Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό

  1. #1
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247

    Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό

    Πριν 1 χρόνο πολύ κολλητός μου ξάδερφος μετακόμισε, μετά της οικογένειας του, μόνιμα στο Βέλγιο για δουλειά. Ταξίδεψαν οδικώς (με αυτοκίνητο) από Θεσσαλονίκη μέσω Ηγουμενίτσας και Ανκόνας. Κάποια στιγμή, που μιλούσαμε τηλεφωνικά, μου λέει "Τώρα που τακτοποιήθηκαμε σας περιμένουμε να μας επισκεφθείτε!". Και τότε για πλάκα λέω "Παίρνω το μηχανάκι και έρχομαι...". Από τότε μου καρφώθηκε η ιδέα να το κάνω κάποια στιγμή, δηλαδή Θεσσαλονίκη-Βέλγιο (3600 χλμ πήγαινε-έλα) με το 300άρι scooter μου! Δηλαδή https://goo.gl/maps/dn1zNe715ftHZRvD7 & https://goo.gl/maps/zjADSmBDr1ecaLxQA


    Μοτοσυκλετικό background
    Το πρώτο μου δίτροχο στα 23 ένα πενηνταράκι σκούτερ για αστικές μετακινήσεις και έπειτα στα 33 ένα Aprilia RS125. Στα 36 μου αποφασίζω ότι θέλω κάτι μεγάλο και παίρνω ένα Kawasaki ER6f αλλά αναγκάζομαι σε 3 χρόνια να το πουλήσω (μας έφαγε η κρίση). Τα τελευταία 4 χρόνια έχω το Aprilia SR Max 300 κυρίως για μετακινήσεις μου από και προς την δουλειά και για δουλειές εντός πόλης. Εδώ και περίπου ένα χρόνο, λόγω προτροπής του κουμπάρου μου, έχουμε αρχίσει ημερήσια ταξιδάκια της τάξης των 250-350χλμ. Έτσι (μπαμ!) έχω "γλυκαθεί" με τα ταξίδια και δεν σκέφτομαι τίποτα άλλο παρά πότε θα βρω λίγο χρόνο και χρήμα για το επόμενο. Κατάλαβα δηλαδή πόσο ωραία είναι τα ταξίδια με δίτροχο στα... 46 μου (κάλιο αργά παρά ποτέ)!


    Έτσι λοιπόν μου γεννιούνται πολλές απορίες σχετικά με το παραπάνω ταξίδι και γι αυτό το λόγο σκέφτηκα να απευθυνθώ για συμβουλές σε όλους εσάς που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία. Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις από τεχνικά θέματα μέχρι του στυλ "Που πας, ρε Καραμήτρο". Υπόψη ότι το προγραμματίζω για το νωρίτερο το καλοκαίρι του 2021 και το αργότερο πριν κλείσω τα 50 (δηλαδή καλοκαίρι του 2024).

    1) Σκέφτομαι να κάνω το ταξίδι σε 3 μέρες δηλαδή: 1η μέρα (Θεσσαλονίκη - Ηγουμενίτσα 330 χλμ), 2η μέρα (Ανκόνα - κάπου στη Β. Ιταλία 490 χλμ) & 3η μέρα (Β. Ιταλία - Βέλγιο 750χλμ). Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;

    2) Το πιθανότερο είναι το ταξίδι αυτό να είναι σόλο. Πόσο καλό ή κακό είναι αυτό από όλες τις απόψεις;

    3) Κάποια στιγμή σκέφτομαι να κάνω ένα δοκιμαστικό αντίστοιχο ταξίδι εντός των τειχών ώστε να δοκιμάσω τις αντοχές μου (δηλαδή Θεσσαλονίκη - Αθήνα - Πάτρα - Ιωάννινα - Θεσσαλονίκη). Είναι καλή σκέψη αυτή;

    4) Πόσο δύσκολο ή βαρετό θα είναι ένα τέτοιο ταξίδι αφού θα είναι ως επί το πλείστον σε αυτοκινητόδρομο (λόγω περιορισμένου χρόνου);

    5) Πως περνάν οι 16 ώρες στο καράβι (Ηγουμενίτσα - Ανκόνα) όσο γίνεται πιο δημιουργικά και ξεκούραστα αφού λόγω budget δεν θα υπάρχει καμπίνα; Γενικά τι πρέπει να προσέξω στον συνδυασμό μηχανής και καράβι;

    6) Σκέφτομαι η ενδιάμεση μου στάση να είναι το Κόμο στην Ιταλία. Τι λέτε γι αυτό;

    7) Στην ενδιάμεση στάση θα μπορέσω να βρω για διαμονή κάποιο φθηνό δωμάτιο αλλά να έχω και την μηχανή παρκαρισμένη κάπου ασφαλή (μην μου την αρπάξουν);

    8) Από αποσκευές σκέφτομαι ένα σακίδιο μικρό στην πλάτη και 2 πλαϊνές soft bags πάνω στο σκούτερ. Έχει τοποθετήσει κάποιος σας soft bags σε σκούτερ;

    9) Επειδή αν γίνει αυτό το ταξίδι θα γίνει αρχές ή τέλη καλοκαιριού (Ιούνιος ή Αύγουστο με Σεπτέμβριο) τι ένδυση θα χρειαστώ; Καλοκαιρινά ή χειμερινά (μπουφάν, γάντια, κτλ);

    10) Υπάρχει κάτι που θα πρέπει οπωσδήποτε να σκεφτώ και να λάβω υπόψη κατά τον σχεδιασμό του παραπάνω ταξιδίου;


    Ζητώ συγνώμη για το μακρύ "σεντόνι" αλλά προσπάθησα όσο πιο πολύ γίνεται να είμαι περιεκτικός. Τα παραπάνω είναι μόνο κάποια από τα ερωτήματα που μου έχουν γεννηθεί και δεν θα ήθελα να κουράσω με περισσότερες λεπτομέρειες. Ήδη έχω αρχίσει τις αναζητήσεις στο διαδίκτυο διαβάζοντας εκδρομικά σε μοτοσυκλετιστικά φόρουμ και βλέποντας βιντεάκια με συμβουλές από έμπειρους ταξιδιώτες των δύο τροχών.


    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Μιας και μένω Λουξεμβούργο το έχω κάνει 2 φορές πάνω κάτω ίδια εποχή

    Με το σκούτερ έχεις κάποιους περιορισμούς βέβαια

    1) για να κάνεις αυτά τα χιλιόμετρα από Ανκόνα και μετά θες εθνική και με το σκούτερ είναι θα έλεγα βαρετό και επικίνδυνα - ιδίως τα 750 χιλ σε μια μέρα είναι ένα καλό challenge.
    Όχι ότι δεν γίνεται αλλά θα πεθάνεις από βαρεμάρα


    2) ουδέν σχόλιο, απλά θες σίγουρα οδική βοήθεια γιατί η add hoc κοστίζει μια περιουσία , ακόμα και να τους φωνάξεις και να μην κάνουν τίποτα θα πληρώσει κάνα 180αρι, το είδα με κάτι αγγελάκια με αμάξι που ήρθε η οδική δέν έκανε τίποτα μιας και δεν φτιαχνόταν και όταν αρνήθηκαν να πληρώσουν ήρθε η αστυνομία

    3) why not,

    4)πολύ μα παρά πολύ, ιδίως στις ταχύτητες που θα είσαι

    5) η γνώμη μου είναι ότι το κόστος μιας 4κλινης αξίζει μιας και είναι θέμα ασφαλείας να έχεις κοιμηθεί καλά. Εν τρικ είναι να μην κλίσεις καμπίνα αλλά να κλείσεις επάνω στο πλοίο που πάντα έχει έκπτωση. Αυτό βέβαια έχει πιθανότητα τώρα με τον κορόνα μιας και έχει μειωμένη κίνηση αλλά βέβαια δεν βάζουν πια 4 αλλά 2 άτομα στις 4κλινες όποτε ίσως να είναι μια η άλλη

    6) ωραίο το Κόμο αλλά κάπως υπερεκτιμημένο, εκτός αν προχωρήσεις από τις Ελβετικές Άλπεις όποτε ναι είναι ενδιάμεση στάση αλλά θα πας από Ελβετία που είναι πανέμορφα αν αποφύγεις εθνική αλλά θες ημέρες

    7) γενικά δεν κινδυνεύεις και θα βρεις, κάνε κράτηση με το booking με δυνατότητα ακύρωσης και βλέπεις - όσο εκτός πόλης η διαμονή τόσο πιο φθηνά ασφαλή και με πάρκινγκ

    8) δεν έχω αλλά τα σαμάρια που ενώνονται και πάνε πάνω από τη σέλα λογικά κάθονται. Βέβαια Αν είσαι ένα άτομο ένας σάκος δεμένος στην πίσω θέση θα είναι αρκετός

    9) αδιάβροχα και αδιάβροχης μποτεσ μιας και η βροχή είναι εγγυημένη - από πείρας . Κατά τα αλλά δεν έχει κρύο


    10) κόστος από λάστιχο όποτε πάρε ένα κιτ επισκευής - βέβαια αν έχεις σαμπρέλα το θέμα δυσκολεύει.

    Μην βάλεις πρόγραμμα να ταξιδεύεις μετά τις 6 το απογεύμα, οι καθυστερήσεις έτσι και αλλιώς θα σε βγάλουν εκτός - πρόποδες ιταλικών Άλπεων περιμέναμε φέτος +2 ώρες λόγο κατολίσθησης

    Εγώ με μεγάλο μηχανάκι έβγαλα άνετα περίπου 800 χιλ αλλά μου πήρε 11 ώρες σύνολο, 9 ώρες οδήγηση ! Βέβαια από ιταλικές Άλπεις μέσω Stelvio και μετά άλλα πάσα και μετά εθνική με 130-150 μέχρι Λουξ που είναι μείον 2 ώρες τουλάχιστον από εκεί που πας

    Έχε πιστωτική να πληρώσεις διόδια και τυχόν απρόοπτες βλάβες που μπορεί να σε κάνουν να μείνεις παραπάνω ημέρες

    Χρειάζεσαι αυτονομία πάνω από 200 χιλ για σιγουριά, τα βενζινάδικα δεν είναι όσο συχνά είναι στην Ελλάδα

    Αν χρειαστείς διανυκτέρευση Λουξ be my guest

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Κάποιες γενικές συμβουλές που θα έδινα εγώ:

    • Φρόντισε να ψάξεις για τυχόν περιορισμούς σε κυβικά ή είδος δικύκλου για τις εθνικές. Λογικά με τα 300cc θα είσαι οκ αλλά ποτέ δεν ξέρεις
    • Οπωσδήποτε ταξιδιωτική ασφάλιση (για σένα, όχι την μηχανή) που θα σε καλύπτει για όλες τις χώρες που θα περάσεις
    • Συντήρηση. Κάθε πόσο συχνά θέλει το εργαλείο? 3,6κ μπορούν εύκολα να γίνουν 4,5 ή 5+ αν κάνεις και μερικές βόλτες
    • Θα έλεγα ψάξε εναλλακτικές μετακίνησης π.χ. τρένο αν υπάρχει. 750χλμ σε μία μέρα με scooter είναι θάνατος
    • Υπολόγισε καλά το κόστος. Στην ευρώπη τα διόδια είναι φωτιά όπως και η βενζίνη και υπολόγισε στο νούμερο ένα 30-40% πάνω για να είσαι μέσα.


    Για μένα είναι κρίμα να πας σφαίρα πάνω-κάτω όπως λές λόγω έλλειψης χρόνου και απο τόσα μέρη που θα περάσεις ουσιαστικά να μην πάρεις ούτε μυρωδιά. Προσωπικά πιστεύω πως το ταξίδι με μηχανή πρέπει να είναι όσο δυνατόν πιο χαλαρό, να έχεις το περιθώριο να βλέπεις γύρω σου, να μπορείς να σταματήσεις κάπου αν αξίζει, να κάνεις μια παράκαμψη κλπ. Αυτό που περιγράφεις είναι ένα sprint ίσα ίσα για να πεις ότι πηγα και ήρθα με την μηχανή..και να σου βγεί και η πίστη.

    Πήγαινε με ένα ωραίο αεροπλανάκι όταν έρθει η ώρα να δείς τον ξάδερφο και κανόνισε ενα ωραίο, γεμάτο εικόνες, απο ψαγμένους δρόμους, αλλά χαλαρό μοτο-τουρ άλλη στιγμή.

  4. #4
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Μιας και μένω Λουξεμβούργο το έχω κάνει 2 φορές πάνω κάτω ίδια εποχή

    Με το σκούτερ έχεις κάποιους περιορισμούς βέβαια

    1) για να κάνεις αυτά τα χιλιόμετρα από Ανκόνα και μετά θες εθνική και με το σκούτερ είναι θα έλεγα βαρετό και επικίνδυνα - ιδίως τα 750 χιλ σε μια μέρα είναι ένα καλό challenge.
    Όχι ότι δεν γίνεται αλλά θα πεθάνεις από βαρεμάρα


    2) ουδέν σχόλιο, απλά θες σίγουρα οδική βοήθεια γιατί η add hoc κοστίζει μια περιουσία , ακόμα και να τους φωνάξεις και να μην κάνουν τίποτα θα πληρώσει κάνα 180αρι, το είδα με κάτι αγγελάκια με αμάξι που ήρθε η οδική δέν έκανε τίποτα μιας και δεν φτιαχνόταν και όταν αρνήθηκαν να πληρώσουν ήρθε η αστυνομία

    3) why not,

    4)πολύ μα παρά πολύ, ιδίως στις ταχύτητες που θα είσαι

    5) η γνώμη μου είναι ότι το κόστος μιας 4κλινης αξίζει μιας και είναι θέμα ασφαλείας να έχεις κοιμηθεί καλά. Εν τρικ είναι να μην κλίσεις καμπίνα αλλά να κλείσεις επάνω στο πλοίο που πάντα έχει έκπτωση. Αυτό βέβαια έχει πιθανότητα τώρα με τον κορόνα μιας και έχει μειωμένη κίνηση αλλά βέβαια δεν βάζουν πια 4 αλλά 2 άτομα στις 4κλινες όποτε ίσως να είναι μια η άλλη

    6) ωραίο το Κόμο αλλά κάπως υπερεκτιμημένο, εκτός αν προχωρήσεις από τις Ελβετικές Άλπεις όποτε ναι είναι ενδιάμεση στάση αλλά θα πας από Ελβετία που είναι πανέμορφα αν αποφύγεις εθνική αλλά θες ημέρες

    7) γενικά δεν κινδυνεύεις και θα βρεις, κάνε κράτηση με το booking με δυνατότητα ακύρωσης και βλέπεις - όσο εκτός πόλης η διαμονή τόσο πιο φθηνά ασφαλή και με πάρκινγκ

    8) δεν έχω αλλά τα σαμάρια που ενώνονται και πάνε πάνω από τη σέλα λογικά κάθονται. Βέβαια Αν είσαι ένα άτομο ένας σάκος δεμένος στην πίσω θέση θα είναι αρκετός

    9) αδιάβροχα και αδιάβροχης μποτεσ μιας και η βροχή είναι εγγυημένη - από πείρας . Κατά τα αλλά δεν έχει κρύο


    10) κόστος από λάστιχο όποτε πάρε ένα κιτ επισκευής - βέβαια αν έχεις σαμπρέλα το θέμα δυσκολεύει.

    Μην βάλεις πρόγραμμα να ταξιδεύεις μετά τις 6 το απογεύμα, οι καθυστερήσεις έτσι και αλλιώς θα σε βγάλουν εκτός - πρόποδες ιταλικών Άλπεων περιμέναμε φέτος +2 ώρες λόγο κατολίσθησης

    Εγώ με μεγάλο μηχανάκι έβγαλα άνετα περίπου 800 χιλ αλλά μου πήρε 11 ώρες σύνολο, 9 ώρες οδήγηση ! Βέβαια από ιταλικές Άλπεις μέσω Stelvio και μετά άλλα πάσα και μετά εθνική με 130-150 μέχρι Λουξ που είναι μείον 2 ώρες τουλάχιστον από εκεί που πας

    Έχε πιστωτική να πληρώσεις διόδια και τυχόν απρόοπτες βλάβες που μπορεί να σε κάνουν να μείνεις παραπάνω ημέρες

    Χρειάζεσαι αυτονομία πάνω από 200 χιλ για σιγουριά, τα βενζινάδικα δεν είναι όσο συχνά είναι στην Ελλάδα

    Αν χρειαστείς διανυκτέρευση Λουξ be my guest
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Το σίγουρο πάντως είναι ότι όλες τις ημέρες θα επιδιώκω να ταξιδεύω μόνο υπό το φως της ημέρας και να σταματώ για διανυκτέρευση πολύ πριν δύσει ο ήλιος. Εννοείτε πως θα έχω οδική βοήθεια και σίγουρα ενα σετ αδιάβροχα. Όσον αφορά το Κόμο το επέλεξα γιατί έχω ακούσει καλά λόγια. Στην αρχή ελεγα για διανυκτερευση στην Λουκέρνη (Ελβετία) ώστε να χωριστεί η διαδρομή στην μέση αλλά επειδή την 2η μέρα θα ξεκινάω αργά από Ανκόνα έβαλα λιγότερα χιλιόμετρα. Έχω μια σκέψη, για να μην είμαι συνέχεια σε εθνική οδό, σε κάποια σημεία να ακολουθώ άλλες οδούς ώστε να μην βαριέμαι αλλά αυτό σίγουρα θα αυξήσει τις ώρες ταξιδιού μου. Η αυτονομία του σκούτερ μου είναι δοκιμασμένη στα 350-400 χλμ οπότε μάλλον δεν θα πρέπει να ανησυχώ,ε; Πάντως ευχαριστώ για την προσφορά φιλοξενίας και υπόσχομαι ότι μια στάση για γνωριμία θα την κάνω!

    Thanks a lot!

  5. #5
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Κάποιες γενικές συμβουλές που θα έδινα εγώ:

    • Φρόντισε να ψάξεις για τυχόν περιορισμούς σε κυβικά ή είδος δικύκλου για τις εθνικές. Λογικά με τα 300cc θα είσαι οκ αλλά ποτέ δεν ξέρεις
    • Οπωσδήποτε ταξιδιωτική ασφάλιση (για σένα, όχι την μηχανή) που θα σε καλύπτει για όλες τις χώρες που θα περάσεις
    • Συντήρηση. Κάθε πόσο συχνά θέλει το εργαλείο? 3,6κ μπορούν εύκολα να γίνουν 4,5 ή 5+ αν κάνεις και μερικές βόλτες
    • Θα έλεγα ψάξε εναλλακτικές μετακίνησης π.χ. τρένο αν υπάρχει. 750χλμ σε μία μέρα με scooter είναι θάνατος
    • Υπολόγισε καλά το κόστος. Στην ευρώπη τα διόδια είναι φωτιά όπως και η βενζίνη και υπολόγισε στο νούμερο ένα 30-40% πάνω για να είσαι μέσα.


    Για μένα είναι κρίμα να πας σφαίρα πάνω-κάτω όπως λές λόγω έλλειψης χρόνου και απο τόσα μέρη που θα περάσεις ουσιαστικά να μην πάρεις ούτε μυρωδιά. Προσωπικά πιστεύω πως το ταξίδι με μηχανή πρέπει να είναι όσο δυνατόν πιο χαλαρό, να έχεις το περιθώριο να βλέπεις γύρω σου, να μπορείς να σταματήσεις κάπου αν αξίζει, να κάνεις μια παράκαμψη κλπ. Αυτό που περιγράφεις είναι ένα sprint ίσα ίσα για να πεις ότι πηγα και ήρθα με την μηχανή..και να σου βγεί και η πίστη.

    Πήγαινε με ένα ωραίο αεροπλανάκι όταν έρθει η ώρα να δείς τον ξάδερφο και κανόνισε ενα ωραίο, γεμάτο εικόνες, απο ψαγμένους δρόμους, αλλά χαλαρό μοτο-τουρ άλλη στιγμή.
    Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου και σε ευχαριστώ για αυτές. Σίγουρα θα κάνω ταξιδιωτική ασφάλιση (δίτροχο θα οδηγάω όλα μπορούν να συμβούν) και σίγουρα ένα καλό σέρβις στο όχημα καμιά 10αριά μέρες πριν την αναχώρηση (για να έχω και τον χρόνο να διαπιστώσω ότι όλα είναι εντάξει). Επειδή και εγώ έχω μια ανησυχία ότι αυτό το "σπριντ" μπορεί να μου βγάλει την πίστη σχεδιάζω να κάνω τα αντίστοιχα χιλιόμετρα εντός Ελλάδας ώστε να δω τις αντοχές μου και αν δεν μου αρέσει να μην προχωρήσω στον αναφερθέν ταξίδι. Σίγουρα θα μπορούσα να πάω "αεροπλανικώς" στον ξάδερφο και να κάνω μια άλλη διαδρομή με μοτό που θα ευχαριστηθώ καλύτερα αλλά το ταξίδι εκεί με την μηχανή ίσως είναι και μια πρόφαση για να το δικαιολογήσω (στους δικούς μου και στον εαυτό μου).

    Και πάλι ευχαριστώ!

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Στο ταξιδι ο καθε ενας εχει τα δικα του ορια, μη ζητας feedback σε αυτο γιατι θα σε αποτρέψουν οπως ο gogoslux ο οποιος θεωρεί ο ιδιος βαρετο και επικίνδυνο εγχείρημα σου.
    Ενω τα χιλιαδες ταξιδιωτικα που γράφτηκαν με δικυκλα σε ολο τον κόσμο απο ποδηλατα
    ή 50cc μηχανακια μεχρι οσο θες, αποδεικνύουν αυτο οτι τα στερεότυπα υπαρχουν για να σπανε.

    Το μηχανακι σου ως 300cc φαντάζομαι οτι μπορει να διατηρήσει ταχύτητα ταξιδιού 100-110km/h και με γκαζι για προσπεράσεις, τότε απο πλευρας οδικού δικτύου εισαι οκ, απο πλευρας μηχανακιου αν ειναι καλοδιατηρημένο και συντηρημενο και απο αυτο θα εισαι οκ.

    Δε χρειαζεται να κανεις περίσσια ταξιδια για να δεις αν γινεται. Γίνεται ξεκαθαρα προτίμησε να εχεις συντηρήσει το μηχανάκι ενα μηνα πριν το ταξιδι ετσι ώστε να κανεις χλμ και αν ειναι να σου βγαλει κατι να ειναι πριν το ταξιδι

    Προσαρμοσε τιποτα βασεις γκατζετακια πρίζες gps για να εχεις να ασχολείσαι την ωρα του ταξιδιού

    Ο ιουνης στο βορρά εχει περισσοτερες βροχες(και λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες)απο τελη αυγουστου. Καλης ποιοτητας αδιαβροχα σε καθε περίπτωση που θα καλύπτουν και τα γαντια - μποτες.

    Ρουχα προτίμησε layers βαζεις - βγαζεις ανάλογα. Εξοπλισμός οχι καλοκαιρινός διατρητα και τετοια, αλλα ανοιξιάτικα ή τριών εποχων

    Για αποσκευες θα προτιμουσα ενα λουκάνικο κατα μήκος της σελας(αφαιρώντας αν εχεις μπαγαζιερα) μεγαλο 80-100 λιτρα γιατι στις διανυκτέρευσης θα πρεπει να ξεσελωνεις οσο δυνατο λιγοτερα πραγματα. Μη βαλεις τσαντα πλατης βαρενει αρκετα τους ωμους. Εκτος αν μιλαμε για σακο νερου.
    Μπορεις να προσαρμοσεις και να δεσεις για τα γκατζετ μια τσαντα στο κενο αναμεσα στα γονατα.

    Οπωσδήποτε να παρεις καμπίνα έστω και την πιο φθηνή που μπορεις να πληρωσεις γιατι για να καλυφθουν χλμ πρεπει να εχεις κοιμηθεί και να εισαι ξεκούραστος.Δε θα καταλαβεις ποσο γρηγορα έφτασες συνδυαστικά παρε και κανα βιβλιαράκι να διαβάσεις

    Για τις διαμονες προτίμησε καταλληματα με ασφαλες παρκινκ η μερος για το μηχανακι σου

    Για να γραψω και την δικη μου αποψη ενθαρρύνοντας το εγχείρημα μετα απο αρκετά ταξιδια στο εξωτερικο, σημερα θα μπορουσα να το κανω και με 125cc.Ανετα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Στην αρχή ελεγα για διανυκτερευση στην Λουκέρνη (Ελβετία) ώστε να χωριστεί η διαδρομή στην μέση αλλά επειδή την 2η μέρα θα ξεκινάω αργά από Ανκόνα έβαλα λιγότερα χιλιόμετρα. Έχω μια σκέψη, για να μην είμαι συνέχεια σε εθνική οδό, σε κάποια σημεία να ακολουθώ άλλες οδούς ώστε να μην βαριέμαι αλλά αυτό σίγουρα θα αυξήσει τις ώρες ταξιδιού μου.
    Για μενα η Λουκερνη ειναι πολυ πιο ωραια απο το Como; στο λεω γιατι εχω μεινει και εχω σταματήσει για φαγητο στο Como

    Επισης, απο εμπειρια, προτίμησε να πας Λουκέρνη απο Solda - Stelvio και οχι απο Como που ειναι πιο βαρετη.
    Εγω απο Ανκονα εκανα μια σταση για υπνο Solda και μετα μεσω Stelvio Bormio και αλλα πάσα ημουν Λουξ.

    Αν μπορουσα θα εκανα ακομα μια διανυκτέρευση που στο συστήνω αν εχεις ημέρες αλλα και γιατι πας Βελγιο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Στην αρχή ελεγα για διανυκτερευση στην Λουκέρνη (Ελβετία) ώστε να χωριστεί η διαδρομή στην μέση αλλά επειδή την 2η μέρα θα ξεκινάω αργά απόΠάντως ευχαριστώ για την προσφορά φιλοξενίας και υπόσχομαι ότι μια στάση για γνωριμία θα την κάνω!
    Thanks a lot!
    Πες μου και το κανονίζουμε

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Στο ταξιδι ο καθε ενας εχει τα δικα του ορια, μη ζητας feedback σε αυτο γιατι θα σε αποτρέψουν οπως ο gogoslux ο οποιος θεωρεί ο ιδιος βαρετο και επικίνδυνο εγχείρημα σου.
    Ενω τα χιλιαδες ταξιδιωτικα που γράφτηκαν με δικυκλα σε ολο τον κόσμο απο ποδηλατα
    ή 50cc μηχανακια μεχρι οσο θες, αποδεικνύουν αυτο οτι τα στερεότυπα υπαρχουν για να σπανε.

    Το μηχανακι σου ως 300cc φαντάζομαι οτι μπορει να διατηρήσει ταχύτητα ταξιδιού 100-110km/h και με γκαζι για προσπεράσεις, τότε απο πλευρας οδικού δικτύου εισαι οκ, απο πλευρας μηχανακιου αν ειναι καλοδιατηρημένο και συντηρημενο και απο αυτο θα εισαι οκ.
    Ο φιλος λεει, αν καταλαβα καλα, για σκουτερ σε Εθνικές και για αυτο λεω οτι ειναι επικίνδυνο και βαρετο, απο επαρχιακες δεν βλεπω κανενα προβλημα αλλα θελει περισσοτερες ημερες.

    Επισης αν παει απο Ελβετια που τις περισσοτερες φορες το οριο ειναι στα 110 δεν εχει κανενα θεμα

    Αλλα καποιες φορες, το "φθηνο" να παω με σκουτερ βγαινει ακριβο απο τυχον βλαβες.
    Μην ξεχναμε οτι τα σκουτερ δεν φτιαχτηκαν να ειναι 2-3 ωρες στην εθνικη τερμα γκάζι, εκτος αν κανει στασεις λιγοτερο απο 2 ωρες και φτασει με το νεο ετος

    Αν θα το εκανα εγω, σιγουρα οχι με σκουτερ, με κανα μονοκύλινδρο 600αρι σιγουρα

    Οπως ειπες, ο καθενας οπως τον ευχαριστεί αλλα δεν υπάρχουν στερεότυπα (αμεσως ταμπελες)

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος

    Ο φιλος λεει, αν καταλαβα καλα, για σκουτερ σε Εθνικές και για αυτο λεω οτι ειναι επικίνδυνο και βαρετο, απο επαρχιακες δεν βλεπω κανενα προβλημα αλλα θελει περισσοτερες ημερες.

    Επισης αν παει απο Ελβετια που τις περισσοτερες φορες το οριο ειναι στα 110 δεν εχει κανενα θεμα

    Αλλα καποιες φορες, το "φθηνο" να παω με σκουτερ βγαινει ακριβο απο τυχον βλαβες.
    Μην ξεχναμε οτι τα σκουτερ δεν φτιαχτηκαν να ειναι 2-3 ωρες στην εθνικη τερμα γκάζι, εκτος αν κανει στασεις λιγοτερο απο 2 ωρες και φτασει με το νεο ετος

    Αν θα το εκανα εγω, σιγουρα οχι με σκουτερ, με κανα μονοκύλινδρο 600αρι σιγουρα
    :
    Φιλε συμπαθα με δε υπαρχουν αυτα που λες..εχουν καταρριφθεί απο χιλιαδες ταξιδιωτικα με οτιδηποτε οχημα μπορει να φανταστεί ο καθένας
    Στην εθνικη το ανώτατο οριο ειναι 120km/h. Αν εσυ στα εντος οριων ταχύτητας βαριέσαι και σε αποτρεπει απο το να ταξιδέψεις, δεν συμβαίνει με ολους αυτο.

    Οσο αναφορα το δευτερο που ειπες σε γνωστοποιω γιατι απο τα γραφόμενα σου μαλλον δεν γνωρίζεις και παραπληροφορείς:
    πολιτικης χρήσης κινητήρες εσωτερικης καύσης επώνυμοι ολων των κυλινδρισμων και κυβικών μπορουν να δουλευουν εως τουλαχιστο τα 3/4 της αποδοσης τους συνεχόμενα για ΜΕΡΕΣ χωρις καμια αστοχια. Αρκεί να ειναι συντηρημενοι εντος ορίων του κατασκευαστή

    Το τι προτιμαει ο καθε ενας ειναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο

    Με οτι εχεις τολμας αρκει να εισαι προετοιμασμένος σωστα.
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #9
    γιατι μονο σε 3 μερες?
    Τελευταία τροποποίηση από blackbusa; 24/10/2020 στις 18:47.

  10. #10
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Γεια χαρά, πολύ ωραίο ταξιδάκι θα είναι θα το ευχαριστηθείς.
    Νομίζω είναι κρίμα να περάσεις τόσο κοντά απο ωραία passo και να μην επισκευτείς κάποιο. Οι επαρχιακοί δρόμοι στην Ελβετία είναι πραγματικά απόλαυση, οι αυτοκινητόδρομοι είναι αυτοκινητόδρομοι, κουραστικές ευθείες, βαρετοί και θα πληρώσεις και βινιέτα (αν θυμάμαι καλά κοντά στο 50αρικο). Θα πρότεινα να βάλεις μία ακόμη ημέρα στο ταξίδι σου η οποία θα περιλαμβάνει τη διάσχιση της Ελβετίας απο επαρχιακούς, θα με θυμιθείς!
    Για τους προβληματισμούς σου:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    1) Σκέφτομαι να κάνω το ταξίδι σε 3 μέρες δηλαδή: 1η μέρα (Θεσσαλονίκη - Ηγουμενίτσα 330 χλμ), 2η μέρα (Ανκόνα - κάπου στη Β. Ιταλία 490 χλμ) & 3η μέρα (Β. Ιταλία - Βέλγιο 750χλμ). Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;

    Εξαρτάται πόσο καταδρομικό ταξίδι θες να κάνεις ή κατά πόσον θες να κάνεις και λίγο τουρισμό. Άλλο το ολη μερα στη σελα, ενας υπνος και repeat, αλλο το κανω 300χλμ τη μερα και εχω χρόνο να δω και τα μέρη που περνάω. Θα πρότεινα το δευτερο. Καλά το 750χλμ εθνική ούτε να το σκεφτόμαι θέλω. Αυτό ειναι διεκπεραίωση, οχι ταξίδι.

    2) Το πιθανότερο είναι το ταξίδι αυτό να είναι σόλο. Πόσο καλό ή κακό είναι αυτό από όλες τις απόψεις;

    Ακουστιά noise canceling, ωτοασπίδες και μουσική μαζί

    3) Κάποια στιγμή σκέφτομαι να κάνω ένα δοκιμαστικό αντίστοιχο ταξίδι εντός των τειχών ώστε να δοκιμάσω τις αντοχές μου (δηλαδή Θεσσαλονίκη - Αθήνα - Πάτρα - Ιωάννινα - Θεσσαλονίκη). Είναι καλή σκέψη αυτή;

    Τσάμπα τα λευτα για τις βενζίνες, μαχιμος φαινεσαι, κράτα τα για τα passo

    5) Πως περνάν οι 16 ώρες στο καράβι (Ηγουμενίτσα - Ανκόνα) όσο γίνεται πιο δημιουργικά και ξεκούραστα αφού λόγω budget δεν θα υπάρχει καμπίνα; Γενικά τι πρέπει να προσέξω στον συνδυασμό μηχανής και καράβι;

    Σαλονακι, υπνος στον καναπε, βιβλιο, ανετααα. Στο γκαράζ στο πλαινό ορθοστάτη, το δένεις μόνος σου. Δέσε και το κράνος πάνω, άσε και μπουφάν παντελόνι να είσαι χαλαρός. Δεν θα τα πάρει κανέις, αν έχεις άγχος φύγε απο το γκαράζ τελευταίος και κατέβα πρώτος.

    6) Σκέφτομαι η ενδιάμεση μου στάση να είναι το Κόμο στην Ιταλία. Τι λέτε γι αυτό;

    Δεν λεει και πολλα σαν μέρος. Καλύτερα Μιλάνο όπου θα βρεις φτηνά. Ετοιμάσου για τσουχτερά διόδια στην autostrada στην οποία οι μηχανές πληρώνουν το ίδιο με τα αμάξια. Έχει online calculators για να το πάθεις το εγκεφαλικό απο πριν.

    7) Στην ενδιάμεση στάση θα μπορέσω να βρω για διαμονή κάποιο φθηνό δωμάτιο αλλά να έχω και την μηχανή παρκαρισμένη κάπου ασφαλή (μην μου την αρπάξουν);

    Κοίτα για διαμονη με παρκινκ, θα βρείς σίγουρα. Μονο Ιταλια εχεις κάποιο φόβο, μετά δεν θα κινδυνεύει.

    8) Από αποσκευές σκέφτομαι ένα σακίδιο μικρό στην πλάτη και 2 πλαϊνές soft bags πάνω στο σκούτερ. Έχει τοποθετήσει κάποιος σας soft bags σε σκούτερ;

    Απέφυγε το backpack, όσο ελαφρυ και να είναι θα σε κουράσει όσο δεν φαντάζεσαι πλάτη - μεση τόσες ώρες, καλύτερα δέστο πάνω στη σέλα του συνοδηγού. Σαμάρια άνετα, απλά καλο δέσιμο γιατι έχουν την τάση να κρεμάνε. Τελικά θα χρειαστείς μαζί σου λιγότερα πράγματα απόσα νομίζεις, μην κάνεις υπερβολές στο πόσα θα πάρεις.

    9) Επειδή αν γίνει αυτό το ταξίδι θα γίνει αρχές ή τέλη καλοκαιριού (Ιούνιος ή Αύγουστο με Σεπτέμβριο) τι ένδυση θα χρειαστώ; Καλοκαιρινά ή χειμερινά (μπουφάν, γάντια, κτλ);

    Μπουφαν και παντελόνι 4 εποχών, εχω πετύχει κατα καλόκαιρο απο 35άρια στην autostrada μέχρι 0 βαθμούς στην ορεινή Ελβετία. Σίγουρα θα φας βροχή οπότε να έχεις τα αδάβροχα πάνω πάνω στα πράγματα για εύκολο βάλε βγάλε. Γενικά καλύτερα λίγο να ζεσταθείς παρά να κρυώσεις.

    10) Υπάρχει κάτι που θα πρέπει οπωσδήποτε να σκεφτώ και να λάβω υπόψη κατά τον σχεδιασμό του παραπάνω ταξιδίου;

    Πράσινη κάρτα, ευρωπαική κάρτα ασφάλισης, σέρβις και οδική. Δες απο πριν πως και που θα μπορείς να χρησιμοποιείς τα πακέτα του κινητού σου. Πχ Ελβετία δεν μπορείς δεν ειναι eu.
    Τελευταία τροποποίηση από Cpt_Slow; 24/10/2020 στις 18:54.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Φιλε συμπαθα με δε υπαρχουν αυτα που λες..εχουν καταρριφθεί απο χιλιαδες ταξιδιωτικα με οτιδηποτε οχημα μπορει να φανταστεί ο καθένας
    Στην εθνικη το ανώτατο οριο ειναι 120km/h. Αν εσυ στα εντος οριων ταχύτητας βαριέσαι και σε αποτρεπει απο το να ταξιδέψεις, δεν συμβαίνει με ολους αυτο.
    Δεν διαφωνώ ότι ταξιδεύεις με ότι να είναι, ο άλλος γύρισε τον κόσμο με παπί αλλά είχε μήνες όχι ημέρες που έχει ο φίλος και οι άλλοι γυρνάνε δικαβαλλοι με βέσπα

    Επίσης σε άλλες εθνικές έχει 110 και ακόμα και 90 αλλά έχει και 130 και άλλες χωρίς όριο καθόλου

    Όσο αν με αποτρέπει και τι με αποτρέπει άσε να το ξέρω εγώ
    Εσένα αν σε συναρπάζει η εθνική δικαίωμα σου αλλά εμένα είναι απλά η βαρετή ανάγκη όταν δεν έχω ημέρες στην διάθεση μου

    Μιας λοιπόν και από τα λεγόμενα σου έχεις εμπειρία από ταξίδια 5000 χιλ με μικρά μηχανάκια πες μας το τελευταίο σου ταξιδιωτικό για να μετάδοση ορθής πληροφορίας, εγώ έχω κάνει μόνο 2 και αυτά με μεγάλο μηχανάκι.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Οσο αναφορα το δευτερο που ειπες σε γνωστοποιω γιατι απο τα γραφόμενα σου μαλλον δεν γνωρίζεις και παραπληροφορείς:
    πολιτικης χρήσης κινητήρες εσωτερικης καύσης επώνυμοι ολων των κυλινδρισμων και κυβικών μπορουν να δουλευουν εως τουλαχιστο τα 3/4 της αποδοσης τους συνεχόμενα για ΜΕΡΕΣ χωρις καμια αστοχια. Αρκεί να ειναι συντηρημενοι εντος ορίων του κατασκευαστή

    Το τι προτιμαει ο καθε ενας ειναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο

    Με οτι εχεις τολμας αρκει να εισαι προετοιμασμένος σωστα.
    Το να λέμε στον άλλο Βούρ προχωρά και κάνε το είναι τσάμπα μιας και αυτός θα τραβηχτεί.

    Σκοπός μου δεν είναι να είμαι ευχάριστος και να τον παροτρύνω, αν θέλει πραγματικά θα το κάνει και δεν με χρειάζεται

    Αλλωστε στις ερωτήσεις του έδωσα την γνώμη μου μια προς μια και ως γνωστόν ο καθένας έχει και γνώμη και ένα κωλο και κάποιες φορές έχουν ίση αξία αυτός που λαμβάνει την γνώμη έχει υποχρέωση να το αξιολογήσει και να πράξει ανάλογα

    Όσο για τις αντοχές και ανοχές, αν χτυπά ξύλο πάθει καμία ζημιά το σκούτερ στας Ευρώπας ας έχει μια καλή κάβα για να το επισκευάσει ή να το γυρίσει Ελλάδα με οδική και εκείνος με άλλο τρόπο μιας και το κόστος δεν είναι αστείο ούτε όλα εύκολα προσβάσιμα

    Όταν το κόστος είναι θέμα και δεν περισσεύουν καλό είναι να μην υπερβαίνουμε το ασφαλές μιας και μετά κλαίμε. Και για να είναι ασφαλές θέλει με ρέγουλα και όχι πίεση με 700 χιλ σε μια ημέρα

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Αστο φιλε ακρη δε βγαίνει
    Αλλη φορα..

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αστο φιλε ακρη δε βγαίνει
    Αλλη φορα..

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Να σου πω κ εγώ το κοντό μου και το μακρύ μου..Έχοντας αλλάξει διάφορες μηχανές,σκούτερ, παπί εγώ δεν θα το επιχειρούσα τέτοιο ταξίδι με σκούτερ σε τόσο σύντομο διάστημα, δηλαδή να κάνω 500 χλμ σε μια μέρα..Θα έβαζα όριο 150-200χλμ μαξ την μέρα..Η ιδέα να κάνεις ένα ταξίδι αστραπή εντός Ελλάδος μου ακούγεται καλή ώστε να δοκιμάσεις τις αντοχές σου..Ο καθένας εδώ μέσα έχει διαφορετικές απαιτήσεις από την μηχανή του..Μόνο εσύ ξες αν αντέχεις να το κάνεις..Παντός δεν γνωρίζω κανένα με σκούτερ να έχει κάνει τόσα πολλά χλμ σε τόσες λίγες μέρες.. Γνωρίζω αρκετούς με σκούτερ κ μικρές μηχανές που πήγαν από Αθήνα Θεσσαλονίκη και το στείλανε πίσω με μεταφορική..

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Είναι στον άνθρωπο ρε παιδιά.
    Εγώ έχω κάνει αρκετές φορές το Πύργος-Καβάλα από εγνατία-ιονία μόνο χωρίς επαρχιακό, με ταχύτητα 110-120 .Μια χαρά easyriding.Το έχω κάνει και με 180.
    Σίγουρα δεν είναι διασκεδαστικό σαν τα επαρχιακά αλλά βγαίνει ,οδήγηση είναι και αυτό .Το σκούτερ του κυρίου είναι και πολυθρόνα ,6-7 ώρες την ημέρα με 110 χλμ βγαίνουν πολύ άνετα.
    Ξυπνάς 8,πίνεις τους καφέδες σου,ξεκινάς 9, 5-6 το απόγευμα μαζί με κάποιες στάσεις αράζεις στην επόμενη πόλη.
    Δεν θεωρώ πως είναι τόσες πολλές ώρες ώστε να βαρεθείς τόσο,πιστεύω πως αν ξεκινάει σχετικά νωρίς θα έχει και το απόγευμα του να κάνει και καμια βόλτα στο σημείο διανυκτέρευσης.
    Η πιθανότητα να βαρεθείς υπάρχει αλλά οκ,οδήγηση είναι kai πάλι,όχι tickling torture.

    edit φίλε dorso 200χλμ είναι ..2 ώρες οδήγηση....έχει άλλες 22 η μέρα
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 24/10/2020 στις 22:23.
    porca miseria.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξίδι στο εξωτερικο - πρωτη φορα
    από fazerelec στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2017, 12:36
  2. Ταξίδι στο Εξωτερικό με δανεισμένη μηχανή.
    από Billymuse στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2017, 20:33
  3. Δίπλωμα για ταξίδι στο εξωτερικό ??
    από kostakisK στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2016, 11:34
  4. Πληροφορίες για ταξίδι στο εξωτερικό
    από fazertha στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2009, 13:09
  5. Ταξίδι στο Εξωτερικό - Πινακίδα
    από Pavlos01 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF