Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Χαλίκι - Καλλαρυτες ( Μπαρρος )

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostakisK
    Εγγραφή
    26/05/2006
    Μηνύματα
    137

    Χαλίκι - Καλλαρυτες ( Μπαρρος )

    Ξέρει κανείς για την παραπάνω διαδρομή ?

    Είναι άσφαλτος ?

    Ευχαριστώ
    Καλύτερα μια μέρα λύκος , παρά μιά ζωή πρόβατο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    καλημέρα.ναι είναι όλο άσφαλτο πλέον και μια απο τις καλύτερες διαδρομές της Ελλάδας

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostakisK
    Εγγραφή
    26/05/2006
    Μηνύματα
    137
    Ευχαριστώ φιλε μου. Μάλλον θα την κάνω την άλλη εβδομάδα !
    Καλύτερα μια μέρα λύκος , παρά μιά ζωή πρόβατο.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2013
    Μηνύματα
    76
    Γράψε εντυπώσεις μετά. Πριν κανά-δυο χρόνια πάντως ήταν χωματόδρομος...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    να την κάνεις!δεν ξέρω απο που προς που θα πας,αλλά να ξερεις ότι μετά τους καλαρυτες μπορείς να φύγεις προς ματσούκι και να βγεις στο γεφυρι της πλακας,επισης σουπερ διαδρομη αλλά λίγο χάλια το οδόστρωμα σε κάποια σημεία.
    γενικά όπου και να τραβήξεις καλά θα περάσεις

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της gino
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    να την κάνεις!δεν ξέρω απο που προς που θα πας,αλλά να ξερεις ότι μετά τους καλαρυτες μπορείς να φύγεις προς ματσούκι και να βγεις στο γεφυρι της πλακας,επισης σουπερ διαδρομη αλλά λίγο χάλια το οδόστρωμα σε κάποια σημεία.
    γενικά όπου και να τραβήξεις καλά θα περάσεις
    και ειδικα 1χλμ. πριν τα Πραμαντα για περιπου 500μετρα για πολυ χαλια....

  7. #7
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Καλησπέρα σε όλους!

    Για πείτε όσοι έχετε εμπειρία. Ποια από τις παρακάτω διαδρομές (για πέρασμα Μπάρου) και με ποια κατεύθυνση είναι πιο ωραία για βόλτα με το δίτροχο; Πιστεύετε ότι είναι καλή εποχή για να γίνει ένα ταξίδι στα εκεί μέρη (Σεπτέμβριος);

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	baros.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	45,0 KB 
ID:	446246

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Καμία δεν θα σε απογοητευσει!
    Κάνε και παραπανω γυρο γυρο αν έχεις χρόνο
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους!

    Για πείτε όσοι έχετε εμπειρία. Ποια από τις παρακάτω διαδρομές (για πέρασμα Μπάρου) και με ποια κατεύθυνση είναι πιο ωραία για βόλτα με το δίτροχο; Πιστεύετε ότι είναι καλή εποχή για να γίνει ένα ταξίδι στα εκεί μέρη (Σεπτέμβριος);

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	baros.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	45,0 KB 
ID:	446246
    Ωραία είναι παντού σαν τοπίο και σαν θέα. Οδηγικά όμως είναι σαφώς καλύτερα, από την μεριά της Θεσσαλίας, και όχι από την μεριά της Ηπείρου. Η άσφαλτος είναι πιο καλή, οι στροφές είναι πιο σταθερής καμπυλότητας, το οδόστρωμα πιο φαρδυ, δεν λείπουν κομμάτια ας πούμε. Αντίθετα από την μεριά της Ηπείρου, δεν είναι ότι δεν πας, απλά δεν τρέχεις.

    Σαν θέα, το κομμάτι προς Θεσσαλία, είναι πιο δασικό, πιο πράσινο, λίγο πιο κλειστό οπτικά. Το κομμάτι προς Ηπειρο, είναι πιο ξερό, πιο γκρι-έρημο, και πολύ ανοικτό οπτικά με θέα χιλιομέτρων. Οτι αρέσει καλύτερα στον καθένα.

    Στο βίντεο, δες πως είναι ας πούμε το ανέβασμα από Ματσούκι προς Πέρασμα. Ψιλό έτσι είναι και προς Καλαρίτες. Εξωγήινο τοπίο, λόγω χειμώνα εκεί δεν φυτρώνει τίποτα με ύψος άνω των 10 πόντων, σου δίνει την εντύπωση ότι έχεις φύγει από την Γη, ενώ λόγω υψομέτρου νοιώθεις σαν να πετάς πάνω από το τοπίο. Από την άλλη ο δρόμος.... Οκτώβριος του 2018 το βίντεο.

    https://www.youtube.com/watch?v=synR1Kg8wPk
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ωραία είναι παντού σαν τοπίο και σαν θέα. Οδηγικά όμως είναι σαφώς καλύτερα, από την μεριά της Θεσσαλίας, και όχι από την μεριά της Ηπείρου. Η άσφαλτος είναι πιο καλή, οι στροφές είναι πιο σταθερής καμπυλότητας, το οδόστρωμα πιο φαρδυ, δεν λείπουν κομμάτια ας πούμε. Αντίθετα από την μεριά της Ηπείρου, δεν είναι ότι δεν πας, απλά δεν τρέχεις.

    Σαν θέα, το κομμάτι προς Θεσσαλία, είναι πιο δασικό, πιο πράσινο, λίγο πιο κλειστό οπτικά. Το κομμάτι προς Ηπειρο, είναι πιο ξερό, πιο γκρι-έρημο, και πολύ ανοικτό οπτικά με θέα χιλιομέτρων. Οτι αρέσει καλύτερα στον καθένα.

    Στο βίντεο, δες πως είναι ας πούμε το ανέβασμα από Ματσούκι προς Πέρασμα. Ψιλό έτσι είναι και προς Καλαρίτες. Εξωγήινο τοπίο, λόγω χειμώνα εκεί δεν φυτρώνει τίποτα με ύψος άνω των 10 πόντων, σου δίνει την εντύπωση ότι έχεις φύγει από την Γη, ενώ λόγω υψομέτρου νοιώθεις σαν να πετάς πάνω από το τοπίο. Από την άλλη ο δρόμος.... Οκτώβριος του 2018 το βίντεο.

    https://www.youtube.com/watch?v=synR1Kg8wPk
    Πολύ ωραίο το βίντεο. Όντως άγρια ομορφιά. Εγώ σκέφτομαι να κάνω από Ανήλιο σε Πέρασμα Μπάρου και έπειτα από εκεί για Καλαρίτες και με τερματισμό τα Ιωάννινα. Λέτε να μου την πέσουν και τίποτα τσομπανόσκυλα (θα είμαι και μόνος);

    Edit: Είδα και το βίντεο σου για Νεστόριο. Η σκέψη μου είναι η επιστροφή μου την επομενη μέρα να είναι από Ιωάννινα-Κόνιτσα-Νεστόριο-Καστοριά-Θεσσαλονίκη.

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Πολύ καλή διαδρομή ,μου αρέσει το ανάποδο λίγο περισσότερο δηλαδή Καλαρίτες-Μπάρος γιατί είμαι δίπλα στο γκρέμι κατά το ανέβασμα-κατέβασμα
    Και η επιστροφή που σκέφτεσαι πολύ καλή .
    Το νου σου μόνο γιατί σε ορισμένα σημεία θα δεις και κάτι τέτοια εδώ είναι ακριβώς μετά τον αυχένα του Μπάρου προς Χαλίκι ,μαγεία , καλή βόλτα !!!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	57 
Μέγεθος:	89,1 KB 
ID:	446254
    porca miseria.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Η σκέψη μου είναι η επιστροφή μου την επομενη μέρα να είναι από Ιωάννινα-Κόνιτσα-Νεστόριο-Καστοριά-Θεσσαλονίκη.
    Καύλα διαδρομή, από τις αγαπημένες μου. Ορεξη νάχεις, γιατί είναι πολλά τα ''motogp'' χιλιόμετρα που πρέπει να διανύσεις, αλλά για αυτό είναι οι μοτοσυκλέτες στην τελική.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΟ-ΧΑΛΙΚΙ ;
    από vulcan στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2013, 07:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF