Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 100 από 100

Θέμα: Σχολή Ασφαλούς Οδήγησης Μοτοσυκλέτας και ΚΡΑΤΟΣ

  1. #91
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Fixxer Προβολή μηνύματος
    Όταν είχα δώσει για δίπλωμα - χωρίς να έχω εμπειρία σε μοτοσυκλέτα - κάτι αντίστοιχο διαπίστωσα κι εγώ.

    Ξεκαθάρισα ότι δεν υπάρχει περίπτωση για λάδωμα και γι'αυτό πληρώνω μαθήματα (δεν χρειάστηκαν περισσότερα από τα τότε προβλεπόμενα). Επίσης άφησα να εννοηθεί ότι αν συμβεί κάτι την ώρα της εξέτασης χωρίς καθαρές αποδείξεις για κόψιμο, θα γινει φασαρία μπροστά σε όλους και, αν "αναγκαστώ", θα αναφέρω και την πρότασή του δασκάλου, με ότι συνεπάγεται στη συνέχεια με αναφορές σε υπηρεσίες διαφθοράς υπουργείου κλπ. Του κάνω "ποιος θα θέλει κανείς τέτοιες ιστορίες και τραβηγματα για 100 ευρώ;". Μάλιστα, θυμάμαι στην εξέταση οδήγησης, όταν ρώτησαν ποιος θέλει να ξεκινήσει να εξεταστεί και δεν υπήρχαν "εθελοντές", προσφέρθηκα εγώ να ξεκινήσω (για να μην ξεκινήσει κάνενας άλλος με λάδωμα και περιμένει πολλά κι από εμένα ο εξεταστής) και να ξέρουν ότι θα ξεκινήσει άσχημα η μέρα τους με φασαριές και άλλους 30 να περιμένουν σε περιπτωση μ@λ@κί@ς. Στο τέλος ενώ όλα πήγαν τέλεια, κάτι πήγε να πει μια θείτσα εξετάστρια και πάει ένας 2ος για "να ελέγξει τις σημειώσεις". Κάτι της είπε απ'ότι κατάλαβα και το βούλωσε…. Ξεκαθαρίζω ότι δεν είχα κάνει κάπου λάθος στην εξέταση. Τελικά πέρασα χωρίς λαδώματα και φασαρίες - για την ακρίβεια η εξετάστρια θείτσα ήταν και στη συνέχεια στο κομμάτι οδήγησης σε δρόμο και δεν είχε όρεξη για πολλά. Δυστυχώς, τα μουτρα των εξεταστών είχαν μια ξινίλα στο τέλος - κρίμα που δεν με συμπάθησαν, θα κάναμε καλή παρέα

    Ολα αυτά Αθήνα, σε Χολαργό που υποθέτω θα είναι όλη η σαπίλα... Ίσως αυτή η ιστορία βοηθήσει κι άλλους να μην πέσουν θύματα των βολεμένων εις βάρος όλων των υπολοίπων. Χρειάζεται αυτοπεποίηθηση μεγαλύτερη από το θράσσος τους.
    Από 'Εβρο μέχρι Κρήτη τα ίδια συμβαίνουν...
    Στον υιό που έδωσε πέρσι,πέρασε κανονικά και άξια,και....περίμενε 4 μήνες να το πάρει λόγω απεργιών-και καλά-ενώ οι υπόλοιποι που έδωσαν ταυτόχρονα το πήραν στο μήνα...
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 30/10/2020 στις 06:25.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  2. #92
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Και δεν κάνατε τίποτα γι'αυτό;

  3. #93
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Και δεν κάνατε τίποτα γι'αυτό;
    Αν λες για την καθυστέρηση που έγραψα,η "επίσημη"δικαιολογία ήταν η απεργία και ο μεγάλος όγκος δουλειάς...Οπότε ή έπρεπε να στηθείς στο Υπ.Μεταφορών ώρες ατέλειωτες ή να περιμένεις να σε πάρει τηλέφωνο η σχολή οδηγών...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #94
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.803
    Ένα μικρό Update. 3 μήνες έφαγα κυριολεκτικά πόρτες σχεδόν από παντού.
    Χθες πήρα την πρώτη απάντηση (από βουλευτή που δεν μπορώ να αποκαλύψω ακόμα) ότι ενδιαφέρεται να θέσει το ερώτημα στην βουλή λόγω της επικαιρότητας.
    Θα δείξει αν τελικά θα προχωρήσει η συγκεκριμένη κίνηση.

  5. #95
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    δεν ξέρω προσωπικά ποια ήταν η πρόθεση σου όταν ξεκίνησες το θέμα αυτό. Aς υποθέσω ότι ήταν η καλύτερη. Αλλά ακύρωσες την όποια μοτοσυκλετιστική αλληλεγγύη σε διέπει και την πραγματική ενσυναίσθηση σου για την ασφάλεια των μοτοσυκλετιστών , εσύ ο ίδιος. Όταν στο θέμα για τον νεκρό Ιάσονα , φρόντισες με υπερβάλλοντα ζήλο και εξαντλώντας όλα τα νομικά σου επιχειρήματα λες και βρισκόσουν στο δικαστήριο ως υπερασπιστής αυτών που προκάλεσαν το δυστύχημα - ακόμα και ψευδώς ισχυριζόμενος ότι έχεις αντίγραφο από την ΔΟΤΑ - προσπαθώντας να αποδείξεις με άπειρα ποστ απαντώντας σε όποιον έγραφε. Λες και σε είχε πιάσει αμοκ. Δεν άφηνες κουβέντα να πέσει κάτω και ουσιαστικά καταστρέφοντας το αρχικό θέμα , ότι την ευθύνη για τον τραγικό θάνατο του την είχε ο ίδιος ο Ιάσονας. Δεν θα σε κρίνω εγώ. Αλλά κρίνε εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου και αποφάσισε τελικά για το ποιος φταίει πραγματικά σε αυτήν την χώρα για τους περισσότερους θανάτους στον δρόμο. Έλλειψη οδηγικής παιδείας , κατάσταση οδικού δικτύου, σήμανση , λαδώματα για διπλώματα , φόροι στα κράνη και τον εξοπλισμό και τόσα χιλιοειπωμένα όλα αυτά τα χρόνια. Δεν πρόκειται να σου απαντήσω αν γράψεις. Δεν έχω σκοπό να σου χαλάσω το θέμα , δεν θα πάθω αμόκ όπως εσύ και σέβομαι την διαχείριση που κάνει κόπο να κρατάει τα θέματα καθαρά. Καλή συνεργασία λοιπόν με τον βουλευτή σου ο οποίος θα συνεχίσει να περνάει από το ίδιο σημείο που σκοτώθηκε ο Ιάσονας και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Και στο ξαναλέω κάνε για δικό σου καλό την αυτοκριτική σου , μια αλληλέγγυα μοτοσυκλετιστική συμβουλή
    Τελευταία τροποποίηση από KAWAMANRIDER; 05/04/2021 στις 07:57.
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Dafaq

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.737
    Όχι πάλιιιιιιιιιιι ο ίδιος μουντζαχαντισμόςςςςςςς, έλεοςςςςς
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #98
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAWAMANRIDER Προβολή μηνύματος
    δεν ξέρω προσωπικά ποια ήταν η πρόθεση σου όταν ξεκίνησες το θέμα αυτό , ας υποθέσω ότι ήταν η καλύτερη , αλλά ακύρωσες την όποια μοτοσυκλετιστική αλληλεγγύη σε διέπει και την πραγματική ενσυναίσθηση σου για την ασφάλεια των μοτοσυκλετιστών , εσύ ο ίδιος , όταν στο θέμα για τον νεκρό Ιάσονα , φρόντισες με υπερβάλλοντα ζήλο και εξαντλώντας όλα τα νομικά σου επιχειρήματα λες και βρισκόσουν στο δικαστήριο ως υπερασπιστής αυτών που προκάλεσαν το δυστύχημα , ακόμα και ψευδώς ισχυριζόμενος ότι έχεις αντίγραφο από την ΔΟΤΑ , προσπαθώντας να αποδείξεις με άπειρα ποστ απαντώντας σε όποιον έγραφε , λες και σε είχε πιάσει αμοκ , δεν άφηνες κουβέντα να πέσει κάτω και ουσιαστικά καταστρέφοντας το αρχικό θέμα , ότι την ευθύνη για τον τραγικό θάνατο του την είχε ο ίδιος ο Ιάσονας , δεν θα σε κρίνω εγώ , αλλά κρίνε εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου και αποφάσισε τελικά για το ποιος φταίει πραγματικά σε αυτήν την χώρα για τους περισσότερους θανάτους στον δρόμο , έλλειψη οδηγικής παιδείας , κατάσταση οδικού δικτύου, σήμανση , λαδώματα για διπλώματα , φόροι στα κράνη και τον εξοπλισμό και τόσα χιλιοειπωμένα όλα αυτά τα χρόνια , δεν πρόκειται να σου απαντήσω αν γράψεις , δεν έχω σκοπό να σου χαλάσω το θέμα , δεν θα πάθω αμόκ όπως εσύ και σέβομαι την διαχείριση που κάνει κόπο να κρατάει τα θέματα καθαρά , καλή συνεργασία λοιπόν με τον βουλευτή σου ο οποίος θα συνεχίσει να περνάει από το ίδιο σημείο που σκοτώθηκε ο Ιάσονας και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και στο ξαναλέω κάνε για δικό σου καλό την αυτοκριτική σου , μια αλληλέγγυα μοτοσυκλετιστική συμβουλή
    Εντελώς φιλικά και επειδή το έχω δει και σε άλλα ποστ σου, βάζε βρε αδερφέ καμιά τελεία! Ειλικρινά είναι δύσκολο κάποιες φορές να διαβάζουμε τις αναρτήσεις σου

  9. #99
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    απολύτως σωστό. Είναι πολύ κουραστικό και το κείμενο γίνεται δυσνόητο. Ουσιαστικά, υπονομεύεις το δικό σου post.

  10. #100
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAWAMANRIDER Προβολή μηνύματος
    δεν ξέρω προσωπικά ποια ήταν η πρόθεση σου όταν ξεκίνησες το θέμα αυτό , ας υποθέσω ότι ήταν η καλύτερη , αλλά ακύρωσες την όποια μοτοσυκλετιστική αλληλεγγύη σε διέπει και την πραγματική ενσυναίσθηση σου για την ασφάλεια των μοτοσυκλετιστών , εσύ ο ίδιος , όταν στο θέμα για τον νεκρό Ιάσονα , φρόντισες με υπερβάλλοντα ζήλο και εξαντλώντας όλα τα νομικά σου επιχειρήματα λες και βρισκόσουν στο δικαστήριο ως υπερασπιστής αυτών που προκάλεσαν το δυστύχημα , ακόμα και ψευδώς ισχυριζόμενος ότι έχεις αντίγραφο από την ΔΟΤΑ , προσπαθώντας να αποδείξεις με άπειρα ποστ απαντώντας σε όποιον έγραφε , λες και σε είχε πιάσει αμοκ , δεν άφηνες κουβέντα να πέσει κάτω και ουσιαστικά καταστρέφοντας το αρχικό θέμα , ότι την ευθύνη για τον τραγικό θάνατο του την είχε ο ίδιος ο Ιάσονας , δεν θα σε κρίνω εγώ , αλλά κρίνε εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου και αποφάσισε τελικά για το ποιος φταίει πραγματικά σε αυτήν την χώρα για τους περισσότερους θανάτους στον δρόμο , έλλειψη οδηγικής παιδείας , κατάσταση οδικού δικτύου, σήμανση , λαδώματα για διπλώματα , φόροι στα κράνη και τον εξοπλισμό και τόσα χιλιοειπωμένα όλα αυτά τα χρόνια , δεν πρόκειται να σου απαντήσω αν γράψεις , δεν έχω σκοπό να σου χαλάσω το θέμα , δεν θα πάθω αμόκ όπως εσύ και σέβομαι την διαχείριση που κάνει κόπο να κρατάει τα θέματα καθαρά , καλή συνεργασία λοιπόν με τον βουλευτή σου ο οποίος θα συνεχίσει να περνάει από το ίδιο σημείο που σκοτώθηκε ο Ιάσονας και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και στο ξαναλέω κάνε για δικό σου καλό την αυτοκριτική σου , μια αλληλέγγυα μοτοσυκλετιστική συμβουλή
    Για να είμαι ειλικρινής δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα για το τι υποθέτεις και τι όχι.
    Το ''αμόκ'' με έπιασε γιατί αντί να κοιτάξουμε πως να είμαστε ΕΜΕΙΣ ασφαλείς και σωστοί σε ένα φορουμ που απευθύνεται σε χρήστες MOTO πολιτικοποιήσαμε ένα τροχαίο Δυστύχημα χωρίς να δώσουμε βάση στο τι το προκάλεσε ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΟΠΩΣ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ/ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ/ΤΗΡΗΣΗ ΚΟΚ αυτά ήταν τα νομικά μου επιχειρήματα, αλλά όντας τυφλωμένος πολιτικά δεν κατάλαβες ΚΑΝ τι ήθελα να περάσω στο ποστ που αναφέρεσαι .
    Στο car.gr/forum αν υπήρχε αντίστοιχο θέμα θα μίλαγα για την ευθύνη που έχουν οι οδηγοί αυτοκινήτων να οδηγούν αμυντικά να τηρούν τον ΚΟΚ κλπ κλπ.
    ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΟΣΤ που απαντας αν δεις παραπάνω έχω παραθέσει την άποψη μου ότι τα περισσότερα ατυχήματα/δυστυχήματα θα είχαν αποφευχθεί αν ο οδηγός ήταν κατάλληλα εκπαιδευμένος . Η άποψη μου παραμένει η ίδια .
    Επίσης Δεν είναι ''΄δικός μου ο βουλευτής'' είχα απευθύνει αίτημα κυριολεκτικά σε όλα τα πολιτικά γραφεία (εκτός Χ.Α. και Βελόπουλο για προσωπικούς μου λόγους) πολύ πριν το Συμβάν και απλά έγινε HOT το θέμα και κάποιοι θέλανε να το εκμεταλευτούν. Γι ' αυτό και δεν προχώρησα γιατί ουσιαστικά άλλαζε η πρόταση που εξ αρχής ήθελα να τεθεί εκ μέρους μου/εταιρείας/συλλόγου που εξ αρχής απέστειλα την επιστολή.
    Κάτι τελευταίο και ούτε εγώ θα απαντήσω σε αυτό το Post σχετικά με το τροχαίο στην βουλή.
    Θα δώσω σε σένα λογαριασμό για τα πιστεύω μου για να με κρίνεις αν είμαι αρκετά μοτοσυκλετιστής για σένα, για να κάνω μια κίνηση που πιστεύω θα ωφελήσει νέους μοτοσυκλετιστές ? Γιατί μάντεψε, δεν θα δώσω. Μην την στηρίξεις ή μην συμμετάσχεις μου είναι παντελώς αδιάφορο.
    Τα υπόλοιπα είναι να χάμε να λέγαμε.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Σχολη ασφαλούς οδηγησης
    από NIKOS.l. στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 160
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2020, 11:23
  2. σχολη ασφαλους οδηγησης
    από elef στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2009, 21:11
  3. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 14:26
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 07:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 14:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF