Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 61

Θέμα: ΔΩΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ?

  1. #1
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725

    ΔΩΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ?

    Κάτι με προβληματίζει και θα ήθελα πολύ να ακούσω και τη δική σας άποψη πάνω σ΄αυτό το θέμα. Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί και στο παρελθόν αλλά όσο καιρό διαβάζω δεν το έχω συναντήσει.
    Ένα έντυπο σχετικά με το γίνει κανείς δωρητής οργάνων απο το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας έπεσε στα χέρια μου ή μάλλον εγώ έκανα αίτηση να μου στείλουν να ενημερωθώ. Τώρα αυτό το θέμα είναι πολύ λεπτό γιατί εμπλέκονται και πολλά άλλα γύρω απ΄αύτό σχετικά με τα "πιστεύω" του καθένα μας χωριστά. Θέματα ζωής, θανάτου, θρησκείας κτλ. Εγώ προσωπικά δε θεωρώ οτι φοβάμαι το θάνατο δηλαδή το έχω ψάξει μέσα μου το θέμα και έχω καταλήξει στο ότι είναι κάτι το αναπόφευκτο και δεν με πειράζει να συζητάω επι του θέματος (το λέω αυτό γιατί μερικοί και δικαιωματικά δε θέλουν ούτε να ακούνε περί θανάτου κτλ).
    Αν το σκεφτεί κανείς δεν είναι κρίμα να μη βοηθήσουμε κάποιον άλλον να δει, να ζήσει απ΄τη στιγμή που όλα στην πραγματικότητα θα σαπίσουν? ωμό ακούγεται αλλά έτσι είναι.
    Κι όμως όταν πήγα να συμπληρώσω την δήλωση και να τη στείλω, (φυσικά δεν είναι απλά μια δήλωση, περιέχει επεξηγήσεις και λέει καθαρά πως αν κάποιος αλλάξει γνώμη μπορεί εάν ενημερώσει κα) κόλλησα και δεν το έκανα τελικά. Είναι πολύ διαφορετικό παιδιά ,να σκέφτεσαι για ένα θέμα έτσι απλά άλλά οταν πας να υπογράψεις κάτω απο το "επιθυμώντας να βοηθήσω ασθενείς συνανθρώπους μου προσφέροντας μετά το θάνατό μου ιστους και όργανα για μεταμόσχευση, είμαι δωρητής οργάνων. είναι εντελώς διαφορετικό..αλήθεια. Τουλάχιστον έτσι το είδα εγώ τη δεδομένη στιγμή. Δεν την έχω στείλει ακόμα αλλά μάλλον θα το κάνω, απλά μπαίνει και το προληπτικό στη μέση...τα περίεργα παιχνίδια του μυαλού, οτι το όνομά μου βρίσκεται σε μια λίστα και άνθρωποι που υποφέρουν ουσιαστικά περιμένουν το θάνατό σου για να ζήσουν αυτοί ή οι αγαπημένοι τους. Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί...

  2. #2
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Σαφώς βοηθάς κάποια άτομα από θάνατο (ή κάποια πανεπιστήμια για να κάνουν εξάσκηση), αλλά όπως κ να έχει είναι αυτό που λές.
    Μπρρρρρρ.
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  3. #3
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Re: ΔΩΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    ή μάλλον εγώ έκανα αίτηση να μου στείλουν να ενημερωθώ.
    Που έκανες την αίτηση? υπάρχει web site πχ?
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  4. #4

    Re: ΔΩΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ?

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    , απλά μπαίνει και το προληπτικό στη μέση...









    αντι να σκεφτεσαι ανοησιες,υπεγραψε και στειλ'το..
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  5. #5
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.445

    Re: ΔΩΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ?

    Σε σχέση με τους δωρητές οργάνων υπάρχει ένα βασικό πρόβλημα.


    Η δήλωση-αίτηση δίνεται σε όλα τα νοσοκομεία. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος η απόφαση για το αν θα ζήσει κάποιος ή όχι να συμπεριλάβει και το γεγονός ότι : "Τι να προσπαθούμε τώρα??? Αυτός έχει 20% πιθανότητες ενώ αν του πάρουμε το συκώτι π.χ. ο άλλος θα ζήσει σίγουρα"


    Είναι πολλά που παίζουν. Το έχω σκεφτεί κι εγώ και το πιο πιθανό είναι να γράψω κάπου ΄με υπογραφές και σφραγίδες και να το δώσω σε κάποιον κοντινό μου άνθρωπο! Σε περίπτωση σταβής να έχουν το ΟΚ μου εκ των υστέρων!!!

    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    http://www.eom.gr/introduction/eom.htm


    Είμαι ήδη μέλος εδω και κανα χρόνο περίπου.Όταν όμως το είπα στους δικούς μου,δεν το πήραν και πολύ καλά.Αν υπήρχε περισσότερη ενημέρωση θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράματα.

    Πάντως πιστεύω οτι αξίζει.
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  7. #7
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Re: Re: ΔΩΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
    Σε σχέση με τους δωρητές οργάνων υπάρχει ένα βασικό πρόβλημα.


    Η δήλωση-αίτηση δίνεται σε όλα τα νοσοκομεία. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος η απόφαση για το αν θα ζήσει κάποιος ή όχι να συμπεριλάβει και το γεγονός ότι : "Τι να προσπαθούμε τώρα??? Αυτός έχει 20% πιθανότητες ενώ αν του πάρουμε το συκώτι π.χ. ο άλλος θα ζήσει σίγουρα"


    Είναι πολλά που παίζουν. Το έχω σκεφτεί κι εγώ και το πιο πιθανό είναι να γράψω κάπου ΄με υπογραφές και σφραγίδες και να το δώσω σε κάποιον κοντινό μου άνθρωπο! Σε περίπτωση σταβής να έχουν το ΟΚ μου εκ των υστέρων!!!


    Ράδιο αρβύλα και ιστορίες, για να βρίσκουμε δικαιολογίες να έχουμε την συνείδηση μας ήσυχη που δεν συμμετάσχουμε σε κάτι σωστό.
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  8. #8
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Να σου πώ την αλήθεια τώρα έξυσες κάτι παλιό...
    όταν είχα πρωτογίνει εθελοντής αιμοδότης αμέσως το επόμενο που είχα σκεφτεί ήταν να γίνω δωρητής οργάνων , μάλιστα ένας φίλος που η μητέρα του ήταν νοσηλευτρια είχε γίνει και με πρότρεψε, αλλά μόλις διάβασα και εγώ την χαρτούρα κάτι με χάλασε...

    Μάλιστα αργότερα , έμαθα , ότι αν π.χ. είσαι σε κώμα μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα σε αποσωληνόνουν για να πάρουν τελικά ότι όργανο μπορεί να είναι χρήσιμο...
    Και τελευταία κάτι άκουσα για μια μάνα ενός φίλου που είναι σε μια φαρμακευτική και μπλεγμένη με κάτι μεταμοσχεύσεις , και τρελάθηκα...
    Δεν ξέρω αν εγώ (που συνήθως μου αρέσουν τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας ) είμαι παρανοικός σκευτόμενος αυτά ή αν είναι λογική σκέψη, αλλά προτιμώ να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση και να την δώσω στους γονείς μου που να λέει ότι επιθυμώ και να ξέρουν ότι επιθυμώ , αν κάτι πάει στραβά να δωρήσουν τα οργανά μου και να γίνει έτσι ...

  9. #9
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    sorry για την καθυστέρηση...δουλειά...Η μητέρα μου είχε δει κάτι στην τηλεόραση και πήρε το νούμερο απο και τηλ. 7249371, είναι ειδικό τμήμα Εθνικό Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων του Υπουργείου Υ & Π. Φυσικά και αυτό που είπες Μaira σωστό είναι να το πεις δηλάδή στους δικούς σου και να το έχουν υπόψιν τους αλλά επειδή δε θα είναι οτι πιο εύκολο γι άυτούς καλύτερα να είναι ξεκαθαρισμένο απο πριν..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Κατά την αίτηση μπορείς να δηλώσεις αν θα δώσεις μόνο ιστό,ένα όργανο ή περισσότερα όργανα.Δε σε υποχρεώνει κανένας και για τίποτα.Όπως επίσης πριν γίνει κάποια μεταμόσχευση,πρέπει να πάρουν την άδεια απ'τους γονείς-συγγενείς που μένουν πίσω (και ας είσαι μέλος-δωρητής).Από μόνοι τους δε μπορούν να κάνουν τίποτα.
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  11. #11
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    sorry για την καθυστέρηση...δουλειά...Η μητέρα μου είχε δει κάτι στην τηλεόραση και πήρε το νούμερο απο και τηλ. 7249371, είναι ειδικό τμήμα Εθνικό Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων του Υπουργείου Υ & Π. Φυσικά και αυτό που είπες Μaira σωστό είναι να το πεις δηλάδή στους δικούς σου και να το έχουν υπόψιν τους αλλά επειδή δε θα είναι οτι πιο εύκολο γι άυτούς καλύτερα να είναι ξεκαθαρισμένο απο πριν..
    Να σου πω..επειδή ακριβώς ακούγονται τόσα και τόσα και εμένα οι δικοί μου αυτό μου είπαν οτι σεβόμαστε την επιθυμία σου...και αν τύχει κάτι...αλλά και πάλι..

  12. #12
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Το προηγούμενο ποστ πήγαινε για το quote του Tropea...λάθος..

  13. #13
    episis sou stelnoun k mia karta dwreas organwn swmatos.palia anagrafontan sthn karta k ti organo prosferes

  14. #14
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    τα οργανα μας δεν χρειαζεται να πανε στον παραδεισο... ο παραδεισος ξερει οτι τα χρειαζομαστε ΕΔΩ
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  15. #15
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
    μην περνετε τα οργανα σας μαζι σας στον παραδεισο... ο παραδεισος ξερει οτι τα χρειαζομαστε ΕΔΩ
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. διαμετρος Οργάνων
    από dukeandthecity στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 11:59
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΟΡΓΑΝΩΝ
    από lord_dimos76 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 19:06
  3. Πλακες Οργανων?
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF