Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό

  1. #16
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Νομίζω αν το συνεχίσουμε έτσι θα μεταφερθεί το θέμα από τα ταξιδιωτικά στις αντιπαραθέσεις (sorry Mod)!

    Όλα όσα είπατε είναι σίγουρα τροφή για σκέψη και κάθε γνώμη είναι σεβαστή. Και ίσως είναι καλό που υπάρχουν τόσο διαφορετικές απόψεις γιατί σε βάζουν να σκεφτείς πράγματα που δεν περνάν από το μυαλό σου αν είσαι στην μία ή την άλλη πλευρά.

    Εμπειρικά να σας πω. Την πρώτη φορά που έκανα το Θεσσαλονίκη-Καβάλα-Θεσσαλονίκη αυθημερόν 350 χλμ εκ των οποίων μόνο τα 90 χλμ από Εγνατία Οδό και τα υπόλοιπα από τον παλιό δρόμο τα έκανα αρκετά ξεκούραστα. Εκείνη την φορά το κομμάτι της Εγνατίας μου φάνηκε πολύ βαρετό. Ένα χρόνο μετά που έκανα ακριβώς την ίδια διαδρομή το ίδιο ακριβώς κομμάτι της Εγνατίας το βρήκα αρκετά διασκεδαστικό αφού το πάτησα και λίγο παραπάνω και στις στροφές το πλάγιαζα λίγο περισσότερο.

    Η αλήθεια είναι πάντως ότι σιγά σιγά θέλω να αυξάνω τα ημερήσια χιλιόμετρα που κάνω ώστε να διαπιστώσω και τα όρια τα δικά μου αλλά και του οχήματος μου. Και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος και από τις αντοχές μου αλλά και από 300ράκι σκούτερ μου. Άλλωστε που ξέρεις. Μπορεί στην 4ετία που έχω βάλει σαν στόχο να κάνω αυτό το ταξίδι να κερδίσω το τζόκερ και να έχω πια για το ταξίδι σαν όχημα το Kawasaki ZZR 1400 (ή μπορεί και να έχω απολυθεί από την δουλειά και να έχω πουλήσει και αυτό που έχω)!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Αν το σκουτερ έχει αυτονομία 400χλμ, τα 200 ειναι σχεδόν μισό ρεζερβουάρ. Άμα δεν κάνει 2 γεμίσματα σερί τη μέρα δεν έχει νόημα η κουβέντα.

    Αν ο φίλος το έχει καημό ας το κάνει. Θέλει κάκαλα για κάτι τέτοιο, ομολογω πως δεν τα έχω, δεν τα είχα όταν κάποτε όλος μου ο κόσμος ήταν ένα κατοστάρι παπί. Αρκετοί παλιοι έκαναν κάτι τρελά ταξίδια κάποτε με αστεία μηχανάκια. Ε το ίδιο θα κάνει και ο φίλος με το σκουτερ, απλά θα το κάνει κάθε μέρα. Για μερικές μέρες. Ακατόρθωτο πάντως δεν ειναι.


    Τα καλύτερα roadtrips γίνονται με τα πιο ακατάλληλα οχήματα. End of story.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Είναι στον άνθρωπο ρε παιδιά.
    Εγώ έχω κάνει αρκετές φορές το Πύργος-Καβάλα από εγνατία-ιονία μόνο χωρίς επαρχιακό, με ταχύτητα 110-120 .Μια χαρά easyriding.Το έχω κάνει και με 180.
    Σίγουρα δεν είναι διασκεδαστικό σαν τα επαρχιακά αλλά βγαίνει ,οδήγηση είναι και αυτό .Το σκούτερ του κυρίου είναι και πολυθρόνα ,6-7 ώρες την ημέρα με 110 χλμ βγαίνουν πολύ άνετα.
    Ξυπνάς 8,πίνεις τους καφέδες σου,ξεκινάς 9, 5-6 το απόγευμα μαζί με κάποιες στάσεις αράζεις στην επόμενη πόλη.
    Δεν θεωρώ πως είναι τόσες πολλές ώρες ώστε να βαρεθείς τόσο,πιστεύω πως αν ξεκινάει σχετικά νωρίς θα έχει και το απόγευμα του να κάνει και καμια βόλτα στο σημείο διανυκτέρευσης.
    Η πιθανότητα να βαρεθείς υπάρχει αλλά οκ,οδήγηση είναι kai πάλι,όχι tickling torture.

    edit φίλε dorso 200χλμ είναι ..2 ώρες οδήγηση....έχει άλλες 22 η μέρα
    Αλή μια φορά που συμφωνούμε
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.107
    Με το παρντον αλλα ρε παιδιά, σε ένα forum μοτοσικλετιστών οταν ρωτά κάποιος για ταξίδι, θεωρώ λογικό να ενημερωθεί
    για συνθήκες, ασφάλεια, εξοπλισμό και ωραία περάσματα. Η δυσκολία, οι κακουχίες και το ρίσκο είναι που κάνουν το αίμα να κυλά
    στις φλέβες και μας χαρίζουν τις καλύτερες μνήμες.
    Η χαρά του διπλανού είναι και δική μας.

    Απο εμένα, μια βολική φωτογραφική μηχανή, ζώνη μέσης και αεροβική καθημερινά μέχρι να φύγεις.
    Το βιβλίο Στοιχεία Βιονομίας του Πλάτωνος Δρακουλη είναι πολύ ευχάριστο και σε φέρνει στα ίσια σου να απολαύσεις περισσότερα.
    ISBN 960 7921 58 5

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Νομίζω αν το συνεχίσουμε έτσι θα μεταφερθεί το θέμα από τα ταξιδιωτικά στις αντιπαραθέσεις (sorry Mod)!

    Όλα όσα είπατε είναι σίγουρα τροφή για σκέψη και κάθε γνώμη είναι σεβαστή. Και ίσως είναι καλό που υπάρχουν τόσο διαφορετικές απόψεις γιατί σε βάζουν να σκεφτείς πράγματα που δεν περνάν από το μυαλό σου αν είσαι στην μία ή την άλλη πλευρά.

    Εμπειρικά να σας πω. Την πρώτη φορά που έκανα το Θεσσαλονίκη-Καβάλα-Θεσσαλονίκη αυθημερόν 350 χλμ εκ των οποίων μόνο τα 90 χλμ από Εγνατία Οδό και τα υπόλοιπα από τον παλιό δρόμο τα έκανα αρκετά ξεκούραστα. Εκείνη την φορά το κομμάτι της Εγνατίας μου φάνηκε πολύ βαρετό. Ένα χρόνο μετά που έκανα ακριβώς την ίδια διαδρομή το ίδιο ακριβώς κομμάτι της Εγνατίας το βρήκα αρκετά διασκεδαστικό αφού το πάτησα και λίγο παραπάνω και στις στροφές το πλάγιαζα λίγο περισσότερο.

    Η αλήθεια είναι πάντως ότι σιγά σιγά θέλω να αυξάνω τα ημερήσια χιλιόμετρα που κάνω ώστε να διαπιστώσω και τα όρια τα δικά μου αλλά και του οχήματος μου. Και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος και από τις αντοχές μου αλλά και από 300ράκι σκούτερ μου. Άλλωστε που ξέρεις. Μπορεί στην 4ετία που έχω βάλει σαν στόχο να κάνω αυτό το ταξίδι να κερδίσω το τζόκερ και να έχω πια για το ταξίδι σαν όχημα το Kawasaki ZZR 1400 (ή μπορεί και να έχω απολυθεί από την δουλειά και να έχω πουλήσει και αυτό που έχω)!
    φιλε μου τα παντα ειναι εφικτα και δεν ειναι...αν καταλαβα καλα εχεις καποιο περιορισμο στον χρονο και στο οικονομικο ...αν αυτα υσχειουν οι 2 βασικοι σου παραμετροι ερχονται σε συγκρουση....3 μερες να πας καρφι σημανει να πας απο Ε.Ο. οπου το κοστος ανεβαινει κατακορυφα... με ενα γρηγορο υπολογισμο απο το https://www.viamichelin.com/ απο ανκονα για επανω ειναι +200ευρω μονο για βενζινες και διοδια...αρα με ενα προχειρο ολο το ταξιδι θα βγει πανω απο 600 ευρω εχοντας σαν δεδομενο οτι εχεις ολον το αναλογο εξοπλισμο και το σκουτερακι δεν χρειαζετε τιποτα ( αν και συνηθως στην επιστροφη ενα καλο σερβις χρειαζετε).
    παμε τωρα στο οδηγικο κομματι... διαβαζω εσενα και διαφορους οτι εχουν κανει Αλεξανδρουπολη Πυλο σε χχχ ωρες κλπ κλπ...και βεβαια γινεται και παλια αλλοι με 50αρι εκαναν τον γυρο της Ελλαδας αλλα ενα τετοιο ταξιδι ειναι κατι το τελειως διαφορετικο...ξεκινοντας απο το βασικοτερο οτι πας σε ενα ξενο περιβαλλον που απο καποια στιγμη και μετα δεν εχεις την επιλογη να κανεις abort και να πεις δεν γαμιετε γυρναω πισω/σταματαω κλπ...το δευτερο σημαντικο ειναι οτι για ταξιδια με τοσα πολλα χλμ χρειαζεται να εχεις εναν ρυθμο ωστε να μπορεις να οδηγας σταθερα και χωρις κινδυνο οσες ωρες εισαι πανω στην σελλα....γιατι ναι οκ καλο το εκανα μια μερα 3 4 5 ωρες και ολα καλα , και αλλο να πρεπει να κανεις την μια μερα +5ωρες και την επομενη +11ωρες απο τις οποιες οι +8/9ωρες πανω στην σελα (οσο βολικη και να ειναι).... τα 110 χλμ μ.ω. που διαβασα δεν ειναι ακριβως ετσι αλλα δεν εχει και νοημα να επεκταθω (καπου στο φορουμ πρεπει να υπαρχει νημα που να εξηγει)...και μην ξεχνας οτι οσο μεγαλωνουμε (την ιδια ηλικια εχουμε ) οι αντοχες μειωνονται αρκετα θα ελεγα...

    Τελικα συμπερασματαΝαι ουσιαστικα και πρακτικα γινεται αλλα οχι με τον τροπο που θες να το κανεις εσυ (αν καταλαβα σωστα)... αν βασικος σκοπος του ταξιδιου ειναι να δεις τον ξαδερφο πας με αεροπλανο , σε λιγοτερο χρονο με πολυ λιγοτερα χρηματα. Αν απο την αλλη θες να κανεις το πρωτο ταξιδι σου στο εξωτερικο και με την ευκαιρια να δεις και τον ξαδερφο πρεπει να βρεις περισσοτερο χρονο και περισσοτερα λεφτα...

    φιλικα παντα

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    φιλε μου τα παντα ειναι εφικτα και δεν ειναι...αν καταλαβα καλα εχεις καποιο περιορισμο στον χρονο και στο οικονομικο ...αν αυτα υσχειουν οι 2 βασικοι σου παραμετροι ερχονται σε συγκρουση....3 μερες να πας καρφι σημανει να πας απο Ε.Ο. οπου το κοστος ανεβαινει κατακορυφα... με ενα γρηγορο υπολογισμο απο το https://www.viamichelin.com/ απο ανκονα για επανω ειναι +200ευρω μονο για βενζινες και διοδια...αρα με ενα προχειρο ολο το ταξιδι θα βγει πανω απο 600 ευρω εχοντας σαν δεδομενο οτι εχεις ολον το αναλογο εξοπλισμο και το σκουτερακι δεν χρειαζετε τιποτα ( αν και συνηθως στην επιστροφη ενα καλο σερβις χρειαζετε).
    παμε τωρα στο οδηγικο κομματι... διαβαζω εσενα και διαφορους οτι εχουν κανει Αλεξανδρουπολη Πυλο σε χχχ ωρες κλπ κλπ...και βεβαια γινεται και παλια αλλοι με 50αρι εκαναν τον γυρο της Ελλαδας αλλα ενα τετοιο ταξιδι ειναι κατι το τελειως διαφορετικο...ξεκινοντας απο το βασικοτερο οτι πας σε ενα ξενο περιβαλλον που απο καποια στιγμη και μετα δεν εχεις την επιλογη να κανεις abort και να πεις δεν γαμιετε γυρναω πισω/σταματαω κλπ...το δευτερο σημαντικο ειναι οτι για ταξιδια με τοσα πολλα χλμ χρειαζεται να εχεις εναν ρυθμο ωστε να μπορεις να οδηγας σταθερα και χωρις κινδυνο οσες ωρες εισαι πανω στην σελλα....γιατι ναι οκ καλο το εκανα μια μερα 3 4 5 ωρες και ολα καλα , και αλλο να πρεπει να κανεις την μια μερα +5ωρες και την επομενη +11ωρες απο τις οποιες οι +8/9ωρες πανω στην σελα (οσο βολικη και να ειναι).... τα 110 χλμ μ.ω. που διαβασα δεν ειναι ακριβως ετσι αλλα δεν εχει και νοημα να επεκταθω (καπου στο φορουμ πρεπει να υπαρχει νημα που να εξηγει)...και μην ξεχνας οτι οσο μεγαλωνουμε (την ιδια ηλικια εχουμε ) οι αντοχες μειωνονται αρκετα θα ελεγα...

    Τελικα συμπερασματαΝαι ουσιαστικα και πρακτικα γινεται αλλα οχι με τον τροπο που θες να το κανεις εσυ (αν καταλαβα σωστα)... αν βασικος σκοπος του ταξιδιου ειναι να δεις τον ξαδερφο πας με αεροπλανο , σε λιγοτερο χρονο με πολυ λιγοτερα χρηματα. Αν απο την αλλη θες να κανεις το πρωτο ταξιδι σου στο εξωτερικο και με την ευκαιρια να δεις και τον ξαδερφο πρεπει να βρεις περισσοτερο χρονο και περισσοτερα λεφτα...

    φιλικα παντα
    +1000

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    αδελφέ αν εχεις αντοχή - κουράγιο-κ χρήμα για τα εξοδα του ταξιδιού ...προχώρα το ,
    σιγουρα σχεδόν ολοι εχουμε διαβάσει τα ταξίδι-περιπέτεια που εκανε ο κερκυραίος μοτοσυκλετιστής με yamaha nmax125....7.500 χλμ σε 11 ημέρες ...
    https://www.mototriti.gr/data/news/p...ika_122219.asp
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 25/10/2020 στις 18:21.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    φιλε μου τα παντα ειναι εφικτα και δεν ειναι...αν καταλαβα καλα εχεις καποιο περιορισμο στον χρονο και στο οικονομικο ...αν αυτα υσχειουν οι 2 βασικοι σου παραμετροι ερχονται σε συγκρουση....3 μερες να πας καρφι σημανει να πας απο Ε.Ο. οπου το κοστος ανεβαινει κατακορυφα... με ενα γρηγορο υπολογισμο απο το https://www.viamichelin.com/ απο ανκονα για επανω ειναι +200ευρω μονο για βενζινες και διοδια...αρα με ενα προχειρο ολο το ταξιδι θα βγει πανω απο 600 ευρω εχοντας σαν δεδομενο οτι εχεις ολον το αναλογο εξοπλισμο και το σκουτερακι δεν χρειαζετε τιποτα ( αν και συνηθως στην επιστροφη ενα καλο σερβις χρειαζετε).
    παμε τωρα στο οδηγικο κομματι... διαβαζω εσενα και διαφορους οτι εχουν κανει Αλεξανδρουπολη Πυλο σε χχχ ωρες κλπ κλπ...και βεβαια γινεται και παλια αλλοι με 50αρι εκαναν τον γυρο της Ελλαδας αλλα ενα τετοιο ταξιδι ειναι κατι το τελειως διαφορετικο...ξεκινοντας απο το βασικοτερο οτι πας σε ενα ξενο περιβαλλον που απο καποια στιγμη και μετα δεν εχεις την επιλογη να κανεις abort και να πεις δεν γαμιετε γυρναω πισω/σταματαω κλπ...το δευτερο σημαντικο ειναι οτι για ταξιδια με τοσα πολλα χλμ χρειαζεται να εχεις εναν ρυθμο ωστε να μπορεις να οδηγας σταθερα και χωρις κινδυνο οσες ωρες εισαι πανω στην σελλα....γιατι ναι οκ καλο το εκανα μια μερα 3 4 5 ωρες και ολα καλα , και αλλο να πρεπει να κανεις την μια μερα +5ωρες και την επομενη +11ωρες απο τις οποιες οι +8/9ωρες πανω στην σελα (οσο βολικη και να ειναι).... τα 110 χλμ μ.ω. που διαβασα δεν ειναι ακριβως ετσι αλλα δεν εχει και νοημα να επεκταθω (καπου στο φορουμ πρεπει να υπαρχει νημα που να εξηγει)...και μην ξεχνας οτι οσο μεγαλωνουμε (την ιδια ηλικια εχουμε ) οι αντοχες μειωνονται αρκετα θα ελεγα...

    Τελικα συμπερασματαΝαι ουσιαστικα και πρακτικα γινεται αλλα οχι με τον τροπο που θες να το κανεις εσυ (αν καταλαβα σωστα)... αν βασικος σκοπος του ταξιδιου ειναι να δεις τον ξαδερφο πας με αεροπλανο , σε λιγοτερο χρονο με πολυ λιγοτερα χρηματα. Αν απο την αλλη θες να κανεις το πρωτο ταξιδι σου στο εξωτερικο και με την ευκαιρια να δεις και τον ξαδερφο πρεπει να βρεις περισσοτερο χρονο και περισσοτερα λεφτα...

    φιλικα παντα
    +10000..άλλο να κάνεις 500χλμ και να κάτσεις μια εβδομάδα να ξεκουραστείς κ άλλο την επόμενη να πρέπει να κάνεις αλλά 700χλμ..Τώρα μερικοί λένε ότι κάποιοι γυρνάνε όλο τον κόσμο με παπί..Ναι οκ,αλλά καλά είναι να έχουμε κ προσωπικές εμπειρίες για να συμβουλεψουμε κ να βοηθήσουμε κάποιον γιατί κάπου τίθεται κ το θέμα ασφάλειας κ όχι μόνο αν είναι εφικτό..

  9. #24
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Well guys, και πάλι ευχαριστώ για όλα αυτά που γράψατε.

    Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ο καθένας καθορίζει τα δικά του όρια και αυτό που για κάποιον φαίνεται βουνό και ακατόρθωτο για κάποιον άλλο είναι piece of cake (όπως λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι). Άλλος θα έκανε το ταξίδι που σκέφτομαι μόνο με 1000άρι και άλλος θα επέλεγε και ένα 125άρι.

    Αυτή την στιγμή είμαι σε πολύ αρχικό στάδιο και τελικά αν γίνει να είναι πολύ διαφορετικό και σε διάρκεια αλλά και σε διαδρομή που θα ακολουθήσω. Αυτή την στιγμή σκέφτομαι για 3ήμερο ταξίδι, διαμονή στο Βέλγιο 3 ημέρες και επιστροφή άλλες 3 μέρες.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2023
    Μηνύματα
    4
    Τελικά το ταξίδι έγινε?

  11. #26
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iof4ever Προβολή μηνύματος
    Τελικά το ταξίδι έγινε?
    Το ταξίδι αυτό ακόμα δεν έγινε και το deadline που έχω βάλει (καλοκαίρι 2024) πλησιάζει επικίνδυνα. Δυστυχώς μας πρόλαβε η ανεργία και αν και υπάρχει πιο ελεύθερος χρόνος, οικογενειακές υποχρεώσεις και τα στενά οικονομικά (ίσως και λίγο η διστακτικότητα μου) δεν μου επέτρεψαν να γίνει αυτό το ταξίδι. Βέβαια ενδιάμεσα έχω κάνει κάποια εντός Ελλάδας π.χ. https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161293 με κάπως άδοξο τέλος αλλά και μέχρι το νησί της Λήμνου (μέσω Καβάλας).

    Πάντως δεν έχει φύγει από το μυαλό μου ενώ ακόμα σκέφτομαι να το μεγαλώσω σε διάρκεια (και έπειτα από προτροπές συμφουρομιτών) και η άνοδος να γίνει από δυτικά Βαλκάνια και μέσω Αυστρίας & Γερμανίας.

    Όσο ζω, ελπίζω!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Πριν 1 χρόνο πολύ κολλητός μου ξάδερφος μετακόμισε, μετά της οικογένειας του, μόνιμα στο Βέλγιο για δουλειά. Ταξίδεψαν οδικώς (με αυτοκίνητο) από Θεσσαλονίκη μέσω Ηγουμενίτσας και Ανκόνας. Κάποια στιγμή, που μιλούσαμε τηλεφωνικά, μου λέει "Τώρα που τακτοποιήθηκαμε σας περιμένουμε να μας επισκεφθείτε!". Και τότε για πλάκα λέω "Παίρνω το μηχανάκι και έρχομαι...". Από τότε μου καρφώθηκε η ιδέα να το κάνω κάποια στιγμή, δηλαδή Θεσσαλονίκη-Βέλγιο (3600 χλμ πήγαινε-έλα) με το 300άρι scooter μου! Δηλαδή https://goo.gl/maps/dn1zNe715ftHZRvD7 & https://goo.gl/maps/zjADSmBDr1ecaLxQA


    Μοτοσυκλετικό background
    Το πρώτο μου δίτροχο στα 23 ένα πενηνταράκι σκούτερ για αστικές μετακινήσεις και έπειτα στα 33 ένα Aprilia RS125. Στα 36 μου αποφασίζω ότι θέλω κάτι μεγάλο και παίρνω ένα Kawasaki ER6f αλλά αναγκάζομαι σε 3 χρόνια να το πουλήσω (μας έφαγε η κρίση). Τα τελευταία 4 χρόνια έχω το Aprilia SR Max 300 κυρίως για μετακινήσεις μου από και προς την δουλειά και για δουλειές εντός πόλης. Εδώ και περίπου ένα χρόνο, λόγω προτροπής του κουμπάρου μου, έχουμε αρχίσει ημερήσια ταξιδάκια της τάξης των 250-350χλμ. Έτσι (μπαμ!) έχω "γλυκαθεί" με τα ταξίδια και δεν σκέφτομαι τίποτα άλλο παρά πότε θα βρω λίγο χρόνο και χρήμα για το επόμενο. Κατάλαβα δηλαδή πόσο ωραία είναι τα ταξίδια με δίτροχο στα... 46 μου (κάλιο αργά παρά ποτέ)!


    Έτσι λοιπόν μου γεννιούνται πολλές απορίες σχετικά με το παραπάνω ταξίδι και γι αυτό το λόγο σκέφτηκα να απευθυνθώ για συμβουλές σε όλους εσάς που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία. Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις από τεχνικά θέματα μέχρι του στυλ "Που πας, ρε Καραμήτρο". Υπόψη ότι το προγραμματίζω για το νωρίτερο το καλοκαίρι του 2021 και το αργότερο πριν κλείσω τα 50 (δηλαδή καλοκαίρι του 2024).

    1) Σκέφτομαι να κάνω το ταξίδι σε 3 μέρες δηλαδή: 1η μέρα (Θεσσαλονίκη - Ηγουμενίτσα 330 χλμ), 2η μέρα (Ανκόνα - κάπου στη Β. Ιταλία 490 χλμ) & 3η μέρα (Β. Ιταλία - Βέλγιο 750χλμ). Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;
    ΝΑΙ
    2) Το πιθανότερο είναι το ταξίδι αυτό να είναι σόλο. Πόσο καλό ή κακό είναι αυτό από όλες τις απόψεις;
    Όπως το δεις
    3) Κάποια στιγμή σκέφτομαι να κάνω ένα δοκιμαστικό αντίστοιχο ταξίδι εντός των τειχών ώστε να δοκιμάσω τις αντοχές μου (δηλαδή Θεσσαλονίκη - Αθήνα - Πάτρα - Ιωάννινα - Θεσσαλονίκη). Είναι καλή σκέψη αυτή;
    Αν δε βαριέσαι αλλιώς πάνε κάπου που γουστάρεις
    4) Πόσο δύσκολο ή βαρετό θα είναι ένα τέτοιο ταξίδι αφού θα είναι ως επί το πλείστον σε αυτοκινητόδρομο (λόγω περιορισμένου χρόνου);
    Ελεύθερος είσαι να πάς απ όπου γουστάρεις και να δεις ότι θες στη διαδρομή δεν σε δεσμεύσει κανένας να πας από εθνική Εύκολο είναι πάντως
    5) Πως περνάν οι 16 ώρες στο καράβι (Ηγουμενίτσα - Ανκόνα) όσο γίνεται πιο δημιουργικά και ξεκούραστα αφού λόγω budget δεν θα υπάρχει καμπίνα; Γενικά τι πρέπει να προσέξω στον συνδυασμό μηχανής και καράβι;
    Με ύπνο διάβασμα και μάτι
    6) Σκέφτομαι η ενδιάμεση μου στάση να είναι το Κόμο στην Ιταλία. Τι λέτε γι αυτό;
    μια χαρά είναι το Κόμο
    7) Στην ενδιάμεση στάση θα μπορέσω να βρω για διαμονή κάποιο φθηνό δωμάτιο αλλά να έχω και την μηχανή παρκαρισμένη κάπου ασφαλή (μην μου την αρπάξουν);
    ναι
    8) Από αποσκευές σκέφτομαι ένα σακίδιο μικρό στην πλάτη και 2 πλαϊνές soft bags πάνω στο σκούτερ. Έχει τοποθετήσει κάποιος σας soft bags σε σκούτερ;
    Τα σακίδια στην πλάτη δεν τα γο'υσταρα ποτέ Προσανατολίσου μ ένα μεγάλο σάκο στη θέση του συνοδηγού
    9) Επειδή αν γίνει αυτό το ταξίδι θα γίνει αρχές ή τέλη καλοκαιριού (Ιούνιος ή Αύγουστο με Σεπτέμβριο) τι ένδυση θα χρειαστώ; Καλοκαιρινά ή χειμερινά (μπουφάν, γάντια, κτλ);
    Χωρίς αδιάβροχο δεν πας πουθενά Προτίμησε ρούχα που μπορείς να βάλεις από πάνω απ αυτά που φοράς Γάντια θα χρειαστείς 2 σίγουρα

    10) Υπάρχει κάτι που θα πρέπει οπωσδήποτε να σκεφτώ και να λάβω υπόψη κατά τον σχεδιασμό του παραπάνω ταξιδίου;
    Ναι σέβεσαι τους νόμους και τα όρια ταχύτητας γιατί έξω δεν παίζουν. Αν έχεις σπέσιαλ εξάτμιση βγάλτη

    Ζητώ συγνώμη για το μακρύ "σεντόνι" αλλά προσπάθησα όσο πιο πολύ γίνεται να είμαι περιεκτικός. Τα παραπάνω είναι μόνο κάποια από τα ερωτήματα που μου έχουν γεννηθεί και δεν θα ήθελα να κουράσω με περισσότερες λεπτομέρειες. Ήδη έχω αρχίσει τις αναζητήσεις στο διαδίκτυο διαβάζοντας εκδρομικά σε μοτοσυκλετιστικά φόρουμ και βλέποντας βιντεάκια με συμβουλές από έμπειρους ταξιδιώτες των δύο τροχών.


    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    παρακαλώ δε γκάνει τίποτες
    ανανήψαντας

  13. #28
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    παρακαλώ δε γκάνει τίποτες
    Thanks anyway! Όλες οι συμβουλές είναι πολύτιμες.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξίδι στο εξωτερικο - πρωτη φορα
    από fazerelec στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2017, 12:36
  2. Ταξίδι στο Εξωτερικό με δανεισμένη μηχανή.
    από Billymuse στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2017, 20:33
  3. Δίπλωμα για ταξίδι στο εξωτερικό ??
    από kostakisK στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2016, 11:34
  4. Πληροφορίες για ταξίδι στο εξωτερικό
    από fazertha στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2009, 13:09
  5. Ταξίδι στο Εξωτερικό - Πινακίδα
    από Pavlos01 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF