Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Νέος οδηγός σε διλημμα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    10

    Νέος οδηγός σε διλημμα

    Καλημέρα σας!μόλις έβγαλα το δίπλωμα μου και θέλω να πάρω την πρώτη μου μηχανή.ειμαι ανάμεσα στις voge 300ds και Daytona t1 310 zontes.το Daytona είδα από κοντά όμορφο το voge λόγο του ότι μένω Ιωάννινα δεν το έχω δει πουθενά...θα ήθελα γνώμες ως προς ποια επιλογή είναι καλύτερη.ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Καλημέρα και καλώς ήρθες.

    Προσωπικά θα κοιτούσα κάτι άλλο https://www.car.gr/classifieds/bikes...rsys-x-300-abs (Τυχαία αγγελία).

    Το zontes το έχω περιεργαστεί μόνο στατικά, εντυπωσιακό μηχανάκι, ωραίο αισθητικά αλλά πάντα με μια αμφιβολία στο πίσω μέρος του μυαλού ως προς το δίκτυο υποστήριξης, ποιοτικά χαρακτηριστικά, κλπ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Υπάρχει εξουσιοδοτημένο συνεργείο για κάποιο απ' τα δυο στην πόλη σου; Νομίζω είναι σημαντικό κριτήριο για αγορά καινούριας μηχανής.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    10
    Υπάρχει και για τα δύο η voge είναι μαζί με την kymco από όσο ξέρω.το θέμα είναι ότι voge θα υπάρχουν πάλι Ελλάδα από τέλος Νοεμβρίου και μόνο Αθήνα υπάρχει για test drive.

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Valerminia Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και για τα δύο η voge είναι μαζί με την kymco από όσο ξέρω.το θέμα είναι ότι voge θα υπάρχουν πάλι Ελλάδα από τέλος Νοεμβρίου και μόνο Αθήνα υπάρχει για test drive.
    Από ότι κατάλαβα ψάχνεις για On/off , με το Budget που θα δώσεις για ένα κινέζικο μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό μεταχειρισμένο . Δεν σε παραξενεύει που έχει το ίδιο κόστος αγοράς μια καινούργια μηχανή με μια μεταχειρισμένη 5 ετών?
    Θα σε ενδιέφερε να σου προτείναμε μεταχειρισμένες?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    10
    Θέλω κάτι εκεί στα 300cc.τα περισσότερα μεταχειρισμένο που είδα ήταν 650 και πάνω από 10ετια σε αυτά τα χρήματα.εννοειτε όμως πως ακούω όλες τις προτάσεις.ναι ενδιαφέρομαι για on off

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Ό,τι και να πάρεις, το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να αλλάζεις πολύ συχνά τα ελαστικά της μοτοσυκλέτας, να έχεις καλά αδιάβροχα και να προσέχεις για το θάμπωμα της ζελατίνας του κράνους (pinlock, αντιθαμβωτικό σπρέι, κλπ). Τα Ιωάννινα έχουν πολλές μέρες το χρόνο βροχόπτωση και σίγουρα θα χρειαστεί να καβαλάς σε τέτοιες συνθήκες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Valerminia Προβολή μηνύματος
    Θέλω κάτι εκεί στα 300cc.τα περισσότερα μεταχειρισμένο που είδα ήταν 650 και πάνω από 10ετια σε αυτά τα χρήματα.εννοειτε όμως πως ακούω όλες τις προτάσεις.ναι ενδιαφέρομαι για on off
    Τα 300cc για ποιον λόγο τα προτιμάς αν επιτρέπεται?
    Λόγω κατηγορίας διπλώματος ή λόγω δικής σου ανασφάλειας ως νέος πάνω στην μηχανή? (και εγώ νέος είμαι και έψαχνα για αυτό σε ρωτάω μην με παρεξηγήσεις.)

  9. #9
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Για εμένα μια καλή επιλογή είναι και αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cbx-500 Τυχαία αγγελία.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    10
    Εννοείται η προστασία μου θα είναι υψίστης προτεραιότητας κράνος γάντια αδιάβροχα κτλ θα τα πάρω.ναι νιώθω πιο άνετα με το 300cc λόγο του ότι δεν έχω πείρα.πιο ελαφρύ και λίγοτερο κόστος.καινουργιο έχει και 2 χρόνια εγγύηση οπότε θεωρώ συμφέρει.
    Τελευταία τροποποίηση από Valerminia; 23/10/2020 στις 10:31.

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.685
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Valerminia Προβολή μηνύματος
    Εννοείται η προστασία μου θα είναι υψίστης προτεραιότητας κράνος γάντια αδιάβροχα κτλ θα τα πάρω.ναι νιώθω πιο άνετα με το 300cc λόγο του ότι δεν έχω πείρα.πιο ελαφρύ όχι τόσο γκάζι σε περίπτωση που ξεχαστω και φυσικά κόστος και κατανάλωση
    μια χαρά είναι το 300, θα σου πρότεινα όμως να δεις κάτι όπως το versys που σου πρότειναν παραπάνω.

  12. #12
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Valerminia Προβολή μηνύματος
    Εννοείται η προστασία μου θα είναι υψίστης προτεραιότητας κράνος γάντια αδιάβροχα κτλ θα τα πάρω.ναι νιώθω πιο άνετα με το 300cc λόγο του ότι δεν έχω πείρα.πιο ελαφρύ όχι τόσο γκάζι σε περίπτωση που ξεχαστω και φυσικά κόστος και κατανάλωση
    Όσον αφορά την κατανάλωση δεν γνωρίζω ιδιαίτερα πράγματα. Αυτό που όμως καταλαβαίνω και δεν θα μιλήσω για την δική μου μηχανή αλλά για του πατέρα μου που την αγόρασε το 2005, η Transalp είναι αθάνατη. Δεν του έχει βγάλει τίποτα 15 χρόνια και την οδηγεί μέσα στην πόλη και όχι ταξίδια κλπ. Έχει λίγους ίππους 54 νομίζω και οι παλιοί λένε ντεκαβλέ γκάζι ,με λίγα λόγια είναι φιλική προς τον νέο οδηγό. Το βάρος της για τα δικά μου κυβικά (183cm -110 kg ) είναι μια χαρά. Η 500 CbX είναι ακόμα πιο ελαφριά . 192 κιλά μηχανή , η Transalp 700 είναι 230 κιλά, Daytona 170 kg. Προσωπικά επειδή ήμουν στην θέση σου πριν 1 εβδομάδα και είχα μπει και εγώ στο δίλλημα για κινέζικη , με λίγο ψάξιμο σε βρετανικά και γερμανικά Communities θα δεις περισσότερες απόψεις για τα θέματα των μηχανών αυτών.
    Τώρα κάπου εδώ θα πεταχτεί ο Jawa και θα με αρχίσει στα μπινελίκια που δεν μου αρέσουν τα κινέζικα αλλά it is what it is.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2020
    Μηνύματα
    10
    Εγώ είμαι πιο μικροκαμωμένος.1.75 και 80κιλα.το Daytona έχει 35 άλογα και το voge 29 και ότι έχω διαβάσει είναι φιλικές για νέο αναβάτη.αλλα φυσικά ακούω απόψεις.

  14. #14
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Valerminia Προβολή μηνύματος
    Εγώ είμαι πιο μικροκαμωμένος.1.75 και 80κιλα.το Daytona έχει 35 άλογα και το voge 29 και ότι έχω διαβάσει είναι φιλικές για νέο αναβάτη.αλλα φυσικά ακούω απόψεις.
    Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις την CBX και είναι στην πόλη σου η αγγελία που σου έστειλα να ανεβείς πάνω της να κάνεις μια μικρή βόλτα και μετά αν νιώσεις ότι σε καβαλά η μηχανή η επόμενη επιλογή σου να είναι το 300cc Versys.

  15. #15
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις την CBX και είναι στην πόλη σου η αγγελία που σου έστειλα να ανεβείς πάνω της να κάνεις μια μικρή βόλτα και μετά αν νιώσεις ότι σε καβαλά η μηχανή η επόμενη επιλογή σου να είναι το 300cc Versys.
    Βόλτες δε ζητάμε όταν πάμε σε ιδιώτες

    Ή τέλος πάντων, βόλτες δε δίνουμε το μηχανάκι μας όταν το πουλάμε

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος σε Δίλημμα
    από Sennsa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2008, 16:53
  2. Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650
    από perastikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 09:22
  3. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:07
  4. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 18:30
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF