου... ο βασικοτερος παραγοντας στα περισσοτερα ατυχηματα με μηχανες ( στα οποια εφταιγαν οι οδηγοι και οχι αλο οχημα) ειναι η ταχυτητα... τα οποια εχουν ασχημη καταληξη με την μη χρηση κρανους... αυτα δεν μαθαινονται σε κανενα σχολειο/σεμιναριο αλλα με τα εχει και καταλαβαινει η κεφαλα σου...

  13. #73
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    η ερωτηση μου ηταν για να φτασω στο σημειο οτι το "προβλημα" δεν ειναι τοσο απλο και δεν λυνεται με πχ περισσοτερα μαθηματα η σεμιναρια πχ...το περιβαλον σου συνηθως οριζει και την παιδεια η συμπεριφορα σου... ο βασικοτερος παραγοντας στα περισσοτερα ατυχηματα με μηχανες ( στα οποια εφταιγαν οι οδηγοι και οχι αλο οχημα) ειναι η ταχυτητα... τα οποια εχουν ασχημη καταληξη με την μη χρηση κρανους... αυτα δεν μαθαινονται σε κανενα σχολειο/σεμιναριο αλλα με τα εχει και καταλαβαινει η κεφαλα σου...
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις σε συλλογικό επίπεδο είναι να δίνεις την δυνατότητα σε αυτόν που δεν την έχει.
    Αφού του δώσεις την δυνατότητα , αυτός είναι υπεύθυνος να δράσει με τον έναν ή άλλο τρόπο.
    Εδώ στα χωριά οδηγούν 12χρονα χωρις κράνος/διπλωμα κλπ ...

  14. #74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις σε συλλογικό επίπεδο είναι να δίνεις την δυνατότητα σε αυτόν που δεν την έχει.
    Αφού του δώσεις την δυνατότητα , αυτός είναι υπεύθυνος να δράσει με τον έναν ή άλλο τρόπο.
    Εδώ στα χωριά οδηγούν 12χρονα χωρις κράνος/διπλωμα κλπ ...
    φιλε μου στην σημερινη εποχη , με τον φιλο μας τον γουγκλι , δεν υπαρχει το δεν εχεις δυνατοτητα πληροφορησης για τα παντα. Αλλωστε οταν δινεις για διπλωμα , η χρηση κρανους ειναι υποχρεωτικη οπως και να μαθαινεις ποια θεωρουνται τα σωστα χλμ για να εισαι ασφαλης , εστω για εναν νεο και απειρο οδηγο. Δεν καταλαβαινω κατι που που ειναι στα υποχρεωτικα με καποια πληροφορηση/σεμιναρια θα αλλαξουν τα μυαλα καποιου που εξαρχης δεν εχει την διαθεση να το κανει.
    Και πιο μεγαλη αποδειξη ειναι οπως αναφερεις οτι στα χωρια 12 χρονα οδηγουν οπως ναναι...τα 12 χρονα μεσα στην γκαβλα σιγα μην εχουν το μυαλο να μαθουν /ενημερωθουν κλπ...ειναι το περιβαλλον που θα τους μαθουν/επιβαλλουν πιο ειναι το "σωστο".
    Ακομα θυμαμαι οταν κατεβαινα στο Ναυπλιο την διαδρομη απο Νεα Κιο η προς Τολο με τα καντηλακια στην ακρη του δρομου να μην χωρανε... προσωπικα με αυτο το θεαμα συνηδητα εκοβα και προσεχα 3 φορες περισσοτερο χωρις να εχω καμμια σχετικη πληροφοριση.
    Μακαρι αυτο που σκεφτεσε να ειναι πραγματοποιησιμο και να εχει και θετικο αντικτυπο αλλα προσωπικα δεν το πιστευω... φιλικα

  15. #75
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    φιλε μου στην σημερινη εποχη , με τον φιλο μας τον γουγκλι , δεν υπαρχει το δεν εχεις δυνατοτητα πληροφορησης για τα παντα. Αλλωστε οταν δινεις για διπλωμα , η χρηση κρανους ειναι υποχρεωτικη οπως και να μαθαινεις ποια θεωρουνται τα σωστα χλμ για να εισαι ασφαλης , εστω για εναν νεο και απειρο οδηγο. Δεν καταλαβαινω κατι που που ειναι στα υποχρεωτικα με καποια πληροφορηση/σεμιναρια θα αλλαξουν τα μυαλα καποιου που εξαρχης δεν εχει την διαθεση να το κανει.
    Και πιο μεγαλη αποδειξη ειναι οπως αναφερεις οτι στα χωρια 12 χρονα οδηγουν οπως ναναι...τα 12 χρονα μεσα στην γκαβλα σιγα μην εχουν το μυαλο να μαθουν /ενημερωθουν κλπ...ειναι το περιβαλλον που θα τους μαθουν/επιβαλλουν πιο ειναι το "σωστο".
    Ακομα θυμαμαι οταν κατεβαινα στο Ναυπλιο την διαδρομη απο Νεα Κιο η προς Τολο με τα καντηλακια στην ακρη του δρομου να μην χωρανε... προσωπικα με αυτο το θεαμα συνηδητα εκοβα και προσεχα 3 φορες περισσοτερο χωρις να εχω καμμια σχετικη πληροφοριση.
    Μακαρι αυτο που σκεφτεσε να ειναι πραγματοποιησιμο και να εχει και θετικο αντικτυπο αλλα προσωπικα δεν το πιστευω... φιλικα
    Δεν διαφωνώ, προφανώς αν δεν έχεις την δυνατότητα να καταλαβαίνεις τα πέντε βασικά δεν πρόκειται να σε βοηθήσει τίποτα.
    Αλλά η πλειοψηφία δεν είναι έτσι, η πλειοψηφία έχει εναν ωχαδερφισμό και κυρίως άγνοια κινδύνου. Εκεί χωρά παρέμβαση και χωρά και εκπαίδευση.
    Η μειοψηφία που αναφέρεις για εμένα δεν αποτελεί Target Group του παραπάνω.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχολη ασφαλούς οδηγησης
    από NIKOS.l. στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 160
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2020, 11:23
  2. σχολη ασφαλους οδηγησης
    από elef στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2009, 21:11
  3. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 14:26
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 07:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 14:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF