Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Απόκτηση πρώτης μηχανής

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39

    Απόκτηση πρώτης μηχανής

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 28 χρονών και αποφάσισα να ξεκινήσω να οδηγώμ μηχανή κάτι που το ήθελα καιρό αλλά τώρα αποφάσισανα το υλοποιήσω. Με έχει κουράσει η ιστορία με τις συγκοινωνίες και απλά θέλω να πηγαίνω στη δουλειά μου άνετα. Μηχανή θέλω γιατί πέραν του ότι μου αρέσει δε θα εχω αυτο το θριλερ με το παρκινγ του αυτοκινητου.Θα ήθελα μια συμβουλή ως προς το ποσα κυβικά θα με εξυπηρετούσαν καλύτερα. Στην ουσία θα κινούμαι κέντρο-αμπελόκηποι που ειναι ψιλομικρη αποσταση θα ελεγα. Μου αρεσουν πολυ της piaggio. Ιδανικά το beverly αλλά κοιτάω και το liberty επειδη ειναι πιο οικονομικό. Γενικά για ένα πηγαινελα στη δουλειά για 15 λεπτα πηγαινε και αλλα 15 ελα ποσα κυβικα ειναι καλα; Επισης τι μηναιο κοστος να υπολογιζω σε βενζίνη;

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Η μοτοσυκλέτα πράγματι διευκολύνει τη μετακίνηση, αλλά η στάθμευσή της είναι θέμα, ώστε να φροντίσεις να μην κλαπεί. Σίγουρα θα πρέπει να βρεις ασφαλές κλειστό μέρος να την παρκάρεις το βράδυ στο σπίτι σου και όσο το δυνατόν καλύτερο μέρος για τις ώρες που θα είσαι στη δουλειά. Έχοντας πει αυτά, αν δεν έχεις βρει ιδιωτικό μέρος να την σταθμεύεις, τότε στα πρώτα σου κριτήρια θα πρέπει να είναι το να μην τραβάει τα βλέμματα των κλεφτών.

    Η διαδρομή που κάνεις είναι σε συνθήκες έντονης κυκλοφοριακής συμφόρησης και μικρή, επομένως καλύπτεται ιδανικά από ελαφριά μοτοσυκλέτα 125cc. Ο μόνος λόγος που θα πρότεινα κάτι μεγαλύτερο, είναι για να έχει ABS.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Η μοτοσυκλέτα πράγματι διευκολύνει τη μετακίνηση, αλλά η στάθμευσή της είναι θέμα, ώστε να φροντίσεις να μην κλαπεί. Σίγουρα θα πρέπει να βρεις ασφαλές κλειστό μέρος να την παρκάρεις το βράδυ στο σπίτι σου και όσο το δυνατόν καλύτερο μέρος για τις ώρες που θα είσαι στη δουλειά. Έχοντας πει αυτά, αν δεν έχεις βρει ιδιωτικό μέρος να την σταθμεύεις, τότε στα πρώτα σου κριτήρια θα πρέπει να είναι το να μην τραβάει τα βλέμματα των κλεφτών.

    Η διαδρομή που κάνεις είναι σε συνθήκες έντονης κυκλοφοριακής συμφόρησης και μικρή, επομένως καλύπτεται ιδανικά από ελαφριά μοτοσυκλέτα 125cc. Ο μόνος λόγος που θα πρότεινα κάτι μεγαλύτερο, είναι για να έχει ABS.
    όχι ρε, 50ρι να πάρει ή ακόμα καλύτερα ηλεκτρικό πατίνι

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ιδανικά θα ήθελα ένα beverly 300cc αλλά 4,5 χιλιάρικα δεν έχω αυτή τη στιγμή. Πιο ρεαλιστικό είναι μέχρι 150cc το liberty. Επισης δεν ξερω ποια η διαφορά του από το meddley το οποιο ειναι 1000 ευρώ πιο ακριβό. Όσο για το ABS ε΄μαι αρκετά άσχετος και δεν ξέρω τι είναι :P
    Γενικά τα 150 κυβικά τραβάνε ή θα ζορίζεται σε μια ανηφόρα πχ;

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Πάρε ότι θέλεις αρκεί να έχει abs.
    porca miseria.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 28 χρονών και αποφάσισα να ξεκινήσω να οδηγώμ μηχανή κάτι που το ήθελα καιρό αλλά τώρα αποφάσισανα το υλοποιήσω. Με έχει κουράσει η ιστορία με τις συγκοινωνίες και απλά θέλω να πηγαίνω στη δουλειά μου άνετα. Μηχανή θέλω γιατί πέραν του ότι μου αρέσει δε θα εχω αυτο το θριλερ με το παρκινγ του αυτοκινητου.Θα ήθελα μια συμβουλή ως προς το ποσα κυβικά θα με εξυπηρετούσαν καλύτερα. Στην ουσία θα κινούμαι κέντρο-αμπελόκηποι που ειναι ψιλομικρη αποσταση θα ελεγα. Μου αρεσουν πολυ της piaggio. Ιδανικά το beverly αλλά κοιτάω και το liberty επειδη ειναι πιο οικονομικό. Γενικά για ένα πηγαινελα στη δουλειά για 15 λεπτα πηγαινε και αλλα 15 ελα ποσα κυβικα ειναι καλα; Επισης τι μηναιο κοστος να υπολογιζω σε βενζίνη;
    μεχρι 125 κατα προτιμηση σκουτερ να μην λερωνεσαι κι ολας.3-4 λιτρα στα 100χλμ,εσυ υπολογζεις τα υπολοιπα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ιδανικά θα ήθελα ένα beverly 300cc αλλά 4,5 χιλιάρικα δεν έχω αυτή τη στιγμή. Πιο ρεαλιστικό είναι μέχρι 150cc το liberty. Επισης δεν ξερω ποια η διαφορά του από το meddley το οποιο ειναι 1000 ευρώ πιο ακριβό. Όσο για το ABS ε΄μαι αρκετά άσχετος και δεν ξέρω τι είναι :P
    Γενικά τα 150 κυβικά τραβάνε ή θα ζορίζεται σε μια ανηφόρα πχ;
    https://www.piaggio.com/gr_EL/models...ley-150-i-get/

    https://www.piaggio.com/gr_EL/models...-abs-asr-MY20/

    κάτω κάτω έχει τα τεχνικά χαρακτηριστικά δες τα και σύγκρινε


    εγώ θα πήγαινα για το meddley 40kg πιο ελαφρύ πιο μανιτζέβελο πιο εύκολο, χαμηλότερη κατανάλωση πιο όμορφο και με όργανα+συνδεσιμότητα state of art συγκριτικά με το άλλο

    δεν υπάρχει κανένα θέμα σε τράβηγμα μονός-διπλός-τριπλός
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Τα scooter δεν είναι μηχανές

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Τα scooter δεν είναι μηχανές
    Απλά τα θεωρώ πιο ασφαλή σε σχέση με τις μηχανές.. ίσως και πιο εύκολα στο οδήγημα

  10. #10
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Ούτε κατά διάνοια πιο ασφαλή

    Πιο πρακτικά σίγουρα, πιο εύκολα στην οδήγηση πιθανότατα, πιο ασφαλή

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Ούτε κατά διάνοια πιο ασφαλή

    Πιο πρακτικά σίγουρα, πιο εύκολα στην οδήγηση πιθανότατα, πιο ασφαλή
    Αν κάτι είναι πιο εύκολο στην οδήγηση δεν το κάνει και πιο ασφαλές ως έναν βαθμό; Γενικά θεωρείς πολύ πθανό να συμβεί σοβαρό τροχαίο σε σημεία που δεν τρέχουν πολύ; Γενικά 9 το πρωί θα πάω και 9 το βράδυ θα γυρνάω και θα είμαι καισαριανή-αμπελόκηποι

  12. #12
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    (Πιο) εύκολα στην οδήγηση είναι για έναν πρωτάρη, όχι όμως με την έννοια που το έχεις κατά νου
    Εννοώ ότι δεν έχουν ταχύτητες, το σώμα σου είναι σε πιο χαλαρή θέση κλπ κλπ
    Τώρα για θέμα ασφάλειας γενικώς, μη το ψάχνεις, δίτροχο και ασφάλεια είναι μη συμβατοί όροι, δυστυχώς
    Όσο και συντηρητικός να είσαι, μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε
    Το πιο απλό σκέψου, σταματάς σε ένα κόκκινο και έρχεται ένας λεβέντης από πίσω και σε κάνει αεροπλάνο

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    (Πιο) εύκολα στην οδήγηση είναι για έναν πρωτάρη, όχι όμως με την έννοια που το έχεις κατά νου
    Εννοώ ότι δεν έχουν ταχύτητες, το σώμα σου είναι σε πιο χαλαρή θέση κλπ κλπ
    Τώρα για θέμα ασφάλειας γενικώς, μη το ψάχνεις, δίτροχο και ασφάλεια είναι μη συμβατοί όροι, δυστυχώς
    Όσο και συντηρητικός να είσαι, μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε
    Το πιο απλό σκέψου, σταματάς σε ένα κόκκινο και έρχεται ένας λεβέντης από πίσω και σε κάνει αεροπλάνο
    Καταλαβαίνω τι εννοείς.. ελπίζω μη μου συμβεί η φάση αεροπλάνο.. βασικά δύο μεγάλες ευθείες με άπειρη κίνηση είναι η διαδρομή που κάνω.. (φιλολάου)
    αλλά η σκέψη να οδηγώ μηχανή με φτιάχννει :P

  14. #14
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kynodontas Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνω τι εννοείς.. ελπίζω μη μου συμβεί η φάση αεροπλάνο.. βασικά δύο μεγάλες ευθείες με άπειρη κίνηση είναι η διαδρομή που κάνω.. (φιλολάου)
    αλλά η σκέψη να οδηγώ μηχανή με φτιάχννει :P
    Φτιάχνεσαι με την Φιλολάου ;

    Να το ψάξεις

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Φτιάχνεσαι με την Φιλολάου ;

    Να το ψάξεις
    να οδηγώ μηχανή εννοούσα μαρέσει σαν ιδέα.. όχι να οδηγώ μηχανή στη φιλολάου :P

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aγορα Πρωτης Μηχανης(fmx 650)
    από Neopas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2008, 13:15
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 06:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 02:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF